Blog

Sağlığa Yararları Saymakla Bitmeyen Çam Terebentin Yağı Faydaları

Sağlığa Yararları Saymakla Bitmeyen Çam Terebentin Yağı Faydaları

Çam terebentin yağı faydaları konusuna geçmeden önce bu yağı biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz? Latincesi Pinus sylvestris olan ve dilimizde sarı çam olarak geçen ağacının iğneleri, Çam Terebentin elde etmek için kullanılır.  Bu mucizevi yağ, yüzyıllardır insanların farklı ihtiyaçlarını karşılamak adına kullandıkları bir yağdır. Temizleyici, canlandırıcı ve yenileyici olduğu bilinen Çam Terebentin yağı faydaları, hayatımızın her alanında kullanılabilir. Çam terebentin yağının sert, kuru, ödünsü bir kokusu vardır. Kimi insanlar bu kokuyu cam ormanlarının kokusuna da benzetirler. Ayrıca balzamik şirkeye benzer bir kokusu da vardır.

Çam terebentin yağı faydaları, yukarıda da belirttiğimiz gibi yüzyıllardır Hipokrat’ın kendisi de dahil olmak üzere eski Yunan medeniyetlerinde ve Anadolu’da kullanılan bir yağdır. Uzun ve ilginç bir geçmişe sahip olan cam yağı, temizleme, ağrıyı azaltma, enerjiyi arttırma ve stresi azaltmak için eski çağlardaki bir tedavi yöntemidir. Pinus sylvestris ağaçları, bu bölgelerde aynı zamanda yüzyıllardır çok önemli bir kereste ağacı olmuştur. Günümüde de çam terebentin yağı faydaları ile ön plana çıkmaktadır.

A'dan Z'ye Çam Terebentin Yağı Faydaları

çam terebentin yağı faydalarıAlerji Savaşçısı

Çam yağı terebentin faydaları, özellikle de alerjisi olan kişiler için değerlidir. Bu yağdan elde edilen hava temizleyiciler ya da mumlar, havada gizlenen mantarlarla etkili bir şekilde mücadele ederler. Bu mücadelenin sonucu olarak da, nefes almada, alerjik rinit, sulu gözler veya grip benzeri semptomlarda zorluklara neden olabilecek toksinlerin varlığını azalttığı gösterilmiştir. Mevsimsel alerji semptomlarını doğal olarak azaltmak için, cam fıstığı yağını evinize dağıtın veya doğrudan şişeden soluyun. Kendinizi zaten hasta hissediyorsanız, çam yağı ve okaliptüsü Hindistan cevizi yağı ile birleştirmeyi ve burun pasajlarınızı açmak için göğsünüze, boynunuza ve üst kısmınıza sürtmeyi deneyin.

Stres Düşürücü

Kendinizi stresli hissediyorsanız çam terebentin yağı faydalarını değerlendirebilirsiniz, Doğal bir anksiyete ilacı görevi gören çam terebentin yağı sizi bir çöküntüden kurtarmaya yardımcı olmak için dua ederken, meditasyon yaparken veya okurken cami limon yağı, bergamot yağı veya buhur yağıyla dağıtarak deneyin. Bu, uyanıklığı ve farkındalığı arttırmaya yardımcı olabilir. Çam fıstığı yağı, iyileşme meditasyon sürecinin bir parçası olarak da dahil edilebilir.

Doğal Enerji Arttırıcı

Alerjilerden kurtulduk, stesi düşürdük. Sıra geldi enerjiyi arttırmaya! Çam terebentin yağı faydaları arasında doğal bir enerji arttırıcı olması yatmaktadır. bu esansiyel yağ, zihinsel ve fiziksel yorgunluğu gidermek için kullanılır. Bunun nedeni düşünme, uyanıklık ve hafızayı geliştirmeye yardımcı olabilmesidir. Çalışma, egzersiz, sürüş ve uyanık kalmanız gereken diğer durumlar sırasında odaklanmayı arttırmak için harika bir doğal parfüm veya vücut losyonu bileşenidir. Aynı zamanda aklın netliğini arttırma yeteneğine de sahiptir. Bu nedenle odaklanmak istediğinizde çam terebentin yağı kullanabilirsiniz.

