Blog

Çocuklar için 10 Farklı Etkinlik Önerisi

Çocuklar için 10 Farklı Etkinlik Önerisi

çocuklarla ormanda eğlenen aile

Hemen her çocuk, oyunlar oynamak ve eğlenceli aktivitelerde yer almak ister. Tam da bu nedenle çocuklar için etkinlikler, ebeveynler tarafından oldukça merak edilir. Çocukların gelişimine ve sosyal yaşamına katkı sağlayan bu etkinlikler, aynı zamanda ebeveynleri ile birlikte keyifli vakit geçirmelerini de sağlar.

Aslında çocuklar için evde veya dışarıda yapabilecekleri birbirinden farklı etkinlikler ve aktiviteler vardır. Fakat bu etkinliklerin, çocuklara özel olması büyük önem taşır. Özellikle ebeveynler ile beraber yapılan etkinliklerin, çocukların sosyal yaşamına destek olduğunu da belirtmek gerekir. 

Peki çocuklar için etkinlikler neler olabilir? En güzel çocuk aktiviteleri nelerdir? Eğer siz de çocuğunuz ile birlikte farklı maceralara atılmak istiyorsanız sizler için hazırladığımız içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz!

Çocuklar için Etkinlikler

çimende top oynayan aile

İster evde ister dışarıda, çocuklarlarla aktiviteler söz konusu olduğu zaman ebeveynlerin çocukları ile birlikte yapabileceği oldukça fazla etkinlik bulunur. Ancak bu etkinliklerin, çocukların yaş grubuna hitap etmesi ve sıkıcı olmaması gerekir. 

Özellikle okul öncesi dönemdeki çocuklarla yapılan etkinlikler, çocukların fiziksel ve bilişsel performansında önemli rol oynar. Dilerseniz gelin, sözü daha fazla uzatmadan çocuklar için etkinlikler nelerdir birlikte bakalım!

1. Nostaljik Oyunlar Oynayın

Çocuklar için etkinlikler arasında ön plana çıkan nostaljik oyunlar sayesinde küçükken oynadığınız oyunları, çocuğunuz ile birlikte tekrar oynayabilirsiniz. Söz konusu nostaljik oyunlar arasında en çok bilinenler ise istop, beş taş ve yerden yüksek gibi eğlenceli oyunlar olarak karşımıza çıkar. 

Ayrıca küçükken oynadığınız oyunları hatırlamak ve çocuğunuz ile birlikte oynamak, sizin için de oldukça hoş bir deneyim olabilir. Böylece hem anılarınızı canlandırabilir hem de çocuğunuzu oldukça mutlu edebilirsiniz. 

2. Doğanın Kucağında Piknik Yapın

doğada, ormanda piknik yapan aile

Çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz en keyifli etkinliklerden bir tanesi de piknik yapmak olacaktır. Bu noktada sizin için en yakın parka gidebilir veya şehirden uzak bir ormana gitmeyi tercih edebilirsiniz. 

Doğada olduğunuz süre boyunca yanınızda getirdiğiniz atıştırmalıkları yiyebilir, çocuğunuz ile birlikte eğlenceli oyunlar oynayabilirsiniz. Özellikle çocuğunuz ile birlikte top oynayabilir ya da kozalak toplayabilirsiniz.

Bununla birlikte güneşin ve temiz havanın tadını çıkarabilir, doğada olmanın huzurunu hissedebilirsiniz. Böylece doğa sevgisini, çocuğunuza aşılayabilir ve temiz havanın faydalarından yararlanabilirsiniz.

3. Yeni Bir Dil Öğrenin

Yeni bir dil öğrenmek, yalnızca çocuğunuz için değil aynı zamanda sizin için de oldukça değerli bir deneyim olacaktır. Öyle ki yeni bir dil öğrenerek çocuğunuzun günlük hayatta daha dikkatli olmasını sağlayabilir ve hafızasını güçlendirebilirsiniz. Ek olarak çocuğunuz ile birlikte yeni kültürlerle tanışabilir ve bakış açınızı geliştirebilirsiniz.

4. Spor Aktivitelerinde Yer Alın

trambolinde zıplayan çocuklar

Çocuklar için aktiviteler arasında ön plana çıkan çeşitli sporlar, farklı pek çok spor dalını kapsayabilir. Çocuğunuzun yaş grubuna, yeteneğine ve ilgisine göre seçtiğiniz aktiviteler, fiziksel ve zihinsel faydaları da beraberinde getirir. Stresi azaltan spor aktiviteleri, aynı zamanda vücut dayanıklılığını da arttırır.

