Blog

Meditasyon Ne Demek? Meditasyonun 10 Faydası

Meditasyon Ne Demek? Meditasyonun 10 Faydası

gün batımında arkasına denizi alarak kumsalda meditasyon yapan kadın

Yoğun çalışma temposu, okul stresi, gelecek kaygısı derken zaman zaman üzerimize büyük bir yorgunluk çökebiliyor. Son dönemde popülaritesini iyice arttırmış olan meditasyon ise faydalı yönleriyle, içinde bulunduğu durumdan kurtulmak isteyenlerin imdadına yetişiyor. Peki tam anlamıyla meditasyon ne demek

Binlerce yıldır dünyanın dört bir yanında pek çok kültürde yaygın bir uygulama olan meditasyonun hem beden hem de zihin sağlığına birçok faydası olduğu bilinen bir gerçek. 

Biz de bu yazımızda Kızılcahamam’ın gözde termal oteli Çam Otel olarak, sizler için öncelikle meditasyon ne demek sorusunu yanıtlıyor ve faydalarına değiniyoruz. O halde gelin, vakit kaybetmeden meditasyon nedir sorusunu ayrıntılı olarak ele alalım.

Meditasyon Ne Demek?

evde meditasyon yapan sporcu kadın

Meditasyon ne demek sorusunu, Latince türediği kelime olan “meditatio” kavramından yola çıkarak bir nevi derin düşünme olarak yanıtlamak mümkün. Biraz daha geniş kapsamlı ele alacak olursak meditasyon; bireylerin sakinleşmek, iç huzuru bulmak ve zihinlerini temizlemek adına yapmış oldukları birtakım uygulama ve teknikler olarak tanımlanabilir. 

Budizmle ilişkilendirilmesi nedeniyle bazı kesimler tarafından meditasyonun dini bir amaca bağlı olduğu ya da bir çeşit inanç türü olduğu zannediliyor. Fakat aslında yanlış bir çıkarımdır. Çünkü meditasyonun temel amacı dini bir ritüelden öte bireyin zihnini dinginleştirmek ve bedenine fayda sağlamaktır. 

ormanlık alanda evinin karşısında huzurlu bir şekilde meditasyon yapan kadın

Meditasyon denildiğinde pek çok kişinin zihninde canlanan ve artık genel bir kanı haline gelmiş olan ritüeller ise aslında gerçek meditasyon tekniklerinden oldukça uzak. Meditasyon bireyin zihnini arındırmayı ve duyarlılığını arttırmayı amaçlayan çok temel bir egzersiz olması ile ön plana çıkıyor. 

Yani meditasyonda diğer egzersizlerde olduğu gibi bir eğitmene ihtiyacınız yok. Tek yapmanız gereken uyguladığınız meditasyona odaklanmak ve devamlılığını sağlamak. Meditasyonu yaşamınız için sürdürebilir kıldıktan sonra size sağlayacağı faydalardan da yararlanabilirsiniz.  

Ortaya çıkış noktası Asya olan meditasyon bugün, doğudan batıya pek çok farklı ülkede popüler hale gelmiş durumda. Oldukça geniş bir alana yayıldığı düşünüldüğünde, her birinin amacı insan zihnini ve bedenini iyileştirmek olsa da birçok farklı meditasyon tekniğinden söz etmek mümkün.

Meditasyon Çeşitleri Nelerdir?

pencerenin önünde meditasyon yapan kızıl saçlı kadın

Yaşadığımız stresin yoğunlaştığı bugünlerde kendilerine verilen zamanı en verimli şekilde değerlendirmek isteyenler için meditasyon her geçen gün daha da popüler hale geliyor. Bu noktada meditasyonun tek bir doğru yöntemi olmadığını; beklentilerinizi karşılayıp amacınıza hizmet edebilecek birçok meditasyon çeşidinden söz etmek mümkün. 

