Blog

Bedeniniz ile Birlikte Ruhunuzu da Besleyecek Yoganın Faydaları

Bedeniniz ile Birlikte Ruhunuzu da Besleyecek Yoganın Faydaları

yoga yapan kadın

Yoga hem anlık tatmin hem de kalıcı dönüşüm sağlayan benzersiz bir egzersiz ve meditasyon sürecidir. Fitness dünyasında, her ikisi de son derece önemlidir. Çok az sonuç alarak çok fazla zaman harcamak herhangi bir sporu yapan kişiler için inanılmaz şekilde cesaret kırıcı olabilir ve haftadan haftaya monoton rutinler durgunluğa neden olabilir. Oysa yoga farklıdır. Yoga, zihin ve bedeni uzun süreli sağlık için hazırlarken, fiziksel ve zihinsel kapasitenizi hızla değiştirebilir. Bu yazıda yoganın faydaları konusunu daha yakından inceleyeceğiz.

Onu Yakından Tanıyın: Yoga Nedir?

Yoganın faydaları konusuna girmeden önce, karmaşık bir öğreti olan yogayı biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz? Öncelikle yoga nedir sorusuna yanıt verelim. Yoga, eski Hint felsefesinde 5.000 yıllık bir geçmişe sahip bir zihin ve beden uygulamasıdır. Çeşitli yoga stilleri fiziksel duruşları, nefes alma tekniklerini ve meditasyon veya rahatlamayı birleştirir.

Özellikle son yıllarda, zihin ve bedenin daha iyi kontrol edilmesini sağlayan ve refahı artıran pozlara dayanan bir fiziksel egzersiz biçimi olarak popüler hale gelmiştir. Bunun temel nedenlerinden bir tanesi de yoganın faydaları konusunun gündemden asla düşmemesi…

Yoga Herkes İçindir

kızlarıyla yoga yapan anne

Yoganın faydaları listesinin başında, aslında bu öğretinin kolaylığı ve erişilebilirliği yer alıyor. Çoğu yoga stüdyosu ve yerel spor salonları, tüm kuşaklara ve fitness seviyelerine açık yoga dersleri sunar. Çocuklar, gençler, sporcular, orta yaşlı anneler, yaşlı beyler ve hatta spor meraklıları ve vücut geliştiricilerle dolu bir odaya girmek gerçekten heyecan verici.

Sadece tek bir yaş grubunun ya da cinsiyetin hakimiyetinde olmayan yoganın faydaları arasında insanları bir araya getirme özelini de yer alıyor. Herkes kabul edildiğini ve dahil edildiğini hissedebilir ve özel bir takım müşterilere odaklanan diğer spor veya sınıfların aksine, yoga oldukça açık bir öğreti tarzı sunma eğilimindedir.

Yoga Size Farklı Seçenekler Sunar

Yoganın faydaları listesindeki en önemli maddelerden biri, sıcak yoga, güç yoga, gevşeme yoga, doğum öncesi yoga ve benzeri gibi yaşam tarzınıza uygun seçenekler sunmasıdır. Herkesin gün seviyesine ve yaşam stiline uygun bir yoga tarzı mevcuttur.

Yoganın faydaları arasında öteki sporlardan ayrılan bir yanı daha yer alıyor. Yogayı hem yalnız başınıza evde bir DVD ya da YouTube videosu izleyerek; hem de kalabalık bir sınıfta yeni insanlar ile tanışarak yapabilirsiniz. Bu anlamda hangi yoganın size daha uygun olduğunu bulma yolculuğunuzda, farklı tarzları deneyerek yoganın faydaları ile daha yakından tanışabilirsiniz.

Bir yoga acemisi iseniz, rahat bir tempoda temel duruşlara odaklanan hatha yoga sizin için harika olacaktır. Hatha yoga ile başlayarak daha karmaşık bir yoga dünyasının kapılarını aralayabilirsiniz. Vücudunuzun direncinden daha fazlasını kullanarak gücü artırmak istiyorsanız, güç yogası sizin için doğru olabilir. Bu yoga türünde meditasyon ve egzersiz iç içe girmiştir. Aynı zamanda size kuvvet katar.

