Blog

Futbol Terimleri Sözlüğü ile Futbolda Ustalaşın!

Futbol Terimleri Sözlüğü ile Futbolda Ustalaşın!

futbol topuna vuran oyuncu

Futbol, kendine has terimlere sahiptir. Özellikle futbol oynamaya yeni başlayanlar için can sıkıcı olabilen futbol terimleri, yalnızca profesyonel maçlarda değil aynı zamanda mahalle arası maçlarda dahi karşınıza çıkabilir. Peki söz konusu futbol terimleri nelerdir?

Çam Otel olarak bu yazımızda sizler için hazırlamış olduğumuz futbol terimleri sözlüğü ile futbolda kullanılan terimleri detaylı bir şekilde açıklıyor olacağız. O halde en sık kullanılan futbol terimleri nelermiş, birlikte bakalım!

Futbol Terimleri Sözlüğü

çim sahada futbol oynayan futbolcular

A

ALTIN GOL: Futbol maçında, takımların berabere kalması sonucunda penaltılara kadar olan uzatmalarda, takımlardan birinin attığı gole denir. Altın gol ile birlikte maç biter.

ASİST: Oyuncunun, gol atması için takım arkadaşına verdiği pasa denir. Eğer gol başarısız olursa atılan pas assist olmaz.

AŞIRTMA: Oyuncunun, topu havalandırarak kaleye veya diğer takım oyuncularına ulaştırmasına nedir. Aşırtma yöntemi topa yapılan atış ile gerçekleşir.

AUT: Topun, karşı takımın kale çizgisi dışına atılması veya oyun çizgisinin dışına atılmasına denir.

AVERAJ: Bir takımın, futbol maçındaki attığı goller ve yediği goller arasındaki farktır. Eğer iki takımın da puanı eşit ise hangisinin daha önde olacağını belirlemek için averaja bakılır. 

B

BEK: Savunma oyuncularına bek denir. Defansın sağ ve sol kanatlarında yer alırlar.

BEŞLİK: Bir oyuncunun, rakip takımın oyuncusunun bacaklarının arasından top geçirmesine denir. 

C

CEZA KARTI: Hakemin, maç sırasında kural ihlali yapan takım oyuncularını uyarmak veya cezalandırmak amacıyla kullandığı kartlardır. Sarı ve kırmızı olarak ayrılır.

CEZA SAHASI: Futbol sahasında, her iki kalenin de önünde yer alan ve kale alanındaki çizgilerden 16,5 metre uzaklıkta bulunan bölgeye denir. Ceza alanı olarak da bilinir. 

camhotelin kendi futbol sahası

D

DEFANS: Maç sırasında savunma sağlayan takım oyuncularına denir. Amaç, gol yemenin önüne geçmektir. 

DEGAJ: Bir takımın kalecisinin, topu karşı takımın ceza sahasına atmak üzere önce havaya atıp ardından top yere değmeden ayağı ile vuruş yapmasına denir. Degaj çeken oyuncu rahatsız edilirse faul olur.

DE-MARKE: Bir futbol oyuncusunun rakip takım oyuncuları tarafından markaj altında olmamasıdır. Kısacası oyuncunun boşta kalması olarak ifade edilir. 

DERBİ: Ülkelerin veya şehirlerin büyük takımları arasında oynanan karşılaşmalara denir. 

DRİPLİNG: Topu, hızlı bir şekilde kaleye sürme olarak adlandırılır. 

E

ENDİREKT SERBEST VURUŞ: Takım oyuncularından birinin faul yapması veya tehlikeli bir şekilde oynaması sonucunda, rakim takımın lehine verilen vuruş hakkıdır.  Çift vuruş olarak da adlandırılan endirekt serbest vuruş, dolaylı şekilde yapılır.

F

FAUL: Oyuncuların, maç sırasında futbol kuralları bakımından uygunsuz olan hareketlerine denir. Ceza sahası içerisinde, karşı takım oyuncusuna yapılan faul sonucunda ise penaltı verilir.

FİKSTÜR: Futbol sezonu süresince yapılacak olan maçların düzenlendiği çizelgeye denir. 

FORVET: Gol atmak için rakip kaleye en yakın konumda bulunan oyunculara denir. Hücum oyuncusu olarak da adlandırılır.

FRİKİK: Faul yapılan takımın oyuncusunun oyunu tekrar başlattığı vuruşa denir. Rakip takımın ceza sahasına yakın bir alandan yapılır. 

gol atılarak kale ağlarıyla buluşturulmuş futbol topu

G

GOL: Futbolda, topun kale çizgisini geçmesi ile birlikte takımın kazandığı sayıya denir.

