Blog

Faydaları ve Türkiye'deki Merkezleri ile Birlikte Kaplıca Nedir?

Faydaları ve Türkiye'deki Merkezleri ile Birlikte Kaplıca Nedir?

Faydaları ve Türkiye'deki Merkezleri ile Birlikte Kaplıca Nedir? Faydaları ve Türkiye'deki Merkezleri ile Birlikte Kaplıca Nedir?

Bir an durup düşünün… En son ne zaman rahatladığınızı hissettiniz? En son ne zaman kendinize zaman ayırdığınız? En son ne zaman televizyon, telefon ya da bilgisayar ekranına bakmak yerine doğanın güzelliklerine baktınız? Bunlara cevabınızın üzerinden aylar geçtiyse, belki de kısa bir ara vermenin zamanı gelmiştir!

Size önerimiz, kaplıcalar olacak! Kaplıca nedir, faydaları nelerdir diye merak ediyorsanız, okumaya devam edin. Kaplıca nedir sorusuna yanıt bulunca, en yakınınızdaki kaplıcaya gitmek ve kendinize zaman ayırmak isteyeceksiniz!

Kaplıca Nedir?

kaplıca nedir, termal kaplıca

Kaplıca nedir? Kaplıca, aslında bir coğrafi şekildir. Doğal olarak meydana gelir. Deprem gibi olaylar sonucunda oluşur. Bir kaplıca, yer kabuğundan yükselen jeotermal olarak ısıtılmış yeraltı suyunun ortaya çıkması ile üretilen bir kaynaktır. Bu kaynakların bazıları banyo için güvenli bir sıcaklıkta su içerirken, diğerleri tehlikeli bir doğal güzelliğin önüne geçemez.

Peki, kaplıca nedir sorusuna sağlık faydaları açısından bakalım şimdi de… Isıtılmış şu içerisinde soğuk sudan daha fazla çözünmüş katı tutabildiğinden, ılık ve özellikle sıcak şu kaynakları genellikle basit kalsiyumdan lityum ve hatta radyuma kadar her şeyi içeren çok yüksek mineral içeriğine sahiptir. Hem folklor hem de bu kaynakların bazılarının sahip olduğu iddia edilen tıbbi değer nedeniyle, bunlar genellikle popüler turistik yerlerdir ve engelliler için rehabilitasyon klinikleri olarak kullanılagelmiştir.

Kaplıcanın Faydaları Nelerdir?

Kaplıcaların iyileştirici güçleri binlerce yıldır alternatif tip yöntemlerinde kullanılmaktadır. Kaplıca nedir konusunda uzmanlaşmış Avrupa ve Japonya gibi medeniyetlerde çeşitli yaygın rahatsızlıklar için doğal tedavi seçenekleri olarak geniş çapta kabul edilmiştir. Kaplıcalar, dünyanın dört bir yanından gelen balneoloji veya “hastalığın banyo yoluyla tedavi edilmesi” gibi birçok bilim insanının öneminin altını çizdiği bir tedavi yönteminin temelinde yer almaktadır. İsterseniz, kaplıcanın faydaları konusuna göz atalım!

Balneoterapi 

Balneoterapi genellikle kaplıcalarda uygulanan geleneksel bir tıp tekniği olan banyodan hastalığın sağladığı varsayılan faydadır.  Hidroterapiden farklı olarak görülmekle birlikte, pratikte ve temel prensiplerde bazı örtüşmeler vardır. Balneoterapi, sıcak veya soğuk su, hareketli su ile masaj, rahatlama veya stimülasyon içerebilir. Kaplıcalardaki birçok maden suyu, silika, kükürt, selenyum ve radyum gibi mineraller bakımından zengindir. Şifalı killer ayrıca 'fangoterapi' olarak bilinen bir uygulamadır. Kaplıcalarda bu tedaviler beraber kullanılır.

Kan Dolaşımı Artırır

Doğal kaplıcalarda bulunan su, kalsiyum ve sodyum bikarbonat dahil çeşitli mineraller içerir. Vücudumuz kaplıca içindeyken bu mineralleri emer ve bu da dolaşımı ve genel oksijen akışını arttırır. Bu artan kan dolaşımı, bedenin yenilenmesi süreci için elzemdir. Cilt hastalıkları, selülit, hişsizlik, varış gibi sorunlarla savaşmak için artmış kan dolaşımı gereklidir. Kaplıca nedir sorusuna verilen en büyük yanıt da bu nedenle bulunmak bir sağlık kaynağıdır.

