Blog

Muhafazakar Otel Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Muhafazakar Otel Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çam Termal Otel

Artık İslami şartlara uygun bir biçimde tatil yapmak hiç de zor olmamaktadır. Günümüzde İslami yani muhafazakar otel sayılarında artış yaşanmaktadır. Bu durumda seçenekler de farklılaşmaktadır. Seçenekler her ne kadar size uzaktan harika gibi görünse de detaylı bir araştırma yapmak faydanıza olacaktır. 

Bir otel için rezervasyon yaparken, seçim yapabileceğiniz her konuyu da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu yüzden doğru oteli seçmek için iyi bir plan yapmak önemlidir. Tatil planlamanın en detaylı yeri bu olsa da emin olun sıkıldığınıza değecektir. İslami otel seçimi yaparken karşınıza çıkacak her otele güvenmemeniz gerekmektedir.

Bu oteller arasında seçim yapmak için belli başlı kriterler bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere seçim yaparken dikkat etmemiz gereken noktalardan bahsedeceğiz. Bu basit adımları uygulayarak zamandan tasarruf edersiniz ve hayal kırıklığı oranını da ciddi anlamda azaltırsınız. Çam Otel

Otelleri Filtreleyin

Muhafazakar otel seçiminde öncelikle otelleri filtrelemeniz gerekmektedir. Kullanmakta olduğunuz rezervasyon sitesi ne olursa olsun, yapacağınız ilk şey, aradığınız şehir ve tarihler aralığını seçmektir. Daha sonra fiyat sıralaması da yaptığınız zaman yavaş yavaş öne çıkan otelleri görmeye başlarsınız. Bu oteller arasından dilediğiniz özellikte olmayanları eleyerek seçim alanınızı daraltmanız da mümkün.

Özel Havuzlar

Tatil yapmanın en önemli amaçlarından birisi de suyla olan iletişimimizdir. Genellikle yüzmek ve eğlenmek için havuzlu otelleri tercih ederiz. Muhafazakar otel seçimlerinde ise havuzların bayan ve erkekler için özel olarak ayrılmış olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir. Yani karma havuzu olan oteller asla tercih edilmemelidir. termal havuz

Otelin Çevresi

Seçilen otel her ne kadar muhafazakar olsa da bazı durumlarda otelin çevresini de incelemek gerekmektedir. Otelin bulunduğu yerde alkol tüketilen mekanlar ve barlar ağırlıklıysa tatilinizde rahatsız olma olasılığınız yüksektir. Aileyle beraber çıkılacak tatilde bu noktaya dikkat etmek şarttır. Çevrede bulunan diğer otellerin nasıl oteller olduğunu da incelemek gerekmektedir. Özellikle çocuklu bir aileyseniz bu çevre konusu sizin için daha önemli hale gelir.

Hijyen

Otelin mutlaka hijyenik olması gerekmektedir. Havuz, duşlar, soyunma kabinleri ve odalar mutlaka her gün temizlenmeli ve bakımları da yapılmaktadır. Temizlik imandan gelir sözünü esas alan muhafazakar oteller, hijyen açısından gönlünüzün rahat olmasını da sağlayacaktır. havuzda eğlenen çocuklar

İslami Ortam

Muhafazakar otel seçimi sırasında otelin İslami bir ortama sahip olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir. Otelin alkolsüz olması bakılacak en önemli özelliklerden birisidir. Bunun yanı sıra otelde mescit, abdest alınacak ayrı alanlar (kadın ve erkek için) ve hijyenik bir ortam mutlaka olmalıdır. Her şeyiyle helale ve harama dikkat eden bireylerseniz  bu hususa da önem göstermelisiniz.

Plaj Seçimi

İslami usullere uygun bir tatil yapmak istiyorsanız seçeceğiniz muhafazakar otellerde bayanlar ve erkekler için ayrı plajların olması gerektiğine de dikkat etmelisiniz.

