Blog

Termal Suyun Faydaları Nelerdir?

Termal Suyun Faydaları Nelerdir?

Termal Suyun Faydaları Nelerdir?

Termal sular binlerce yıldır eklem ağrılarının ve artrit gibi rahatsızlıklar için destekleyici tedavi yöntemlerinde kullanılırlar. Cilt rahatsızlıkları başta olmak üzere pek çok hastalık için etkili çözümler sunan termal sular günümüzde kozmetik ürünlerinde de tercih edilmektedir. Ameliyat ya da dermatolojik operasyonlar geçirenler için uygun termal suyun sağladığı şifanın pek çok krem ve kozmetikten daha etkili olduğunu biliyoruz. Romatizmal ağrılar, solum yolu problemleri, sindirim sorunları, obezite, şeker, gut gibi hastalıkların destekleyici tedavisinde termal suyun önemi oldukça fazladır. Termal sular yeraltı kaynaklarından gelen , doğal yollarla ısınmış olan şifalı sulardır. Her termal suyun bulunduğu bölgeye göre sağladığı faydalar değişir. Çünkü termal suların şifalı olmasını sağlayan mineraller suyun bulunduğu bölgedeki kayalardan gelir. Termal sular genellikle içerisinde bulunan kükürt, tuz ve sodyum klorür bileşiklerine göre sınıflandırılır. Tüm termal suların ortak özelliği olarak insan cildine fizyolojik olarak uygun olmalarıdır. Bu uyum sayesinde hassas bir cilde sahip olsanız bile termal suyun faydalı etkilerinden yararlanabilirsiniz. Çam Termal Otel kendine has termal tatil konsepti ile hem huzurlu bir tatil yapmanızı hem de hastalıklarınız için destekleyici tedaviler almanıza olacak sunuyor. Başlıca termal su tedavilerinin yanı sıra çeşitli masaj ve SPA uygulamaları da sunan otelde mahremiyetinizi ön planda tutarak, ailenizle keyifle zaman geçirebilirsiniz. Kızılcahamam’ın eşsiz çam ormanlarının manzarasında bölgede bulunan binlerce yıllık yeraltı sularının şifasından faydalanabilirsiniz. termal suyun faydaları, çam termal otel, kızılcahamam termal havuz

Termal Suyun Size Sunacağı Çözümler

Termal sularla uygulanan şifalı tedaviler yaygın olarak romatizma ve kireçlenme gibi rahatsızlıklarla anılsa da sanılanın aksine bu suların oldukça faydası olduğu biliniyor. Termal tatil yapmakla ilgili kafanızda soru işaretleri varsa ya da termal suların size ne kadar iyi geleceğinden emin değilseniz bu yazımızda tüm sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

Termal Su Kan Dolaşımını Hızlandırıyor

Termal suyun içerisinde bulunan kalsiyum ve sodyum bikarbonat sayesinde vücudunuzun hidrostatik basıncı yükselir. Uygun sürelerde ve tekrarlarda termal sudan faydalandığınız sürece kan dolaşım hızı ile birlikte kandaki oksijen oranında da artış meydana gelir. Peki kandaki oksijen oranının artmasının size ne yararı var? Kandaki oksijen oranında meydana gelen artış sadece kalbinize değil tüm önemli organlarınızı ve dokularınızı daha sağlıklı ve zinde tutar. Unutmayın vücudunuzu çalıştıran, enerji veren ve yaşatan en önemli unsur kandır. Eğer kan dolaşım hızınız yeterince iyi ve oksijen oranınız yüksekse bu tüm organlarınızda muhteşem bir etki yaratır.

