Blog

Uzmanların Ağzından Sağlıklı Yaşam için Yapılması Gerekenler!

Uzmanların Ağzından Sağlıklı Yaşam için Yapılması Gerekenler!

spor malzemeleri

Uzun bir ömre sahip olmak ve bu ömrün her anını sağlıklı bir şekilde geçirmek… Aslında hepimizin istediği şey bu değil mi? Son yıllarda sağlıklı yaşam için yapılması gerekenler, hepimizin gündeminde. Günlerimizi mutlu, huzurlu, aktif ve hayat dolu geçirmek istiyorsak, sağlıklı yaşam için yapılması gerekenler konusuna dikkat etmemiz gerek.

Sağlıklı Yaşam İçin Yapılması Gerekenler

Sizin için derlediklerimizin arasında, uygulanabilir öneriler bulabilirsiniz!

Dengeli Beslenmenin Önemi

sağlıklı sebzeler ve makarna

Sağlıklı yaşam için yapılması gerekenler listesinin en başında hiç şüphesiz dengeli beslenme konusu geliyor. Gerek sosyal medyada, gerek televizyon ekranlarında ve gazetelerde tüm uzmanlar bu konunun önemi hakkında konuşuyor.

Dengeli beslenme konusu aslında hepimizin yapılacaklar listesinin başında geliyor, ancak bunu nasıl uygulamaya dökeceğimizi bilemiyoruz. Daha sağlıklı bir beslenme düzenine geçmek, bütün hayat alışkanlıklarınızı yeniden değerlendirmenize neden olabilir. Zira pek çok şey, beslenme düzeni ile ilişkilidir. İşe kendinizi gözlemleyerek başlayın.

Gün içerisinde neler yiyorsunuz? Hangi anlarda açlık hissediyorsunuz? Belki de bedeniniz size bir şey anlatmaya çalışıyordur… Ona kulak verin! Ogün atlamamak ve ara öğünleri sağlıklı atıştırmalıklarla doldurmak önemli… Güne doyurucu bir kahvaltı ile başlayın. Öğle yemeğini hafif ama enerji verici tütün.

Akşamları ise keyifli ancak sizi koltuğa saplamayacak yiyecekleri tercih edin. Bütün besin gruplarını tabağınıza dahil etmek, tüm renkleri görmek, her meyveyi ve sebzeyi zamanında en azından bir kere bile olsa yemek… Bunlar yapabileceğiniz basit değişiklikler. Eğer beslenme ile ilgili bir sorununuz varsa doktora danışmayı ihmal etmeyin. Sağlıklı yaşam merkezlerinden biri olan Kızılcahamam yemek ve restoranlarını incelemek için tıklayın!

Hareketle Gelen Zindelik

koşu yarışında koşan kadın Sağlıklı yaşam için yapılması gerekenler denince akla gelen bir başka önemli nokta, spor yapma alışkanlığı oluyor. Bedeni hareket ettirmek, her yaştan ve her bedensel özellikten insanın yapması gereken bir şey olarak görülüyor.

Doğa sporları gibi sporlardan  gelen zindelik, sizi çok daha mutlu ve huzurlu bir insan yapacak. Hepimizin spor salonlarında saatlerini geçirecek vakti yok. Bazılarımız için bu cezbedici olsa da bazıları bundan hoşlanmayabilir. Egzersizin tek tip bir şey olmadığını hatırlamak gerek. Kimi için yoğun bir kardiyo antrenmanı iyi bir egzersiz niteliğindeyken, kimi için iş sonrası yarım saatlik bir yürüyüş her şeye bedeldir.

Kendinize en uygun egzersiz tipini belirlemekle başlayın. Belki takım sporları, belki grup egzersizleri belki de evde internetten videoları takip ederek yapabileceğiniz bir egzersiz size göredir. Örneğin, yeni başlayanlar için pilates rehberimizi inceleyebilirsiniz! Biraz deneyip görmek gerek. Bu egzersizleri denerken eğer bilinen bir rahatsızlığınız varsa bir spor koçuna ya da bir doktora danışmayı sakin ihmal etmeyin.

Sağlıklı yaşam için yapılması gerekenler sadece sporla sınırlı değil. Bunun yanı sıra günlük hayata biraz enerji de katmak gerek. Asansör ve yürüyen merdiven yerine normal merdivenleri tercih etmek, arabayı park yerinin uzak yerine park edip yürümek, öğle arasında iş yerinin sokağında kısa bir yürüyüşe çıkmak, birkaç saat bilgisayar ekranına baktıktan sonra bir iki esneme hareketi yapmak… İşte tüm bunlar günlük hayatınıza hareket katacak basit öneriler.

Zararlı Alışkanlıklara Elveda

sigarayı kıran kadın Sağlıklı yaşam için yapılması gerekenler kadar yapılmaması gerekenler de önemli. Bunların başında da zararlı alışkanlıklarımız yer alıyor. Aklınızda hangisi olduğu canlandı, öyle değil mi? Tabii ki öncelikli olarak sigaradan bahsediyoruz. Sigaranın zararları, bugünlerde herkes tarafından biliniyor.

Kimimiz içindeki bu bağımlılık hissine yenik düşüyor, zararların bilmesine rağmen sigara içmeye devam ediyor. Sağlıklı yaşam için yapılması gerekenler konusunda adım atmak istiyorsanız, ilk yapacağınız şey sigarayı bırakmak olmalı. Bu bağımlılıktan kurtulunca kendinizi kuş gibi özgür hissedeceksiniz.

