Blog

Güneş Yanığı Nasıl Geçer? Güneş Yanığına İyi Gelen 8 Şey

Güneş Yanığı Nasıl Geçer? Güneş Yanığına İyi Gelen 8 Şey

güneş yanığı nasıl geçer

Güneşin o iç ısıtan ışınlarını cildinde hissetmeyi kim sevmez? Ancak her şeyin fazlası zarar olduğu gibi güneş ışınlarına aşırı derecede maruz kalmanın sonu da güneş yanığıdır. Peki acı verici bir rahatsızlık yaratan ve cildin hoş olmayan kızarık bir görüntüye bürünmesine neden olan güneş yanığı nasıl geçer?

Koruyucu kullanmadan uzun bir süre güneşe maruz kalındığında oluşan güneş yanıkları; hafif, orta ve ciddi seviyede olabilmektedir. Hafif güneş yanıkları, bir miktar kızarıklık ve ağrı ile kendini gösterir ve çoğu zaman cildin soyulması ile sonuçlanır. 

Orta seviye güneş yanıkları, tipik olarak daha ağrılıdır ve cilt yüzeyine dokunulamayacak kadar hassasiyet yaratır. Şiddetli güneş yanıkları ise çok ağrılı ve cilt yüzeyinde su kabarcıklarının oluştuğu durumlardır. Bu gibi ileri derece güneş yanığı durumunda doktora gitmek dahi gerekebilir.

Eğer siz de güneş yanığından muzdaripseniz ve kızarık cilt görünümü ile yaşadığınız acıdan bir an önce kurtulmak istiyorsanız, sizin için bir araya getirdiğimiz güneş yanığı iyileştirme önerilerini incelemenizde fayda var. 

Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Güneş yanığı nasıl geçer

Kötü güneş yanıkları, cildinizin önemli derecede hasar gördüğüne işaret etmektedir. Neyse ki güneş yanığının neden olduğu acıyı hafifletecek ve yanık bölgenin hızla iyileşmesini sağlayacak birkaç tedavi yöntemi bulunmaktadır. 

Ancak güneş yanığı sorunu ile karşı karşıya kalmamak için gereken önlemleri almanın en iyi tedaviden daha akıllıca olduğunu mutlaka belirtmemiz gerekiyor. Uyarımızın ardından dilerseniz, güneş yanığı yaşamanız halinde uygulayabileceğiniz en iyi tedavi yöntemlerini sıralayalım. İşte güneş yanığına iyi gelen 8 şey ve güneş yanıklarını iyileştirme yöntemleri...

1. Yanan Cilt Yüzeyine Soğuk Kompres Yapın

Alnına soğuk kompres uygulayan kadın

Aşırı güneş ışığına maruz kalındığı için güneş yanığı olan cildin acilen soğutulması gerekmektedir. Fakat bunun için buz küplerini doğrudan cilt yüzeyi ile temas ettirmekten kaçınmanızı tavsiye ederiz. Aksi halde cilt hücrelerinin daha fazla zarar görmesine yol açabilirsiniz.

Bunun yerine birkaç buz küpünü yumuşak bir bez veya havlu içine sarıp bu şekilde cilt yüzeyine soğuk kompres uygulama çok daha mantıklı bir adım olacaktır. Bu sayede güneş yanığı acısını hafifletmek ve cildin yeterince soğumasını sağlamak mümkün hale gelecektir.

Öte yandan buz küpü yerine soğuk suya batırılmış bir havlu ile de cilde soğuk kompres yapabilirsiniz. Soğuk kompres uygulamasını yanık bölgedeki ağrı kesilinceye kadar sürdürmeniz yararınıza olacaktır.

2. Aloe Vera İçeren Nemlendirici Kullanın

Aloe vera bitkisi ve jeli

Aloe vera bitkisi, güneş yanığı nasıl geçer sorusuna alternatif bir yanıt oluşturmaktadır. Çünkü antienflamatuar özellik gösteren yapısı ile yanık bölgenin iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Dolayısıyla güneş yanığı durumunda aloe vera içerikli nemlendirici kremler kullanmanızı öneririz. 

