Blog

Termal Havuzun Hiç Bilmediğiniz Faydaları

Termal Havuzun Hiç Bilmediğiniz Faydaları

Termal Havuzun Hiç Bilmediğiniz Faydaları

Termal havuzlar şifalı suların bulunduğu, bilimsel uygulamaların yapıldığı ve sağlık sektörünün önemli bir ayağının yer aldığı özel alanlardır. Türkiye kaplıca ve yer altı suları açısından oldukça zengin bir ülke olduğundan dolayı termal havuzlar ve tedavi yöntemleri de oldukça yaygındır. Fizik tedavi, psikoterapi, iklim kürü gibi farklı tedavilerin uygulandığı termal havuzlarda pek çok hastalık için destekleyici tedaviler uygulanır. Termal havuz kullanımı tedavinin şekline ve içeriğine göre değişiklik gösterir. Milyonlarca insanın şifa bulmak için tercih ettiği termal havuz tedavileri genellikle fizik tedavi uygulamaları ile birlikte kullanılır. Termal havuz bünyesinde yapılan tedaviler arasında; çamur banyosu, gaz banyosu ve solum ya da içme yöntemi ile uygulanan kürler yer alır. Yan tedaviler ile birleştirilerek uygulanan termal havuz tedavileri ile pek çok hastalık için şifa dağıtılır. termal havuzun faydaları, termal havuz örnekleri Termal suların en bilinen özelliği içerisinde yoğun olarak mineral bulunmasıdır. Farklı mineralleri ve kükürtlü içeriğinde barındıran termal havuz suları genel olarak 56 C sıcaklığındandır. Bu sularda bulunan minerallerin iyileştirici ve tedavi edici özelliği pek çok araştırma ile kanıtlandığından dolayı yoğun ilgi görmektedir.

Termal Havuz Kullanmanın Faydaları

Termal havuzlar tepeden tırnağa pek çok hastalığın destekleyici tedavisinde ön plana çıkar. Bu tedavilerin en başında eklem rahatsızlıkları gelir. Suların içeriğinde mineraller ve sıcaklık seviyeleri hem eklem hem de cilt rahatsızlıklarında etkili sonuçlar alınmasını sağlar. termal havuzun faydaları Romatizmal ve Ortopedik Hastalıklar: Romatizma insanların hareketlerini kısıtlayan, sürekli ağrılar ile rahatsızlık duymalarını sağlayan bir hastalık çeşididir. Bu nedenle kişilerin ağrılarını dindirmek ve yaşam kalitelerini arttırmak için termal tedavi yöntemlerinden destek alınabilir. Kireçlenme tedavisi ve kas hastalıkları ile ilgili tedavi yöntemleri termal sularla yapılan uygulamalara dönüşmektedir. Termal havuz suları özellikle kireçlenme için etkili bir tedavi süreci sağlarken miyalji ve siyatik gibi rahatsızlıklar için de termal sularla destekleyici tedaviler uygulanabilir. termal havuzun sağlığa faydaları Kalp ve Damar Hastalıkları: Termal havuz suları insanın kan basıncını düzenleme özelliğine sahiptir. Bu nedenle tansiyon hastaları bilinen ön yargıların aksine kalp ve tansiyon hastaları için uygundur. Bu hastaların kaliteli ve verimli bir şekilde destek tedavisi alabilmeleri için mutlaka doktorlarının hazırladığı programa uymaları gerekir. termal havuzun sağlığa faydaları Cilt Hastalıkları: Sıcak ve çok sıcak termal suların deri hastalıklarının tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir. Ortalama 40 ºC  sıcaklıkta deride minerallerin etkisi ile meydana gelen değişimler derinin daha sağlıklı olmasının yanı sıra deride biriken atıkların atılmasında etkili olur. termal havuzun sağlığa faydaları Karaciğer ve Safra Hastalıkları: Hepatit, sarılık, safra kesesi taşı gibi rahatsızlıkların tedavisinde termal havuz kürleri uygulanır. Siroz başlangıcı için de termal havuz suları ile uygulanan tedavilerden yararlanılabilir. İlerleyen rahatsızlıklarda ve bulaşıcı hepatit durumunda termal havuzların kullanılmaması gerekir. Bu hastalıkların sürecinde kanamanın artması hastalığın seyrini olumsuz yönde etkileyebilir. Sıcaklık ve termal su tedavisi de kanamanın artmasına neden olabileceğinden dolayı kaçınmak gerekir. termal havuzun sağlığa faydaları

