Blog

Yıpranan Saçlar İçin Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Yıpranan Saçlar İçin Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Yıpranan Saçlar İçin Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Sağlıkla ışıldayan saçlara sahip olmak herkesin hayalidir. Ancak güzel saçlara sahip olmanın yolu düzenli olarak saç bakımı yapmaktan geçer. Peki her zaman güzellik salonlarına gitmeye gerek duymadan evde saç bakımı yapabileceğinizi biliyor muydunuz? 

5 yıldızlı otel konforunda tatil deneyimi sunan Çam Hotel ailesi olarak tatilde olmadığınız zamanlarda bile sağlığınızı gözetiyor ve en doğal saç bakım tariflerini sizin için bir araya getiriyoruz. Evde saç bakımı yapmak için saç maskesi önerilerimiz arasından saç tipinize göre en uygun uygulamayı seçerek yıpranan saçlarınızı tedavi edebilmeniz mümkün.

Evde Saç Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

"Saç bakımı nasıl yapılmalı?" sorusuna birden fazla cevap verilebilir. Ancak öncelikle yıpranan saç yapınızı analiz etmeniz ve saçınızın neye ihtiyaç duyduğunu belirlemeniz gerekir. Kepek, saç dökülmesi, elektriklenme ve benzeri sorunlar için doğru bakım yöntemlerini öğrenerek bakım sonrası en iyi sonucu elde edebilirsiniz. 

saç bakım malzemeleri

İnce ya da kalın telli saçların farklı bakım ihtiyaçları olduğunu da unutmamalısınız. Evde saç bakımı için maskenizi hazırlarken sağlığınıza iyi gelmeyen ya da alerjik reaksiyon gösterebilecek malzemeleri kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Kuru ve Kabaran Saçlar İçin Evde Saç Bakımı

Saçları fazla yıkamak ve sık sık fön ya da maşa gibi yüksek ısı gerektiren uygulamaları tercih etmek saç kuruluğuna sebep olabilir. Bunun yanı sıra saç açma işlemleri sırasında da kullanılan kimyasallar ve günlük saç şekillendiriciler de saçlardaki nemi yok ederek ekstra kuru hissetmenize yol açar. 

Evde saç bakımı uygularken bal, muz, soya yağı ya da kastor yağı gibi ürünleri maskelerinizde kullanabilir ve saçınızın ihtiyaç duyduğu nemi sağlayabilirsiniz. Kuru saç bakımının ardından saçlarınızı fön ile kurutmamaya da özen gösterebilirsiniz.

Soya ve Kastor Yağı ile Kuru Saçlara Son

Kastor yağı eski Mısır'dan bu yana kullanılan bakım ürünlerinden biridir. Doymamış yağ asidi açısından zengin olan kastor yağı, saç derisindeki suyu hapsederek tüm nemi bölgede tutar ve etkisini uzun süre gösterir. 1 çay kaşığı soya ve iki çay kaşığı kastor yağını bir cezve içinde ısıtarak kuru saçlarınız için güçlü bir maske elde edebilirsiniz. 

saç bakım maskesi

Karışımı derinize zarar vermeyecek sıcaklığa geldiğinde parmak uçlarınızla yalnızca saç köklerinize yedirmeli ve ardından sıcak bir havluyla tüm saçlarınızı sararak 15 dakika beklemelisiniz. Ilık suyla durulama işlemini yaptıktan sonra saçlarınızdaki yumuşaklığa şaşırmanız mümkün.

Kabaran Kuru Saçlar için Potasyum Bakımı

Kuru saçlı olanların en çok şikayet ettiği sorun kabarmadır. Tülerme de denilen bu sorun sağlıksız ve bakımsız bir saçın ilk işaretlerindendir. Potasyum kaynağı olan muz sayesinde tülerme sorununun önüne kolayca geçebilirsiniz. 

Karışıma ekleyeceğiniz bal sayesinde de saç köklerinizi besleyerek güçlü bir etki elde edebilirsiniz. 1 adet muzu bir kase içerisinde çatal yardımıyla iyice ezerek üzerine 3 çorba kaşığı bal eklemeniz yeterli. 

