Blog

Gezilecek Yerleri, Yemekleri, İklimi ve Çok Daha Fazlası ile İç Anadolu Bölgesi

Gezilecek Yerleri, Yemekleri, İklimi ve Çok Daha Fazlası ile İç Anadolu Bölgesi

Gezilecek Yerleri, Yemekleri, İklimi ve Çok Daha Fazlası ile İç Anadolu Bölgesi

Ülkemizin her bir bölgesi, benzersiz doğal güzellikleri ve gezilecek yerleri ile ön plana çıkıyor. Kızgın kumlardan serin sulara atlayabileceğiniz, turizm denince akla ilk gelen Ege ve Akdeniz Bölgeleri; yeşil ve mavinin muazzam uyumunu görebildiğiniz ve özgün kültürünü deneyimleyebildiğiniz Karadeniz Bölgesi, Istanbul ile yedi bölgeye bedel muazzam Marmara, kültür turizmi ile ön plana çıkan mistik Doğu Anadolu ve mutfağı ile bizleri büyüleyen Güney Doğu Anadolu…

Hepsini saydık mı? Galiba birini atladık! İç Anadolu Bölgesi, her ne kadar tatil için geleneksel rotalar arasında yer almasa da, oldukça çekici bir alternatif aslında. Kendinize yeni bir tatil rotası arıyor, daha önce gitmediğiniz bir yeri görmek istiyorsanız, İç Anadolu Bölgesi’ni tercih edebilirsiniz. Kim bilir belki de bu bölge sizi şaşırtır! Dünyayı keşfetmek güzel, ancak kendi vatan topraklarını tanımadıktan sonra en popüler turistik destinasyonlardan bir selfie paylaşmak neye yarar! Hadi gelin, beraber İç Anadolu’yla yeniden tanışalım.

İç Anadolu Bölgesi’ni Yakından Tanıyın!

kapadokyada gün batımı, iç anadolu İç Anadolu Bölgesi, ülkemizin deyim yerinde ise tam orta yerinde bulunmaktadır. Yüz ölçümü açısından Doğu Anadolu’dan sonraki en büyük bölgedir. İçerisinde 13 adet il bulunmaktadır. İç Anadolu denince herkesin aklına ilk gelen şehir, şüphesiz ki başkentimiz Ankara’dır. Sonrasında kültür mirası ile öne çıkan  Konya, mutfağı ile isminden söz ettiren Kayseri, ve örnek şehircilik anlayışı ile gurur duyulan Eskişehir gelir. Bu illeri Sivas, Kırıkkale, Aksaray, Karaman, Kırşehir, Niğde, Nevşehir, Yozgat ve Çankırı takip eder. Her biri kendine has tarihi, mutfağı, kültürü ve folklorü ile ön plana çıkan bu güzel kentlerimiz keşfedilmeyi bekliyorlar!

İç Anadolu Bölgesi, karasal iklimin görüldüğü bir bölgedir. Peki, bu tam olarak ne anlama geliyor? Zamanda biraz geriye gidelim. İlkokul yıllarına dönelim ve Hayat Bilgisi dersini hatırlayalım. Ne diyorduk bu bölgenin iklimi ile ilgili? Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı! Kısacası İç Anadolu, dört mevsimin tüm özelliklerinin yaşandığı; kışın karı yazın güneşi ile tadını çıkarabileceğiniz bir bölgedir.

Ülkemizin tam olarak ortasında yer alması ile İç Anadolu, ulaşım kolaylıklar sağlar. Tatilin büyük bir kısmı pek çoğumuz için yollarda geçiyor. İç Anadolu Bölgesi size yoldan kazandırır. Çoğu zaman ülkenin bir ucundan ötekine giderken belki de fark etmeden zaten İç Anadolu’dan geçeriz. Bu anlamda seyahat için fazla yol yapmadan hedefine ulaşmak ve keyfine bakmak isteyenler için de İç Anadolu ideal bir seçenektir.

