Blog

Evde Maske Nasıl Yapılır? 5 Adımda Kendi Bez Maskenizi Yapın

Evde Maske Nasıl Yapılır? 5 Adımda Kendi Bez Maskenizi Yapın

evde masak e ansıl yapımı

Maske nasıl yapılır sorusu son zamanların yanıtı en merak edilen sorularından. Koronavirüs ile birlikte hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen maske kullanımını daha ekonomik hale getirmek için artık pek çok kişi evde maske yapımını araştırıyor. Siz de evinizde bulunan malzemeleri kullanarak farklı doku, desen, kumaş ve renk gibi özelliklere sahip bez maskeler tasarlayabilirsiniz. 

Hatta kullanmadığınız çarşaf, tişört ve bez gibi pamuklu ürünler ile pratik şekilde maske yaparak bütçenize katkı sağlamış olursunuz. Peki evde maske nasıl yapılır?

Evde Yapılması Kolay Maske Çeşitleri Nelerdir?

Maske nasıl yapılır konusu hakkında paylaştığımız pratik yöntemleri uygulayarak evinizde bulunan malzemeler ile kendi maskenizi tasarlayabilirsiniz. Virüse karşı üst düzey koruma sağladığı ve talep yoğunluğu olduğu için maske stoklarında problemler yaşanmaktadır. Bu gibi zamanlarda zor durumda kalmamak için evde kendi maskenizi yapabilirsiniz.

1. Renkli ve Desenli Çarşaf Kullanarak Maske Yapmak

kumaş maske nasıl yapılır

Evinizde kullanmadığınız renkli çarşafları keserek kendiniz ve aileniz için farklı boyutlarda maskeler dikebilirsiniz. Maskenizin kaç katlı olacağını çarşaf dokusunun ince ya da kalın yapısı belirleyecektir. Parlak, simli, baskılı, taşlı, pullu, naylon ya da saten kumaşlar solunum yaparken nefes alıp vermede problem oluşturacağı için tercih edilmemelidir.

2. Bez Alışveriş Torbası Kullanarak Maske Yapmak

Bej renkte bez çanta

Günlük yaşamda kullandığınız bez alışveriş torbaları ile evinizde kolay şekilde maske yapabilirsiniz. Nefes almada problem yaşamamak için bez torbanın üzerinde baskı ve yazı gibi detayların olmamasına dikkat etmelisiniz.

3. Pamuklu Dokuya Sahip Tişört Kullanarak Maske Yapmak

katlanmış beyaz tişört

Kullanmadığınız tişörtünüz ile kendiniz ve sevdikleriniz için tasarımı kolay steril maskeler yapabilirsiniz. Maske yapmak için seçeceğiniz tişörtün pamuklu olmasına dikkat etmelisiniz. Pamuklu maskeler sıkı dokumadan oluştuğu için daha fazla koruyuculuk sağlayacaktır. Maske tasarımında terletmeyen ve kaşındırmayan özelliklere sahip pamuklu tişörtler hassas cilt yapısına daha uygundur.

5 Adımda Maske Yapımı

Maske nasıl yapılır sorusuna cevap olarak kendi maskenizi nasıl yapacağınızı anlatacağız. Kolay şekilde bulacağınız malzemeler ile çok sayıda maske tasarlayarak bütçenize katkı sağlayabilirsiniz. Evde kendi maskenizi pratik şekilde yaparak sağlığınızı ve sevdiklerinizi zararlı virüslerden koruyabilirsiniz.

Pamuklu Tişörtten Maske Yapmak için Gereken Malzemeler

 • 1 adet pamuklu tişört 
 • Dikiş iğnesi
 • 30 cm lastik
 • Ev makası
 • Dikiş ipliği

Maske Yapım Aşamaları

Bez maske nasıl yapılır

 1. Tişörtün orta kısmından 15X25 cm ölçülerine sahip 2 adet dikdörtgen kumaş parçası kesiniz.
 2. Kestiğiniz dikdörtgen kumaş parçalarını eşit şekilde üst üste getiriniz.
 3. Dikdörtgenlerin uzun kenarlarını katlamayıp kısa kenarlarını 1 cm iç kısmına doğru katlayıp dikiniz.
 4. Maskeyi kulağınıza takabilmek için 30 cm lastiği eşit olacak şekilde ortadan kesiniz.
 5. 15 cm olarak kestiğiniz lastik parçalarını katlayıp diktiğiniz kumaşın kısa kenarlarından geçirip bağlayınız.

Doğru ve Etkili Şekilde Maske Kullanımı Nasıl Olmalı? 

Maske yapımı konusunda değindiğimiz noktaların fayda sağlaması için maskenizi doğru şekilde kullanmalısınız. Kurallara uygun takılan maskelerin virüsün bulaşmasını ve yayılmasını engelleme oranı daha yüksek olacaktır. Sağlık çalışanlarının sürekli uyarıda bulunduğu doğru maske kullanımı hakkında bilgi sahibi olmak siz ve sevdikleriniz için çok önemlidir.