Ek olarak bu durum, herkesin tüm meditasyon şekillerini en iyi biçimde uygulayacağı ve maksimum verim elde edebileceği anlamına da gelmiyor. Meditasyonu en doğru şekilde yapmak doğuştan gelen bir yetenek olmadığından her birini deneyerek ve size hissettirdiklerini ölçerek kendinize en uygun meditasyon tekniğini bulabilirsiniz.

Farkındalık Meditasyonu

Budizmle arasında yakın bir ilişki bulunan farkındalık tekniği, günümüzde Batı’da en yaygın olarak uygulanan meditasyon çeşitleri arasında yer alır. 

Herhangi bir rehber olmadan kendi başınıza da kolayca uygulayabileceğiniz farkındalık meditasyonunda tek yapmanız gereken konsantre olmak ve düşüncelerinizi tek bir noktada birleştirmek.

Spiritüel Meditasyon

evde bir odanın içerisinde tütsü ve mumlarla dolu bir alanda meditasyon yapan kadın

Hinduizm, Taoizm ve Hristiyanlık gibi inançlarda sık sık karşılaşılan bir meditasyon tekniği olan spiritüel meditasyondaki temel amaç inandığınız tanrı ya da evrenle derin bir bağ kurabilmektir. 

Zihnin odaklanmasını sağlayabilmek adına genellikle uçucu yağ ve kokularla dolu alanlarda yapılan spiritüel meditasyon, kendisini ruhsal anlamda yenilemek isteyenler için son derece doğru bir tekniktir.

Aşamalı Gevşeme Tekniği

Aşamalı gevşeme tekniği, vücutta çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan gerilimi gidermeyi amaçlayan bir meditasyon çeşididir. Bu tekniğin uygulanmasının temel sebebi bedenin tepeden tırnağa gevşemesini sağlamaktır. 

Bunun için de çeşitli nefes teknikleri uygulanabilir. Aşamalı gevşeme tekniği genellikle yoğun stres yaşanılan dönemlerde bedene aşırı baskı uygulandığında ve gece uyumadan önce rahatlayabilmek adına tercih edilir. 

Hareket Meditasyonu

yatağın üzerinde meditasyon yapan pijamalı kadın

Çoğu zaman meditasyonun dik oturur pozisyonda yapılması beklenir, hareket halinde yapılanlar yoga ile karıştırılabilir fakat hareket meditasyonunda durum tam tersi şekilde işliyor. 

Ormanda yürüyerek derin nefes alıp vermek, sevdiğiniz bir şeyle ilgilenip tamamen ona odaklanmak ya da bazı yumuşak egzersizler aracılığıyla zihnin dinlendirilmesi aslında bir çeşit hareket meditasyonudur. 

Görselleştirme Tekniği

Özünde odaklanmış bir şekilde hayal kurmakla eşdeğer olan görselleştirme meditasyonu, yapması son derece keyifli olan bir meditasyon tekniği. Görselleştirme meditasyonunda zihninizde oluşan pozitif düşünceleri, hedeflerinizi ya da başarılarınızı görselleştirir ve bu sayede de rahatlarsınız. 

Görselleştirme meditasyonundan istediğiniz verimi elde edebilmek için ise beş duyunuzu birden kullanabiliyor olmanız önem taşıyor. 

Bahsettiklerimiz dışında daha pek çok meditasyon tekniğinden söz etmek mümkün. Eğer meditasyon yapmaya karar verdiyseniz bu doğrultuda ilk yapmanız gereken sessiz bir ortamda odaklanmak ve nefes alıp verme şeklinizi düzenlemek. 

Önceleri biraz zor olsa da daha sonra alışacak ve meditasyonun hayatın pek çok alanında size ne kadar büyük bir konfor sağladığını göreceksiniz.

Meditasyonun Faydaları Nelerdir?