Her Vakti Ayrı Güzel: Dört Mevsim İç Anadolu!

karlı dağ, iç anadolu Bölgemizi yakından tanırken de söylemiştik. İç Anadolu, iklim özellikleri itibariyle hem yaz mevsiminin hem de kış mevsiminin tipik özelliklerinin yaşanabildiği yerler. İç Anadolu’daki tatil bölgeleri de size her mevsim farklı imkanlar sunuyor.

 Kayakçılar Buraya: İç Anadolu’da Kış Sporları

kayak yapan kadın, iç anadolu Kışları soğuk ve kar yağışlı geçen İç Anadolu, özellikle kış sporları ile uğraşanların bir numaralı tercihlerinden bir tanesi. Kar düştükten sonra koltuklarının altına malzemelerini alan kayakçılar, soluğu İç Anadolu’da alırlar. Erciyes, Kartalkaya, Ilgaz ve Elmadağ Kayak Merkezleri, İç Anadolu’da kış sporları için tercih edebileceğiniz yerler arasında yer alıyor. Bu kayak merkezlerinde hem kış sporlarını deneyebilir, hem de mevsim boyunca gerçekleşen farklı organizasyonlarla eğlenebilirsiniz. İç Anadolu’nun kayak merkezleri size harika bir tatil deneyimi yaşatacak!

Baharı Bekleyen Kumrular: İç Anadolu’da Bahar Ayları

bahar mevsiminde kapadokya, iç anadolu İç Anadolu, hem ilkbahar hem de sonbahar aylarında cazip bir tatil merkezi olmaya devam ediyor. Kimi mevsimlerde popülerleşen öteki bölgelerin aksine, hayatın normal akışının her mevsim devam ettiği İç Anadolu Bölgesi’ni yılın farklı zamanlarında ziyaret edebilir ve güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Bahar ayları için önerimiz milli parklardır. İlkbaharda yeşilin, sonbaharda turuncunun binlerce tonu ile karşılaşabileceğiniz bu milli parklarda kendinizi yeniden doğmuş gibi hissedeceksiniz. Aladağlar, Yozgat Çamlığı, ve Beyşehir Golü Milli Parkları doğal güzellikleri ile ön plana çıkar. Bunların yanısıra doğa kadar tarihin de keşfedilebileceği Alacahöyük  ve Göreme Tarihi Milli Parkları ile hem dinlendirici hem de öğretici bir gezi yapabilirsiniz.

Yenilik Arayanlara: Alternatif Turizmi ile İç Anadolu

Eşsiz bir doğa ve eğlenceli sporlar… İç Anadolu ziyaretçilerine bundan çok daha fazlasını vadediyor! Kendini yenilemek, gençleşmek isteyenler için sağlık ve termal  turizmi, hem gezip görmek hem de eğlenmek isteyenler için tarih ve kültür turizmi, lezzetli yemeklerin tadına varmak isteyenler için ise gurme turizmi İç Anadolu’nun sunduğu imkanlar arasında!

Yeni Bir “Ben”: Sağlık ve Termal Turizm

termal-turizm, iç anadolu Son yıllarda ön plana çıkan tatil tarzlarından bir tanesi de termal tatiller. Özellikle kalabalık aileler, çocuklu çiftler, ve büyüklerini sevindirmek isteyenler bu tatil türünü tercih ediyor. Bütün ailenin aynı anda keyfini sürebileceği bir tatil noktası arayanlar için İç Anadolu termal oteller ideal! Konu termal otel olunca, İç Anadolu bölgesi özellikle ön plana çıkıyor.

Bölgenin şifalı suları, yüzyıllardır burada bir arada yaşayan halklara şifa dağıtıyor. Doğanın bu benzersiz mucizesi için İç Anadolu Bölgesi’ni tercih edebilirsiniz. Özellikle Ankara yakınlarındaki Kızılcahamam, Haymana, Ayaş ve Beypazarı bölgeleri derman otelleri ile ön plana çıkıyor. Doğal güzellikleri ile gidenlerin gönlünü fetheden Kızılcahamam Cam Otel termal turizm için ideal bir mekan.