Daha derin bir uygulamaya hazırsanız, “sıcak yoga” olarak da adlandırılan Bikram, tam da aradığınız şey olabilir. Bikram yoga'da, oda sıcaklığı yaklaşık 105 derece Fahrenheit'e ayarlanmıştır, bu da artan ter üretimiyle toksinlerin vücuttan daha fazla giderilmesine neden olur. Fitness seviyeniz, yağ yüzdesi veya sağlık geçmişiniz ne olursa olsun, tarzınıza uygun bir yoga seçeneği mutlaka mevcuttur. Yoganın faydaları ile tanışmak için doğru yoga seçeceğini bulmanız yeterli olacaktır.

Yoga Bütünlüklü Bir Sağlık Anlayışını Teşvik Eder

parkta yoga yapan kadınlar

Yoganın faydaları arasında aslında bakış atınızı değiştirmesi de yer alıyor. Yoga sadece bedeninizi zorlamak ve çalıştırmak ile ilgili değildir. Bu spor aynı zamanda sağlıklı bir yaşam tarzıyla da ilgilidir. Yoga uygulaması, öğrencilerin kaosla harcanan bir dünyada durgunluk bulmalarını sağlar.

Odaklanmış eğitim sayesinde elde edilen barış ve huzur herkese hitap eder. Yoganın faydaları içinde belki de en önemlisi, içinize dönmeyi he hayatınızla ilgili potansiyel olarak sağlıksız olabilecek şeyleri gözden geçirmenize yardımcı olması yer almaktadır.

Yoga’nın derin nefes alıp verme ve meditasyon uygulamaları, yapılacaklar listesinden, çocuklardan ve esin gereksinimlerinden, finansal endişelerinden ve ilişki mücadelelerinden, karşılaştığınız sorunlardan biraz daha büyük bir şeye içsel bir geçişi teşvik eder. Yoga stresi hafifletmeye yardımcı olur ve zihni yönlendirerek daha odaklanmanızı sağlar. Bu yönü ile yoganın faydaları stresli bir hayatı olan kişilerin hoşuna gidecektir.

Yoganın Temel Faydaları

Hangi yoga türünü seçerseniz seçin, temelde yoganın faydaları hayatınıza girecek ve sizi daha mutlu bir insan haline getirecektir. Özetleyecek olursak bütün farklı tarzları ile yoganın faydaları arasında başlıcaları şu şekilde sıralanabilir:

Yoga Esneklik Sağlar

esneme hareketi yapan kadın

Yoga pozları kaslarınızı esnetmek için size fırsat sağlar. Daha iyi hareket etmenize ve daha az kaş ağrısı veya yorgunluk hissetmenize yardımcı olabilirler.

Hagi yoga seviyesinde olursanız olun muhtemelen kısa süre içersidinde yoganın faydaları fark edilmeye başlar. Bir çalışmada, insanların sadece sekiz haftalık yogadan sonra esnekliklerini % 35'e kadar arttırdıkları saptanmıştır.

Yoga Size Solunum Faydaları Sağlar

Yoga, genellikle rahatlamanıza yardımcı olabilecek nefes egzersizleri içerir. Bu egzersizler sayesinde nefesinize dikkat etmeye başlarsınız. Aynı zamanda özel solunum teknikleri örenmiş olursunuz. Bu solunum teknikleri yoganın faydaları arasında gündelik hayata taşıyabileceğiniz egzersizlerdir. Örneğin okulda ya da iş yerinde strese girdiğinizde solunum egzersizlerini tekrarlayarak rahatlayabilirisiniz.

Yoga Kalp Sağlığına İyi Gelir

Uzun zamandan beri yoga ile ilgili yapılan araştırmalar, bu sporun kan basıncını düşürdüğü ve kalp atış hızını düzenlediğini kanıtlamaktadır. Daha yavaş bir kalp atış hızı, yüksek tansiyon veya kalp hastalığı olan kişilerde ve felç geçiren insanlarda yarar sağlayabilir. Yoganın bu tarz faydalarını hayatınıza taşımak için doktorun gözetiminde yogaya başlayabilirisiniz.

