Blog

Termal Otel ve Termal Suların Kaliteli Bir Uykuyla Olan İlişkisi

Termal Otel ve Termal Suların Kaliteli Bir Uykuyla Olan İlişkisi

Termal Otel ve Termal Suların Kaliteli Bir Uykuyla Olan İlişkisi

Banyo pek çok insan için bir tür rahatlamak, meditasyon zamanıdır. Gözleriniz kapalıyken, suyun rahatlatıcı sıcaklığını hissederek ve derinden nefes alıp vererek gün içindeki tüm yorgunluğu atabilirsiniz. Mucizevi özellikleri ve iyileştiriciliği ile bilinen termal banyolar ise sadece bu kadar değildir. Size fayda sağlamak açısından daha çok söz verir: tahriş olmuş bir cildi yatıştırmak, sedef hastalığı veya egzama gibi cilt hastalıklarını önlemeye yardımcı olmak, dolaşımını uyarmak ve romatizma ağrılarını hafifletmek için termal su kullanılır. Örneğin uykuyu ele alalım.

Çoğu insan rahatça uyku uyuyamamaktan şikayet eder. Bu bazen dönemsel bazen de uzun bir süreç olan durumda bazıları da ses olmadan uyuyamadıkları için televizyonu açık bırakırlar. Termal otelin kendine getirmeyi başardığı dinç bir beden, uzun süre rahat bir uykuya yatabilir. Öyle ki son yıllarda popüler hale gelen ‘’Sleep Spa’’ kavramı da bunun bir göstergesi.

Uyku spaları diyebileceğimiz bu hizmet, özellikle uykusuzluk çeken insanların tercih ettiği bir alan. Çeyrek çepelek uykuların gün içinde hiçbir şeye odaklanamama, başarıyı getirememe gibi yan etkileri vardır. Sanki insanlar sabahları kendilerini enerji dolu ve tazelenmiş hissetmek için düzenli olarak huzurlu bir uyku bloğuna sahip olmak zorunda olduklarını fark etmezler. Gözden kaçan bu küçük detay ciddi sonuçlar doğurabilir. Uyku kalitesi neden bu kadar önemli biliyor musunuz? Gelin hep birlikte öğrenelim.

termal suda uyku uyuyan kadın

Sağlık İçin Uykuyu İyi Almak Şart

Harvard Üniversitesi bilimcilerinin yeterli uyku almanın şart olduğunu gösterdikleri altı temel sebep var:

1) Öğrenme ve hafıza: Uyku, hafızanın geliştirilmesi gibi bir süreçle beynin belleğe yeni bilgi aktarmasına yardımcı olur. Çalışmalar gösteriyor ki, bir görevi öğrendikten sonra uyuyan insanlar daha sonra testlerde daha başarılı oluyorlar.

2) Metabolizma ve kilo: Uyku yoksunluğu, vücudumuzun karbonhidratları işleme ve saklama şeklini ve iştahımızı etkileyen hormon düzeylerini değiştirerek kilo alımına neden olabiliyor.

3) Güvenlik: Uykusuz bir birey, gündüz saatlerinde uykuya dalmaya daha fazla eğilim gösterir. Bu durum; tıbbi rahatsızlıklara, seyir halindeyken yol kazalarına ve buna benzer pek çok hataya neden olabilir.

4) Ruh hali: Yeterli uyku eksikliği; sinirlilik, sabırsızlık, işlere konsantre olamama ve halsizlik ile sonuçlanabilir. Çok az uyku ile ayakta duran biri yapmak istediği şeyleri için oldukça yorgun ve bitkin hale gelebilir.

5) Kardiyovasküler sağlık: Ciddi, ileri düzey uyku bozuklukları; hipertansiyon, stres hormon seviyeleri ve düzensiz kalp atışı ile ilişkilidir.

6) Hastalık: Uykusuzluk, vücuda zarar veren hücrelerinin aktivitesi de dahil olmak üzere bağışıklık fonksiyonunu olumsuz yönde değiştirir. Bu nedenledir ki uykuya devam etmek de kanserle savaşmaya da yardımcı olabilir.

Açıkça söylemek gerekirse; yeterince uyku almak, sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz yapmak, diş sağlığına önem vermek gibi, sağlığın diğer önemli unsurları kadar önemlidir. Kısacası, uyku lüks değil, sağlıklı bir yaşam tarzının temel bir bileşenidir.

Peki termal oteldeki eşsiz deneyiminiz sona erdi. Uykunuzu da pekala eskisinden daha iyi bir şekilde alıyorsunuz. Hatta otelde kaldığınız günler de bunu size ispat ediyor. Tüm bu nitelikli değişim üzerine ufak ve basit atılımlar yaparak işleri daha da yoluna koymaya ne dersiniz?

uyuyan kadın

Uykunuzu geliştirmenin 9 basit yolu

1) Düzenli yatma zamanı ve uyanma zamanı oluşturun.

2) Gün boyunca 45 dakikadan fazla uyumayın.

3) Yatmadan dört saat önce aşırı miktarda alkol kullanmaktan kaçının ve sigara içmeyin.

4) Yatmadan altı saat önce kafeinden (kahve, çay, çikolata ve gazlı içecek) kaçının.

5) Yatmadan dört saat önce ağır, baharatlı veya şekerli yiyeceklerden uzak durun.

6) Düzenli egzersiz yapın, ancak yatmadan önce değil.

7) Rahat bir yatak tercih edin.

8) Rahat bir uyku sıcaklığı ayarı bulun ve odayı iyi havalandırın.

9) Dikkat dağıtan tüm gürültüyü engelleyin ve ışığı ortadan kaldırın.

Tüm bunları denediniz ancak hala iyi uyumakta zorluk çekiyorsanız tekrar bir termal otel deneyimi yaşayabilirsiniz. ☺ Latife bir yana; dünyanın her yerinde kronik uykusuzluk ve hatta sadece hafif uyku problemleri gibi sorunlara yardımcı olmak için uyku programlarını tanıtan çok sayıda sağlık plan ve programı olduğunu unutmayın.

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council