Karışım iç içe geçtikten sonra tüm saçınıza sürmeli ve en az 30 dakika boyunca hiçbir müdahalede bulunmamalısınız. Durulama işlemini sülfatsız şampuanlar ile yaparak daha iyi sonuç elde etmeniz de mümkün.

Yağlanmış Saçlar İçin Evde Saç Bakımı

Yüksek yağ oranına sahip bir beslenme biçiminiz varsa, gün içinde elinizi sürekli saçınıza sürüyorsanız ya da duş esnasında çok sıcak su kullanıyorsanız saçlarınızda yağlanma sorunu olması muhtemeldir. Bu gibi unsurlara dikkat ederek saçınızdaki yağ oranını azaltabilirsiniz. 

Evde saç bakımı

Bunun yanı sıra elma sirkesi ya da siyah çay kullanarak evde saç bakımı yapabilir ve saçınızın yağ oranını dengeleyebilirsiniz. Yağlı saçlar için uygulayacağınız bakım kürlerini düzenli olarak tekrar ederek en iyi sonucu elde etmeniz mümkün.

Saçlarınızda Biriken Yağı Çözen Sirke Maskesi

Elma sirkesi saç derisindeki pH seviyesini dengeleyerek yüksek yağ salınımını kontrol altına alır. İçeriğindeki asetik asit sayesinde önceden oluşan yağ birikimi üzerinde de güçlü bir etki gösterir. 1 bardak içme suyu içerisine 3 çorba kaşığı elma sirkesi ekleyerek pratik bir maske hazırlayabilirsiniz. 

elma sirkesi

Saçınızı her zamanki şampuanınızla yıkadıktan sonra durulama işleminin son aşamasında bu karışımı saçınıza dökmelisiniz. Karışımın saç tellerinize nüfuz etmesi için birkaç dakika bekledikten sonra soğuk su ile ikinci durulamayı gerçekleştirebilirsiniz.

Çayı Bu Kez Saçınız için Demleyin

Siyah çay içeriğinde yer alan protein, mineral, potasyum ve manganez sayesinde saç bakımında önemli bir yer tutar. Saç diplerindeki gözenekleri sıkılaştırarak yağ oluşumunu büyük oranda önler. 

Maskeyi hazırlaması da oldukça kolaydır. Bir bardak suya bir çay kaşığı siyah çay ekleyerek maksimum 10 dakika kaynatmalı ve ardından bir süzgeç yardımıyla süzmelisiniz. Ilık bir ısıya gelen demlenmiş çözeltiyi saçlarınıza dökerek 5 dakika beklemeli ve saçlarınızı hafif bir şampuan ile yıkamalısınız. Yoğun bir yağlanma probleminiz varsa bu maskeyi haftada 3 kez uygulayabilirsiniz.

Kepekli Saçlar İçin Evde Saç Bakımı

Kepek sorunu kadın ve erkeklerin ortak saç sorunları arasında yer alır. Kepeklenme daha çok kuru saç yapılarında gerçekleşse de yağlı saçlarda da görülebilir. Yoğun kepeklenme nedeniyle sık sık kaşıntı problemi yaşamanız da mümkün. 

Ancak doğru bakım yöntemlerini ve saç bakım maskelerini düzenli olarak uygulayarak kepek probleminin önüne geçmeniz mümkün. Kepekli saçlara iyi gelen doğal gıdalar arasında limon, bal, yoğurt, limon ve hindistan cevizi yağı gibi çeşitler yer alır. Saçınız için en iyi karışımı birkaç deneme ile bulabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı İçeren Kepek Maskesi

Kepek oluşumun en temel sebeplerinden biri saç derisinde oluşan bakterilerdir. Hindistan cevizi yağı gibi yüksek antibakteriyel gıdaları kullanarak saç diplerinizin temizliğine ekstra bir destek sağlayabilirsiniz. 3 yemek kaşığı hindistan cevizi yağını bir kap içerisinde bekletip eriterek maskenizi hazırlayabilirsiniz. 

Saç bakımı için malzemeler

Temiz ve kuru saç diplerinize hindistan cevizi yağını yedirebilir ve kalan yağı saç boyunuza uygulayabilirsiniz. En iyi sonucu elde etmek için tüm saçınızın yağlandığından emin olmalısınız. 

