Blog

Kozalak Süsleme ile Ev Dekorasyonunuzu Zenginleştirin

Kozalak Süsleme ile Ev Dekorasyonunuzu Zenginleştirin

kozalak süsleme

Son dönemde popülaritesi gittikçe artan kendin yap uygulamaları ile birçok insan boş zamanlarını daha keyifli hale getirebilecek alternatif bir hobi arayışlarına girdi. Özellikle kış aylarının en çok tercih edilen uğraşlarından biri olan kozalak süsleme hem boş zamanlarınızı daha verimli değerlendirebileceğiniz hem de evinizde istediğiniz tarzı yakalamanıza yardımcı olabilecek hobilerden biri.

Doğayı keşfe çıktığınız zamanlarda ya da tertemiz havayı içinize çekmek için yürüyüş yaptığınız anlarda yolda bulduğunuz kozalakları süsleyerek evinizde birbirinden renkli köşeler oluşturabilirsiniz. Hem yaratıcı hem de pratik kozalak süsleme projeleri ile evinizi güzelleştirmenin yanı sıra zamanın nasıl geçtiğini unutarak günün tüm stresini üzerinizden atacağınızı da garanti ediyoruz. 

Dilerseniz konukları için memnuniyet odaklı hizmet anlayışıyla çalışmalarını sürdüren Çam Otel’in kapı süslerinden aydınlatma süslemelerine, tepsi süslerinden çam ağacı süslemelerine kadar ev dekorasyonunda kullanabileceğiniz birçok alternatifi içeren kozalak süsleme önerilerini incelebilirsiniz. 

Çoğu zaman süs eşyası olarak kullanılsa da çam kozalakları aynı zamanda birçok fayda sağlıyor. Çam kozalakları ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz Az Bilinen Faydaları ile Çam Kozalağı Hakkında Önemli Bilgiler başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. 

Kozalak Süsleme

Kendi zevkinize göre dekore ettiğiniz, size dair parçalar taşıyan bir ev kadar huzurlusu yok. Tarzınızı yansıtacak eşyalar seçmenin yanı sıra küçük dokunuşlar yaparak yuvanızı çok daha şık bir hale getirebilirsiniz. Evde kozalak süsleme önerileri ile evinizde çok daha keyifli bir atmosfer oluşturmaya hazır mısınız?

Kapı Süslerikapı süsü

Kozalak süsleme deyince akla ilk gelenlerden biri de kozalaktan yapılmış kapı süsleri oluyor. Çam kozalaklarını kullanarak birbirinden özgün ve renkli kapı süsleri elde edebilirsiniz. Nasıl mı? 

Kozalaktan kapı süsü yapmak için ilk olarak kapınızın büyüklüğüne göre birkaç çam kozalağı seçin. Ardından seçtiğiniz kozalakları bir araya getirerek çember şeklinde birleştirin ve bir ip yardımıyla birbirine bağlayın. İp bağladığınız noktayı bir kurdele yardımı ile kamufle edebilirsiniz. Kurdelenin rengini seçerken kapınızın rengiyle bütünlük sağlamasına dikkat edeceğiniz gibi kontrast oluşturacak renkleri de bir araya getirebilirsiniz. 

Ardından kozalakların uçlarını akrilik boya yardımıyla boyayın ve fırçalayın. Dilerseniz boyaların uçmasını ya da deforme olmasını önlemek için mat bir vernik ile üzerinden geçebilirsiniz. Boyalar kuruduktan sonra eğer ipin sağlamlığından ve kozalakların birbirinden ayrılmayacağına eminseniz, hazırladığınız kapı süsünü kapınızın üzerine asabilirsiniz. Kozalakları birleştirirken ip yerine etkili bir yapıştırıcı da kullanabilirsiniz. 

Kozalak süsleme projenizi, kullandığınız malzeme sayısını arttırarak daha şık hale getirmek de mümkün. Bunun için ceviz kabuğu, pamuk parçaları kurutulmuş tarçın çubuğu ya da portakal dilimlerinden yararlanabilirsiniz.  

Minik Kozalak Adamlar 

Kozalak süsleme ile birçok aksesuar oluşturmak mümkün; bunlardan biri de kardan adama muadil olacak sevimliliğiyle minik kozalak adamlar. Kozalak ile bir kozalak adam yapmak için seçtiğiniz orta boy bir kozalağı, minik adamınızın gövdesi olarak kullanmalısınız.

Daha sonra bu küçük adama keçeden sevimli bir surat, bir yılbaşı şapkası ve minik ayaklar eklediğinizde aksesuarınız tamamlanmış olacak. Yaptığınız objeyi çam ağacı süsü olarak kullanabileceğiniz gibi bir çubuğun üzerine yapıştırarak çiçek saksınızın içine koyabilir, çiçeğinizin görünümünü farklılaştırabilirsiniz. 

