Blog

Termal Suyun Cilt Hastalıkları İçin Faydaları Nelerdir?

Termal Suyun Cilt Hastalıkları İçin Faydaları Nelerdir?

suya temas eden el

Termal Su Nedir?

Termal su yer altından gelen ve bol mineral içeren doğal sulara verilen isimdir. Özellikle birçok iyileştirici etkisi olması sebebiyle de sağlık sektöründe cilt hastalıkları tedavisinde düzenli olarak kullanılmaktadır. Tamamen saf bir su olma özelliğini taşıyan termal sular, içerisinde sıfır bakteri barındırmaktadır. Termal su ülkemizde kaplıcalarda vatandaşlar tarafından sıklıkla kulanılmaktadır.

Kaplıca Nedir?

Mineral içeren termal suların fizik tedavi, rehabilitasyon,  masaj, psikoterapi,  gibi uygulamaların doktor denetiminde yapıldığı tesislere kaplıca sağlık merkezleri adı verilmektedir. Termal su kaynaklarının bulunduğu yerlere kaynarca, bu kaynarcalardan yararlanmak için kurulan tesislere ise kaplıca ismi verilmektedir.

akan suya dokunan adam

Termal Suyun Faydaları Nelerdir?

Kaplıcalarda kullanılan suların kesinlikle doğal termal su olması gerekmektedir. Aksi halde bir kaplıcadan söz etmemiz mümkün değildir. Ülkemizde her yıl 10 milyona yakın kişi kaplıcalara gitmekte ve şifa aramaktadır. Uzmanlar ise sağlıklı/sağlıksız ayrımı olmadan herkesin düzenli olarak kaplıcaya gitmelerini önermektedir. Kaplıcaların insan vücudu için sayısız faydası mevcuttur.

Termal Suyun Cilde ve Cilt Hastalıklarına Faydaları Nelerdir?

Cilde en iyi gelen şeylerden bir tanesi sudur. Termal su ise içerdiği mineraller açısından cilde hayat verici niteliktedir. Günümüz dünyasında özellikle şehirde yaşayan insanlar için cilt hastalıkları daha sık görülen bir problemdir.

Zira şehir hayatında her gün hava kirliliğine maruz kalmamızdan ötürü cildimizde kirler ve çeşitli toksinler birikmektedir.  Bu kir ve toksinler cildimizde iltihaplanma ve sivilce gibi çeşitli problemlere neden olmaktadır.

Bu gibi etmenler cildin deforme olmasına neden olmakta ve klasik musluk suları cildimize gerekli bakımı sağlayamamaktadır. Bu sebepten ötürü cildimize termal su uygulamamız daha doğru olacaktır.

Doğal kaynak suları yani termal su, içerisinde yüksek minerallerden ötürü cildimizin sağlığını korumakta ve oldukça pozitif bir etki yapmaktadır. Ayrıca termal su bu etkisiyle cilt hastalıkları konusunda da önemli bir tedavi aracıdır.

Sedef hastalığı gibi mantar kaynaklı hastlalıkları, termal su yardımıyla engellemek ve tedavi etmek mümkündür. Yine bir hastalık olarak tabir edemesek de saç derimiz için çeşitli sıkıntılara sebep olan kepek için de termal suları önemli bir tedavi kaynağıdır.

Sadece sedef hastalığı için çalışan termal tesisler de mevcuttur. Özellikle balıklı kaplıca tesislerinde bu hastalığa karşı önemli başarılar sağlanmıştır. Tamamen doğal bir tedavi yöntemi olan kaplıca tedavisi ülkemizde sedef hastalığına sahip kişilerin umudu olmuştur. Kaplıcalardaki balıklar sedef hastalığının sebep olduğu hastalıklı ve ölü deri parçalarını yiyerek hastalığın ciddi miktarda tedavisini sağlamaktadır.

Havuzda birlikte oynayan iki erkek çocuk

Cilt hastalıkları konusunda oldukça büyük öneme sahip olan kaplıcaların, tedavisinde yardımcı olduğu bir diğer cilt hastalığı da sivilcelerdir. Kaplıcaların sıcak suları ve içerisinde barındırdığı mineraller, deri altındaki tıkanmaları önleyerek sivilceyi oluşturan etmenlerden bir tanesini önlemektedir.

Termal suların içinde barındırmış olduğu asit, deri altındaki salgıları temizleyerek sivilce oluşumunu engellemektedir.  Sivilceler ayrıca belirli bir enfeksiyon sonucu meydana gelmektedirler. Kaplıca suları  enfeksiyonu temizleyere yine sivilce oluşumunun önüne geçmektedir.

Termal suların toksinleri ciltten atması diğer iyi etmenlere de sebep olmaktadır. Vücuttaki toksinlerin atılması, özellikle kış aylarında vücüdun direncini arttırarak hastalıkların önüne geçmektedir.  Kan dolaşımının hızlanmasının cildi pürüzsüzleştiren etkisi de mevcuttur. Ayrıca yine bu etki selülitlerin de giderilmesinde yardımcıdır.

