Blog

Fizik Tedavinin Olmazsa Olmazı: Termal Kaplıcalar

Fizik Tedavinin Olmazsa Olmazı: Termal Kaplıcalar

Fizik Tedavinin Olmazsa Olmazı: Termal Kaplıcalar İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Modern hayatın beraberinde getirdiği stres, vücudumuzda çeşitli sorunlara neden olabiliyor. Stresin en önemli belirtilerinden biri olan kas ağrıları, binlerce kişinin hayatınızı zorlaştırıyor. Termal kaplıcalar ise fizik tedavi dendiğinde akla gelen ilk desteklerden bir tanesi. Kas ağrılarına karşı en sık başvurulan yöntemlerden biri olan fizik tedavi, ilaç dışı bir tedavi yöntemi olması ile de öne çıkıyor.

Termal kaplıcalardan da yardım alınarak sürdürülen fizik tedavi sonucunda ağrılarınıza kalıcı çözümler bulmanız mümkün. Ağrı tedavisinin yanı sıra pek çok farklı faydası da bulunan termal kaplıcalar, genel vücut sağlığına da katkı sunuyor. termal kaplıcalar, termal suyun faydaları, fizik tedavi ve termal kaplıcalar

Termal Kaplıca Nedir?

Yeryüzünün bize sunduğu en önemli armağanlardan biri sudur. Hayatın devamlılığı için bir vazgeçilmez olan su, fiziksel ve ruhsal sağlık açısından da oldukça önemlidir. Mineral açıdan zengin termal sularının yeryüzüne çıktığı bölgelere verilen ılıca adı, zaman içerisinde tesis ve otellerin yapılması ile birlikte “kapalı ılıca” olarak değişmiş ve sonrasında kaplıca olarak anılmaya başlamıştır.

Pek çok farklı mineral içeren ve hastalıkların tedavisinde yardımcı rol üstlendiği ispat edilen termal kaplıca suları, değişik şekillerde değerlendirilebilir. Bu yöntemler arasında banyo, içme kürleri ve solunum kullanımları en yaygın şekilde bilinenlerdir. Mineral bakımdan zengin maden suları ısılarına göre çok sıcak, sıcak ve soğuk şeklinde gruplandırılır.

Termal kaplıcalar, genellikle sıcak ve çok sıcak maden suyunun çıktığı bölgelerdir. Ancak genel kullanım açısından maden suyu çıkan tüm bölgelere termal kaplıca denilir. termal kaplıcalar, termal suyun faydaları, fizik tedavi ve termal kaplıcalar

Termal Kaplıcaların Faydaları

  • Mineral açıdan oldukça zengin olan termal kaplıcalar, zührevi ve kas hastalıklarının tedavisinde yardımcı olarak kullanılır. Üst solunum yolu ve dolaşım gibi hastalıklarda da faydaları, uzmanlar tarafınca kanıtlanmıştır.
  • Genel olarak kas ağrıları ve varis gibi hastalıklar için değerlendirilen termal kaplıcalar; eklem rahatsızlıkları, fıtık ve alerji gibi pek çok hastalık için de tedaviye yardımcıdır.
  • Doktor ve fizik tedavi uzmanı kontrolünde gerçekleştirilen doğru süreli termal konaklamalar, hastalıkların tedavisinde oldukça etkili sonuçlar yaratır. Birçok hastalığın tedavisine yardımcı olmak için yapılacak konaklamalar, 21 gün süreli olarak önerilir.
  • Yurtiçi ve yurtdışından milyonlarca ziyaretçi tarafından tercih edilen termal tesisler, aynı zamanda ruhsal sağlık bakımından da pek çok fayda sunar. Vücudun güçlenmesi ve arınması sayesinde kişi, ruhsal bir rahatlama yaşayarak stresten ve günlük hayatın getirdiği diğer psikolojik baskılardan kurtulur.

Fizik Tedavide Termal Kaplıcaların Önemi

Fizik tedavi, ağırlıklı olarak kas ve eklem ağrılarının giderilmesi için uygulanan ilaç dışı tedaviler bütünüdür. Fizik tedaviyi destekleyici nitelikte olan ve kalıcı sonuçlardan korunmak bakımından oldukça önemli olan termal kaplıcalar, vücut direncinin artmasını ve ağrının neden olduğu acının azaltılmasını sağlar.