Bu önemli bir ayrıntıdır ve asla es geçmemeniz gerekmektedir. Kimi oteller muhafazakar otel olarak ön plana çıksa da kendilerine ait plajları bulunmadığı için mecburen karma plajlarda vakit geçirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle plaj konusunda da hassas olan oteller sizin için iyi bir tercih olacaktır. spor salonu

Ekstra Ücretler

Her şeyi ayarladınız tatil günü geldi çattı ve otelinize yerleştiniz. Bir de baktınız ki otelde bazı hizmetler ekstra ücrete tabi. Bu durum canınızı sıkmaz mı? Tüm bunları yaşamamak için otel seçimi sırasında ücrete dahil olan ve olmayan tüm hizmetleri incelemenizi öneriyoruz. Aksi takdirde ortaya çıkacak fatura tatili size zehir edebilir.

Fiyat ve Performans Oranı

İsraf İslam’da en büyük günahlardan birisidir. Bu nedenle paranızı kesinlikle çarçur etmemeniz gerekmektedir. Muhafazakâr otel seçiminde pahalılığa bakarak bu otel iyi diye aldanmamak gerekmektedir. Otelin fiyat ve performans dengesi mutlaka çok iyi olmalıdır. otel odası

Merkeze Olan Yakınlık

Otel seçiminde bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise ilçe ya da şehir merkezine olan uzaklıktır. Özellikle de çocuklu bir aileyseniz çocuğunuzun o anki ihtiyaçlarına anında cevap vermeniz gerekebilir.

Mesela dondurma isteyen çocuğunuza dondurma alabilmek için çok uzaklaşmanız tatilden alacağınız keyfi de düşürecektir. Bu nedenle otelin merkeze yakın olması işinize yarayacaktır. Otel seçiminde bu detayı da atlamamanız gerekmektedir.

Sizin İçin Neyin Önemli Olduğuna Dikkat Edin

Bazı insanlar sadece ücretsiz kahvaltı sunan bir otel isterken, diğerleri yerel bir restoranda veya fırında kahvaltı yapmayı tercih etmektedir. Ücretsiz kahvaltı sizin için önemli değilse, bunun belirleyici bir faktör olmasına izin vermeyin. Bu nedenle de muhafazakar otel seçimlerinizi bu özelliklere bakarak daraltın.

Örneğin WiFi'li bir yer istiyorsanız, bu otelde Wifi’ın ücretsiz olup olmadığını veya bir ücret karşılığında, otel genelinde veya yalnızca lobi gibi ortak alanlarda bulunup bulunmadığını öğrenin. otel odası

Muhafazakar Tatilde Bir Numara

Türkiye, en popüler tatil destinasyonlarından birisidir. Karadeniz, Anadolu, Akdeniz ve Ege bölgelerinde yer alan tatil beldelerindeki antik kentlerde ya da doğal güzelliklerle bezeli sahil kesimlerinde İslami şartlara uygun mükemmel bir konaklama imkanı sunan muhafazakar otel sayısı oldukça fazladır.

Türkiye, erkekler ve kadınlar için ayrı yüzme ve güneşlenme alanları ile en iyi muhafazakar seçenekleri olan sahil beldelerini sunan sayılı ülkelerden birisidir. Ayrıca sıcak ve termal kaynaklardan gelen sularla, sağlığa faydalı havuzlarıyla da ünlüdür.

Müslüman turistleri ağırlamak için muhafazakar tatil seçeneklerine ağırlık veren güzel  ülkemizde her geçen gün bu yöndeki turizm hizmetlerini gelişmektedir.

Muhafazakar oteller günümüzde turizm sektöründe yerini sağlamlaştırmaya başlamıştır. Müslüman inanç ve uygulamalarına uygun olarak seyahat ve turizm hizmetleri sağlayan muhafazakar oteller, bilinçli Müslüman tüketicilerin de ilk tercihi olmaktadır. Bu otellerde helal gıdalar yer almaktadır. Bu tip tatil seçeneği sunan oteller, otel içerisinde alkol olmayacağını garanti eder.

Muhafazakar otellerin çoğu, yalnızca kadınlar için yüzme ve güneşlenmek için ayrı havuzlar, spa ve eğlence tesisleri, plaj alanları sunmaktadır. Bazı muhafazakar otellerde ise mütevazı bir yüzme kıyafetine sahip aileler için karışık plaj alanları yer almaktadır.

Tesis bünyesinde ayrıca ibadetleri gerçekleştirebilecek alanlar da  bulunmaktadır. İslami şartlara uygun olarak hazırlanan bu otellerde hem otel içerisinde hem havuzda hem de plajda yüzde 100 mahremiyet sağlanmaktadır.

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council