Blog

Rüya Gibi Bir Tren Yolculuğu İçin Türkiye’den 5 Rota

Rüya Gibi Bir Tren Yolculuğu İçin Türkiye’den 5 Rota

Rüya Gibi Bir Tren Yolculuğu İçin Türkiye’den 5 Rota

Dört bir yanı benzersiz güzelliklerle dolu coğrafyamızda tren yolculuğu için de tabii ki her mevsim uygundur. Peki her yanı demir ağlarla örülü Türkiye’de tren yolculuğu için en ideal yerler nereler olabilir? Bu ve trenle seyahat için bilmeniz gereken her detayı Çam Otel’in sizin için hazırladığı bu içeriğin devamında bulabilirsiniz. 

Tren Yolculuğu İçin İdeal Rotalar

Türkiye’nin pek çok noktasına trendle ulaşabilmek mümkün. Fakat her varış noktasını sıralamak yerine gideceğiniz yere karar vermenizi kolaylaştırmak adına en çok tercih edilen istasyonları yazmak istedik. İşte Türkiye’de mutlaka trenle seyahat edilmesi gereken 5 şehir...

1. Adana’yı Tren Yolculuğu ile Gözlemleyin

Akdeniz’in nadide şehri Adana; tarımdan sanayiye, tarihten turizme birçok alanda ön plana çıkan yerlerdendir. Her açıdan eşsiz güzelliklere sahip bu şehre elbette birden fazla vasıta ile seyahat imkanınız olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak seyahatinizde treni tercih ediyorsanız, Adana’yı da mutlaka trenle ziyaret etmeniz gerektiğini belirtmemiz gerekiyor. Adana’ya uzanan tren seferleri arasında; Erciyes Ekspresi, Fırat Ekspresi, Toros Ekspresi gibi seçenekler olduğuna şahit olabilirsiniz.

Toros Ekspresi, Konya-Adana-Konya arasında haftanın her günü çalışan bir hatta sahiptir. Bu tren Konya, Ereğli, Ulukışla, Pozantı, Adana istikametinde hareket etmektedir. Toplam 6 saat süren bu hattın ücreti ise diğer yolculuk seçeneklerine kıyasla oldukça uygun maliyetlidir.

üzerinde tren yolu olan su kemelerinin ilerisinde görünen dağlar

Bu yolculuk esnasında sabah saatlerinde trenin içine doğan güneşin ışıltısı ve çam ağaçlarının inanılmaz kokusunun sizi de etkisi altına alacağından eminiz. Üstelik bu tren yolculuğunun tek özelliği bu değil! Türkiye’nin en uzun tünelinden geçen bu hat, Adana’ya varınca size Akdeniz iklimini tanıtan iklimler arası bir yolculuğa dönüşecektir. 

Erciyes Ekspresi ise Kayseri’den sonra sırasıyla; Niğde, Ulukışla ve Pozantı’ya varıp seyahat sürecini Adana’da noktalamaktadır. Erciyes Ekspresi özellikleri kış mevsiminde turistlerin dikkatini çeken, eşsiz güzellikleri ile misafirlerine muhteşem manzaralar sunan bir hattır. 

Fırat Ekspresi de Elazığ ile başlayan yolculuğa sırasıyla Malatya, Gölbaşı, Osmaniye ve Adana ile devam etmektedir. Bu güzergahlar boyunca seyahatseverlere mükemmel manzaralar sunan Fırsat Ekspresi, sizin için de uygun bir hatta sahip olabilir. Bunların yanı sıra Adana’ya birden fazla tren hattı kullanıp aktarmalar yaparak da ulaşabileceğinizi söylemeden geçmeyelim.

2. Ankara’yı Tren Camından İzleyin

Ankara’nın demiryolları tarihi, uzun yıllara dayanan bir dokuya sahiptir. Coğrafi konumundan dolayı da aktarmalarda ve ana hat üzerinde çok sayıda tren seferine sahip olan başkente ulaşmak için Türkiye’nin dört bir yanından tren ile yolculuk yapabilirsiniz.

Bu doğrultuda öncelikle Güney Kurtalan Ekspresi’nden bahsedelim. Ankara - Kurtalan - Ankara arasında haftada 5 gün işleyen bu tren, Ankara’dan pazartesi, çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi günleri; Tatvan’dan ise pazartesi, çarşamba, cuma, cumartesi ve pazar günleri hareket etmektedir.