Cilt Bakımı

Güzel görünmek, sivilcesiz ve pürüsüz bir cilde sahip olmak hepimizin isteği… Bunun için kimyasal karışımları olan kremlere dünyanın parasını yatırıyoruz! Oysa esansiyel yağlar hızlı çalışan harika doğal sivilce tedavileri yapabilir. Çam terebentin yağı faydaları arasında bakteri ve mantarlarla savaşabilmesi yer almaktadır. Bu nedenle sedef hastalığı, siğiller, egzama ve kaşıntı gibi çeşitli cilt koşullarında faydalı olabilir. Kepekleri kafa derisinden çıkarmak ve saça parlaklık kazandırmak için de faydalıdır. Ancak, dikkatli olun, çünkü bazı insanların hassas ciltlerinde kızarıklık yapabilir.

Baş Ağrısı Giderici

Havadaki veya evinizin etrafındaki hastalıkları veya baş ağrısını tetikleyebilecek toksinleri azaltmaya yardımcı olabileceğinden, cam yağı en büyük baş ağrısı ilaçlarından biridir. Çam Terebentin yağı faydaları arasında baş ağrısı giderici özelliği de on plana çıkıyor. Ayrıca migren veya regl dönemi ile ilişkili baş ağrısı semptomlarının diğer nedenleri olan stresi azaltmak ve ruh halinizi yükseltmek için de kullanışlıdır. Doğal bir baş ağrısı ilacı ve ani bir rahatlama için, Hindistan cevizi yağı ile birlikte şakaklarınıza ve göğsünüze birkaç damla cam dökebilirsiniz. Bu durum baş ağrınızı giderir.

Doğal Detoks Maddesi

Çam terebentin yağı faydaları arasında yer alan bir başka fayda, bedenin içerisinde yer alıyor, Doğal bir karaciğer temizleyici olan çam terebentin yağı, sindirim organlarını uyarmaya yardımcı olur. Çam terebentin yağı; limon ve çığ bal ile birleştirilerek doğal bir detoks malzemesi olabilir. Bu, vücudu detoksifiye etmeye ve toksinleri ve atıkları temizlemeye yardımcı olur.

Antienflamatuar

Çam terebentin yağı faydaları listesinde, mikroplarla savaşma özelliğine geldi sıra… Bu mucizevi yağ, serbest radikal hasarları ve ağrıya veya şişmeye yol açabilecek ve hatta artrit ve kanser de dahil olmak üzere kronik hastalıklara katkıda bulunabilecek kronik enflamatuar tepkilerle mücadele etmek için tarih boyunca kullanılmıştır. Cam yağı takviyesi olarak almak için, bir ila iki damla çayı veya limonlu sıcak şu ekleyin. Bunun için % 100 doğal yağ kullanmak gerekir.

Ayakkabı Kokusu Giderici

çam terebentin yağı faydalarıÇam terebentin yağı faydaları arasında gündelik hayatın bir parçası olan bir faydaya gelelim şimdi… Ayakkabı ya da ayak kokuları pek çok insanın yaşadığı bir problemdir. Üstelik bu sorun hem özel hem de profesyonel hayatta sizi zor durumda bırakabilir. Ayakkabı kokusu giderici bir özelliği olan çam terebentin yağı, sizi kurtaracak! Bu kötü kokulardan kurtulmak için, ayakkabının dibine bir damla çam terebentin yağı damlatıp onları tazelemek ve bakterileri öldürmek için kullanabilirsiniz.

Çöp Kovaları Arıtma

Pratik çam terebentin yağı faydaları ile listemize devam edelim. Evimizdeki çöp kutuları, kimi zaman kötü kokuların kaynağı olabilir. Bu çöp kutularının arıtılması, evin tüm havasını değiştirecektir. Üstelik bakteri oluşumunu da engelleyecektir. Bunun için Çam Terebentin yağı ile limon yağını pamuk toplarına damlatıp, kutuların tabanına yerleştirebilirsiniz. Kötü çöp kokularına son!