Kardiyovasküler Sorunlar İçin Termal Su

2009 yılında yapılan bir çalışmada sıcak suyu yayılımının kalp atışını hızlandırabileceği ortaya çıkarılmıştır. Termal suyun kan dolaşımına olan etkilerini anlatırken bahsettiğimiz gibi hem dolaşım etkisi hem de kalbin daha hızlı çalışması ortalama kan basıncının azalmasına neden olur. Bunun durum kalp hastalıkları için destekleyici tedavi olarak kullanılmaktadır. Termal sularla yapılan banyolarda hipertermin kardiyovasküler işlevler gelişir. Bu sayede kronik kalp yetmezliği olan hastalarda iyileşme gözlemlenir. Termal suların kalp sağlığı için sunduğu bir diğer fayda ise suyun içeriğinde bulunan bikarbonat ve potasyum ile sağlanmaktadır. Kalsiyumun kalbi koruma özelliği ve potasyumun tansiyona yaptığı olumlu etki çok yönlü bir tedavi için aradığınız çözümleri bir araya getirmektedir.

Termal Su ve Kronik Ağrılar

Yapılan araştırmalar mineralli suların ağrı kesici etkisi gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Fibromiyalji gibi kasılmaya bağlı ağrılarda, kas ağrılarında ya da artrit gibi sorunlarda termal suların şifasından rahatlıkla yararlanabilirsiniz. Termal suyun sahip olduğu doğal sıcaklık tüm kas ve eklemlerinizin yumuşamasını sağlar. Bu sayede hareket özgürlüğü kazanırsınız. Termal suların sahip olduğu sıcaklık kaslardaki gerilimin kısa sürede rahatlamasını sağlar. Bu sayede sıcak su ve buhar banyosu kronik ağrı tedavilerinde oldukça etkilidir. Termal suyun içeriğinde bulunan magnezyum ve potasyum kas kramplarının azalmasını sağlarken vücudun yorgunluğunu atması için de oldukça etkilidir. Bu mineraller özellikler artrit ve fibromiyalji hastaları için umut verici sonuçlar alınması sağlar. Ayrıca termal havuzlarda yüzerek bu etkiyi üst düzeye taşımanız mümkündür. Çünkü termal suların kaldırma kuvveti oldukça düşük olduğundan dolayı bu suların bulunduğu havuzlarda yüzerken ya da hareket ederken kaslarınızı ve eklemlerinizi daha çok çalıştırırsınız. Bu sayede hareket eden vücudunuzdaki ağrılardan daha çabuk kurtulabilirsiniz. termal suyun faydaları, çam termal otel, kızılcahamam termal havuz

Ruhsal Sıkıntıları Termal Su ile Çözün

Termal suların rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliği pek çok insan tarafından biliniyor. Stresinizi atmak için illa ilaç kullanmak zorunda olmadığınızı aklınızdan çıkarmayın. Aşırı stres ve strese bağlı yorgunluk termal sular sayesinde doğal olarak iyileştirilebilir. Termal suyun gergin kasları rahatlatma etkisi ve suda bulunan minerallerin psikolojik iyileşme sürecine katkı sağlaması mental anlamda dinlenmek istediğiniz bir tatilde size ihtiyacınız olanları fazlası ile verir. Termal sular strese ve sıkıntıya bağlı uyku problemleri için de etkileyici çözümler sunmaktadır. İyileştirilmiş ve rahatlatıcı bir uyku deneyimi için önce sıcak suya sonrasında ise normal duşa girdiğiniz takdirde mışıl mışıl uyuyabilirsiniz. Sıcak su vücudun gevşemesine katkı sağlarken normal banyo yaparak vücudunuzu uyumak için ideal sıcaklığa yavaşça getirmiş olur. Bu sayede çok daha derin ve deliksiz bir uyku uyuyabilirsiniz. Rehabilitasyon profesörü olarak çalışan Bruce Becker yaklaşık 30 yıldır hastalarına termal su aracılığı ile destekleyici tedaviler uygulamaktadır. Saint Augustine’in günümüzden yaklaşık 1600 yıl önce yazmış olduğu ve günümüzde artık pek çok ebeveyn tarafından uygulanan uyku öncesi banyo ritüeli de bu çalışmaların ev yaşantısına uyarlanmış olduğunu gösteriyor. Ilık ya da sıcak suda bulunmak otonom sinir sisteminin dengelenmesinde yardımcı olur. Bu dengelenme insan beyninin sahip olduğu çalışma belleğinin ve yaratıcı düşünme mekanizmasının gelişmesinde etkilidir. İyi hissetmenin pek çok hastalığın tedavisi için de oldukça önemli olduğunu göz önünde bulundurduğumuz zaman termal suların özellikle yorgun zihinlere sahip hastalar için ne kadar etkili ve gerekli olduğunuz rahatlıkla görebiliriz.