Anadolu bozkır iklim kuşağının en güzel örneklerini görerek seyahat keyfi yaşayabileceğiniz Güney Kurtalan Ekspresi rotasında, eşsiz su ve dağ manzaralarıyla içsel huzur dolu bir yolculuk deneyimleyebilirsiniz.

samanların üzerinde yavru beyaz keçiler

Ankara’ya gelmişken bulduğunuz huzuru kalıcı hale getirebilmek için konaklamanızı doğanın koynundaki Çam Otel’de yapabileceğinizi de belirtmiş olalım. Üstelik şifalı suları sayesinde Çam Otel’deki konaklamanız boyunca sağlığınızı geliştirebilmeniz de mümkün.

Ankara’ya seyahat edebileceğiniz diğer tren seferleri arasında meşhur Ankara Ekspres’ini de sıralamamak olmaz. Ankara’dan çıkıp Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, İzmit, Pendik, Söğütlüçeşme, Halkalı güzergahlarını takip eden ve aksi yönde de Ankara’ya ulaşan bu tren filmlere dahi konu olmuştur.
    
Ankara’yı ziyaret etmek için tercih edebileceğiniz bir diğer tren ise Boğaziçi Ekspresi. Güzergahları Ankara Ekspresi ile benzerlik gösteren Boğaziçi Ekspresi, yine de daha fazla istasyonda durarak fark yaratmaktadır.

Öte yandan İzmir Mavi ve Van Gölü Ekspresi gibi birçok farklı güzergahtan Ankara’ya yolculuk yapma imkanına sahipsiniz. Siz de bu muhteşem rotaları keşfedebilmek için Ankara’dan kalkan veya Ankara varışlı trendleri tercih edebilirsiniz.

Ankara’da damağınızı geliştirecek lezzetleri öğrenmek için Mutlaka Tadılması Gereken Birbirinden Leziz Ankara Yemekleri başlıklı içeriğimize de göz atın.

3. Beyaz Dünyaya Yol Alın: Kars

Türkiye’nin merkezi en yükseğe kurulmuş ili Kars’tır. Her gün güneş ilk bu şehre doğar, yılın ilk karı ise hep bu şehre düşer. Siz de Çıldır Gölü’nün eşsiz manzarasını izlemek, Kars mutfağını tatmak için Kars’ı ziyaret edebilirsiniz.

soğuktan donmuş Çıldır Gölü üzerinde yürüyen adam

Diğer göller hakkında bilgi almak için de Ülkemizde Görülmesi Gereken En Güzel Doğal Göller başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Son yılların en popüler tren rotalarından biri olan Kars’ı Doğu Ekspresi ve Turistik Doğu Ekspresleri’ni kullanarak keşfedebileceğinizi söyleyebiliriz. Bu sayede varacağınız yere gitmenin heyecanına ek olarak yolda olmanın tadına da varabilmeniz mümkün. 

Ankara çıkışlı seferler Irmak, Kayseri, Bostankaya, Divriği, İliç, Erzincan, Erzurum ve nihayetinde Kars’a ulaşmaktadır. Oldukça uzun bir seyahat sunan bu trendler ile Türkiye’nin neredeyse bir ucundan diğer ucuna eşi benzeri olmayan manzaralar eşliğinde gidebilirsiniz.

4. Mevlana Şehrini Tren ile Ziyaret Edin

seyirciler önünde performans sergileyen semazenler

Mevlana’nın şehri olarak bilinen Konya’nın ülke için var olan değeri bambaşkadır. Biz de “Ne olursan ol, yine gel” diyen Mevlana’nın çağrısını dikkate almanızı ve Konya’yı mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. 

Konya’ya yüksek hızlı tren seferleri ile pratik bir şekilde ulaşabilirsiniz. Fakat aheste bir tren yolculuğu arayışındaysanız, sanıyoruz ki en doğru adres, Mavi Tren olacaktır. Konya Mavi Treni Ege’den başlayıp Konya’ya kadar gelmekte olup aynı şekilde tam aksi yönde de hareket etmektedir.

Tek yönü ortalama 12 saat süren bu diyarlar arası tren yolculuğunu sizin de keşfetmenizi öneririz. Hatta eğer yolda olmayı, akıp giden manzarayı seyretmeyi çok seviyorsanız Konya Mavi Treni ile olan yolculuğunuzu Doğu Ekspresi ile bağlayarak Mevlana şehrinden doğuya doğru yol alabilirsiniz.