Halı Temizleyicisi

En iyi doğal ev koku gidericilerinden birisi çam terebentin yağıdır. Çam terebentin yağı faydaları kendisini halılarınız üzerinde de gösterebilir. Saçlarımızdan, cildimizden dökülenler; yemek kırıntıları ve kokuları; hayvan kılları ya da sokaktan getirdiğimiz pislikler halılarda birikir. Bu da halılarda kötü bir koku oluşmasına neden olur. Bu durumun önüne geçmek için çam terebentin yağı kullanabilirsiniz. 15-20 damla çam esansiyel yağı bir kovada suyla karıştırın ve ardından halılarınızdaki lekelere sürün. Lekeler bi şekilde kolayca çıkacaktır. Yaz aylarında yün halılarınızı kaldırmak isterseniz, o zaman da bu işlemi uygulayarak halılarınızın ferah kalmasını sağlayabilirsiniz.

Cam ve Ayna Temizleyici

Çam terebentin yağı faydaları arasında bir başkası da kendisini cam ve parlak yüzeylerde göstermektedir. Cam ve ayna üzerinde kalan kalıntıları gidermek ve parlak, temiz yüzeyleri geride bırakmak için temizlikte bunu kullanabilirsiniz. Mutfak aletleri, pencere ve camlar, aynalar ve parlak yüzeylerde derinlemesine temizlik yaratmak için çam terebentin yağı faydaları imdadınıza yetişebilir. Ayrıca, blender, bulaşık makinesi veya çamaşır makinenizi temizlemek için bu yöntemi kullanmayı deneyin. hem organik hem de güzel kokulu bir temizleyici elde etmiş olacaksınız.

Zemin Temizleyici

Ev temizliğinde çam terebentin yağı faydalarını göreceğiniz bir başka alan da zemin temizleyicilerdir. Zemin temizleyici olarak kullanılabilecek olan çam terebentin yağı, paspas esnasında temiz ve güzel bir koku elde etmenizi sağlar. Bunun için bir kovaya 10 damla cam yağı ile birlikte ½ fincan beyaz sirke ekleyin ve durulamadan önce ahşap yüzeylere paspaslayın. Sonuçta eviniz cam ormanları gibi kokacak ve çok temiz olacak.

Tencere ve Tava Temizliği

Altı yanmış bir tencere kimin hoşuna gider ki? Peki, tek çözüm bu tencereyi çöpe atmak ve yenisi almak mı? Elbette ki hayır! Tencere ve tava temizliği esnasında çam terebentin yağı faydaları size yardım edebilir. Daha derin ve etkili bir temizlik için bir temizlik fırçası üzerine birkaç damla cam yağı kabartma tozu ile bir araya getirin ve kalın bir macun haline getirin. Saksılarınız, ev yüzeyleriniz, aracınız veya cihazlarınızdaki küfleri, lekeleri veya yapışmış kalıntıları temizlemek bu karışımı kullanabilirsiniz.

Oda Parfümü

Çam terebentin yağı faydaları arasında bir de oda parfümü olma özelliği yer almaktadır. Bu esansiyel yağ mükemmel bir doğal ev kokusudur. çünkü kirlenmeye ve kokulara yol açabilecek bakteri ve mikrobik maddeleri yok eder. Havada soğuk algınlığı, grip, baş ağrısı veya cilt reaksiyonlarına neden olabilecek toksinleri öldürebilen cam yağı, bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmek için en faydalı esansiyel yağlardan biridir.

Evinizdeki ve hatta arabanızdaki temiz ve kokulu hava için cam yağını 15-30 dakika boyunca dağıtabilir ya da farklı bir yağ kullanın ya da bir sprey şişesinde bir miktar suyla birleştirip ve mobilyalarınızın, tezgahların, nevresimlerin veya araba koltuklarınızın çevresine püskürtebilirsiniz.

*
** Ad Soyad ve E-posta adresi zorunludur. E-posta adresiniz gizli kalacaktır.