Termal Havuz Kilo Vermeye Yardımcı Oluyor

Obezite ve Şişmanlık Tedavisi: Termal havuz tedavileri arasında yer alan ve acı su olarak bilinen uygulama suyunun içeriğinde sülfat bulunur. Bu sular kişilerin daha hızlı bir şekilde yağ yakmasını sağlar. Ayrıca dolaşım sistemini hızlandıran bu uygulamalar sayesinde vücutta ödem atımı da sağlanmış olur. termal havuzun sağlığa faydaları İdrar Yollu Hastalıkları Tedavisi: Termal havuzlarda obezite tedavisi için kullanılan acı su aynı zamanda idrar yolu rahatsızlıkları için de kullanılan bir sudur. İdrar içeriğinde yer alan albümin oranını azaltmak, kanda biriken toksik maddelerin dışarı atılmasını sağlamak termal suların sağladığı başlıca faydalar arasında yer alır. Bu suların böbrek taşlarına iyi geldiği, mevcut taşların erimesini sağladığı ve yeni taş oluşumunun önüne geçtiği de bilinen faydaları arasında yer alır. termal havuzun sağlığa faydaları Şeker Hastalığı Tedavisi: Şeker hastalarına içme ve banyo kürü olarak uygulana sodalı sular sayesinde bu hastaların kanında insülin oranı dengelenir. Bu sayede kana geçen şeker ve şekerin dokuya geçiş oranı dengelenerek kişinin yaşam kalitesi arttırılır.

Termal Havuz Tedavisi Öncesinde ve Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Etkili bir destek tedavisi almak istiyorsanız mutlaka doktor kontrolünde tedaviye başlamanız gerekir. Kulaktan dolma bilgiler ya da bir başkasının fayda sağladığı tedavi fikri üzerinden termal havuz tedavisine başlamak fayda alma ihtimalinizi neredeyse ortadan kaldırır. Kaplıcaya kendi isteğiniz ile gittiğiniz zaman yani özel olarak bir destekleyici tedavi amacıyla gitmediğiniz zaman kaplıca kullanım kurallarına dikkat etmeniz gerekir. Kaplıcanın ilk günü termal havuz kullanımını 15 dakikadan fazla olmamalı ve sıcak ve aşırı sıcak havuzlara girilmelidir. Aynı gün içerisinde 2 kereden fazla kaplıca kullanılmamalı, tansiyon hastaları mutlaka doktor izni ve önerisi ile kaplıca kullanmalıdır. Hamileler, yeni doğum yapmış olanlar ve astım hastaları da kaplıca kullanmamalıdır. termal havuz çam otel

Gittiğiniz Kaplıcadan Beklentileriniz Neler Olmalı?

Termal havuz tedavi yöntemleri ve termal sular insanların şifa aradığı yerler olduğundan dolayı oldukça önem verilmesi gereken işletmelerdir. Bu nedenle işletmelerin ruhsatlı, standartları karşılayan yerler olması gerekir. Çam Otel, Kızılcahamam'ın tek lisanslı termal suya sahip işletmesi olarak öne çıkıyor. İşletme personelinin çalıştığı alana göre yetkinlik sahibi olması, hijyen şartlarının yerine getirilmesi, tesis genelinde kullanılan havlu, çarşaf gibi tekstil ürünlerinin uygun şartlarda yıkanması, tedavi amaçlı gelen kişilerin ya da kaplıcaya giriş yapacak olan insanların yaş ayırt etmeksizin kullanım öncesinde duş alması gibi kuralların uygulandığı tesisler standartları sağlar. Standartlara uygun olarak düzenlenmiş, sürekli kontrollerden geçen tesisleri tercih ettiğiniz zaman hem aldığınız destekleyici tedavinin kalitesinden hem de sürecin sağlıklı olmasından dolayı memnuniyet elde edersiniz. Çam Otel ise termal havuz tedavisini 5 yıldız farkı ile buluşturuyor. termal havuz çam otel Termal havuz kürleri Türkiye’nin sağlık turizmi alanında yükselmesi sonrasında çok daha etkili ve popüler uygulamalar ile güncellenmeye devam etmektedir. Sağlık turizminin ve alternatif tıbbın önemli bir kolu olan kaplıcalarda uygulanan yenilikçi yöntemler sayesinde insanlar daha kaliteli ve kapsamlı destekleyici tedaviler alıyorlar. Bu tedaviler doğru kişiler tarafından yönlendirildiği takdirde pek çok insan için daha konforlu ve kaliteli bir hayatın kapılarını açıyor. Etkili bir termal havuz kullanımı için tedavi sürecinin 2 ila 6 hafta aralığında devam etmesi gerekir. Tedavi boyunca toplam aldığınız kür sayısı 20 adete kadar artabilir. Süreç ve içerik olarak doğru tedavi uygulandığı zaman uzun vadeli ve olumlu geri dönüşler almak her zaman mümkündür. Kadın, erkek ve karma termal havuzlarının yanında Kral ve Deluxe odalardaki küvetlere termal su hizmeti sağlaması ile öne çıkan Çam Otel'de rezervasyon yaptırmak için linke tıklayabilirsiniz. :) İyi tatiller!

*
** Ad Soyad ve E-posta adresi zorunludur. E-posta adresiniz gizli kalacaktır.

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council