Cilt Sorunları İçin En Doğal Yöntem

Sağlıklı ve yumuşak bir cilde sahip olmak isteyenler için en doğal uygulamalar arasında termal sular ile yapılan uygulamalar yer almaktadır. Termal suyun içerisinde bulunan potasyum ve silisyum cildin daha sağlıklı olmasında oldukça etkilidir. Silisyum içeriği kuru ve pürüzlü ciltlerin yumuşamasını sağlar. Ayrıca su içerisinde bulunan kükürt egzama, sedef gibi cilt hastalıklarının meydana getirdiği sorunları rahatlatır. Magnezyum açısından zengin olan termal suların ciltteki nem oranını arttırdığı bilinmektedir. Ayrıca mineralli sular atopik kuru ciltlerde meydana gelen iltihaplanmaların azalması için de kullanılmaktadır.

Böbrek Hastalıkları ve Termal Su

Termal su böbrek taşının ve kumunun düşürülmesi için etkili bir tedavi yöntemidir. Bu tür durumlarda uygulanan içme kürleri oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Acı su olarak da bilinen ve içeriğinde sülfat bulunan termal sular pek çok böbrek rahatsızlığına iyi gelir. Böbrek taşı veya kumu düşürdükten sonra termal sularla uygulanan tedavilere devam etmek yeni oluşumlara engel olur. Termal suların toksinleri temizleyici etkisi ve idrardaki albümin oranını düşürmesi böbreklerin temizlenmesinde oldukça etkilidir. Böbrek iltihabı olan kişiler de termal suyla uygulanan destekleyici tedavilerden rahatlıkla faydalanabilirler. Hem termal havuzda hem de içme olarak uygulanan tedaviler devam ettirildiği sürece böbreklerinden şikayeti olanlar için etkili sonuçlar almak mümkündür. Böbrek taşı oluşmasına neden olan gut hastalığının tedavisi için de termal sular oldukça etkilidir. Gut hastalığı sonucunda eklemlerde ürik asit birikir. Bu birikime ilerleyen dönemlerde böbrek taşı oluşumuna neden olur. Kanda bulunan ürik asidin temizlenmesi için termal sulardan yararlanmak gerekir. termal suyun faydaları, çam termal otel, kızılcahamam termal havuz

Solunum Yolu Hastalıkları İçin Dikkat Çeken Uygulamalar

Pek çok insan termal suların ve havuzların solunum yolu hastalıkları için uygun olmayacağını düşünmektedir. Oysa ki astım, bronşit gibi farklı solunum yolu hastalıkları için uygulanan destekleyici tedaviler arasında termal su uygulamaları da yer almaktadır. İnhalasyon tedavileri başta olmak üzere pek çok destekleyici tedavi solunum yolu hastalıklarına iyi gelmektedir. Termal suyun içerisinde bulunan iyot ve kükürt de solunum yolu hastalıkları için etkilidir. Termal sular ilerlemiş verem ve zatürre gibi rahatsızlıklar dışında diğer solunum yollu hastalıkları için etkilidir. Termal su özellikle üst solunum yollarında bulunan iltihaplı akıntılara iyi gelmektedir. Bu sular sinüzit problemi olan kişiler için de oldukça etkilidir. İçeriğinde kükürt, iyot ve karbondioksit bulunan termal suların solunum yolu sorunlarında etkili olduğu bilinenler arasındadır. Astımlı hastalar için termal suyun iyi gelmeyeceğine dair bir inanış var olsa da bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Astım hastaları için kaplıcalar ve termal havuzlar oldukça rahatlatıcı ortamlardır. Bu hastalara doktor yönlendirmesi ile uygulanan buhar kürleri başarılı sonuçlar vermektedir.