Bağımlılık yapan maddeler sigara ile sınırlı değil. Bir de alkol var elbette… Alkol kullanımını yakından takip etmek sağlıklı bir yaşamı için çok önemli. Alkol tüketimini abartmak, kişilere ciddi sağlık sorunları yaşatmakta. Kendinize verdiğiniz değeri, bu zararlı alışkanlıktan uzak durarak kendinize gösterin!

Uykuya Saygı Duymak

uyuyan adam Kendimize yaptığımız en büyük kötülüklerden bir tanesi, uyku düzenimizi sürekli olarak alt üst etmek. Sağlıklı yaşam için yapılması gerekenler arasında, düzenli bir uyku düzenine sahip olmak ve uyku ihtiyacına saygı duymak geliyor. Sabahlar yataktan nasıl kalkıyorsunuz?

“Beş dakika daha!” diyerek alarmınızı ne kadar sıklıkla erteliyorsunuz? Her bir erteleme ve her bir uykuya yeniden dalış ve yeniden uyandırılış ile aslında kendinize kötülük ediyorsunuz. Yataktan her gün aynı zamanda kalkmak ve alarm çalar çalmaz o yorganı üzerinizden atmak en önemlisi. Sonrasında da kahvaltıyı içeren bir sabah rutinine sahip olmak, sağlıklı yaşam için yapılması gerekenler arasında temel bir adım.

Akşamları nasıl uykuya gidiyorsunuz? Televizyon karşısında uykunuz gelene kadar oturuyor musunuz? Erken yatacağım diye yatağa gidip telefonunuzda sosyal medyanın derinliklerinde geziniyor musunuz? Bu alışkanlıkları rafa kaldırmak gerek! Sağlıklı yaşam için yapılması gerekenler, yatağa erkenden gitmek ve yatmadan en az bir saat önce telefona ve televizyona bakmayı kesmektir.

Eğer mutlaka bu ekranlara bakmanız gerekiyorsa, mavi ışıkları sarı ışıklara çeviren uygulamalarla beyninizi ve gözlerinizi korumalısınız. Gece yatmadan önceki son bir saati kitap okuma, kişisel temizlik ve rahatlamaya ayırmak en ideali olacaktır.

İşleyen Demir Işıldar!

ormanda hiking yapan bir grup insan Meşhur atasözü ne der? Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur! Ancak bunun tersi de doğru. İşleyen demir ışıldar! Sağlıklı yaşam için yapılması gerekenler arasında beyninizi çalıştırmak da yer alıyor. Okul bitti, diplomalar alındı, aynı tekdüze işte yıllar geçiyor.

Hiçbir zorluk yok, yenilik yok, heyecan yok! Bu durumdaki bir kişinin sağlıklı olması beklenir mi? Elbette ki hayır! Beyninizi geliştirmek, sağlıklı yaşam için yapılması gerekenler içindedir. Kendinizi sürekli yenilemek, yeni bilgilere ve deneyimlere açık olmak ile bu sağlanabilir. Peki, bunu nasıl yapacağız? Klasik yöntemlere başlayalım. Kitap okuma alışkanlığınızı güçlendirebilirsiniz.

Bu alışkanlık hem kelime haznenizi ve hitabet yeteneğinizi geliştirecek, hem de sizi bilmediğiniz konularda bilgilendirecek. Bunun yanı sıra merak ettiğiniz konularda araştırmalar yapın. İnternette hoşunuza giden konularda makaleler okuyun, gazeteleri takip edin. Daha keyifli bir şeyler arayanlara önerimiz bulmacalar olacaktır.

Gazetelerin bulmaca ekleri, sudoku kitapları, kelime ve fark bulma oyunları ile kendiyi geliştirebilirsiniz. Bunların yanı sıra yeni mutfaklardan yemekler denemek, yeni filmler izlemek, farklı yerlere gitmek ve sizden farklı insanlarla konuşmak da beyin kapasitenizi geliştirir.

Stres Yönetimi Anahtar

huzurlu rahatlatıcı bir ortamda hamakta yatan adam Sağlıklı yaşam için yapılması gerekenler listemizde en önemliyi en sona sakladık. Pek çoğumuzun sağlık problemleri yaşamasının temel sebebi stres. Modern tıp bile artık pek çok hastalığın stres kaynaklı olduğunu kabul ediyor. Peki, stresle nasıl başa çıkacağız?

Öncelikle eğer stresi büyük boyutlarda yaşıyorsanız mutlaka doktora gitmelisiniz. Kimi zaman basit bir öneri ile çözüm bulunamayacak büyük problemlerle baş başa olabilirsiniz. Eğer durum bu kadar acil değilse, sosyal bağlantılarınızı kullanın. Arkadaşlar ve aile, partnerle ve çocuklar strese karşı bizi koruyan melekler gibidir aslında.

Dostlarınızla vakit geçirmek ve kaygılarınızı onlarla paylaşmak iyi gelebilir. Bununla beraber sınırlarınızı bilmek de önemli. Tatil yapmadan aralıksız çalışıyorsanız, belki de bur hafta sonu kaçamağının zamanı çoktan gelmiştir. Tatil için kalabalık ve stresli rotaları tercih etmek, sizi hedeften uzaklaştırabilir.

Ailenizle baş başa olabileceğiniz sakın mekanlarda bulunmak daha iyi gelecektir. Bunun yanı sıra doğanın getirdiği şifadan da faydalanabilirsiniz. Termal sularda yüzmek ve kendinize kaliteli bir spadan masaj ısmarlamak tüm stresinizi alacaktır! Sağlıklı yaşam için aradığınız her şey, Çam Termal Otel'de buluşuyor! Daha fazla bilgi almak için web sitemize göz atmayı unutmayın.

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council