Hatta eğer mümkünse direkt bitkinin kendi jelini de kullanabilirsiniz.Bunun için bitkinin saplarından birini kırmanız ve sapı boylamasına keserek açtıktan sonra içindeki jeli bir kaşık aracılığıyla çıkarmanız yeterli olacaktır.

Diğer yandan cildinize herhangi bir ürünü uygulamadan önce içerisindeki bir maddeye karşı hassasiyetiniz olup olmadığını anlamak için ilk olarak cildinizde küçük bir alana sürmeniz, daha kötü sonuçlar yaşamanızın önüne geçecektir. Eğer herhangi bir hassasiyet durumu yaşamazsanız, günde birkaç defa güneş yanığı olan bölgeye ürünü uygulayarak ciltteki sıvı kaybını en aza indirebilirsiniz. 

3. Cilde Elma Sirkesi Uygulayın

elmalar ve elma sirkesi

Elma sirkesi de aloe vera ile benzer şekilde iltihap giderici özelliğe sahiptir. Bu nedenle aloe vera bitkisi veya aloe vera içerikli bir ürün bulamadığınızda alternatif olarak elma sirkesine de başvurabilirsiniz.

Hem güneş yağının iyileşmesini hızlandırmak hem de acınız hafifletmek için elma sirkesini bir pamuk yüzeyine damlattıktan sonra cildinize uygulayabilirsiniz. Bunun yanı sıra dilerseniz bir sprey aparatı olan bir şişe içerisine doldurduğunuz elma sirkesini yanık bölgeye doğrudan sıkarak da tedaviye başlayabilirsiniz. 

Ancak cilt yüzeyinin elma sirkesine karşı bir hassasiyet göstermeyeceğinden emin olmak için öncelikle cildinizin küçük bir bölümünde uygulama yapmanızı tavsiye ederiz. 

4. Yanık Yüzeye Yoğurt Sürün

Kasede duran yoğurt ve tahta kaşık

Güneş yanığını iyileştirmek için en çok başvurulan yöntemlerinden biri olan yoğurt uygulamasının aslında güneş yanığı nasıl geçer sorusuna bir yanıt oluşturmadığını, yani tedavi edici bir etkisi olmadığını baştan belirtmiş olalım. Çünkü yoğurt veya herhangi bir süt ürünü, güneş yanığından dolayı ciltte oluşan iltihabi durumu iyileştirme özelliğine sahip değildir. 

Buna karşın soğuk yoğurt, serinliği ile güneş yanığı acısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Yine de yoğurt ya da diğer süt ürünlerini acıyı hafifletme amacıyla uygularken dikkatli olmakta fayda var. Çünkü süt ürünlerinde bulunan bakteriler enfeksiyon riski yaratabilmektedir.

5. Bol Su İçin

Bir bardak su içen kadın

Güneş yanığı, sıvı kaybı yaşanmasına ve cildin kurumasına yol açar. Bu durumun önüne geçmek için ise güneş yanığı olduğunuzda her zaman tükettiğiniz su miktarını daha da artırmanız gerekmektedir.

Böylece vücudun su kaybı yaşarken tekrar normal su seviyesine ulaşmasına yardımcı olabilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Ayrıca iyileşme sürecinde vücutta dehidrasyona yol açabilecek yiyecek ve içeceklerden kaçınmanızı da tavsiye ederiz.

6. Kabaran ve Kızaran Yüzeyle Oynamayın

güneş yanığı

Güneş yanığı olduğunuzun en temel belirtileri, cildin aşırı kızarıp kabarmasıdır. Ciltte pul pul bir görünüme neden olan güneş yanığının kısa sürede iyileşmesi için yanan bölgeye dokunmamalısınız. 