5. Van Denizi’ne Trenle Ulaşın

Ülkemizin bir diğer eşsiz güzelliklere sahip şehri Van ise hem tarihi ile hem de yemek kültürü ile ünlenmiş ikonik şehirlerimizdendir. Halkı arasında Van Deniz’i olarak da nitelendirilen Van Gölü’nü mutlaka görmeli ve manzarasında muhteşem kahvaltısını da denemeden evinizde dönmemelisiniz.

bozkırdan geçip giden bir tren

Doğunun incisi olarak da anılan Van’a gitmek için tren seyahati tercih edebilir ve bu sayede tatile daha yolculuk sırasında başlayabilirsiniz. Bunun için Ankara - Tatvan - Ankara arasında çalışan Van Gölü Ekspresi’ni kullanabilirsiniz. 

Fakat haftada yalnızca iki gün hareket eden bu trenle yolculuk yapmak için biletlerinizi seyahat tarihinden biraz erken almanızı tavsiye ederiz. Bu yolculukta yol boyu izleyeceğiniz manzaraların yanı sıra bazı istasyonlarda verilen uzun molalarda bulunduğunuz coğrafyaların yerel yemeklerini tatma imkanı bulabilirsiniz. 

Tren Yolculuğu Yapmak İçin 5 Geçerli Neden

Tren yolculuğu, planladığınız tatilin keyfini uzun uzadıya çıkarmanın en iyi yoludur. Peki neden tren ulaşımını tercih etmelisiniz:

1. Trenler, otobüs ve uçağa göre çok daha güvenli ulaşım araçlarıdır.
2. Tren biletleri, herkesin kolaylıkla erişebileceği kadar uygun maliyetlidir.
3. Ana hat trenlerde genellikle ağır bagajlar da taşınabilmektedir.
4. Evcil hayvan taşıma imkanı sunulmaktadır. Ancak yine de seyahatinizden önce treninizin seyahat koşullarını incelemenizde fayda var.
5. Yataklı vagonları bulunan trendlerde, uzun seyahatlerinizi daha konforlu hale getirebilirsiniz.

Tren Yolculuğu için İhtiyaç Listesi

raylar üzerinde dururken fotoğraf çeken bir adamTren yolculuğu, güzergah sayısına da bağlı olarak genellikle uzun vakit geçirilen bir ulaşım yöntemidir. Bu nedenle yanınızda pratik bir temizlik ihtiyacı için peçete, ıslak mendil gibi tek kullanımlık ürünler bulundurmanız yararınıza olacaktır. 

Bu uzun seyahatimizin olmazsa olmazı ise atıştırmalıklardır. Açlığınızı yatıştırmaya yardımcı olacak bu aperatifler tren seyahatiniz boyunca en büyük yardımcılarınızdan biri olacaktır. Ancak daha sağlıklı seçimler yapmak istiyorsanız yolculuğunuz için meyve, kuruyemiş alabilir; salata, soğuk sandviç ya da fit kurabiyeler hazırlayabilirsiniz.

Yataklı vagona sahip bir trende seyahat edecekseniz, gece rahat uyuyabilmek ya da vagonda rahat hareket edebilmek için yanınıza uygun giysiler almayı unutmayın. İsterseniz gece uyumak için yanınıza pijamalarınızı da alabilirsiniz.

Seyahatinizde kendinize değer katmak için bir kitap bulundurabilirsiniz. Üstelik manzara eşliğinde okuyacağınız bu kitap size zamanın nasıl geçtiğini dahi unutturacaktır. Çıktığınız bu uzun yolculukta iyi bir müzik listesiyle ruhunuzu daha iyi dinlendirebilirsiniz. Bu anlamda sizi motive edecek, dinlendirecek müzikler seçmenizi tavsiye ederiz. 

Yolculuk boyu sosyal medyanız için güzel fotoğraflar da çekmek isteyebilirsiniz. Bunun için yolculuğunuzda karşılaşacağınız harika manzaraları fotoğraflamak için bir fotoğraf makinesi bulundurmanızı öneririz. Ayrıca vagonunuzun fotoğraf karelerinde daha estetik görünmesi için yanınıza şerit LED ışıklandırma, süs eşyaları ve dekor malzemeleri de alabilirsiniz.

Sizin için hazırladığımız rotalardan memnun kalacağınıza eminiz! Yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın! 

Ülkemizde görülmeye değer diğer alternatif rotalar için Hafta Sonlarınızı Hesaplı Değerlendirin! Türkiye'de Görülmesi Gereken Yerler başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council