Diyabet İçin Destekleyici

Dünya üzerinde milyonlarca diyabet hastası olduğunu biliyoruz. Özellikle sonradan ortaya çıkan ve tip 2 diyabet olarak bilinen rahatsızlığın en önemli yardımcılarından birisi de termal sudur. Doğru uygulama ile termal sular tip 2 diyabet hastaları için oldukça faydalı sonuçlar alınmasını sağlar. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre haftada bir gün düzenli olarak termal havuza giren tip 2 diyabet hastalarının kan şekeri düzeyinde %13’lük bir azalma olduğu görülmüştür. Dolaşımın hızlanması ve termal suyun içeriğindeki minerallerin insan vücuduna olumlu etkiler bırakması bu iyileşmenin temelinde yer almaktadır.

Kadın Hastalıkları

Termal sular kadın hastalıkları üzerinde oldukça etkilidir. Hem iç hem de dış organlarda meydana gelen akıntılara iyi gelen termal suyun aynı zamanda regl döngüsünü düzene soktuğu da bilinmektedir. Adet öncesi sendromuna ve adet ağrılarına iyi gelen termal su rahim hastalıkları için de etkili bir destekleyici bir uygulamadır. Regl döneminde, hemen öncesinde ve sonrasında termal sudan faydalanılması tavsiye edilmez. Hamilelerin ve ciddi boyutlardaki kadın hastalıklarına sahip olan kişilerin doktor tavsiyesi ile termal sulardan faydalanması önerilir.

Çam Termal Otel’de Balneoterapiyi Keşfedin

Balneoterapi oldukça faydalı ve dikkat çekici bir uygulamadır. Termal suyun tıbbi amaçlar doğrultusunda kullanıldığı; içeriğinde yüksek oranda tortu ve çözünmüş mineral bulunan su ile uygulanan bir tedavi yöntemidir. Balneoterapi fizyoterapi, elektroterapi, terapötik masaj ile birleştirilerek uygulanabilir. Bu yöntem içme kürleri ve inhalasyon gibi destekleyici tedaviler ile tamamlanır. Balneoterapi uygulaması dermatolojik hastalıklar, jinekolojik sorunlar, kas ve iskete sistemi hastalıkları, nörolojik sorunların rehabilitasyonu, üriner sistem hastalıkları, solum yolu hastalıkları ve metabolik rahatsızlıklar için tercih edilir. Termal suyun ve terapinin yararları fiziksel egzersizle birleştirildiğinde ise yağ yakımı hızlanır ve bu sayede kilo verme hızlanır. Balneoterapinin bazal metabolizmayı düzenlediği de bilinen etkileri arasında yer almaktadır. termal suyun faydaları, çam termal otel, kızılcahamam termal havuz