Cildin temizliği için de kaplıcaların büyük faydası bulunmaktadır.  Kaplıcanın sıcak suları sayesinde cildinizdeki tüm gözenekler temizlenmekte ve cildiniz pürüzsüz bir görünüme ulaşmaktadır.

Kaplıcaların Romatizmaya Faydaları

Romatizma genellikle 50 yaşlarından sonra görülmeye başlar.  Romatizmada eklemler şişer ve kişinin hareket ederken ağrı yaşamasına neden olur. Termal sular, kan dolaşımını hızlandırdığından eklemlerde rahatlamayı sağlamaktadır. Bu sebeple doktorlar da romatizma hastalarına kaplıca tedavisini sıklıkla önermektedir.

Kalp ve Damar Hastalıkları Tedavisinde Termal Suların Etkisi

Termal sularının mucizevi etkilerinden bir tanesi de tansiyonu düşürücü bir etkisi olmasıdır.  Özellikle damar sertliği sebebiyle tansiyon yükselmesi yaşayan kişilerde kaplıca tedavisi oldukça iyi sonuçlar vermektedir.

Termal sular kan dolaşımını hızlandırır ve damarları genişleterek damar sertliği gibi problemlerin önüne geçer.  Karbondioksitli sıcak suların tansiyon düşürücü etkisi bulunmaktadır. Tuzlu ve iyotlu sular,  derideki iltihapları kurutur ve ağrı dindiren bir özelliğe de sahiptir.

cildi güzel kadın

Kaplıcaların Psikolojik Etkisi

Kaplıca tedavisi psikoloji için de oldukça olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Termal sular kasların gevşemesini ve vücudun rahatlamasını sağlayacak önemli etkilere sahiptir. Kaplıcalarda geçirilen vakit insanın rahatlamasını ve stresten uzaklaşmasını sağlar.

Yine yapılan çalışmalar sonucundan kaplıcaların stresi azalttığı da bilimsel bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle düzenli olarak kaplıcaya gidenlerin stresinin gitmeyenlere nazaran daha düşük olduğu ispatlanmıştır.

Karaciğer ve Safra Kesesi Hastalıklarında Kaplıca Tedavisi

Sarılık hastalıklarında, siroz başlangıcında, safre kesesi taşlarında kaplıca tedavisi uygulanmaktadır. Özellikle safra kesesi ameliyatından sonra, midede oluşan hazımsızlıklar için içme tedavisi son derece iyi sonuçlar vermektedir.

Kaplıca Tedavisi Kaç Gün Sürmektedir

Kaplıca tedavisinin süresi kişinin hastalığına ve bünyesine göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak tedavi süresi 21 gün olsa da bu sürenin 15 güne indiği durumlar da mevcuttur. İçme tedavisi ise üç günle sınırlıdır. Tedavinin çok uzun sürmesi de iyi bir etki yaratmayabilir. Zira her gün sıcak suyun içinde bulunmak hastaya sıkıntı ve stres verebilecek etmenlerden bir tanesidir. Bu sebeple kaplıca tedavisinin de gün bazında bir sınırı bulunmaktadır.

havuz

Kaplıca Tedavisi Ne Zaman Yapılmalıdır

Kaplıca tedavisinin her ne kadar özel bir zamanı olmasa da , genel olarak sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde bu tedavinin yapıldığı görülmektedir. Yine de kişinin rahatsızlığına göre mevsim belirlendiğini söylersek yanılmış olmayız. Özellikle romatizma hastaları için böyle bir durum söz konusudur. Romatizma hastlarında ağrılar daha çok kış aylarında nüksettiğinden tedavileri yaz aylarında yapılmaktadır.

Sonuç olarak ülkemizde de oldukça popüler olan kaplıcalara kesinlikle gidilmesi gerekmektedir. Vücudumuzu tepeden tırnağa yenileyici etkiye sahip olan termal sular, her insan tarafından deneyimlenmesi gerekmektedir. Tamamen doğal yollarla sağlanan bu tedavi süreci, ülkemizde milyonlarca insana umut kaynağı olmuştur.

Hatta zaman zaman yurt dışından gelen turistler de gerek cilt hastalıkları, gerekse diğer rahatsızlıklar için ülkemizde sağlık turizmi adını verebileceğimiz ziyaretleri gerçekleştirmektedirler.

Bu sebepten ötürü ülkemizde sayısı oldukça fazla olan bu kaplıcalara gitmek hem psikolojik açıdan büyük bir rahatlama sağlayacak, hem de vücudumuza birçok olumlu etki yaratacaktır. Her yaştan insanın düzenli olarak gitmesi gereken kaplıcalar vücudumuz için eşi bulunmaz bir şifa kaynağıdır.

Sizler de termal suyun faydalarını lüks ve eşsiz bir doğa ile buluşturan Çam Termal Otel'i ziyaret edebilir, aileniz ile unutamayacağınız bir tatil geçirebilirsiniz!

[/et_pb_text][et_pb_button button_url="http://www.camhotel.com.tr/rezervasyon/" button_text="Hemen Rezervasyon Yapın!" _builder_version="3.0.50" background_color="#00abbe" button_alignment="center"][/et_pb_button][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council