Blog

Migren Ağrısına Ne İyi Gelir? Migrene İyi Gelen 13 Şey

Migren Ağrısına Ne İyi Gelir? Migrene İyi Gelen 13 Şey

migren ağrısına ne iyi gelir

Kendini beyinde gerçekleşen şiddetli ağrı atakları ile gösteren migren, herhangi bir yaş ayrımı olmaksızın pek çok insanda görülebiliyor. Özellikle yoğun stres ve baskı altında olan kişilerde ortaya çıkan bu hastalık yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşürmesiyle biliniyor. Peki büyük oranda kalıtsal olarak aktarılan ve genlerin bir mirası olan migren ağrısına ne iyi gelir?

Hastalar tarafından boyundan başlayarak şakaklara ve göz çevresine kadar uzanan büyük bir bölümünün zonklayarak ağrıması şeklinde ifade edilen, ileri düzeyde yaşandığında kusma ve görme bozukluklarına dahi sebep olan migren ağrısını yaşayanlar genellikle kendilerini bu çekilmez ağrıdan kurtarabilecekleri etkili bir çözüm arayışına giriyorlar. Eğer siz de migren ağrısına ne iyi gelir sorusuna bir cevap arıyorsanız, bu içeriğimizde sorularınıza cevap bulabileceksiniz…

Migren Ağrısına Ne İyi Gelir? 

migren atağı geçiren yaşlı adam
Genellikle kadınlarda görülen bir ağrı problemi olan migren, Yunanca başın herhangi bir yerinde gerçekleşen ağrı olarak tanımlanan “Hemikrania” kelimesinden geliyor. Toplumda en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biri olan migren ağrısı, bu durumu yaşayan kişilerin yaşam kalitesini ciddi oranda düşürüyor ve bu sorunu gidermek için hastalar genellikle kendilerine yardımcı olabilecek bitkisel çözümler arayışına giriyorlar.

Peki migren ağrısına ne iyi gelir?

1.    Bol Bol Su Tüketimi 

Hepimizin bildiği gibi sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürebilmek için her gün ortalama 2.5 litre su tüketmek büyük önem taşıyor çünkü susuzluk birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Bazı anlarda dayanılmayacak kadar şiddetli bir şekilde ortaya çıkan migren ağrısı da bunlardan biri.

Migren ataklarının başladığını hissettiğiniz anda aralıklı olarak bol su tüketirseniz içtiğiniz su dolaşım sisteminizi düzenler ve beyne temiz kan pompalar. Bu da ağrınızı kısa sürede minimum seviyeye indirir.

Suyun bedenimize sağladığı diğer faydaları ve önemini merak ediyorsanız Suyun Önemi Hakkında Ne Kadar Bilgi Sahibisiniz? başlıklı içeriğimizi inceleyerek bu konuda daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

2.    Soğuk Kompres Uygulaması  

başına soğuk kompres uygulaması yapan bir kadın Migren ağrısına ne iyi gelir sorusunun bir diğer cevabı ise soğuk kompres uygulaması. Soğuk kompres uygulamaları doğru şekilde yapıldığı takdirde migren ağrınıza çözüm olabilir. Buzlukta bekletmiş olduğunuz nemli bir havluyu ensenizden başlayarak başınızın en üst noktasına gelecek biçimde yerleştirin ve bir süre karanlık bir odada bu şekilde bekleyin. Ağrınızın ciddi oranda azaldığını fark edeceksiniz.

Migren aynı zamanda ışığa ve sese duyarlı bir rahatsızlıktır. Bu nedenle migren ağrılarınız şiddetlenmeye başladığı anda kendinizi ışık almayan bir ortama atabilirsiniz. 

3.    Lavanta Buharı

Birçok derde deva olan bitkilerden biri olan lavanta, migren ağrılarının da en iyi çözümlerinden biri. Kaynayan suyun içerisine damlattığınız birkaç damla lavanta yağıyla yapacağınız buhar banyosu ile migren ağrılarınız da buhar olup uçacak.

4.    Aloevera

aloevera bitkisi

Doğanın insanlara mucizevi armağanlarından biri olan aloevera bitkisinin faydaları saymakla bitmez. İçerdiği zengin mineral değerleri ile aloevera, migren ataklarıyla kendini gösteren baş ağrılarını azaltmaya yardımcı olur. 

Eğer çok sık migren ağrısı yaşıyorsanız, evde bakımını çok rahat bir şekilde üsteleneceğinzi aloevera bitkisi ile başınıza masaj yaparak ağrılarınızı tedavi edebilirsiniz.

5.    Muz

Potasyum kaynağı muz da migren ağrılarına iyi gelen çok lezzetli bir besindir. Katlanması zor migren ağrılarınızın başladığını anladığınızda bir bütün muz yiyerek ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Bunun yanı sıra muz suyu ya da muz lapası da migren ağrılarını gidermeye yardımcı olur. 
Ayrıca bir diğer alternatif olarak da muz kabuğunun içerisine sardığınız birkaç parça muz ile başınıza soğuk kompres yapabilirsiniz.

6.    Zencefil ve Zerdeçal 

bir tabağın içerisinde zencefil ve zerdeçal


Zencefil ve zerdeçal, migren tedavisinde işe yarayacak bitkiler arasındadır. Doğal bir ağrı kesici olma özelliği taşıyan zencefil, migrenle birlikte gelen kusma ve mide bulantısı gibi rahatsızlık veren durumları ortadan kaldırır.