Yoga ayrıca düşük kolesterol ve trigliserit seviyeleri ve daha iyi bağışıklık sistemi işlevi ile de ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle bu tarz problemler yaşayanlar için de yoganın faydaları ön plana çıkacaktır.

Yoga Daha İyi Yemenize Yardımcı Olabilir

yoga yapan ve elinde elma tutan kadın

Washington Üniversitesi'nden yapılan araştırmalar, düzenli olarak yoga yapan insanların diğer sporlara yapan kişilere göre daha dikkatli yediklerini gösteriyor. Yoga nefesinizi ve bedeninizdeki duyulara odaklanmanızı teşvik ediyor. Bu, beyninizi vücudunuzda neler olduğunu fark etmek için eğiterek açlık ve tokluk hissine daha fazla dikkat etmenize yardımcı oluyor.

Bir başka değişle yiyecekleri yakıt olarak görmeye başlıyorsunuz. Artık duygusal yeme ve yemekle ilgili suçluluk duyma ortadan kalkmış oluyor. Kısacası yoganın faydaları arasında kilo kontrolü de yer alıyor.

Yoga Sizi Daha Akıllı Yapar

Yoganın beden kadar zihin sağlığını da geliştirdiğini biliyor muydunuz? Yirmi dakikalık yoga, beynin bilgileri hızlı ve doğru bir şekilde işleme yeteceğini geliştirir. Bu şekilde elde edeceğiniz zihinsel faydalar, koşmaktan çok daha fazlasını size kazandırır. Çoğu egzersiz size hem bölge içinde hem de bölge dışında bir seçenek sunsa da, yoga, şimdiki zamana geri dönmenizi ve dikkat etmenizi teşvik ediyor.

Bu bilinçli farkındalık çeşitli bilimsel çalışmalarda prefrontal kortekste büyüme, yürütücü işlevle ilişkili bir beyin bölgesi, çalışma belleği ve dikkat de dahil olmak üzere beyindeki yapısal değişikliklerle ilişkilendirmektedir. Bu nedenle çocukların yogaya teşvik edilmesi derslerde başarıyı da beraberinde getirebilir.

Yoga Sırt Ağrısını Önler

Uzun saatler boyunca bilgisayarın başında oturmak, sabahları ise giderken ve akşamları dönerken sürekli direksiyon başında kalmak gibi nedenler sert ağrısı problemleri yaşamamıza neden oluyor. Erken dönemde sert ağrısının üzerine düşünmezse, bu sorun ileride fıtık ya da tutulma gibi daha ciddi sorunlar yaşanmasına neden olabiliyor.

Bu durumun erkenine telafi edilmesi için etkili olan yöntemlerden bir tanesi de yoga. Artan esneklik ve güç, bazı sırt ağrısı nedenlerini önlemeye yardımcı olabilir. Bu da yaşam standardınızı yükseltmenize yardımcı olabilir. Düzenli yoga yapmanın, skolyoz gibi omurga rahatsızlıklarını iyileştirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Yoga Dengenizi Geliştirir

yoga yaparken dengede duran kadın

Yoga pozları denince akla ilk gelenlerden bir tanesi, tek ayağı üzerinde duran ve hiç sarsılmayan bir insandır. Peki, bunu nasıl başarıyorlar? İşin sırrı dengede! Yoganın faydaları arasında iyileştirilmiş denge de yer almaktadır. Bu şekilde gündelik hayatınızda çok daha dengeli bir şekilse hareket edebiliriniz.

Gençlik dönemlerinden uzun süre yoga yapanlar bu faydayı yaşlılık yıllarına da taşırlar. Yaşlandıkça yoganın en önemli faydalarından biri dengenizi geliştirmesidir. Tek ayak üzerinde durduğunuz ve daha ileri seviyedeki öğrenciler için inversiyonlar, sizi dik tutan temel kuvveti geliştirmenin harika yoludur.