Hem Gezelim Hem Öğrenelim: Tarih ve Kültür Turizmi

iç anadolu derinkuyu mağara, iç anadolu İç Anadolu Bölgesi, tarih ve kültür turizmi ile de ön plana çıkan bölgelerden bir tanesi. Özellikle Başkent Ankara, tarih ve kültür turizmi için tercih edilebilecek en güzel adreslerden. Ankara’da geziler öncelikle Anıtkabir’den başlar. Daha sonra Ankara Kalesi’ne çıkılır, inişte Hamamonu’nunde soluklanılır.

Cumhuriyet tarihini temsil eden Eski Meclis, Ankara Palas Oteli, İsmet İnönü’nün Pembe Köşk’ü de yine kentteki gezilip görülecek yerlerden. Ankara’da ayrıca birbirinden farklı müzeler de yer alıyor. Anadolu Medeniyetleri, Tabiat Tarihi, Koç Müzesi, Satranç Müzesi ve PTT Müzesi bunlar arasında… Bunların yanısıra kentin sinema ve tiyatro festivalleri ile canlı sosyal hayatı da keşfedilmeyi bekliyor. Ankara’ya hızlı trenle bir sata uzaklıkta olan Eskişehir, İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan en güzel kültür turizmi alanlarından bir tanesi.

Odunpazarı Evleri, Devrim Arabaları Müzesi, Balmumu Heykel Müzesi ve Sazova Parkı görülmesi gereken yerlerden. Bu kültür dolu gezinin ardından soluklanmak için Porsuk Çayı’nın kenarındaki Adalar’da çayınızı yudumlayabilirsiniz. Rotasını biraz daha mistik ve manevi bir yere çevirmek isteyenler için önerimiz Konya!

Mevlana Müzesi, Karatay Medresesi, ve Alaeddin Tepesi İç Anadolu Bölgesi’nin en büyük şehirlerinden Konya’da gezilip görülmesi gereken yerlerden. Eski uygarlıkların ayak izlerini takip etmek isteyenler için ise en ideal nokta Nevşehir… Ihlara Vadisi ve Kapadokya, Anadolu’da Orta Asya akınları öncesindeki uygarlıkların izlerini taşıyor ve gören herkesi hayrete düşürüyor. Buraya gelmişken balonla milli parkı gökyüzünden de seyredebilirsiniz.

En Nefis Lezzetler: Gurme Turizmi

iç anadolu yemekleri, iç anadolu

Ic Anadolu, zengin mutfağı ile de ön plana çıkan bölgelerden bir tanesi… Burada her bir kentin kendine has meşhur bir yemeği var. Farklı lezzetler tadabileceğiniz İç Anadolu, sadece yemekleri icin bile ziyaret edilmesi gereken bir yer.

Saymakla Bitmeyen Lezzetler: Kayseri

kayseri mantısı, iç anadolu İç Anadolu’da zengin mutfağı ile ön plana çıkan şehirlerden bir tanesi Kayseri’dir. Hem en lezzetli hammaddelerin yetiştiği, hem de en ustaca hazırlanan yemeklerin sofrada onları tadacak kişiler ile buluştuğu Kayseri mutfağı, mutlaka denemeniz gereken bir mutfaktır. Yağ mantısı, yağlama, sucuklu köfte, kurşun asi, ayvalı tahinli yaprak sarması ve yoğurt tatlısı ön plana çıkan yemeklerindendir.

Sırf Yemeğe Gidilir: Konya

İç Anadolu Bölgesi’nde lezzetli yemek çeşitleri ile ön plana çıkan yerlerden bir tanesi de Konya. Konya’yı kültür turizmi için tercih etmişken, meşhur yemeklerini tatmamak olmaz! Ankara’dan hızlı trenle kolaylıkla gidilebilen Konya, size keşfedecek pek çok şey sunuyor. Etli ekmek, takdir kebabı, fırın kebabı gibi yemekler, et sevenleri memnun edecek. Saçarası, papara ve hoşmerim tatlıları ise yemek üzerine yüzleri güldürecek.