7.    Veba Otu Kürü

Migren ağrısına ne iyi gelir sorusuna yanıt olabilecek bitkisel tedavi yöntemleri arasında önemli bir yere sahip, kel otu olarak da bilinen veba otu kürü; spazm sökmeye yardımcı olan petasin besini bakımından son derece zengindir. Bu özelliği ile toz şeklinde ya da bir bardak suyun içerisinde kaynatılarak günde iki kez tüketilen veba otu kürü, migren ağrılarına çok iyi gelir.

8.    Chia Tohumu

Chia tohumu da veba otu gibi migrene iyi gelen bitkisel ilaçlardan biridir. Sağlıklı bir yaşam için normal zamanlarda da mutlaka tüketilmesi gereken doğal bir gıda olan chia tohumu, migren ağrıları hissedildiğinde kaynar suyun içerisine atılarak içilebileceği gibi direkt olarak da yenilebilir.

9.    Etkili Bir Masaj 

güzellik salonunda masaj yaptıran kadın Maharetli parmaklarla yapılan bir masajın çözemeyeceği bir şey yok! Eğer migren ağrılarınız şiddetlendiyse fesleğen yağı ile şakaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Bu rahatlatıcı masaj migren ağrılarınızın giderilmesinde etkili olacaktır.

Ek olarak, fesleğen bitkisinin kökünden ve çiçeklerinden elde edilen fesleğen yağının faydaları saymakla bitmez. Migren tedavisinde oldukça etkili olan bu yağı birkaç kez kokladığınızda da tüm stresiniz azalacak ve ağrınızın hafiflediğini fark edeceksiniz.

10.    Kaliteli Bir Uyku 

Yoğun çalışma saatlerine ya da psikolojik ve fizyolojik nedenlere bağlı olarak düzensiz uyku saatlerine sahip olabilirsiniz fakat yetişkin bir insanın her gün en az yedi saat uyuması gerekmektedir, aksi takdirde vücut dengesi bozulur ve migren ataklarına karşı tüm savunmasını yitirir. Bu nedenle uyku kalitenizi arttıracak ve derin bir uyku uyumanıza yardımcı olacak bir çözüm arayışına girebilirsiniz. Migren atağınız başladığında da kendinizi ışık almayan sessiz bir ortamda uyumaya zorlayın. Uyandığınızda migren ağrınız bitmiş olacak.

Eğer uyku problemi yaşıyorsanız uykusuzluk sorununa çözüm olabilecek öneriler için buraya tıklayabilirsiniz. 

11.    Stres Yönetimi

doğada yürüyüş yapan bir kadın Migren ağrısına ne iyi gelir sorusuna verilebilecek en önemli yanıt ise stres yönetimi. Günlük hayatın koşturmasına dalıp çoğu zaman kendimizi unuttuğumuz ve hayatımızı stresi odaklı sürdürmeye çalıştığımız doğru, fakat stresin ve migrenin el ele yürüdüğünü söylesek yanlış olmaz.

Kendinizi yorgun ve stresli hissettiğiniz anlarda kendiniz için kısa bir mola verin ve hayatın akışını durdurun. Temiz hava alın, arkadaşlarınızla tatile çıkın, sevdiklerinizle güzel bir yemek yiyin.

Bir diğer alternatif olarak şehir hayatının yarattığı stresten uzaklaşmak adına kendinizi Kızılcahamam’ın çam ormanları arasında bulunan Çam Termal Hotel’de suyun şifasını bedeninizde hissedin ve kendinizi yenileyin.

12.    Düzenli Nefes Egzersizleri

Bir önceki maddede de belirtmiş olduğumuz gibi migren ağrılarının en önemli tetikçilerinden biri strestir, bu nedenle migren ağrısı yaşayan kişilerin stresten uzak durması çok önemlidir.

Düzenli olarak uyguladığınız nefes egzersizleri, migren ağrılarını azaltmaya ve yok etmeye yardımcı olabilir.  

Stresinizi daha iyi yönetmenize yardımcı olacak nefes teknikleri ile ilgili Stres Seviyenizi Düşürecek Nefes Egzersizi Teknikleri konulu içeriğimize de göz atmanızı öneririz.

13.    Dik Durmak

Duruş bozuklukları, pek çok sağlık sorununa neden olabilecek ciddi bir durumdur. Migren ağrılarının önüne geçebilmek için eğer duruş bozukluğunuz varsa dik durmaya özen göstermelisiniz. Bu sayede kaslarınızın arasında oluşabilecek gerginliği azaltarak baş ağrılarınızı önleyebilirsiniz. 

Yoga ve pilates beden duruşunuzu düzenlemeye yardımcı olacak egzersizlerdir. Eğer dik durmakta güçlük çekiyorsanuz bu tarz sporlara yönelebilirsiniz. 

Migren ağrısı kişilerin yaşam kalitesini aşağılara çeken çok zor bir rahatsızlıktır. Nörolojik kökene sahip migren ağrılarından hekim kontrolünde kullanacağınız ilaçlar ile kurtulabilirsiniz. Ayrıca içeriğimizin genelinde söz ettiğimiz bitkisel önerileri dikkate almanın yanı sıra; stresten uzak, kaliteli bir yaşam tarzını benimseyerek de size hayatı zinden eden bu ağrıyı kendinizden uzaklaştırabilirsiniz. 
 

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council