Stresi Azaltır ve Uykuyu Destekler

Günlük hayatın koşuşturmacası içerisinde hepimizin ortak olarak yaşadığı problemlerin başında stres geliyor. Stres bedenimizi deyim yerindeyse harap ediyor. Saçlarımızın dökülmesi, cildimizin kırışması, uykusuzluk ve iştahsızlık ya da aşırı iştah gibi sorunların ortaya çıkması hep stres kaynaklıdır. Stres sıkıntıları ile yaşayan kişilerin kaplıca nedir sorusuna verilen yanıtları dikkate alması gerekir.

Kaplıcalardaki maden suyu ayrıca gergin kaşları gevşeterek stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Bu arada, vücut sıcaklığınız banyoda yükseldikçe ve daha sonra çıktıktan sonra soğuduğunda rahatlamanıza ve daha derin bir uykuya dalmanıza yardımcı olabilir. Kaplıcada geçirilen uzun bir günün ardından derin bir uyku çekmek sizi rahatlatır.

Ağrıları Gidermek

kaplıca nedir, termal kaplıca kadın ve erkekRomatoloji alanında yapılan bir araştırma, sıcak mineral banyolarının, yaygın ağrının neden olduğu ağrı kesici ve yorgunluğa yardımcı olabileceğini buldu. Bunun nedeni, işinin, bazen yoğun olmasına rağmen, vücudumuzdaki ağrı alıcılarını bloke ederek köreltebilmesidir. Aynı zamanda şu içinde yüzer halde olmak, şu vücudun eklemlerini desteklediği için daha serbest harekete izin verir. Kronik olarak ağrı şikayeti çekenler için kaplıcada zaman geçirmek iyi bir taktik olabilir. Kaplıca nedir sorusuna verilen yanıt da ağrı çeken kişiler için rahatlatıcı bir deneyim haline gelmektedir.

Cilt Sorunlarını İyileştir

Şehir hayatında geçirdiğimiz zaman sürecinde cildimiz de aslında bedenimizin öteki kısımları gibi zarar görmektedir. Kapanan gözenekler, şehirdeki toz ve kır ile birleşince, cilt sorunlarının artmasına neden olur. Cilt sorunları çekenler için kaplıca nedir sorusunun yanıtı, "kolay bir çözüm önerisidir” olabilir! Kaplıcalarda bulunan yüksek silika içeriği kuru ve pürüzlü cildi yumuşatır ve yumuşatır. Bu arada, sudaki kükürt de egzama ve sedef hastalığı gibi durumları hafifletebilecek tıbbi özellikleri taşıyabilir.

Detoks Etkisi Yaratır 

Kaplıca nedir sorusuna ilk verdiğimiz yanıt kan dolaşımını hızlandıran bir tedavi biçimi olmasıydı. Hızlandırılmış kan dolaşımı toksinlerin atılmasını hızlandırır. Ayrıca, kaplıcalardaki negatif iyonlar zararlı serbest radikalleri ve ağır metallerden ve UV ışığından kaynaklanan pozitif iyonları çeker. Terleme toksik partikülleri temizlemeye yardımcı olur. Bu da bedeninizde bir detoks etkisi yaratır ve yeniden doğmuş gibi olursunuz.

Metabolizmayı Hızlandırır

Termal kaynaklar içerisinde vakit geçirmek, sindirimi iyileştirerek, endokrin bezlerinin fonksiyonlarını normalleştirerek, bağırsak sisteminin ve karaciğerin salgılanmasını uyararak metabolizmayı hızlandırır. Metabolizmanın hızlanması demek, kilo kaybının desteklenmesi ve bedenin yenilenmesi demektir. Kaplıca nedir sorusunu araştırırken kilo verdirici bir erkişi olduğunu düşünmüş müydünüz? İşte karşınızda!

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kaplıca nedir sorusunun sağlığı genel olarak iyileştirdiğini gördük. Bunun bir nedeni de bağışıklık sisteminin güçlenmesidir. Daha yüksek sıcaklıklar, virüs ve bakterileri öldürerek enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan vücut sıcaklığını kademeli olarak artırır. Japonya'da yapılan çalışma, sıcak banyonun periferik kandaki lenfosit sayısını artırarak insan bağışıklık fonksiyonunu iyileştirdiğini göstermiştir. Demir ve kükürt gibi az miktarda mineral bağışıklık sistemini güçlendirir. Termal otel hizmetleri ise bu faydalara aracı oluyor.