Öğrenci Kenti Seçmeleri: Eskişehir

eskişehir çiğ börek, iç anadolu Eskişehir, İç Anadolu Bölgesi’nde üniversiteleri ile ön plana çıkan yerlerden biri. Eskişehir Anadolu ve Orhangazi Üniversiteleri’nin yanısıra bölgeden gençlerin okumaya gittiği pek çok başarılı lise de burada yer alıyor. Ancak annesinin yemeklerini özleyen gençler Eskişehir’de hoc de yabancılık çekmiyorlar. Balaban köfte, yufkalı buryan, cibörek, kıygasa, kavurma börek ve haşhaşlı gözleme tüm öğrencilerin favorisi!

Başkentten Seçmeler: Ankara

İç Anadolu Bölgesi’nin en büyük kenti olan Ankara’da da keşfedilmeyi bekleyen pek çok farklı lezzet yer almakta. İster turistik ister bürokratik… Bir şekilde yolunuz Ankara’ya düşerse bu lezzetleri tatmadan kentten ayrılmayın. Ankara tava, kuru köfte, entekke böreği, tatmak tırıdı, sibit tatlısı, efelek sarması ve bazlama kebabı akla gelen ilk yemekler arasında.

Bunun yanısıra Ankara’da bir de sdece bir çeşit yemekle özetlenemeyen, günün her saatinde yiyebileceğiniz farklı yiyecekler yer alıyor. Ankara simidi, kahvaltıların vazgeçilmezidir. Uğruna festivaller yapılan Çubuk turşusu, yemeden geçmememeniz gereken bir lezzettir. Ayaş’ın enfes domatesi yaz ortasını şenlendirir. Beypazarı’nın müthiş maden suyu ise bunca yemeğin üzerine iyi gider!

Su Kenarı Sevenlere: İç Anadolu Bölgesi’nin Gölleri ve Akarsuları

akarsu, iç anadolu

İç Anadolu Bölgesi’ne gelmeyi düşünmeye başladınız belki de. Ancak yine de tatilde kendinizi bir su kenarına atmak istiyorsunuz. Merak etmeyin! Her ne kadar ülkenin orta yerinde de yer alsa, İç Anadolu Bölgesi oldukta zengin su kaynaklarına sahiptir. İlk olarak üzerinde yürüyebileceğiniz bir su kaynağı ile başlayalım: Tuz Gölü! Uçsuz bucaksız gibi görülen beyazlığın üzerinde dolaşırken kendinizi bir film setinde gibi hissedeceksiniz. Tuz Gölü haricinde İç Anadolu’da birbirinden güzel başka göller de bulunmaktadır. Mogan, Akşehir, Eymir ve Ilgın Gölleri: Sarıyar ve Gökçekaya Baraj Gölleri bunlar arasından güzel örneklerdir. Her biri sizi müthiş bir doğal güzellik ile karşılar! İç Anadolu’da birbirinden güzel akarsular yer almaktadır. Delice, Porsuk ve Ankara Çayları, Kızılırmak ve Sakarya Nehirleri ile Zamanti Irmağı bunlar arasındadır.

İç Anadolu’yu Keşfedin!

İç Anadolu Bölgesi’nin güzellikleri saymakla bitmez, ancak sizin için seçtiklerimiz bu şekildeydi. Bu güzel bölgeyi keşfetmek, size hem kendi tarihinizi hem de kendi ülkenizi daha yakından tanıma imanı verecektir. Bunun dışında kalabalıklardan uzakta sakin ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyenler için de ideal bir rota olacaktır. Bu yıl, tatillerinizden bir tanesini bu güzel bölgede değerlendirmeyi düşünebilirsiniz. İster kış aylarında kayak turizmi, ister baharda doğal güzellileri, isterseniz de yılın herhangi bir zamanında termal turizmi için İç Anadolu Bölgesi’ni tercih edebilirsiniz. Kararınızdan memnun kalacağınıza eminiz!

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council