Yoga Doğurganlığı Olumlu Etkiler

Son yıllarda, çiftler, stresi azaltmak ve bir çocuğu hamile kalma şanslarını artırmak için giderek daha fazla yogaya yöneldiler. Ve yoga faydalarının doğurganlığı arttırmayı içerdiğini gösteren birkaç çalışma olsa da, stresi azalttığı ve aslında bir rol oynayabileceği gösterilmiştir.

Yoga kısırlığa çeşitli şekillerde yardımcı olabilir. Öncelikle, annenin dinlenmesini, stresini azaltmasını ve enerjik kanalları açmasını sağlıyor, böylece gebe kalma şansı da artmış oluyor. Yoga ayrıca üreme organlarına daha iyi kan akışına, organ fonksiyonunu ve hormon fonksiyonunu iyileştirmeye izin verebilir. Son olarak, stresi azaltarak gebe kalmak daha kolay hale geliyor. Bu nedenle son dönemde doğum koçları ya da kadın doğum uzmanları da hastalarına yoganın faydaları konusunu gündemlerine almalarını öneriyorlar.

Akşamdan Kalma Olanlar İçin Yoga!

Bir gece içtikten sonra, aklınızdaki son şey yoga olabilir, ama aslında yoganın faydaları konusuna bir şans vermek sizin faydanıza olabilir!

Yoga tüm sisteminizi temizlemenin harika bir yoludur. Yoga aynı zamanda metabolizmanın hızlanmasına da yardımcı oluyor. Kimi yoga pozları tiroid bezini çalışıyor ve metabolizmayı iyileştiriyor, böylece akşamdan kalmada durumunda daha hızlı kurtuluyor. Kan akışını tersine çevirerek beyine daha fazla kan getirerek vücuttaki dengeyi sağlıyor. Eğlence ile geçen bir gecenin yorucu sabahında yoga ile kendinize gelebilirsiniz.

Yoga Uykusuzluk Tedavisini Destekler

yoga yapan kadın

Müzmin uykusuzluk hastalığı ya da kronik insomnia, son dönemde özellikle de stres ile beraber artan bir rahatsızlık. Bu rahatsızlığın ortadan kaldırılmaması halinde, kişilerin hayat kalitesi ciddi anlamda düşüyor. Bu durum karşısında yoganın faydaları size yardımcı olabilir.

Uykusuzluğun tedavisi için çeşitli tamamlayıcı ve alternatif tip stratejileri inceleyen akademik ve bilimsel çalışmalara, yoga iyi bir gece uykusu almak için en etkili yaklaşımlardan biriydi.

Uykusuzluk yaşarken, çeşitli rahatlatıcı yoga pozları size yardımcı olabilir. Stresten uzaklaşmanız, kan akışınızı düzenlemeniz ve zihninizdeki düşünceleri düzenlemeniz için yoga idealdir.

Yoga Enflamasyonu Azaltabilir

Enflamasyon ya da yangı; kanın, mikroplara karşı koymak üzere, vücudun hasta olan yerine akın etmesi yüzünden orada şişkinlik, kırmızılık, işi ve ağırıyla kendini gösteren irin toplanması anlamına gelir. Enflamasyon normal bir bağışıklık tepkisidir, ancak kronik enflamasyon kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi pro-enflamatuar hastalıkların gelişimine sebebiyet verebilir.

Yapılan kimi çalışmalar. Düzenli olarak yoga yapanların enflamasyon riskinin azaldığını ortaya koymuştur. Yoganın iltihaplanma üzerindeki yararlı etkilerini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, bu bulgular kronik iltihaplanmanın neden olduğu bazı hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Yoga Kilo Vermenize Yardımcı Olur

yoga grup dersi

Kilo vermek için yukarıda bahsettiğimiz sıcak yoga yapmanıza ya da yoga pozunda ikiye katlanmanıza gerek yok! Yoganın faydaları arasında kilo kontrolüne yardımcı olması da yer alıyor. Üstelik bunun için gün içerisinde uzun saatlerinizi bir spor salonunda da geçirmeniz gerekmiyor.. Her gün yapılan hafif yoga uygulaması metabolik sistemi beşler ve yağ yakmaya yardımcı olarak kilo kaybına neden olur.