Siz de çocuğunuz ile birlikte aktivitelerde yer alabilir ve kaliteli bir zaman geçirebilirsiniz. Özellikle tenis, yüzme ve trambolin gibi aktiviteler, bu sporlar arasında en popülerden yalnızca birkaçıdır. 

5. Ahşap Boyayın

Sportif aktivitelere ek olarak sanatsal uğraşlar da çocuğunuz ile birlikte yapabileceğiniz etkinlikler arasında yer alır. Bu noktada çocuklarda beyin fonksiyonlarının düzenli çalışmasını destekleyen ahşap boyama yapma işlemini uygulayabilirsiniz. 

Çocuğunuzun el becerisine katkı sağlayan ahşap boyama işlemi, aynı zamanda yaratıcılığına da katkı sağlayacaktır. Bununla birlikte özgüvenini de bir o kadar geliştirecektir. 

6. Doğayı Keşfedin

doğada keşif yapan çocuklar

Doğa, insan yaşamında oldukça önemli bir yere sahiptir. Öyle ki dünyadaki her canlı, doğanın bir parçasıdır. Tam da bu nedenle doğayı keşfetmek, çocukların hayal gücünü geliştirdiği kadar yaşadığı dünyayı da anlamasına yardımcı olur. Bu kapsamda çocuğunuz ile birlikte farklı bitkileri ve canlıları gözlemleyebilir, doğada değişik taşlar arayabilirsiniz.

Ayrıca doğayı daha yakından tanımak için çocuğunuz ile birlikte yaptığınız keşiflerin, son derece değerli olduğunu da belirtmek gerekir. Çünkü doğa ile içli dışlı olan çocuklar, ileride yaşadığı dünyaya saygı duyan bireyler haline gelir. 

7. Masal Saati Düzenleyin

Evinizde, çocuğunuzla beraber masal saati düzenleyebilirsiniz. Hem sizin hem de çocuğunuz oldukça keyif alacağı bu etkinlik, çocuğunuzun hayal gücünü de pekiştirecektir. Bunun için evde çarşaftan bir çadır yapabilir ve el feneri ile loş bir ortam oluşturabilirsiniz. Ayrıca masalın sonunu, çocuğunuzun tamamlamasını isteyebilir ve böylece yaratıcılığını da geliştirebilirsiniz.  

8. Eğlenceli Kurabiyeler Yapın

anne ve kızları birlikte kurabiye yapıyor

Eğer çocuğunuz mutfağa meraklı birisi ise onunla birlikte şekilli kurabiye tarifleri deneyebilirsiniz. Hayal gücünü konuşturacağı bu kurabiyeler ile ona yapabileceklerinin neler olduğunu gösterebilirsiniz. Kurabiyeler piştikten sonra çocuğunuzun yüzündeki gülücük ise sizi mutlu edecektir. 

9. Gönüllü Etkinliklerde Yer Alın 

Günümüzde sık sık yapılan gönüllü hizmetler, çocuklar için etkinlikler arasında oldukça dikkat çeker. Örneğin hayvan barınaklarını ziyaret etmek, çevreyi temizlemek gibi etkinler, çocuğunuzun daha duyarlı bir birey olmasına yardımcı olur. 

10. Geleneksel Gösterilere Katılın

Çocuğunuz ile birlikte geleneksel gösterilere katılmayı düşünebilirsiniz. Örneğin Karagöz ve Hacivat, kukla oyunları ve orta oyunu gibi geleneksel gösteriler, çocuğunuzun kültürel birikimini geliştirerek farklı değerlere hakim olmasını sağlar. Bununla birlikte siz de geçmişe yönelik küçük bir seyahat yapmış olursunuz. 

oyun oynayan kız

Çam Otel olarak hazırladığımız bu içeriğimizde çocuklar için etkinlikler konusunda birtakım tavsiyelerde bulunduk. Siz de çocuğunuz ile birlikte en çok hoşunuza giden aktiviteleri yapabilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz. 

Bu noktada çocuklar için eğlenceli aktiviteleri ile öne çıkan ve misafirlerine kusursuz hizmet sunan Çam Otel’i tercih edebilir, aileniz ile birlikte huzurlu bir tatil yapabilirsiniz. Ayrıca Çam Otel’de konakladığınız süre boyunca termal ve SPA uygulamalarından da yararlanabilir ve sağlığınıza katkı sağlayabilirsiniz. 

Ek olarak Çocuklu Tatil Arayanlar En Merkezi Konum Çam Hotel'de Buluşuyor! başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council