Blog

A'dan Z'ye Çam Terebentin Yağı Faydaları Nelerdir? 

A'dan Z'ye Çam Terebentin Yağı Faydaları Nelerdir? 

Çam terebentin yağı faydaları için etkisi bulunan çam kozalağı ve çam yağı

Çam terebentin yağı faydaları son yıllarda hem kadınlar hem de erkekler için güzellik ve bakım konusunun popüler hale gelmesi ile birlikte en çok araştırılan konulardan oldu. Bu yüzden bu mucizevi yağın etkileri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak, insanların farklı ihtiyaçlarını karşılayabilmesi açısından önemli.

O halde gelin, eski Yunan medeniyetlerinden Anadolu’ya dek uzun yıllar boyunca kullanımına devam edilen çam terebentin yağı faydaları neymiş, birlikte öğrenelim.

Şifa Deposu Çam Terebentin Yağı Faydaları

Latincesi Pinus sylvestris olan ve dilimizde sarı çam olarak geçen ağacın iğnelerinden elde edilen çam terebentin, uzun yıllardan bu yana insanların pek çok ihtiyacını karşılamak için kullanılan bir bakım yağı. 

Uzun ve ilginç bir geçmişe sahip olan çam terebentin yağı faydaları ile ön plana çıkıyor. Temizleme, ağrıları azaltma, enerjiyi arttırma, stresi azaltma ve enerjiyi arttırma kuru ve odunsu bir kokuya sahip olan çam terebentin yağı faydalarından yalnızca bir kısmı… Peki çam terebentinin başka ne gibi faydaları var?

1. Alerjilere İyi Gelir

Çam terebentin yağı faydaları, özellikle de alerjisi olan kişiler için çok önemli. Bu yağdan elde edilen hava temizleyiciler ya da mumlar, havada gizlenen mantarlarla etkili bir şekilde mücadele ederler. Bu mücadelenin sonucu olarak da, nefes almada, alerjik rinit, sulu gözler veya grip benzeri semptomlarda zorluklara neden olabilecek toksinlerin varlığını azalttığı gösterilmiştir.

Mevsimsel alerji semptomlarını doğal olarak azaltmak için, cam fıstığı yağını evinize dağıtın veya doğrudan şişeden soluyun. Kendinizi zaten hasta hissediyorsanız, çam yağı ve okaliptüsü Hindistan cevizi yağı ile birleştirmeyi ve burun pasajlarınızı açmak için göğsünüze, boynunuza ve üst kısmınıza sürtmeyi deneyin.

2. Stresi Azaltır

çam terebentin yağı faydalarından yararlanabilecek kaygılı görünen bir genç kız

Kendinizi stresli hissediyorsanız, çam terebentin yağı faydalarından yararlanmaya ne dersiniz? Doğal bir anksiyete ilacı görevi gören çam terebentin yağı sizi bir çöküntüden kurtarmaya yardımcı olabilir. 
Örneğin meditasyon yaparken çam terebentin yağını da bu seremoniye davet edebilirsiniz. Ayrıca çam terebentinin yanı sıra limon yağı, bergamot yağı ve buhur yağı da uyanıklığınızı ve farkındalığınızı arttırabilir. 

3. Enerjinizi Arttırır

Alerjilerden kurtulduk, stresi düşürdük. Sıra geldi enerjiyi arttırmaya! Çam terebentin yağı faydaları arasında doğal bir enerji arttırıcı olması yatmaktadır. Bu esansiyel yağ, zihinsel ve fiziksel yorgunluğu gidermek için kullanılır. Çam terebentin yağı hafızanızı güçlendirmeye ve uyanıklığınızı arttırmaya yardımcı olmaktadır.

Bunun yanı sıra özellikle egzersiz yaparken, araç kullanırken ya da ders çalışırken yaptığımız işe odaklanabilmek önemli. Çam terebentin yağı ise odaklanmayı arttırma konusunda harika bir doğal parfüm ve vücut losyonu bileşeni.

4. Cilt Bakımında Faydalanılabilir

Güzel görünmek, sivilcesiz ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak hepimizin isteği… Bunun için kimyasal karışımları olan kremlere dünyanın parasını yatırıyoruz! Oysa esansiyel yağlar hızlı çalışan, harika doğal sivilce tedavileri ve cilt bakımı yapabilir.

Çam terebentin yağı faydaları arasında ise bakteri ve mantarlarla savaşabilmesi yer alıyor. Bu nedenle çam terebentin yağı, sedef hastalığı, siğiller, egzama ve kaşıntı gibi çeşitli cilt koşullarında faydalı olabilir. Aynı zamanda kepekleri gidererek saçlarınıza parlaklık kazandırabilir. Ancak, dikkatli olun, çünkü bazı insanların hassas ciltlerinde kızarıklık yapabilir.

