Blog

Kas Hafızası Nedir? Kas Hafızası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kas Hafızası Nedir? Kas Hafızası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

spor yapan yaşlı adam

Kas hafızası; spor yapan kişilerin az çok bildiği, spora yeni başlayanların ise oldukça merak ettiği bir konudur. Beynin mükemmel bir yapıda olduğunu bizlere hatırlatan kas hafızası, spor geçmişi olan kişilerin kurtarıcısı olarak karşımıza çıkar. 

Tenis, futbol ve bisiklet sürmek gibi pek çok spor türü zamanla kas hafızası geliştirir. Dolayısıyla bu tarz sporları belirli bir süre yapıp bırakan kişiler, yeniden başladıklarında birtakım faktörlere bağlı olarak kas hafızasından yararlanır. Peki kas hafızası tam olarak ne demektir?

Çam Otel olarak bu yazımızda kas hafızası nedir, ne kadar sürer gibi çoğu kişi tarafından merak edilen soruları yanıtladık. Eğer kas hafızası konusunda detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz. 

Ek olarak hafıza konusunda hazırladığımız bir diğer içeriğimiz olan Daha Güçlü Bir Hafıza ve Kıvrak Bir Zeka İçin Bilmeniz Gereken Beyin Egzersizleri başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 

Kas Hafızası Nedir?

fitness salonunda ağırlık kaldıran genç sporcu

Kas hafızasının tam olarak ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilmek için kasların işlevini bilmek gerekir. İnsan vücudunun yaklaşık %30 ile %40’ı kaslardan oluşmaktadır. Öyle ki kaslar, iskeletin hareketini sağlayan en önemli sistemdir.

Kaslar; kişinin beslenme tarzına, spor yapmasına ve yaşam kalitesine göre değişkenlik gösteren bir yapıya sahiptir. Bu doğrultuda düzenli olarak spor yapan ve protein ağırlıklı beslenen kişilerin kasları büyür ve gelişir. Bu duruma da “hipertrofi” denir. Böylece kişinin kas kütlesinde artış meydana gelir. 

Spor yapmayı bırakan kişilerde ise “kas atrofisi” adı verilen kas küçülmesi veya kas gücünün azalması durumu ortaya çıkar. Özellikle yıllarca spor yapmış olan fakat belirli nedenlerden ötürü sporu bırakmış kişilerde meydana gelen kas atrofisi, kısa süre içerisinde etki gösterir. Dolayısıyla vücut, eski kaslı görüntüsünden uzaklaşır.

Öte yandan spor geçmişi olan kişilerin, spora yeni başlayan kişilere göre daha avantajlı olduğunu belirtmek gerekir. Çünkü spora yeni başlayan kişilerin kas gelişimi, spor geçmişi olan kişilere göre daha yavaş olur. Bunun temel nedeni ise kas hafızası olarak karşımıza çıkar. Peki nedir bu kas hafızası ve tam olarak ne işe yarar?

spor salonundaki halterler

Kas hafızası, vücudun motor öğrenme şekli olarak da bilinen tekrarlama yolu ile motor aktiviteleri bellekte birleştiren bir hafıza şeklidir. Bir hareket uzun süre tekrarlandığı zaman beyin, otomatik bir şekilde kas hafızası oluşturur. Böylece spor yapan kişi, yaptığı hareketi kolaylıkla hatırlayabilir ve doğru şekli ile yapabilir. Ayrıca spor yapmamış kişilere göre çok daha hızlı şekilde kaslarını geliştirebilir.

Bu noktada yapılan hiçbir sporun boşa gitmediğini söyleyebiliriz. Çünkü spor yapmaya başlayan bireyler, spor geçmişlerine bağlı olarak kısa süre içerisinde kaslarını toparlayabilir. Böylece spor yapmamış kişilere göre istedikleri sonuca daha kolay ulaşabilir.

Kas hafızası aslında sadece spor yapan değil aynı zamanda enstrüman çalan, araba kullanan ve dans eden kişilerde de oluşur. Hatta düzenli olarak yapılan pek çok günlük aktivitede de oluştuğunu söylemek yanlış olmayacaktır. 

Kas hafızası sayesinde kısa süre içerisinde maksimum verim elde etmek mümkündür. Çünkü kişiler, öğrendikleri aktiviteleri tekrarlama yolu ile uzun süreli bellek içerisine atar. Böylece hatırlama işlemi kolay olur. 

