Blog

Ponza Taşı Nedir? Ne İşe Yarar?

Ponza Taşı Nedir? Ne İşe Yarar?

ponza taşı

Pürüzsüz görünen pamuk gibi ayaklar için ayak bakımı büyük önem taşır.  Ayaklarımızın gün içerisinde saatler boyunca ayakkabılarımızın içinde kapalı kalması topuklarımızın kurumasına neden olur. Hal böyle olunca da ayak bakımı için kullanılan ponza taşı nedir sorusu da pek çok kişi tarafından araştırılmaya devam ediyor. 

Hiç şüphesiz zaman zaman ellerimiz kadar ayaklarımızın da bakıma ihtiyacı oluyor. Hem pek çok nedene bağlı olarak ayaklarımızda oluşan ölü derilerin temizliği için hem de nasır gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan ağrıları azaltmak için çeşitli yöntemlere başvuruyoruz. 

Peki çok uzun yıllardan beri ayak bakımının ve banyo ritüellerinin olmazsa olmazlarından biri olan topuk taşı tam olarak ne anlama geliyor ve ne tür faydalar sağlıyor? Dilerseniz sizi daha fazla bekletmeden ponza taşı nedir sorusunu detaylı bir şekilde ele aldıktan sonra sonra kullanım şekline ve faydalarına değinelim.

Ponza Taşı Nedir?

bir zeminin üzerinde duran ponza taşı ve banyo yapmak için gerekli olan diğer malzemeler

Halk arasında topuk taşı ya da nasır taşı olarak da bilinen ponza taşı nedir sorusunu, topuklardaki çatlakları yok etmek ve ölü deriyi temizlemek için kullanılan bir çeşit doğal taş olarak tanımlamak mümkün.

Tarihte ilk olarak antik yunanlılar tarafından kullanıldığı düşünülen ponza, içerisinde volkanik gaz kabarcıklarının bulunduğu yanardağ lavlarının hızla soğuması ile oluşmaktadır. Su ile soğutulan lavlarda oluşan basınç ponzanın üzerinde bulunan gaz kabarcıklarının oluşmasına neden olur. En son oluşan gaz kabarcıkları katılaşarak son halini alır. 

Lavın aniden soğuması ve oluşan basıncın aniden yok olması sonucu oluşan gözenekli ponza taşlarının mor, pembe, beyaz, kahverengi gibi pek çok farklı rengi bulunmaktadır. Dünyanın pek çok ülkesinde bulunan ponza taşı üretimi Türkiye’de ise Ankara, Bitlis, Van ve Kars illerinde yapılmaktadır. 

Gün içerisinde vücudumuzun ağırlığını taşıyan ayaklarımız, uzun süre ayakkabıların içinde sıkışıp kalması nedeniyle yıpranıp bakıma ihtiyaç duyar hale gelebilir. Ponza taşı ile yapacağınız ayak bakımı ise ayaklarınızın yeniden yumuşacık ve pürüzsüz olmasına yardımcı olur. 

Buna ek olarak fırın ve ocak temizliği, evcil hayvanların döktüğü tüylerin toparlanması gibi pek çok farklı ihtiyaç için de ponza taşından faydalanılabilir. 

Ponza taşı nedir sorusunu ayrıntılı olarak inceledikten sonra içeriğimizin bir sonraki bölümünde ponza taşı ne işe yarar sorusunu yanıtlayabiliriz.

Ponza Taşı Ne İşe Yarar?

bir zeminin üzerinde duran ponza taşı ve gerekli olan diğer banyo araçları

Özünde volkanik bir kayaç olan ve herhangi bir işlem görmeden kullanılan ponza taşı doğal olması nedeniyle de pek çok fayda sağlıyor. İşte ponza taşının kullanım nedenleri...

Kötü Kokuları Önler

Gün içerisinde havasız bir şekilde ayakkabıların içinde sıkışıp kalan ayakların etrafa kötü kokular yayması son derece normaldir. Ponza taşının bir diğer faydalı yönü ise ayaklarda oluşan kötü kokuları giderebilmesidir. Üstelik volkanik bir taş olması nedeniyle ponza taşı, ayaklara sürtünmesi sırasında kokuyu kendi bünyesinde hapsetmez ve kötü koku oluşumuna neden olmaz.

Nasırları Yok Eder

banyodan sonra cildine bakım yapan genç ve güzel bir kadın

Ponza taşının bir diğer faydası ise ayaklarda oluşan ana sebebi yanlış ayakkabı kullanımı ile ortaya çıkan basınç ve sürtünme olan nasırların giderilmesidir. Bireylerin hayat konforunu düşürecek denli şiddetli ağrılara neden olan nasırlar, ponza ile taşlanarak temizlenebilir ve zaman içerisinde yok edilebilir. 

Buna ek olarak ponza taşı yalnızca ayaklarda oluşan nasırlar için değil kol, dirsek ve ellerde oluşan nasırlar için de kullanılabilir.