Cilt bakımı konusunda faydalı olabilecek bir diğer şifa kaynağı da termal su. Termal suyun cilde faydaları hakkında bilgi sahibi olmak için Termal Suyun Cilt Hastalıkları İçin Faydaları Nelerdir? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

5. Baş Ağrısını Giderir 

Çam terebentin yağı faydaları arasında baş ağrısı giderici özelliği de on plana çıkıyor.  Migren ağrısı veya regl dönemi ile ilişkili baş ağrısı semptomlarının diğer nedenleri olan stresi azaltmak ve ruh halinizi yükseltmek için de çam terebentin yağı kullanabilirsiniz.

Doğal bir baş ağrısı ilacı ve ani bir rahatlama için, Hindistan cevizi yağı ile birlikte şakaklarınıza ve göğsünüze birkaç damla çam terebentin yağı dökebilirsiniz. Baş ağrınızın kısa bir süre içinde uçup gittiğini görebilirsiniz!

6. Kötü Kokuları Giderir

mini k şişelere farklı esanslar dolduran kadın

Çam terebentin yağı faydaları arasında mükemmel bir koku giderici olması da yer alıyor. Ayakkabı ya da ayak kokuları pek çok insanın yaşadığı bir problemdir. Üstelik bu sorun hem özel hem de profesyonel hayatta sizi zor durumda bırakabilir.

Ayakkabı kokusu giderici özelliği sayesinde çam terebentin yağı sizi bu durumdan kolaylıkla kurtarabilir! Bunun için tek yapmanız gereken ayakkabının dibine bir damla çam terebentin yağı damlatıp kurumasını beklemek.

Koku giderme konusunda etkili olan çam terebentin yağı, ayakkabıların yanı sıra çöp kovalarından yayılan kötü kokuların yok edilmesinde de kullanılabilir. Çöp kutularının kokudan arıtılmasını sağlamak için çam terebentin yağı ve limon yağını pamuk toplarına damlattıktan sonra çöp kutusunun tabanına damlatmanız yeterli.

7. Doğal Detoks Maddesi Olarak Kullanılabilir

Çam terebentin yağı faydaları arasında yer alan bir diğer madde ise sindirim organını uyarmaya yardımcı olması. Çam terebentin yağı, limon ve bal ile birleştirildiğinde ortaya çıkan doğal detoks malzemesi, sindirimi kolaylaştırıyor ve vücutta bulunan atıkları temizliyor.

8. Mikroplarla Savaşır

Mikroplarla savaşması da çam terebentin yağının en önemli faydaları arasında yer alıyor. Bu mucizevi yağ, serbest radikal hasarları ve ağrıya veya şişmeye yol açabilecek ve hatta artrit ve kanser de dahil olmak üzere kronik hastalıklara katkıda bulunabilecek kronik enflamatuar tepkilerle mücadele etmek için tarih boyunca kullanılmıştır.

Cam yağı takviyesi olarak almak için, bir ya da iki damla çayı veya limonlu sıcak su ekleyin. Bunun için % 100 doğal çam terebentin yağı kullanmanız gerektiğini de unutmamakta fayda var.

9. Halı Temizliğinde Etkilidir

Bir önceki madelerde de belirtmiş olduğumuz gibi çam terebentin yağı en iyi doğal koku gidericilerden bir tanesidir. Bu özelliği ile çam terebentin yağı faydaları, kendisini halılarınız üzerinde de gösterebilir. 

Saçlarımızdan, cildimizden dökülenler; yemek kırıntıları ve kokuları; hayvan kılları ya da sokaktan getirdiğimiz pislikler halılarda birikir. Bu da halılarda kötü bir koku oluşmasına neden olur. Bu durumun önüne geçmek için çam terebentin yağı kullanabilirsiniz.

Bunun için 15-20 damla çam esansiyel yağı bir kovada suyla karıştırın ve ardından halılarınızdaki lekelere sürün. Lekeler kolaylıkla çıkacaktır. Yaz aylarında yün halılarınızı kaldırmak isterseniz, o zaman da bu işlemi uygulayarak halılarınızın temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

10. Oda Parfümü Olarak Kullanılabilir

kötü kokuları gideren çam terebentin yağı esanslı oda parfümü

Etrafa yaydığı koku nedeniyle çam terebentin yağı, eşsiz bir doğal ev kokusu olarak kullanılabilir. Evinizdeki ve hatta arabanızda temiz ve kokulu bir hava yakalamak için çam terebentin yağını bir sprey şişesinde su ile birleştirdikten sonra etrafa sıkabilirsiniz. Buna ek olarak mobilya, tezgah, nevresim takımı ve araba koltuklarınızın üzerine de püskürtebilirsiniz.

Söz ettiklerimizi göz önünde bulundurarak bu mucizevi yağı hayatınızın bir parçası haline getirebilirsiniz.

Son olarak çam çiçeklerinden yayılan mükemmel kokuyu içine çekebileceğiniz, çam ağaçları arasında keyifli bir tatil yapabilmek için her zaman Çam Termal Otel’i tercih edebileceğinizi de belirtelim. 
 

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council