Kaplıca Neden İşe Yarar?

kaplıca nedir, termal kaplıcada kadın ve erkek

Kaplıca nedir konusuna ve kaplıcanın faydalarına değindik. Peki, kaplıca neden işe yarar?

Durum ne olursa olsun, kaplıcalar hala cenneti hissediyor. Kaplıca erdemlerinin büyük bir kısmı sıcaklığın yanı sıra, suyun özelliklerinden de kaynaklanmaktadır.

Kaplıcalar genellikle oldukça sıcaktır, tipik olarak 37°C veya daha sıcaktır. İçine daldığım havuzların her biri 37°C ile 42°C arasında değişiyor. Bu nedenle insanların kaplıcada sıcaklığı farklılık gösteren havuzlara kademeli olarak girmesi gerekiyor. Bu işi, bazen yoğun olmasına rağmen, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabiliyor. Ayrıca, mineral konsantrasyonu ve sıcak şu, kendinizi daha iyi hissetmenize ve daha da önemlisi daha rahat hissetmenize yardımcı olmak için birlikte çalışarak eklemlerinizde ve kaslarınız üzerinde olumlu etkiler yaratıyor.

Kaplıcalarda Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Kaplıca nedir sorusuna yanıt verdik, kaplıcanın faydaları konusunda eğildik. Ancak her konuda olduğu gibi bu konuda da dikkat edilmesi gereken noktalar var. Kaplıcaların birçok yararı olsa da, göz önünde bulundurulması gereken bazı önlemler vardır. Kaplıca seyahatinize çıkmadan önce, dikkat edilmesi gerekenler noktasına da mutlaka göz atmalısınız.

Hamileyseniz veya emziriyorsanız, yaşlıysanız, kalp problemleriniz, yüksek tansiyon, diyabet veya reçeteli ilaçlar kullanıyorsanız, havuzları kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Her ne kadar kaplıca nedir konusunda verilen cevaplar bu gruptaki insanlar için de elzem olsa da, öncelikle doktorlara danışmak gerekir.

Hamileler icin ayrıca bir paragraf açmamız gerek… Hamileyken sıcak suya girmek pek de güvenli değildir. Sıcak su, hipertermiyi tetikleyen 10 dakika boyunca vücut sıcaklığını 38.9° C’ye yükseltebilir. Hamileyseniz ve kaplıca, spa küveti veya saunaya gitmeye karar verirseniz seansınızı 10 dakika veya daha az ile sınırlandırın.

Eğlenirken, kendine çok dikkat etmelisin. Bu önemli kaplıca riskleri ve güvenlik ipuçları ile, dalış deneyiminizin tadını çıkarmak ve tam olarak keyfini çıkarmak için daha iyi bir konumda olacaksınız.

Kaplıcalardan yararlanan herkes bol miktarda alkolsüz sıvı içmelidir. Sıcak şu içerisinde vakit geçirmek, vücut işinizi artırabilir ve kalbe anormal baskı uygulayabilir. Kaplıcalar banyonuzda bol şu içiniz ve özellikle uzun süredir ıslanıyorsanız, alkollü içeceklerden kaçının.

Çıplak gözle zar zor algılanabilmesine rağmen, kaplıcalarda bulunan kırmızı örümcekler gerçek bir risktir. Normalde sıcak su kaynaklarına ve su yüzeyine asılırlar. Bu örümcekler yumurtalarını kuluçkalayacak yeni alanlar aramaya meylederler ve böylece giysilere, havlulara ve diğer kişisel eşyalara yapışırlar.

Cildinizin yanında oldukları sürece, ısırılmanız muhtemeldir. Neyse ki, vücudunuzun bağışıklığı, örümceklerin sisteminize enjekte ettiği hafif toksisiteyi etkisiz hale getirir. Ancak, ağrılı kaşıntı birkaç hafta sizinle birlikte kalacaktır. Bu etki, yaraları daha geniş ve daha acı verici hale getiren kaşıma ile daha da kötüleşir. Bunun için en iyi önlem, kişisel etkilerinizi yerden uzak tuttuğunuzdan ve sudan çıkar çıkmaz kaşıntı önleyici krem uyguladığınızdan emin olmaktır. Bu nedenle güvenilir ve hijyen kurallarına uygun kaplıcaları tercih etmelisiniz.

