Blog

Ülkemizin Dört Bir Yanından Güzel Manzara Fotoğrafları

Ülkemizin Dört Bir Yanından Güzel Manzara Fotoğrafları

Ülkemizin Dört Bir Yanından Güzel Manzara Fotoğrafları

Türkiye; birçok farklı kültürün beşiği olma özelliği, köklü tarihi, coğrafi güzellikleri ve insanıyla bir bütün olarak dünyanın ilgi odağı olan ülkelerden biri olarak değerlendirilebilir. Tüm bu özelliklerinden dolayı hiç şüphesiz ki nefes kesen, büyüleyici derecede güzel manzara fotoğrafları için de son derece elverişli koşullara sahiptir.

Tam da bu nedenden dolayı hem yurt içinden hem de yurt dışından pek çok profesyonel ve amatör fotoğrafçının kadrajına konu olan ülkemizi biz de sizler için etkileyici karelerle özetlemek istedik. Tabii ki her köşesi cennet olan ülkemizin güzelliklerini fotoğraflarla sınırlandıramayız. 

Ancak doğanın koynunda yer alan Çam Otel ailesi olarak derlediğimiz ve Türkiye’nin en çok ilgi gören noktalarını fotoğraflayan karelerin sizin de ilginizi çekeceğini düşünüyoruz. Eğer siz de içinizi açacak manzaralara dalarak gününüzü güzelleştirmek isterseniz, içeriğimizin devamında yer alan fotoğraf karelerini inceleyebilirsiniz.

Türkiye’nin En Güzel 10 Manzara Fotoğrafı

Her ne kadar Türkiye’de yaşayanlar için şaşırtıcı olmasa da kusursuz güzelliğiyle cezbeden manzaralara istediğimiz her an ulaşabilmek hiç şüphesiz ki pek de mümkün olmuyor. Fakat hem tatil planları yaparken hem de keşfedilmeye değer yerleri araştırırken bu fotoğrafların işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracağına eminiz. 

Eğer Türkiye’nin farklı yerlerini ölümsüzleştiren birbirinden göz alıcı, birbirinden güzel manzara fotoğrafları için hazırsanız, artık sırayla incelemeye başlayabiliriz.

1. Anıtkabir - Ankara

Anıtkabir manzarası

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı Anıtkabir, başkent Ankara’nın belki de en buruk, fakat en muhteşem manzarasına ev sahipliği yapıyor. Ata’mız için özel olarak tasarlanan mimari detaylarla çevreli Anıtkabir, özellikle gün batımında muhteşem görüntüsüyle gören herkesi kendine hayran bırakıyor.

Anıtkabir’i ziyaretiniz sırasında dinlenmek ve doğal güzellikleriyle büyüleyen Kızılcahamam’ın görülmesi gereken yerlerini keşfetmek isterseniz, Çam Otel’de 5 yıldızlı otel konforunda konaklayabilirsiniz.

2. Ağrı Dağı - Ağrı 

Türkiye'nin en güzel manzara fotoğrafları arasında sayılabilecek kadar estetik duran Ağrı Dağı manzarası

5137 metre rakım yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek dağı olarak karşımıza çıkan Ağrı Dağı, ikonik görüntüsüyle nefes kesici bir manzara oluşturmaktadır. Yüksekliğinden dolayı genellikle zirvesini bulut kümelerinin çevrelediği ve bu haliyle daha da gösterişli bir görünüme bürünen Ağrı Dağı’nın sönmüş bir volkanik dağ olduğu detayını da belirtmeden geçmeyelim.

3. Kapadokya - Nevşehir 

Uçan balonlar ve peri bacalarının göründüğü Kapadokya manzarası

Yaz-kış demeden her mevsim cezbeden görüntüsüyle peri masallarını andıran Kapadokya, ülkemizin en gözde turizm merkezlerinden biri olarak da tanımlanabilir. Doğal olayların etkisiyle şekillenen peri bacaları, kendi halindeyken bile son derece estetik birer manzara oluştururken sabahın ilk saatlerinde havalanan onlarca rengarenk balonun eşlik ettiği Kapadokya manzarasının da kesinlikle görülmeye değer olduğunu savunabiliriz.