çimlerin üzerinde yatarak meditasyon yapan iki kız arkadaş

Gün geçtikçe daha da popüler hale gelen meditasyonun bu denli yaygınlaşmasının temel sebebi elbette ki sağladığı düşünülen faydalar. Zihni temizlemesi, farkındalığı artırması ya da stresi azaltması; meditasyonun en çok konuşulan faydalarının başında geliyor. Peki meditasyonun diğer faydaları nelerdir? 

1. Meditasyon Stresinizi Kontrol Altına Almanıza Yardımcı Olur

Meditasyon yapmaya başlayan insanların umduğu en temel fayda, yaşadıkları stresi kontrol altına alabilmektir. 

Bireyin zihnine odaklanmasına yardımcı olan meditasyon beynin depresyon ile ilişkili olan bölümlerini uyarır, stresi ve kaygıyı düşürmeye; kontrol altına almayı sağlar. Bu sayede rahatlarsınız ve kendinizi daha iyi hissedersiniz. 

Yaşadığınız stresi geride bırakmanıza yardımcı olacak diğer rahatlama egzersizleri hakkında bilgi almak için Stresten Kurtulmanıza Yardımcı Olacak Rahatlama Egzersizleri Nelerdir başlıklı içeriğimize göz atmanızı öneririz.

2. Meditasyon Ağrılarınızı Azaltır

evinin salonunda meditasyon yapan genç kadın

İçeriğimizin genelinde de belirtmiş olduğumuz gibi meditasyon yalnızca zihni iyileştirmekle kalmaz, fiziksel olarak da pek çok faydası bulunur. Bunlardan bir tanesi de vücudun belli noktalarında görülen, hayat kalitesini düşüren ağrıları azaltmaya yardımcı olmasıdır. 

Meditasyon uygulamaları ile birlikte zihin ve ağrının meydana geldiği bölge arasında bir bağ kurularak ağrılarla mücadele edilebilir. Bu anlamda ile ağrılarınızı meditasyon ile iyileştirmeye ne dersiniz?

3. Meditasyon Unutkanlığınızı Giderir

Meditasyonun çok yönlü faydalarından bir diğeri de hafızayı güçlendirmesi ve buna bağlı olarak unutkanlığı azaltması. 

Yapılan araştırmalar, yaş aldıkça görülme sıklığı artan hafıza kaybının temel nedenlerinden birinin de stres olduğunu söylüyor. Meditasyonun stresi alt etmek adına yapılabilecek en temel aktivitelerden biri olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda ise hafıza kaybını önleyerek ezber yapma ve bilgiyi pekiştirme gibi yetenekleri de güçlendirdiği sonucuna varabilirsiniz.

4. Meditasyon Yaşadığınız Depresyon Semptomlarını Hafifletir

ormanda huzurla meditasyon yapan kısa saçlı genç kadın

Egzersiz ve yoga gibi meditasyonun da depresyon tedavisinde yardımcı yöntemlerden biri olduğu söylenebilir. 

Düzenli aralıkla tekrarlanan meditasyon, zihinde yer edinmiş olumsuz ve kötü düşüncelerinizden kurtulmanız konusunda size destek olurken kendinizi daha iyi ve güçlü hissetmenizi sağlar. Bu nedenle meditasyon özellikle çeşitli ruhsal hastalıklarla mücadele eden kişiler için faydalı bir tedavi yöntemi olabilir.

5. Meditasyon Size Kendinizi Daha Mutlu Hissettirir

Meditasyonun bir diğer faydası ise mutluluk hormonları ile doğrudan ilişkili olması. Kendinizi endişeli, sinirli ya da mutsuz hissettiğiniz anlarda meditasyon yaparak zihninizi kötü düşüncelerden arındırabilirsiniz. 

Verimli bir meditasyonun ardından kendinizi çok daha mutlu ve enerjik hissedeceksiniz, bundan emin olabilirsiniz! 