Orta Sehpa Süsleri
Kozalak ve çeşitli süslerin yer aldığı masa

Oturma odalarının ve salonların vazgeçilmez eşyalarından olan orta sehpalarınızı da kozalak süsleme fikirleri ile dekore edebilirsiniz. Sınırlı sayıda malzeme ile oluşturabileceğiniz bu mükemmel süslemeden sonra evinizin en güzel köşesi orta sehpanızın üzeri olacak.

Orta sehpa süsü hazırlamak için son dönemin popüler dekorasyon eşyalarından olan aynalı bir tepsiye, renginizi odada bulunan diğer eşyaların rengine göre seçtiğiniz birkaç adet muma ve çam kozalaklarına ihtiyacınız var. Malzemelerinizi bir araya getirdikten sonrası ise çok kolay olacak. Tepsinin içine gelişigüzel olarak yerleştirdiğiniz mum ve kozalaklar odanıza bambaşka bir hava katacak.

Dilerseniz akrilik ya da sprey boya yardımı ile kozalakları da mumlarınızla aynı renkte boyayarak daha şık bir görünüm de elde edebilirsiniz. 

Kozalak Çiçekleri

Çiçekler, evimizi sıcak bir yuva haline getiren vazgeçilmez dekoratif objelerdir. Siz de çam kozalaklarını dahil ettiğiniz bir çiçek buketi ile evinizi dekore edebilir, sıcacık bir ortam oluşturabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler ise şu şekilde sıralanabilir; 
•    Birkaç kozalak, 
•    Yapma çiçek, 
•    İsteğinize bağlı olarak LED ışıklar 
•    Kozalakları yapıştıracağınız metal çiçek sapları
•    Yapıştırıcı

İlk yapmanız gereken seçtiğiniz kozalakları çiçek sapı olarak kullanacağınız çubuklara yapıştırmak olacak. Daha canlı bir görünüm için eğer isterseniz kozalakları sprey boya ile boyayabilirsiniz. Bu noktada renk seçiminizi diğer çiçeklere göre yapmakta fayda var. Ardından kozalak ile çubuk arasındaki yapıştırıcının görünmemesi için bir kurdele yardımıyla o bölümü kapatabilirsiniz. Sonrasında kozalak süsleme ile oluşturduğunuz yeni çiçeklerinizi, diğer çiçeklerin arasına ekleyerek şık bir kolaj oluşturabilirsiniz. 

Çam Ağacı Süslemeleri Üzerinde çam kozalaklarının yer aldığı bir çam ağacı

Çam kozalaklarının aslında çamların çoğalmasını sağlayan şey olduğunu biliyor muydunuz? Sadece bu yüzden bile kozalak süsleme deyince çam ağacı süslerini atlamak olmaz.

Yeni yıl yaklaşırken her yerde karşımıza çıkan birbirinden renkli çam ağaçları süslemelerinin olmazsa olmazları arasında çam kozalakları da var Siz de çam kozalakları ile hem şık hem rengarenk çam ağacı süsü hazırlayabilirsiniz. Evinizin en güzel yerine yerleştireceğiniz bu ağaç, odanızın olmazsa olmazı olacak. 

Öncelikle kozalaklarınızın üzerini ya da uçlarını seçtiğiniz renklerde akrilik boyalarla boyayın. Çarpıcı bir görünüm için metalik ya da simli renkler tercih edebilirsiniz. Yılbaşı konseptine uyması için kozalağınızın üzerine kırmızı bir kurdele ya da birkaç adet çam dikeni ekleyebilirsiniz. Son olarak da hazırlamış olduğunuz kozalağın üstüne ince bir ip bağlayın. İşte kozalak süslemeniz hazır, çam ağacınızın üzerine asabilirsiniz!

Aydınlatma Süslemeleri

Kozalak süslemenin çok alternatifli bir hobi olduğunu söylerken abartmamıştık. Evinizin sade ama şık aydınlatmalarını da çam kozalakları ile süsleyebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey ise kozalakları bir yapıştırıcı yardımıyla avizenizin seçtiğiniz bir yerine yapıştırmak olacak.

Kozalak Aranjmanları

Kozalaklar ile ev dekorasyonunuz için yapabileceğiniz bir diğer çalışma ise bir kozalak aranjmanı oluşturmak. İrili ufaklı dört beş adet kozalağı cam bir vazonun ya da fanusun içerisine koyarak odanıza şık bir hava katabilirsiniz. Çam kozalaklarının etrafına sardığınız led ışıklar ise özellikle akşam saatlerinde arkadaşlarınızla ya da ailenizle kahve keyfi yaparken size hoş bir ortam sunacak.

Kozalak süsleme ile boş vakitlerinizi kaliteli hale getirebilir, yarattığınız parçalarla ev dekorasyonunuza şık dokunuşlarda bulunabilirsiniz. Evde olduğunuz zamanları daha da keyifli hale getirecek farklı hobi önerileri arayışı içindeyseniz, Evde Yapılabilecek Hobiler başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz. 

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council