Günlük yoga aynı zamanda vücudunuzdaki hormonal dengenin yenilenmesine yardımcı olabilir, bu da vücut ağırlığınızı normalleştirebilir. Düzenli beslenme, bol bol tüketilen su ve yeterince uyku uyunması ile birleştirildiğinde yoga kilo vermenize yardımcı olur.

Yoga Migren Rahatsızlığı ile Savaşabilir

Migren tipik olarak basın bir tarafını etkileyen ve genellikle bulantı ve rahatsızlık verici görmenin eşlik ettiği tekrarlayan bir zonklayan baş ağrısı rahatsızlığıdır. Migren rahatsızlığı, etkilenen kişilerin hayat kalitesini ciddi oranda düşürürler. Migren çeken kişiler, kendilerini karanlık bir odaya kapatıp rahatlayana kadar beklemek isterler.

Geleneksel olarak, migren semptomları hafifletmek ve yönetmek için ilaçlarla tedavi edilir.Bununla birlikte, artan kanıtlar, yoganın migren şıklığını azaltmaya yardımcı olmak için yararlı bir yardımcı tedavi olabileceğini göstermektedir. Burada yoganın faydaları konuş yeniden gündeme gelmekte. Araştırmacılar yoga yapmanın, migrenleri rahatlatmakta etkili olduğu gösterilen vagüs siniri uyarmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyorlar. Denemeye değer!

Yoga Daha Uzun Yaşamanızı Sağlar

Bildiğiniz gibi, günlük yoga zindelik seviyenizi artırmanıza, kalp atış hızınızı düzenlemenize, stres seviyenizi düşürmenize ve sizi daha mutlu bir insan yapmanıza yardımcı olacaktır. Tüm bu unsurlar hayatınıza değerli yıllar katabilir. Yoganın faydaları arasında en değerli olanını en sona sakladık. Daha uzun yaşamak için yoga yapabilirsiniz.

Yoganın kalp hastalığı riskini azalttığı ve daha uzun bir ömürle doğrudan bağlantılı olan solunum hızınızı azalttığı da bilinmektedir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, yoga meditasyon elemanının, kromozomlarımızın sonunda da kalp kapaklarını koruyarak yaşlanma sürecini geciktirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

gün batımında yoga

Yoga, iyi eğitimli bir eğitmen uygulamaya rehberlik ederken yapılması gereken bir spordur. Evet, evde de DVD’ler izleyerek ya da YouTube videoları takip ederek de yoga yapılabilir. Ancak ters hareketler yapmadan, sınırlarınızı zorlamadan önce bir spor salonunda yoga dersine katılmanız ve öğretinin mantığını orada takip etmeniz yerinde olacaktır.

Yoga, ani yaralanmaların pek de sık görülmediği bir spordur. Keskin hareketlerdense akışın ön planda olduğu bu egzersiz yönteminde, uygulamaya katılanların kendilerini zorlamamaları bunun temel nedenidir. Yine de yoga yapmadan önce de ısınma hareketleri sürecini gerçekleştirmek önemlidir.

Hamile veya yüksek tansiyon, glokom veya siyatik gibi devam eden bir tıbbi durumu olan herkes, yoga yapmadan önce sağlık uzmanlarıyla konuşmalıdır. Bazı yoga pozlarını değiştirmek veya hiç yapmamak zorunda kalabilirler. Böyle durumlara mutlaka sağlık uzmanlarına danışmalısınız.

Son Söz…

Yoga, zaman içinde değişen beş bin yıllık bir uygulamadır. Modern yoga, iç huzuru ve fiziksel enerjiyi teşvik etmek için tasarlanmış germe ve pozlara odaklanır. Yoganın faydaları bu öğretinin son yılda pek çok farklı kişi tarafından denenmesine neden olmuştur. Bu faydaları hayatınıza katmak için basit bir derse katılmak yeterli olacaktır.

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council