Kan dolaşımının hızlanmasını sağlayarak, dolaşım sistemindeki sorunlardan doğan ağrıların ve hastalıkların tedavisine katkı sunan termal kaplıcalar sayesinde metabolizmanın da hızlanması sağlanır. Bitkinlik ve yorgunluk belirtilerinin de azalmasına yardımcı olan bu özellik, birçok kişinin düzenli olarak termal kaplıcaları ziyaret etmesinin en önemli sebeplerinden biridir. termal kaplıcalar, termal suyun faydaları, fizik tedavi ve termal kaplıcalar Kan dolaşımının hızlanmasının doğal bir sonucu olarak kişinin solunumu da hızlanır. Bu sayede daha fazla oksijen alınarak iç organların da aktif şekilde çalışması sağlanır. Ayrıca vücut ısısı artar ve terleme gerçekleşir. Bu sayede vücut, atması gereken zararlı maddeleri kolayca vücuttan atar. Vücuda daha fazla oksijen girmesi, ağrıların giderilmesi açısından da önemlidir. Vücudumuzdaki tüm hücreler, faaliyetlerini doğru şekilde gerçekleştirebilmek için oksijene ihtiyaç duymaktadır.

Özellikle kas sertleşmesi sebebi ile oluşan yumru ve spazmların tedavisi için solunumun hızlanması ve daha fazla oksijen alınması oldukça faydalıdır. Doğru şekilde uygulandığında fizik tedavi sürecine büyük katkı sağlayan termal kaplıca konaklamaları, mutlaka doktora danışılarak gerçekleştirilmektedir. Bazı fiziksel ve ruhsal hastalıklar, hastanın termal kaplıcada kalmasını zorlaştırabilir. Bu nedenle doktorunuz ve fizik tedavi uzmanınıza mutlaka danışmanızı öneririz. termal kaplıcalar, termal suyun faydaları, fizik tedavi ve termal kaplıcalar

Termal Kaplıca Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Termal kaplıcada ne kadar kalınması gerektiği ve yapılması gereken egzersizler, doktorlar tarafından hastanın durumu da göz önüne alınarak belirlenir. Kalınacak tesisteki su ve suyun barındırdığı mineraller de hastanın tedavisi bakımından önemli bilgilerdir.  Hasta, doktorunun tavsiyelerine uygun şekilde hareket ederek günlük rutinlerini gerçekleştirdiğinde birçok belirtinin azaldığını ve hatta yok olduğunu görebilir.

Çam Hotel Thermal Resort&Spa Center, toplam 8 termal havuzu ile sağlık ve konforu en modern şekilde bir arada sunuyor. Çam ağaçlarının arasında yer alan ve 256 oda ile hizmet veren tesis, konuklarına 5 yıldızlı unutulmaz bir tatil yaşatırken SPA Wellness ile çeşitli terapi seçenekleri de sunuyor.

Termal kaplıca suları, fizik tedaviye pek çok katkı sağlar. Ancak doğru terapi, kür ve masajlar ile bu faydanın arttırılması oldukça faydalıdır. Çam Termal Otel'de bulunan SPA Wellness, termal kaplıca konaklamanızdan mümkün olan en yüksek faydayı 5 yıldızlı otel konforunda almanızı amaçlıyor. Tesis içerisinde yer alan termal havuzlar, Soğuksu Milli Parkı civarında bulunan kaynaklardan elde edilen termal suyu kullanılır.

Sodyum bikarbonatlı florür, bor ve florür gibi farklı mineraller barındıran su ülkemizin en önemli termal kaynaklarından Kızılcahamam bölgesinden çıkmaktadır. Doktorların önerileri doğrultusunda gerçekleştirilen kontrollü uygulamalar sayesinde romatizmal ve iltihap hastalıklarının da belirtilerinde azalma görülür.

Termal Kaplıcaya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

Dağ manzarasına karşı pencere kenarında katlanmış bir şekilde duran bornoz, terlik ve rulo halinde havlu

Tatil veya tedavi için termal kaplıcaya gitme planı yapıyorsanız, ihtiyaç duyabileceğiniz her şey için önceden hazırlık yapmanızda fayda var. Aksi halde daha sonradan alışveriş yapmanız gerekebilir. Bu da tedavi için zaman kaybetmenize, hatta bundan dolayı strese girmenize ve fizik tedavi sürecinin aksamasına dahi yol açabilir. Olumsuz durumlarla karşılaşmamak için ise her zaman temkinli davranmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Peki termal kaplıca için ne tür bir hazırlık yapmalı, yanınıza neler almalısınız? Öncelikle birçok termal otelin genellikle misafirleri için bornoz, havlu, bone gibi malzemeleri tedarik ettiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak bazı termal kaplıca tesislerinin bu gibi malzemeleri ücretli olarak sunduğunu belirtmeden de geçmeyelim. Bu anlamda, söz konusu malzemelerin en çok ihtiyaç duyacağınız gereçler olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, gitmeden önce tesisi arayıp bu konuda verilen hizmetleri net bir şekilde sormanız yararınıza olacaktır. 