GÜMÜŞ GOL: Maç sırasında sürenin yetmemesi halinde, uzatmalar ile kazanan takımı belirlemek için yapılan sayıya denir. Altın golden farklı olarak gümüş gol ile oyun sona ermez.

H

HAT TRİCK: Maç boyunca bir oyuncunun, 3 gol atmasına denir. Geçmişteki kullanımının aksine 3 golün de peşpeşe olmasına gerek yoktur.

K

KADEME: Savunma oyuncularının oyundan çıkması ile diğer oyuncuların savunma halinde olmalarına denir. Futboldaki mevki değişikliği olarak ifade edilebilir.

KIRMIZI KART: Bir oyuncunun oyun kurallarına aykırı hareketler yapması sonucunda  hakem tarafından gösterilen ceza kartıdır. Ayrıca hatanın tekrar etmesi halinde 2 sarı kartın ardından kırmızı kart ile cezalandırılır.

KORNER VURUŞU: Köşe vuruşu olarak da bilinen korner vuruşu, oyun sırasında dışarıya çıkan topu tekrar oyuna sokmak için yapılan vuruştur. Eğer top, oyunculardan birine dokunup çizgi dışına çıkmış ise rakip takım korner vuruşu kullanır. 

M

MARKAJ: Oyunculardan bir tanesinin, karşı takımın oyuncuları tarafından futbol oynamasına engel olunması anlamına gelir. Markaj, futbol kurallarına uygun bir şekilde gerçekleştirilir.

futbol oynayan yeşil formalı oyuncular

O-Ö

OFSAYT: Pas verildiğinde, forvet oyuncusu ile karşı takımın kalesi arasında en az iki savunma oyuncusu bulunmalıdır. Aksi takdirde savunma oyuncusu yok ise ofsayt meydana gelir, böylece karşı takım serbest vuruş hakkı kazanır.

ÖN LİBERO: Savunmaya yardım eden defans oyuncuları ile orta saha arasında bulunan oyunculara denir.

P

PAS: Oyunculardan birinin topu, bilinçli bir şekilde takım arkadaşına atmasına denir.

PENALTI: Kaleye 11 metre mesafeden yapılan bir ceza vuruşudur. Kendi ceza sahası içinde bulunan bir oyuncunun, rakip oyuncuya karşı faul yapması sonucu penaltı verilir.

PLONJON: Kalecilerin topu yakalamak için paralel bir şekilde yaptığı atlama hareketine denir. Amaç topu yakalamaktır.

R

RÖVEŞATA: Bir oyuncunun, takım arkadaşından gelen topu havada ters perende yaparak tek ayağı ile atmasıdır. 

oyunda faul yapmış oyuncuya sarı kart gösteren hakem

S-Ş

SANTRA: Sahanın ortasında kalan alana denir. Oyunun başladığı yerdir. 

SANTRAFOR: Bir takımın en uçta oynayan, ileri son vuruş yapan oyuncusuna denir. 

SARI KART: Ceza kartlarından bir tanesi olan sarı kart, uyarı anlamına gelir.

STOPER: Savunmanın ortasında oynayan, rakip takımın hareketlerini engelleyen defans oyuncusuna denir.

ŞUT: Oyunculardan bir tanesinin topu kaleye atmak için ayağı ile yaptığı sert vuruş tekniğine denir. 

T

TAÇ: Maç sırasında topun, oyuncu tarafından saha dışına çıkması durumudur.

TAÇ ATIŞI: Taç sonucu saha dışına çıkan topun, iki el ile baş arkasında tutularak yapılan atıştır. 

TAÇ ÇİZGİSİ: Futbol sahasının her iki yanında da bulunan çizgiye denir. Eğer top, taç çizgisini geçerse karşı takımın lehine bir taç atışı meydana gelir.

TRİVELA: Ayağın dış kısmı ile yapılan bir atıştır. Portekizli futbolcu Ricardo Quaresma ile özdeşleşmiştir. 

Y

YEŞİL KART: Ceza kartının aksine bir ödül kartıdır. 

Futbol terimleri nedir artık biliyorsunuz. Siz de futbol deneyiminizi en iyi hale getirmek için Çam Otel’de bulunan uygun standartlara sahip futbol sahasını tercih edebilir, aradığınızdan çok daha fazlasını bulabilirsiniz. Ayrıca şifalı termal su sayesinde futbol maçı sonrası rahatça dinlenebilir, sağlığınıza da katkı sağlayabilirsiniz.

O halde hızlı ve kolay bir şekilde rezervasyon yapmak için tıklayın!

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council