Bunun yanısıra kükürt ile ilgili de dikkat edilmesi gereken yerler vardır. Kükürt yeryüzünde doğal olarak oluşur ve "çürük yumurta" kokusu ile gaz halinde kaçar. Kısmen, kükürt, kaplıca suyundaki sülfatlar şeklinde çıkar. Hidrojen sülfit formundaki bir başka kısım, kendine özgü sülfür kokusunu veren atmosfere buharlaşır. Kükürtlü suda bekletmek birçok tedavi edici ve iyileştirici etki sağlar, ancak bazı kişilerde kükürt alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. Kükürt alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun.

Türkiye’deki Kaplıcalar

kaplıca nedir, temal kaplıcada kadın ve erkek

Kaplıca nedir sorusuna yanıt bulduktan sonra, sıra geldi ülkemizdeki kaynakları değerlendirmeye! Türkiye, kaplıcalar açısından oldukça zengin bir yerdir. Bu nedenle hemen hemen her bölgemizde kaplıcanın faydalarını görebileceğiniz merkezler bulunmaktadır. İsterseniz bu listeye hep beraber göz atalım!

Afyon

Kaplıca denildiğinde ülkemiz sınırları içerisinde ilk hatırlanan şehirlerden bir tanesi Afyondur. Hem yerli hem de yabancı turisti çeken Afyonkarahisar şehrinde, sıcaklıkları 42°C ile 53°C arasında değişen kaplıcalar yer almaktadır. Bu kaplıcalar deri hastalıkları, felç ve faranjit gibi rahatsızlıklarla ortopedik sıkıntılar yaşayanlara iyi gelmektedir.

Denizli

Türkiye coğrafi açıdan geç dönem olarak kabul edilen Anadolu toprakları üzerinde yer aldığı için, birbirinden farklı yapılar burada yer almaktadır. Bunlar arasında en çok turist çeken ve en çok sevilenlerden bir tanesi de Denizli’deki travertenlerdir. Bu yapılar, aslında kaplıca nedir sorusuna yanıt oluşturacak coğrafi yapılaşmalardır. Denizli merkezine 18 kilometre uzakta bulunan Pamukkale, hem görenleri hayrete düşürecek bir güzelliğe sahip hem de suyu ile kalp, damar, dolaşım sistemi, romatizma ve astım gibi hastalıklara karşı şifa dağıtıyor.

Bursa

Ülkemizde kaplıca nedir sorusuna yanıt bulabileceğimiz şehirlerimizden bir tanesi de Bursa’dır. Bursa’nın yemek kültürü ile de on plana çıkan ilçesi İnegöl, Oylat kaplıcası ile şifa dağıtıyor. Orman içerisinde yer alan bu kaplıca hem bedene hem de ruha iyi geliyor. Osmanlı Devleti dönemi hamam kültürünün hala yaşatıldığı Bursa’da küçük bir kaçamak size iyi gelecek.

Ankara

Ülkemizin başkenti Ankara, Türkiye’de kaplıca nedir denildiğinde akla ilk gelen adrese sahiptir. Ankara’nın Kızılcahamam ilçesi, dünya standartlarında bir kaplıca deneyimini size sunmaktadır.

Bu kaplıcanın aynı zamanda oldukça uzun bir tarihi de vardır. Roma İmparatorluğu ve Selçuklu devleti dönemlerinden beri insanların şifa bulmak için ziyaret ettiği Kızılcahamam kaplıcaları; günümüzde de doktorlar tarafından hastalara önerilen bir yerdir. İster ağaçların çiçeğe durduğu ilkbaharda, ister doğanın yemyeşil olduğu yazda, ister renklerin göz kamaştırdığı sonbaharda ya da ister kar altında bir masal diyarına dönüşülen kış mevsiminde Ankara’daki kaplıcayı ziyaret edebilirsiniz.

Kızılcahamam’da 36°C ila 50°C arasında değişen kaplıca suları; başta kalp ve karaciğer olmak üzere pek çok hastalığa karşı iyi gelmektedir. Ülkemizin ortasında yer alan Ankara’daki kaplıcalar, yurdun dört bir yanından gelen yerli turistlerin yanısıra dünyanın çeşitli ülkelerinden sağlık turizmi için gelenlerin de sevdiği bir yerdir. Ankara Kızılcahamam'ın en büyük ve köklü termal oteli Çam Termal Otel'i ziyaret ederek termal suyun bütün faydalarından yararlanabilirsiniz!

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council