Aksi halde cilt yüzeyinde iz kalmasına ve hatta enfeksiyon sorunlarının yaşanmasına yol açabilirsiniz. Kabaran ve su toplayan bölge, zamanla kendiliğinden soyulup dökülecektir. Cildiniz normal rengine dönüp hassasiyetiniz geçtiğinde ise dilerseniz yumuşak bir lif yardımıyla ölü derilerinizden kurtulabilirsiniz.

7. Yanık Hissini Salatalık ile Yatıştırın

Kasede duran salatalık dilimleri

Salatalık, su kaybı yaşayan cildi biraz olsun rahatlatmaya yardımcı olabilir. Bunun için dilimlediğiniz salatalığı yanan bölgeye yerleştirebilirsiniz. Hatta aloe vera bitkisinden elde ettiğiniz jel ile blender’da çektiğiniz salatalığı birbiri ile karıştırıp güneş yanığı olan bölgeye sürerek iyileşme sürecin hızlandırabilmeniz de mümkün.

8. Bol ve Pamuklu Kıyafetler Giyin

Bol siyah tshirt giymiş kadın

Güneş yanıklarınız varken cildinize yapışacak kadar dar kıyafetler giymek, yalnızca daha fazla acı çekmenize neden olacaktır. Ayrıca çok ince kumaşa sahip kıyafetler de güneş ışığını kolayca geçireceğinden cildinizin hassasiyet duymasına yol açacaktır.

Bunların önüne geçmek ve iyileşme sürecinin sekteye uğramasını önlemek için ise cildinizle fazla temas etmeyecek, hafif, bol ve pamuklu giysiler tercih etmenizi öneririz. Bu sayede cildiniz de rahatlıkla nefes alabilecek ve iyileşmeye devam edecektir.

Tüm bu yöntemlere ek olarak, termal sular ile cilt sağlığını destekleyebilmeniz de mümkün. 5 yıldızlı otel konforunda termal tatil deneyimi için Çam Otel’deki yerinizi hemen şimdi ayırtın!

Güneş Yanığı Kaç Günde İyileşir?

Güneş yanığı nasıl geçer sorusuna 8 maddede yanıt verdik. Ancak bu rahatsızlığın ne kadar süreceğini kestiremiyor olabilirsiniz. Hafif güneş yanıkları, ortalama 3 ila 5 gün içerisinde iyileşmektedir. İlk birkaç gün ağrılı olan hafif güneş yanıklarının acısı son günlerde cilt yenilendikçe iyiden iyiye hafifler ve tamamen ortadan kalkar. 

Orta şiddette güneş yanıklarının iyileşmesi ise genellikle bir hafta sürer. Çok şiddetli güneş yanıklarının tamamen iyileşmesi, biraz daha uzun sürmektedir. Ortalama iki haftaya yakın bir süre içerisinde tamamen iyileşemeyecek kadar şiddetli güneş yanıkları için medikal destek almanızı tavsiye ederiz. 

Güneş Yanığından Nasıl Korunabilirsiniz?

Omzuna güneş kremi süren kadın

Güneş kremi, güneş ışınlarının olumsuz etkilerinden korunmayı sağlayan bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Tam da bu nedenle güneş kremleri yalnızca tatildeyken değil, dışarı çıkılacağı her zaman cilde uygulanmalıdır. Yani güneş kremini günlük bakım rutininin bir parçası olarak görmeniz yararınıza olacaktır.

Diğer yandan cildinizin hassasiyetlerine kulak vermeniz de önemlidir. Örneğin cildinizin gerilip kurumaya başladığını fark ettiğinizde nemlendirici uygulayıp kendinizi güneşten koruyabileceğiniz bir yere geçmeniz en mantıklı adım olacaktır.

Ek olarak, baş bölgesini güneş ışınlarından korumak için ise şapka takmanızı öneririz. Bu sayede başınızı yanıklardan korurken yüzünüzü de daha iyi koruyabilirsiniz. 

Güneşin kavurucu etkilerini sıfırlamayı sağlayan SPA keyfi hakkında bilgi almak için de buraya tıklayabilirsiniz.
 

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council