Blog

Güvenli Bir Tatil İçin Çam Otel'de Uygulanan Hijyen Kuralları

Güvenli Bir Tatil İçin Çam Otel'de Uygulanan Hijyen Kuralları

hijyen kurallarına uygun temizlenmiş oda

Kurulduğu günden bugüne misafirlerinin sağlıklı ve mutlu bir termal tatil deneyimi yaşaması için gereken her adımı atmaya özen gösteren Çam Otel, tüm tesiste hayata geçirdiği temizlik ve hijyen kuralları ile COVID-19 salgınının tatil güvenliğini etkilemesinin önüne geçiyor. 

Misafirlerinin ve çalışanlarının sağlığını önceliklendiren Çam Otel, her zaman olduğu gibi emniyetli, güvenli ve elbette konforlu bir tatil deneyimi yaşamanız için tüm önlemlerin alındığını taahhüt ediyor. Bu da yeni alınan kararlar doğrultusunda otel temizliği ve dezenfeksiyonu standartlarını genişleten Çam Otel’de pandemi sürecinde dahi huzurlu bir tatil hayalini gerçekleştirebilmeyi mümkün kılıyor. 

O halde dilerseniz Çam Otel’de hayata geçirilen ve Koronavirüs ile mücadele kapsamında uygulanan başlıca hijyen kuralları nelerdir, gelin birlikte inceleyelim.

1. Misafir Odaları İçin Uygulanan Hijyen Kuralları

Kumanda temizliği yapan eldivenli bir el

Misafirlerin konakladığı odaların temizliği, Çam Otel’in her zaman öncelikli sorumluluklarından biri olmakla birlikte hijyenin daha fazla önem kazandığı pandemi sürecinde temizlik konusunda da daha kapsamlı adımlar atılmaya başlandı. Buna göre oda öncelikle temizliğinden sorumlu kat personellerinin maske ve eldiven kullanımı ile her bir odanın temizliği sonra erdiğinde eldiven değişimi de zorunlu hale getirildi. 

Ayrıca kapı kolları, pencere kolları, klima tuşları, kasa tuşları, telefon, kumanda, banyo metal armatürleri, saç kurutma makinesi, ışıklandırma anahtarları gibi ellerin direkt temasta olduğu tüm yüzeylerin özel dezenfeksiyon ürünleri ile temizlendiğini de belirtmemiz gerekiyor. Odalar temizlendikten sonra ise giriş kapısının koluna başka herhangi birinin odaya girmediğini belirten kapı askıları asılıyor.

Bu sayede Çam Otel’e varış yapan misafirler, kendilerine tahsis edilen odada hijyen koşullarının sağlandığı ve kendilerinden başka kimsenin odaya giriş yapmadığını kolaylıkla anlayabiliyorlar. Ek olarak, odalara giriş ve çıkışlarda temastan kaçınmak adına dijital anahtarların kullanılmakta olduğunu da söylemeden geçmeyelim. 

2. Termal-Spa Alanlarında Uygulanan Hijyen Kuralları

Spa alanında duran rulo havlu, mum ve taşlar

Hamam, buhar banyosu, sauna gibi hijyenin her zaman ilk sırada gelmesi gereken alanlarda, misafirlerin zihninde herhangi bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde dezenfeksiyon uygulamaları yapılmakta. Temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerini uygulayan personel ise gerekli kişisel koruyucu ekipmanları kullanarak hem kendi sağlığını korumakta hem de misafirlerin güvenliğini sağlamakta. 

Öte yandan termal-spa alanlarında rezervasyon sistemi uygulandığını da mutlaka belirtmemiz gerekiyor. Buna göre, kullanım süresi 30 dakika ile sınırlandırılmış olan bu alanlar, bir sonraki misafirin kullanımından önce yeniden temizlenip dezenfekte edilerek kullanıma hazır hale getirilmekte. 

3. Ortak Alanlarda Uygulanan Hijyen Kuralları

Hijyen kuralları kapsamında uygulanan dezenfeksiyon işlemi

Misafir trafiğinin fazla olduğu ortak alanlarda da birtakım hijyen kuralları uygulanmaya başlandığını söyleyebiliriz. Örneğin otel girişi, asansör ve lobi gibi alanlarda temizlik sıklığı artırılmakla birlikte misafirlerin kolaylıkla ulaşabileceği noktalara dezenfekten üniteleri yerleştirildi. 

Büfe ve toplantı alanlarında ise geliştirilmiş temizlik ve hijyen önlemleri alındı, herhangi bir aksama olmaması için belirli hijyen standartları uygulanmaya başlandı. Misafirlerin erişebildiği yüzey ve eşyaların sterilizasyonu için de dezenfekte edici buğu ve elektrostatik sprey uygulaması ile mor ötesi ışın gibi yeni teknolojilerin kullanımına başlandı. 

Tesiste bulunan havalandırma sisteminde uygulanan periyodik bakımların yanı sıra havalandırma filtreleri de düzenli olarak değiştirilmektedir. Bu sayede Çam Otel misafirlerinin güvenli bir hava soluması sağlanmaktadır. 

4. Sosyal Mesafe Uygulamaları

Sosyal mesafe kuralını belirten ahşap maketler

Pandemi süreciyle birlikte hayatımızda daha önemli hale gelen sosyal mesafe kuralı da Çam Otel’de hayata geçirilen hijyen kuralları arasındaki yerini aldı. Bu doğrultuda öncelikli olarak lobi, fuaye alanı, restoran, resepsiyon, havuz çevresi ve diğer dinlenme alanlarında misafirlerin dikkat etmesi gereken işaretlemeler yapıldı.

Ayrıca asansörlerin kapasitesi yeni döneme göre uyarlandı ve aynı anda yalnızca bir aileden/gruptan 4 kişinin veya birbirini tanımayan maksimum 2 kişinin binebileceği şekilde mesafe düzenlemeleri hayata geçirildi.

Ek olarak, açık büfede yer alan gıdaların hava ile teması kesildi. Öte yandan misafir transfer araçlarında, personel servislerinde ve şirket araçlarında da sosyal mesafe düzenlemeleri yapıldı .    

5. Olası Vaka Takibi Uygulamaları

Temassız ateş ölçer ile ateş ölçme işlemi

Çam Otel bünyesinde bulunan sağlık ekibi; yüksek ateş, nefes darlığı, öksürük gibi COVID-19 semptomlarını taşıyan misafirlerimize Sağlık Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu resmi mevzuata göre müdahale etmektedir. Ayrıca tüm misafirlerin otele girişi sırasında nizamiyeden itibaren ateş durumu da temassız ateş ölçer ile izlenmekte olup spa alanlarında da ateş durumu ile ilgili yeniden kontrol sağlanmaktadır.    

Tüm bu önlemlerin yanı sıra Çam Otel’in ulusal ve uluslararası kurumlar, resmi merciler ve iç denetçiler tarafından düzenli olarak denetlendiğini de belirtmekte fayda var. Yasal mevzuatlar doğrultusunda bağımsız kurumlar tarafından gerçekleştirilen düzenli ve spot denetimlerin hepsi misafirlerimizin güvenliği ve sağlığı için gerekli olup özenli bir şekilde yürütülmektedir. 

Çam Otel’de alınan tüm tedbirlere ek olarak değerli misafirlerimizin de kişisel hijyenlerine dikkat etmelerini ve bağışıklık sistemini güçlü tutmaya özen göstermelerini öneririz. Bu anlamda bağışıklık sistemi için hangi adımları atmanın faydalı olabileceğini buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.
                    
                
            

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council