6. Meditasyon Kalp Sağlığına İyi Gelir

ağaçların olduğu bir alanda meditasyon yapan kadın

Vücudun tüm noktalarında gevşemeyi sağlaması nedeniyle meditasyon, kan damarlarının genişlemesine yardımcı olarak kalp krizi riskini en aza indiriyor; buna ek olarak kalp atış hızını ve tansiyonu düzenliyor. 

Eğer sizde ya da aile üyelerinizden birinde kalp hastalığı ya da riski varsa meditasyona yönelerek faydalarından yararlanabilirsiniz.

7. Meditasyon Kendinizi Zinde Hissetmenizi Sağlar

Her ne kadar yoga, fitness gibi aktiviteler bedenimize enerji aşılayarak kendimizi daha iyi hissetmemize yardımcı olsa da bazen genel anlamda zinde hissetmemiz için yetersiz kalabiliyorlar. Bu doğrultuda meditasyon ise zihnimize göndermiş olduğu sinyaller aracılığıyla kendimizi daha iyi hissetmemize yardımcı oluyor. 

Daha zinde bir beden ve zihin için düzenli olarak meditasyon yaparak zihninizdeki olumsuz ve size iyi gelmeyen düşüncelerden kısa sürede kurtulabilirsiniz.

8. Meditasyon Bağımlılıklarla Mücadele Etmenize Yardımcı Olur

bahçede meditasyon yapan kadın

Farkındalığınızı artırmanız konusunda size destek olan meditasyon, özdenetiminizi geliştirmeye de yardımcı olur. Bu anlamda bağımlılıklarla mücadelenizde kendinizi daha güçlü hissedebilir, iradenizi kontrol altında tutarak çok daha kolay bir şekilde bağımlı davranışlarınızdan kurtulabilirsiniz. 

Örneğin kilo vermeye çalışıyorsanız fakat sürekli olarak gelen yemek yeme isteğinizi bastırmakta güçlük çekiyorsanız meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz. Buna ek olarak alkol ya da sigara bağımlılığınız varsa bırakmak için meditasyondan faydalanabilirsiniz.

9. Meditasyon Uykunuzu Düzenler

Hayatın belli dönemlerinde ortaya çıkan uyku problemlerinin meditasyon teknikleri ile aşılabilir olduğu da önemli bir gerçek. Örneğin meditasyon yapan kişilerin odaklanma alışkanlıklarının da artmış olması bedenlerinin uykuya çok daha kolay bir şekilde teslim olmasına ve deliksiz uyumalarına yardımcı oluyor. 

Bedeni rahatlatması nedeniyle meditasyon, zihindeki olumsuz düşüncelere geçit vermeden keyifli bir uykunun kapılarını aralar.

10. Meditasyon Olumlu Düşünceleri Açığa Çıkartır

güneşe karşı meditasyon yapan bir adam

Amaçlarından biri zihinde saklanan olumsuz düşünceleri yok etmek olan meditasyon bu sayede çevrenizde gerçekleşen olaylara ve durumlara karşı çok daha pozitif duygular beslemenize yardımcı olur. 

Bu durum hayatı kolaylaştırmasının yanı sıra insan ilişkilerin güçlendirerek kendinizi çok daha iyi ve huzurlu hissetmenizi sağlar. 

Gördüğünüz gibi meditasyonun faydaları saymakla bitmiyor. Meditasyonun başarılı olmasını sağlayan temel nokta ise yüksek motivasyon ve konsantrasyon. İlk başlarda konsantre olmakta zorlansanız bile vazgeçmeyerek zihninizi kontrol altına almayı öğrenebilir, meditasyonun size sağlayacağı faydalardan yararlanabilirsiniz. 

Son olarak hem bedeninizi hem de zihninizi dinlendirebilecek bir diğer yöntem ise kısa ve keyif dolu bir tatil. Bu anlamda eşsiz bir doğal çevreye sahip olan ve konuklarının tüm ihtiyaçlarını karşılayan Çam Termal Otel'e rezervasyon yaptırarak huzuru yakalayabilirsiniz. 
 


 

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council