4. Kral Mezarları - Amasya

Amasya gece manzarası

Yeşilırmak’ın iki yakasında şekillenmiş Amasya’da bulunan Harşena Dağı üzerindeki kaya mezarları da Türkiye’nin en güzel manzara fotoğrafları listemizde yer almasa olmazdı. Milattan önceki tarihlerde bir dönem Pontus Krallığı’na başkentlik yapan Amasya, her açıdan mükemmel manzaralara ev sahipliği yaparken bir de Amasya ile bütünleşen kral mezarlarının başrol oynadığı kareler ile tarih yolculuğuna çıkmadan dönmemek gerekiyor. 

5. Kızkalesi - Mersin

Mersin Kızkalesi manzarası

Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan ve adını verdiği adacığı kaplayan Kızkalesi, Akdeniz’in belki de en güzel manzaralarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Bizanslılar tarafından inşa edilen kalenin Kızkalesi Plajı’na yaklaşık 500 metre mesafede bulunduğu detayını da vermekte fayda var. Oldukça dikkat çekici görüntüsü ve tarihi ile görülmeye değer bir yer olan Kızkalesi’ni sizin de seyahat planlarınıza eklemenizi kesinlikle öneririz.

6. İstanbul Boğazı - İstanbul

İstanbul Boğaziçi manzarası

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en güzel manzara fotoğrafları listelerini incelediğinizde, birçok maddenin farklılaşıp çeşitlendiğini görebilirsiniz; ancak İstanbul Boğazı’nın değişmediğine şahit olabilmeniz mümkün. Çünkü bir görenin bir kez daha görmek için fedakarlıklarda bulunduğu, havası ile büyülendiği, gözlerinin önünden koca bir tarihi geçirdiği İstanbul Boğazı, Türkiye’nin yanı sıra tüm dünyanın en ikonik manzaralarından biri. 

7. Nemrut Dağı - Adıyaman

Nemrut Dağı manzarası

Yunan ve Pers tanrılarının heykellerinin yanı sıra Kommagene Kralı Antiochos Theos’un da mezar tapınağının bulunduğu Nemrut Dağı, kartal başı ve taş tanrı başları ile günün her saatinde bakmaya doyum olmayan manzaralar oluşturuyor. UNESCO tarafından dünya mirası olarak ilan edilen Nemrut Dağı’nı ziyaret eden herkes, gördüğü manzara karşısında UNESCO’ya bu kararından dolayı hak vermeden edemiyor. 

8. Pamukkale Travertenleri - Denizli

Pamukkale travertenleri

Pamuk gibi görüntüsüyle doğanın en güzel oyunlarını oynayarak eşsiz bir manzara yaratan Pamukkale de yine Türkiye’nin en güzel manzara fotoğraflarına konu olan yerlerimizden. Tarihi ile de ayrıca dikkat çeken bu bölge de Nemrut Dağı gibi UNESCO’nun dünya mirası listesinde bulunuyor. 

9. Selimiye Camii - Edirne

Edirne Selimiye Camii manzarası

Ülkemizin dört bir yanındaki nefes kesen görüntüleri ortaya koyan güzel manzara fotoğrafları arasında tarihi Selimiye Camii’nin de yer alması gerektiği konusunda sanıyoruz ki herkes hemfikirdir. Osmanlı padişahlarından II.Selim’in Mimar Sinan’a yaptırdığı ve Mimar Sinan’ın ustalık eseri olarak adlandırdığı bu yapı, sonradan yapılan gece ışıklandırması ile hava karardığında bile görülmeye değer manzaralar oluşturmaktadır. 

10. Uzungöl, Çaykara - Trabzon

Trabzon Çaykara Uzungöl manzarası

Türkiye’nin en özel doğal kaynaklarının bulunduğu Karadeniz’in incisi Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl beldesi, görmüş olduğunuz manzarasıyla en çok rağbet gören turistik noktalardan biri haline gelmiştir. Hala yabani hayvan türlerine ev sahipliği yapan bu manzarayı canlı canlı görmek, havasını içinize çekmek, yeşilliğini adımlamak ise elbette paha biçilemez duygular hissettirmektedir. 

Manzara fotoğrafları ile yetinmek yerine ziyaret edebileceğiniz yerleri incelemek isterseniz Hafta Sonlarınızı Hesaplı Değerlendirin! Türkiye'de Görülmesi Gereken Yerler başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council