Kas Hafızası Ne Kadar Sürer?

eğitmen eşliğinde spor yapan yaşlı adam

Kas hafızası nedir artık biliyorsunuz. Ancak kas hafızası konusunda bir diğer önemli nokta ise bu sürecin uzunluğudur. Diğer bir deyişle vücudun kas hafızasını unutup untmayacağıdır. Peki kas hafızası ne kadar sürer?

Kas hafızasının kaybedilen veya unutulan bir durum olmadığını belirtelim. Yani kas hafızası, yıllar geçse de beynin silip atamayacağı bir olgudur. Dolayısıyla kas hafızası ne kadar sürer sorusuna yanıt olarak yaşadığınız süre boyunca cevabını verebiliriz. 

Öte yandan kas hafızası, kişinin genetiğine ve yaşına da bağlıdır. Yani kişi genç ve güçlü bir genetiğe sahipse kas hafızasından yararlanması da o kadar kolay olabilir. Ayrıca bu durum yapılan sporun şiddetine göre de değiştiğini de eklemek gerekir. 

Kas Hafızası Geliştirme Nasıl Olur?

sahada futbol oynayan iki oyuncu

Spor yapan kişilerin merak ettiği bir diğer konu ise kas hafızası geliştirme işlemidir. Aslında kas hafızasını geliştirmek için yapılan aktivitenin birçok kez tekrarlanması gerekir. Bu noktada ise yapılan pek çok araştırma vardır. Ancak sadece tekrar değil aynı zamanda dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar da vardır. Peki kas hafızası geliştirme nasıl olur?

1. Tekrar Yapın

Kas hafızası için gerekli olan en önemli noktanın tekrar yapmak olduğunu belirttik. Çoğu araştırmalar, toplam 3000 ile 5000 arası tekrarın kas hafızasını geliştirmek için yeterli olduğunu vurguluyor. Bu noktada ise yapılan herhangi aktivitenin, düzenli bir şekilde tekrarının oldukça önemli olduğunu belirtmek gerek.

2. Kısa Periyotlar Uygulayın

Kas hafızası geliştirmek için dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise aktiviteyi, kısa periyotlar haline tekrarlamaktır. Yani yaptığınız aktiviteyi bir anda yapmamalısınız. Aksine gün içine veya hafta içine eşit şekilde bölmelisiniz. Böylece yavaş öğrenme metodunu kullanarak, kas hafızasını geliştirebilirsiniz. Kısacası kısa seanslar halinde fazla tekrar yapmalısınız.

3. Sabırlı Olun

Kas hafızası geliştirmek, sabır gerektiren bir süreçtir. Dolayısıyla süreci hızlandırmak, istediğiniz sonuca ulaşmanıza engel olabilir. Bu nedenle sabırlı olmak büyük önem taşır.

tenis oynayan adam

Kas hafızası nedir, nasıl oluşur artık biliyorsunuz. Görüldüğü üzere kas hafızası, spor yapan kişilerin faydalanacağı mükemmel bir sistemi ifade eder. Uzun bir süre spor yapmamış fakat spora yeniden başlayan kişilerin kurtarıcı olan kas hafızası ile kısa süre içerisinde istenilen form edilebilir. Ayrıca hareketlerin yapılışı da hafızada yer ettiği için kolaylıkla uygulanabilir.

Kas hafızasını geliştirmek için ise sık sık antrenman yapmak gerekir. Çünkü kas hafızası için en önemli nokta sürekli tekrar yapmaktır. Bu noktada futbol, tenis ve fitness gibi aklınıza gelebilecek birçok aktivite için antrenman imkanı sunan Çam Otel’i tercih edebilirsiniz. 

Ortopedik zeminli tenis sahası ve uygun standartlara sahip futbol sahası ile misafirlerine 5 yıldızlı otel konforu sunan Çam Termal Otel ayrıcalığından yararlanabilir ve antrenman deneyiminizi en iyi hale getirebilirsiniz. Böylece kas hafızası geliştirmek için gerekli uygulamaları yapabilirsiniz.

Ayrıca Çam Otel’de konakladığınız süre boyunca masaj hizmetlerinden ve termal suyun etkilerinden yararlanabilir, antrenman sırasındaki yorgunluktan kurtulabilirsiniz.

Termal su hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için Şifa Dolu Faydalarını Hep Duyuyoruz Ama Termal Su Nedir? başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council