Batıkları Giderir

Ponza taşı peeling etkisi yaratması nedeniyle vücutta batık halde bulunan tüylerin giderilmesinde de kullanılabilir. Vücudunuzda batıkların yoğun olarak bulunduğu yerlerde ponza taşını çizgisel hareketlerle nazikçe sürterseniz batıklarınızın bir süre sonra azaldığını fark edebilirsiniz. 

Tüm bunlara ek olarak ponza taşının farklı kullanım alanları olduğunu da söylemek mümkün. Örneğin kot pantolonların taşlanmasında, lastik kauçukların ve kırtasiye malzemelerinin yapımında, inşaat ve tekstil sektörlerinde de ponza taşının kullanımından faydalanılabilir. 

Püf Noktalarıyla Ponza Taşı Nasıl Kullanılır?

başka bir kadının ayağına ponza taşı sürten bir kadın

Ponza taşı nedir ve ne işe yarar konularına göz attıktan sonra dilerseniz ponza taşının nasıl kullanıldığına dair de kısa bir bilgilendirme yapalım. 

Öncelikle kullanacağınız ponza taşının ve vücudunuzu temizleyeceğiniz suyun temiz olması büyük önem taşıyor. Bu nedenle kullanmadan önce bir süre ılık suyun içerisinde bekletmek daha verimli sonuç almanıza yardımcı olabilir. 

Ponza taşı kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise ponza taşını cildinizle temas ettirmeden önce ilgili alanın ıslak olması, kuru cilde uygulandığı takdirde cildinizde tahrişe ve yaralanmalara neden olabilir. 

Ponza taşı ile ayaklarınıza, kollarınıza ya da dirseklerinize dairesel hareketlerle bir ya da iki dakika boyunca masaj yapın. Bu esnada hareketlerinizin olabildiğince nazik olması çok önemli. Eğer uygulama yaptığınız bölgede yanma ya da ağrı hissederseniz işlemi sürdürmemeye özen gösterin. Sürtünmenin etkisiyle ölü derinin yayıldığını, alttan yeni ve ince deri tabakasının çıktığını fark edebilirsiniz.

Daha sonra uygulama yaptığınız alanı ılık suyla temizleyebilirsiniz. Eğer ölü deriler henüz temizlenmediyse aynı işlemi bir kez daha uygulayabilirsiniz. Bu esnada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise ponza taşının yüzeyinin temiz kalmasını sağlamak adına her bir uygulamanın ardından suyun altında durulamaktır. 

bir zeminin üzerinde duran ponza taşı ve banyoda kullanılan diğer malzemeler

Tüm bu aşamaların ardından yumuşacık, sağlıklı ve yepyeni bir cilde kavuşacaksınız. Eğer ayaklarınızın daha fazla yumuşamasını ve nemlenmesini  isterseniz kullanmış olduğunuz suyun içerisine sabun ve yağ da ilave edebilirsiniz. Bu aynı zamanda daha teninizin daha güzel kokmasını sağlar. 

Ponza taşı ile yaptığınız arındırma işlemini cildinizin ihtiyacına göre haftada iki ya da üç kez uygulayabilirsiniz. Son olarak ayaklarınızın nemini korumak için banyodan çıktıktan sonra nemlendirmesi için bir bakım kremi ya da yağı da kullanabilirsiniz.

Uygulamanızı tamamladıktan sonra kullanmış olduğunuz ponza taşını iyice temizlemeniz taşın yüzeyinde oluşabilecek bakterilerin de önüne geçer. Ponza taşının deliklerinde biriken ölü deri parçalarını temizlemek için kalın kılları olan bir fırçadan destek alabilirsiniz. Buna ek olarak temizlerken sabun kullanabilir ya da sıcak suyun içerisinde bir süre kaynatabilirsiniz.

Son olarak bilmeniz gereken önemli ayrıntılardan bir diğeri ise ponza taşının aslında tıpkı banyo lifi ya da kese gibi kişiye özel olması. Bu nedenle aynı evde yaşıyor olsanız bile ponza taşını bir başkasıyla paylaşmaktan kaçının. 

Ponza taşını işe yarar kılan şey aslında üzerinde bulunan irili ufaklı deliklerdir fakat kullanıma bağlı olarak bunlar zamanla küçülür taşınız pürüzsüz hale gelir. Bu da ponza taşının kullanım ömrünü tamamladığının göstergesidir. 

bir ayak ve topuğuna sürtülen ponza taşı

Ponza taşı kadar faydalı olan bir diğer uygulama ise cilde düzenli aralıklarla kese yapmak. Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek için Bu Cilt Dostu İşlemi Ayda Bir Kez Yaptırın! Kese Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimize göz atmanızı öneririz. 

Ponza taşı ile ayak bakımınızı yapmışken Çam Otel’in şifalı termal suyu ile cildinizin tümünü yenilemek kendinizi çok daha iyi ve dingin hissetmenize yardımcı olabilir. Bu anlamda Ankara hamam deneyimini en özel şekilde sizlerle buluşturan Kızılcahamam termal oteli Çam Otel’i  tercih edebilir, cildinize yaptığınız iyiliği 5 yıldızlı tatil konforu ile bir arada yaşayabilirsiniz. 

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council