Blog

Termal Suyun Hiç Bilmediğiniz 10 Mucizevi Etkisi

Termal Suyun Hiç Bilmediğiniz 10 Mucizevi Etkisi

termal havuz

Yoğun çalışma programlarımız gereği kısa süreliğine de olsa başka bir dünyaya kaçmak isteriz. Tüm dış uyaranlardan kopmak ve kendimizle baş başa kalabilmek için yapabileceklerimizin başında da termal sulara girip kendimizi şımartmak geliyor. Burada amaç gerginliği azaltmak ve esnekleşmek! Özellikle şehir hayatında bu gibi hizmetlere daha çok ihtiyaç duyuluyor.

Termal kaynak suların etki mekanizmasını daha iyi anlamak ve hastalar için yararlarını araştırmak için önemli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalardan aldığımız bilgilerle derlediğimiz yazıda termal suyun bedenle ruhu yenileyen ve hiç duymadığınız 10 mucizevi etkisinden bahsedeceğiz!

1.  Tüm Cilt Tipleri İçin Faydalıdır

cildine dokunan kadın

Doğal ve sıcak su kaynakları olarak bilinen termal sular her cilde iyi gelen minerallerle kaplıdır. Dağlardan, topraklardan gelen bu sular herhangi bir katkı maddesiyle ilişkisiz oldukları için cildinizde meydana gelen çoğu sorunu da kalıcı olarak çözebilir. Elbette termal su deneyimi yaşamadan önce her ihtimale karşı doktorunuza da başvurmalısınız.

2. Tahriş Olan Bölgelerinizi İyileştirir

suya dokunan kadın eli

Cildinizde tahriş olmuş bir bölgeyi yatıştırır ve iyileştirir. Termal sular; nadir mineraller açısından oldukça zengindir ve aynı zamanda antiseptik, antioksidan ve iyileştirici özelliklere sahiptir. Daha da detaylandırırsak; potasyum, bakır, çinko, gümüş, selenyum, manganez içerir ve tüm bu önemli mineraller, tahriş olmuş cildinizi rahatlatır ve yumuşatır.

3. Güneşten Kaynaklanan Problemleri Tedavi Eder

çimlerin arasında güneşe doğru poz veren bayan

Yaz aylarında keyifle uzanıp tadını çıkarsak da güneş ışınları belirli bir orandan sonra cilde adeta saldırmaya başlar. Termal sularsa güneşten kaynaklanan sorunlardan en hassas cildi dahi koruyan sakinleştirici bir güce sahiptir. Böylece yaz mevsiminde güneşlenebilir, sonbahara doğru da aşırı güneşlenmeden kaynaklı sorunları termal sularla giderebilirsiniz.

4. Besin ve Mineral Depolar

Cildinizin ve vücut tüylerinizin gün içinde kaybettiği ve gereksinim duyduğu besinlerle mineralleri termal sular sayesinde tedarik edebilirsiniz.

5. Vücudunuzu Nemlendirir

Cilt kuruluğu hemen her yaştan insanın belirli zaman aralıklarında yaşadığı bir sorun. Bunu gidermek için kremlere başvurulsa da aslında bu yekten bir çözüm değil. Termal sular vücudunuzu doğal nemlendirmenin en iyi yoludur.

6. Eklem ve Kaslarınızı Yeniler

eklem ağrısı

Termal su, doğal sıcaklığı sayesinde eklem ve kaslarınızı da hareketlendirir. Şöyle ki; suyun içinde minimum çaba sarf ettiğiniz halde kaslarınız gevşer ve eklemlerinizde stres azalır. Bu da daha diri bir eklem ve kas düzenine kavuşmanızı sağlar.

7. Vücudumuz İçin Doğal Savaşçılardır

Termal sular cildimizin doğal savunma sistemini güçlendirir. Suların koruyucu bir etkisi vardır; vücudun ultraviyole radyasyondan korunmasına da yardımcı olur. Sonuç olarak, güneşin zararlı UV ışınları, cilt yaşlanması için suçlanan tek şey değildir. Göz önünde bulundurulması gereken diğer bir faktör de her gün maruz kaldığımız kirliliktir.

8. Stres Hormonlarının (Kortizol) Oluşmasına Engel Olur

gelin hamamında masaj yaptıran bayan

Stres hormonu esasında tehlikeli bir durumla karşılaşıldığı zaman salgılanan bir hormon. Dolayısıyla vücut belirli riskli ortamlarda buna ihtiyaç duyar. Ancak günlük hayatın koşturmacası içinde vücudumuzun salgıladığı stres hormonu normalden fazla. Bu da ruh ve bedenimizi yıpratıyor. Termal suların dinlendirici özelliği stres hormonuyla başa çıkmanız için bire bir tedavi sağlıyor.

9. Solunum Problemleriniz İçin Mükemmel Fırsat Sağlar

Ender bulunan minerallerle kaplı termal sular, buhar haline geldiklerinde de bol mineralli olur. Mineral içeren bu buharlar solunum yollarınızdaki problemleri yatıştırır ve daha iyi nefes almanızı sağlar.

10. Sindirim ve Metabolik Sendromlara Karşı Bizim Yanımızdadır

Sindirim ve metabolik bozukluklar için yüksek kalsiyum ve magnezyum içeriğiyle termal su, bağırsak aktivitesini uyarır ve sindirim sisteminin salgılarını harekete geçirir.

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council