Maske Nasıl Kullanılmalı?

maske nasıl takılır gösteren kadın

 • Ellerinizi en az 30 saniye olacak şekilde dezenfektan kullanarak temizleyin veya bol su ve sabun ile yıkayın. Ellerinizi bu şekilde temizleyerek virüs, bakteri ve mikropların maskeye bulaşmasının önüne geçebilirsiniz.
 • Maskenizin her iki kenarındaki lastikleri tutarak kulak arkasına geçirip yüzünüze göre ayarlayın.
 • Maskenizi günlük kullanım sonunda lastik bölümünden tutarak dikkatli şekilde çıkarın.
 • Maskenizi çıkardıktan sonra etrafınız ile temas etmeden çamaşır makinesinde atıp yıkayın.
 • Ellerinizi temiz su ve sabun ile yıkayın.
 • Islak olan ellerinizi kurutmak için temiz havlu kağıt kullanın.

Kumaş Maske Nasıl Temizlenir?

maskelerin asılı olduğu ip

Maske nasıl yapılır sorusunun yanıtına odaklandığımız yazımızda yapılışını anlattığımız maskelerin temizliğine dikkat etmelisiniz. Koruyucu özelliğini kaybetmemesi için maskeyi kullandıktan sonra çamaşır makinesinde yüksek derecede yıkamalısınız. Temizlenen maskeyi çamaşır kurutma makinesinde ya da güneş sıcaklığında kurutabilirsiniz.

Günlük yaşamda maskeyi dışarıda ya da evde taktıktan sonra yıkayıp kurutarak tekrar kullanabilmek için hazır duruma getirmelisiniz. Pratik olması için evinizde bulunan büyük boy pamuklu bir çarşaftan çok sayıda maske üretebilirsiniz. Böylece temiz maske bulmada zorluk yaşamadan kendiniz ve sevdikleriniz koruyabilirsiniz.

Maske Kullanımının Yaygınlaşması için Yapılması Gerekenler

 • Solunum sırasında nefes alıp vermeyi zorlaştırmayan kumaşları tercih etmek uzun süre dışarıda vakit geçirenler için maske takmayı kolaylaştırır.
 • Çocukların maske takma konusunda ilgili olmaları için en sevdikleri tişörtler kullanılabilir.
 • Covid-19 virüsünün en çok etkilediği grup olan yaşlı insanlara tehlikenin boyutu ve sonuçları hakkında gerekli bilgiler uygun şekilde anlatılmalıdır.
 • Moda, makyaj, saç ve stil gibi konulara önem veren insanlar için kıyafetlere uygun renklerde maskeler dikilerek maske kullanımı teşvik edilebilir.
 • Hassas cilt dokusunda kaşıntı ve kızarıklık gibi olumsuz etkiler yapacak kumaş dokuları kullanılmamalıdır.

Günlük Yaşamda Maske Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Maske kullanan aile

Çin’de hayvan satışı yapılan pazarda ortaya çıkarak alışveriş yapan insanlara bulaşan ve hızlı bir şekilde dünyanın pek çok noktasına yayılan Corona Virüs ile mücadele etmek için alternatif yollar aranmaktadır. Bağışıklık sistemini desteklemek için sağlıklı beslenmek, açık havada tempolu yürüyüş yapmak, sosyal mesafe kurallarına dikkat etmek ve maske kullanmak gibi eylemler ile virüse karşı önlemler alınmaktadır.

İnsanları etkisi altına alan Covid-19 ölümlere neden olduğu ve vücutta kalıcı hasarlar bıraktığı için çok tehlikelidir. Günlük yaşamda maske kullanmak siz ve sevdikleriniz için çok büyük önem taşımaktadır. Hastalanma ya da virüsü diğer insanlara bulaştırma riskini azaltan maskeler özellikleri ile Covid-19 mücadelesinde insanların en büyük destekçisi olmaktadır. 

 • Yaşlıları, hamile kadınları, küçük çocukları, kronik rahatsızlığı ve bağışıklık sistemi zayıf olan insanları zararlı virüslerden korursunuz.
 • Sağlığı olumsuz şekilde etkileyen zararlı virüslerin insanlara bulaşmasını ve toplumda yayılmasını önlersiniz.
 • Yeni vaka sayısının azalmasını sağlayarak aşı ve ilaç gibi kalıcı tedavi yöntemlerinin bulunması için bilim insanlarına zaman kazandırırsınız.
 • Pandemi döneminde maske kullanarak üretim, iş, eğitim ve sosyal yaşam gibi önemli olayların devam etmesine katkı sağlarsınız.
 • Pandemi döneminde sağlık çalışanlarının iş yoğunluğunun ve yaşadıkları stresin azalmasına destek olabilirsiniz.

Tüm bu bilgilerin yanı sıra her zaman olduğu gibi pandemi döneminde de sağlığınızı ön plana alan Kızılcahamam Kızılcahamam Çam Otel’in üst düzey hijyen önlemleri ile güvenli ve keyifli bir termal tatil deneyimi yaşayabileceğinizi de belirtmeden geçmeyelim.

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council