Termal kaplıca imkanlarından faydalanırken giymek üzere yanınıza birkaç bikini/mayo almanızı öneririz. Bikini veya mayo gibi deniz kıyafetlerinin üzerine giymek için de bir pareo veya deniz elbisesi taşıyabilirsiniz. Ek olarak, mutlaka bir çift terlik almayı da unutmadığınızdan emin olmalısınız. Yanınıza alacağınız terliklerin ıslak zeminde kaymayan bir tabana sahip olması da kayıp düşmelerin önüne geçmek adına son derece kritik. 

havlu, kese, fırça, sabun ve lif gibi malzemeler içeren hamam seti

Bunlara ek olarak, şifalı sularda geçireceğiniz süre boyunca en fazla ihtiyaç duyacağınız diğer malzemelerin de sabun, şampuan gibi banyo ürünleri olduğunu öngörebilmek mümkün. Ancak birçok otelin yine bu tür malzemeleri konaklama ücretine dahil olacak şekilde sunduğuna şahit olabilirsiniz. Diğer yandan kişisel ihtiyaçlarınıza özel ürünler kullanıyorsanız, kendi banyo setinizi yanınızda götürmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca kese, lif, topuk taşı gibi ihtiyacınız olacak diğer malzemeleri de termal kaplıcaya gitmeden önce edinmenizde yarar var.

Hiç şüphesiz ki termal kaplıca suları cilt hastalıklarına iyi geliyor ve cildin derinlemesine temizlenmesine yardımcı oluyor. Fakat düzenli olarak kullandığınız cilt bakım ürünlerinizi kullanmaya devam etmenizi öneririz. Buna benzer şekilde cildiniz suyla uzun süre temas edeceğinden yanınızda cilt türünüze uygun nemlendirici ürünler bulundurmanız da yararınıza olacaktır. Tüm bunların yanı sıra sıcak ve nemli ortamlarda zaman geçirmeye alışık olmayan bünyenizi koruma altında tutmak için eğer ihtiyacınız varsa tansiyon ilaçlarınızı da çantanıza eklemeyi unutmamalısınız.

Termal Kaplıca Terapisi Hangi Durumlarda Önerilmez?

Doktor önerisi ve uzman gözetiminde gerçekleştirilen termal terapiler, pek çok hastalığın belirtilerinde iyileştirici etki yaratıyor. Hastanın genel sağlığı da göz önüne alınarak gerçekleştirilen termal kaplıca terapisi sonucunda belirtilerin azalması ve hatta tamamen yok edilmesi mümkün. termal kaplıcalar, termal suyun faydaları, fizik tedavi ve termal kaplıcalar Termal kaplıca terapileri, genellikle doktor önerisi ile gerçekleşir. Ancak bazı özel durumlarda terapilerin uygulanması, hasta için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

  • Ateşli ve enfeksiyonel hastalıklar, anemi, kalp hastalıkları, tansiyon ve kan basıncının yüksek olması gibi özel durumlarda hastalara termal kaplıca terapileri önerilmez. Aynı şekilde ileri damar hastalıkları, kontrol altında olmayan şeker hastalığı ve epilepsi gibi durumlarda da hastaların termal kaplıca terapisi görmesi önerilmeyebilir.
  • İçme şeklinde gerçekleştirilen kürler için de doktor tavsiyesi oldukça önemlidir. Hastanın belirli özel durumları sonucunda termal su, olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle hastanın, kaplıcaya gerçekleştireceği ziyaretler öncesinde mutlaka doktoruna danışması ve doktor tavsiyesine uygun hareket etmesi gerekir.
  • Termal kaplıcalar, sıcaktan rahatsızlık duyan ve çarpıntı sorunu yaşayan hastalar için zorlayıcı olabilir. Sıcak olan su, hastadaki bu belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olarak olumsuz sonuçlara sebep olabilmektedir. Bu nedenle termal kaplıca terapisine başlamadan önce hastanın bu durumu doktoru ile paylaşması önemlidir.

Termal Kaplıcalar İçin Doğru Tesis Seçimi

Kaplıca terapileri için önemli noktalardan biri de, hastanın kendisi için en doğru tesisi seçmesidir. Tesis seçiminde termal suyun özellikleri kadar, tesisin temizliği ve sağlığa verilen önem de göz önüne alınmalıdır. Çam Hotel Thermal Resort&Spa Center, tüm konuklarımızın 5 yıldızlı otel konforunda termal kaplıca ve suların faydalarından yararlanmasını amaçlıyor.

Uzman ekip ve her detayı konuklarımız için düşünülmüş tesis ile birlikte, sağlık ve konforu bir arada yaşamanız için gerekli tüm çalışmalar Çam Termal Otel'de gerçekleştiriliyor. Siz de termal kaplıca ve suyun iyileştirici özelliklerinden yararlanmak ve ailenizle birlikte konforlu bir konaklama gerçekleştirmek için bize 0 312 939 44 26 numaralı telefondan, ya da info@camhotel.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council