Termal Sularda Bulunan Mineraller ve Faydaları

Bor: Termal su içerisinde buluna bor minerali vücuttaki kas yapımını hızlandırır. Beyin aktivitesinin artmasını sağlayan bu mineral aynı zamanda kemiklerinde güçlenmesinde oldukça etkilidir. Kalsiyum. Osteoporoz gibi sorunları önlemek ya da azaltmak için oldukça faydalı bir mineral olan kalsiyum termal sularda bol miktarda bulunabilir. Kemikleri güçlendirdiği herkes tarafından bilinen kalsiyum aslında sanıldığından çok daha faydalı bir mineraldir. Başta kalp olmak üzere pek çok iç organın işleyişinde önemli bir rol oynayan kalsiyum vücuttaki işlevlerin düzenlenmesinde yardımcıdır. Klorür: İnsan vücuduna giren besinlerin enerjiye dönüşmesi için gerekli olan maddelerden birisi klorürdür. Bu nedenle metabolizma için oldukça faydalı olan bu mineral bazal metabolizması yavaş olan kişiler için oldukça faydalıdır. Klorür vücudun asit baz dengesini korumaya yardımcı olur. Demir: Termal suyun içerisinde bulunan demir insan vücudundaki kanın kalitesini arttırmaya yardımcı olur. Cilde iyi gelen demir aynı zamanda stresi ve yorgunluğu da önler. Kas işlevlerinin gelişmesine yardımcı olan demir vücudun daha dirençli olmasını sağlar. Magnezyum: Kalp ritminin korunmasını ve yüksek tansiyonun dengelenmesini sağlayan magnezyum insan vücudu için oldukça önemlidir. Vücuttaki toksinlerin yok edilmesinde ve kan şekerinin enerjiye dönüştürülmesinde önemli bir rol oynayan magnezyum cildin daha sağlıklı ve canlı olmasını sağlar. Potasyum: Kalp ritminin daha düzenli olmasını sağlayan yüksek tansiyonun dengelenmesini sağlar. Magnezyum ile benzer işlevleri olan potasyum vücuttaki toksinlerin atılmasında etkilidir. Ayrıca termal su içeriğindeki potasyumun cildi daha sağlıklı bir hale getirdiği de bilinmektedir. Sodyum: Termal su içerisinde bulunan doğal tuzlar artritik semptomların hafiflemesini sağlar. Vücudun sıvı dengesini korumada yardımcı olan sodyum lenfatik sistemi uyarıcı etkiye sahiptir. Termal sular mineral açısından zengin ve oldukça faydalıdır ancak suyun pH değeri de etkilerinin değişmesini sağlar. Termal suların pH değeri akneye neden olan bakterilerin büyümesini kontrol almaya yardımcı olur. Ciltte meydana gelen kırışıklıkların, çizgilerin ve sarkmaların azalmasını sağlarken yaşlanma belirtilerinin de yavaşlamasında etkilidir. Asidik sular cilt bakımında oldukça etkilidir. Böcek ısırıkları, yanıklar ve zehirli bitkilerden dolayı meydana gelen döküntüler için de termal su rahatlıkla kullanılabilir.

Termal Suyun Faydalarından Yararlanmadan Önce

Termal su pek rahatsızlık için başarılı ve etkili çözümler sunsa da bazı kişilerin bu çözümlerden yararlanması için doktor onayı alması önemle tavsiye edilir. Hamileler, yaşlılar ve kardiyovasküler problemleri olanlar termal sulardan faydalanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır.  Kanser, iç organ yetmezliği ve çeşitli bulaşıcı hastalıklar termal su uygulamalarından yararlanmanın önüne geçiyor. Belirli bir rahatsızlığı olan kişiler rahatsızlıkları ne olursa olsun doktorlarına danışarak kendileri için termal suyun uygun olup olmadığını öğrenebilirler. Doktor tavsiyesi ile termal suyun faydalarından yararlanacaklar da mutlaka tavsiyelere harfiyen uymalıdır. Çam Termal Otel bay Bayan ayrı termal havuzları, SPA alanları ve masaj bölümleri ile her açıdan kusursuz bir termal tatil deneyimi sunuyor. Uzmanlar tarafından yapılan masajlar ve terapiler sayesinde daha dingin ve sağlıklı bir insan olabilirsiniz. Yenilikçi ve huzurlu bir tatil için otelimizin sunduğu şifalı sulardan ve konforlu yaşam alanlarından yararlanabilirsiniz. Çam Termal Otel’de hidroterapi, balneoterapi, klimaterapi ve talassoterapi gibi uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Çeşitli terapilerin yanı sıra aromaterapi masajı, lokal masaj, Japon yüz masajı, anti-stres masajı, refleksoloji masajı, köpük masajı, tropikal masaj gibi farklı masaj uygulamaları bay – bayan ayrı masaj salonlarında masörler ya da masörler tarafından yapılmaktadır. Her anlamda sağlık ve konfor dolu bir tatil yaşamanız, şifa bulmanız ve kendinizi iyi hissetmeniz için Çam Termal Otel’i ve Kızılcahamam’ın şifalı sularını denemelisiniz.

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council