Bakım işleminin tamamlanması için en az yarım saat beklemeli ve durulama işlemini gerçekleştirmelisiniz. Haftada 2 kez düzenli olarak hindistan cevizi yağı ile evde saç bakımı yapabilir ve kepek oluşumunu önleyebilirsiniz.

Yoğurt, Bal ve Limon ile Alternatif Kepek Bakımı

Limonun barındırdığı asit, saçın pH dengesini koruyarak derinlemesine bir temizlik sunar ve saç derisinde kepeğe yol açan bakteri üretimini de engeller. Bal ve yoğurt ise limonun sebep olduğu sertliği kırar ve saçınızı besleyerek ekstra parlak bir görüntü elde etmenizi sağlar. 

Tüm ürünleri bir kap içinde iyice karıştırarak maskenizi kolayca hazırlayabilirsiniz. Karışımı önce saç köklerinize ardından saç boyunuza sürmeli ve ara sıra saç köklerinize masaj yaparak en az yarım saat boyunca beklemelisiniz. Durulama işlemini ise ılık su ile yapmaya özen göstermelisiniz.

Saç Dökülmesini Önleyen Evde Saç Bakımı Önerileri

Saç dökülmesi de yaygın problemler arasında yer alır. Hamilelik, tiroit bezlerindeki sağlık problemleri, anemi, genetik yatkınlık, mevsim geçişleri, stres, çinko ve demir eksikliği gibi nedenler saç dökülmesinin en temel sebepleri olarak bilinir. 

Dolayısıyla bugün saç dökülmesi gibi bir sorun yaşamasanız bile hayatınızın bir döneminde yüksek stres ya da mevsim geçişleri nedeniyle saç kaybına uğramanız mümkün. Bu yaygın sorunun önüne geçmek için aloe vera, yumurta ve zeytinyağı gibi doğal ürünlerle evde saç bakımı maskeleri hazırlayabilirsiniz.

Saç Kaybınızı Yumurta ile Önlemeniz Mümkün

Yüksek protein içeriği ile en temel besin kaynaklarından olan yumurta, barındırdığı çinko ve selenyum mineralleri sayesinde de saç dökülmesini engeller. Saçlarının daha hızlı uzamasını isteyenler tarafından da maske karışımlarında sıklıkla kullanılır. 

yumurtalı maske

Bir yumurtanın akını kase içerisinde 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırarak maskenizi hazırlayabilirsiniz. İki malzemenin daha kolay bir şekilde iç içe geçmesi için karıştırma işlemini bir çırpıcı ile yapabilirsiniz. 

Hazır olduğunu düşündüğünüzde karışımı saç diplerinize ve ardından tüm saçınıza uygulayabilirsiniz. Yarım saat bu şekilde bekledikten sonra durulama işlemine geçebilirsiniz.

Aloe Vera ile Saçlarınız Ekstra Dirençli

Cilt bakım ürünlerinde de sıklıkla kendine yer bulan aloe vera bitkisi yüksek nemlendirici özelliği ile biliniyor. Doğal nemlendiriciler arasında yer alan aloe vera ile saç diplerinizi ve saç tellerinizi düzenli olarak besleyebilirsiniz. 

Kaybettiği nemi geri kazanan saçlar dökülme, yıpranma ve kopmalara karşı da ekstra direnç kazanır. Maskenizi 2 yemek kaşığı aloe vera jelini, 1 yemek kaşığı zeytinyağını ve çeyrek çay bardağı sütü bir mikser yardımıyla karıştırarak hazırlayabilirsiniz. 

Oluşan yoğun karışımı saç diplerinden uçlara kadar eşit bir şekilde yedirerek en az 40 dakika kadar başka bir müdahale yapmadan beklemelisiniz. Bu maskeyi haftada iki kez uygulamanız mümkün.

Saç maskelerinin yanı sıra cilt bakımınızı da evde doğal yöntemlerle yapabilirsiniz.

Bakım önerilerimizin yanı sıra Kızılcahamam'ın şifalı termal sularında dinlendirici bir tatil yaparken de saç sağlığınızı en şekilde koruyabileceğinizi unutmayın.

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council