Blog

Termal Havuzun 8 Muhteşem Faydası

Termal Havuzun 8 Muhteşem Faydası

Termaz havuz, çeşitli mineraller içeren şifalı suların bulunduğu özel bir alandır. Bilimsel uygulamaların yapıldığı bu alan, sağlık sektörü için oldukça değerlidir. Peki ama termal havuzun faydaları nelerdir?

Ülkemiz, kaplıca ve yer altı suları bakımından zengin bir ülkedir. Dolayısıyla termal havuz kullanımı da oldukça yaygındır. Bununla birlikte termal havuzda uygulanan pek çok tedavi yöntemi de vardır. Özellikle fizik tedavi, psikoterapi ve iklim kürü gibi destekleyici tedavi yöntemlerinin uygulandığı termal havuzlarda farklı hastalıklara yönelik tedaviler de uygulanabilir.

Bununla birlikte termal havuz kullanımı, uygulanan tedavinin şekline ve içeriğine göre değişiklik gösterebilir. Genellikle fizik tedavi uygulamaları ile birlikte kullanılan termal havuz tedavileri arasında çamur banyosu ve gaz banyosu yöntemi ile uygulanan kürler yer alır. Peki termal havuzun hiç bilmediğiniz faydaları nelerdir? Termal havuz nelere iyi gelir?

Çam Otel olarak bu yazımızda termal havuzun faydaları nelerdir inceledik. Eğer siz de termal havuz hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Termal Havuzun Faydaları Nelerdir?

termal havuzda dinlenen kadın

Termal suyun faydaları arasında en bilinen özelliği içerisinde yoğun olarak mineral bulunmasıdır. Farklı birçok minerali ve kükürtü içerisinde barındıran termal havuz suları genel olarak 56 C sıcaklığındadır. Bu sularda bulunan minerallerin iyileştirici ve tedavi edici özelliği ise oldukça ilgi görmektedir.

Tam da bu nedenle termal havuzlar, pek çok hastalığın destekleyici tedavisinde ön plana çıkar. En sık tercih edilen tedavilerin başında ise eklem rahatsızlıklarına yönelik uygulamalar gelir. Suyun içerisindeki minerallere ek olarak ideal sıcaklık seviyesi sayesinde hem eklem hem de cilt rahatsızlıklarına karşı etkili sonuçlar alınmasını sağlar. Peki termal havuzun faydaları nelerdir?

İşte termal havuz kullanımının 8 faydası!

1. Romatizma ile Savaşır

Romatizma insanların hareketlerini kısıtlayan, sürekli tekrarlayan ağrılar ile rahatsızlık duymalarına neden olan bir hastalıktır. Bu nedenle kişilerin ağrılarını dindirmek ve yaşam kalitelerini artırmak için termal tedavi yöntemlerinden destek alınabilir. Öte yandan iltihaplı romatizması olan kişilerin, termal havuz tedavisinden yararlanmadan önce mutlaka doktora danışması gerektiğini belirtelim.

2. Cilt Rahatsızlıkları için Faydalıdır

termal havuzda cilt tedavisi gören kadın

İdeal sıcaklıktaki termal suların pek çok cilt rahatsızlığının tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir. Egzama ve sivilce gibi problemlerin tedavisinde sıklıkla kullanılan termal havuz kürlerinin deride biriken atıkları ortadan kaldırdığı bilinir. Ortalama 40 ºC  sıcaklıktaki termal sularda minerallerin etkisi ile meydana gelen değişimler, derinin daha sağlıklı olmasına katkı sağlar. 

Termal suyun cilt üzerindeki etkileri için Termal Suyun Cilt Hastalıkları İçin Faydaları Nelerdir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

4. Karaciğer Problemlerinin Tedavisinde Yardımcıdır

Hepatit, sarılık, safra kesesi taşı gibi rahatsızlıkların tedavisinde termal havuz kürleri uygulanabilir. Yine siroz başlangıcı için de termal havuz suları ile uygulanan tedavilerden yararlanılabilir.

İlerleyen rahatsızlıklarda ve bulaşıcı hepatit durumunda ise termal havuzların kullanılmaması gerekir. Çünkü termal su tedavileri, kanamanın artmasına neden olabilir. Öyle ki bu durum, hastalığın seyrini olumsuz yönde etkileyebilir. 

4. İdrar Yolu Rahatsızlıklarında Etkilidir

Termal havuzlardaki su, idrar yolu rahatsızlıkları için de kullanılan bir sudur. İdrar içeriğinde yer alan albümin oranını azaltan termal sular, kanda biriken toksik maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Ayrıca termal suların böbrek taşlarına iyi geldiğini, mevcut taşları erittiğini ve yeni taş oluşumunun önüne geçtiğini de söyleyebiliriz.

5. Kas Problemlerine Çözüm Olabilir

termal havuz tedavisi kullanan kadın

Kireçlenme tedavisi ve kas hastalıkları ile ilgili rahatsızların tedavisinde termal uygulamalardan yararlanılabilir. Özellikle termal havuz suları, kireçlenme için etkili bir tedavi süreci sağlarken miyalji ve siyatik gibi rahatsızlıklar için de destekleyici tedavi uygulanabilir. Böylece var olan kas problemlerine çözüm olabilir.

6. İnsülini Dengeler

Şeker hastalarının tedavisinde kullanılan içme ve banyo kürleri, kandaki insülin oranını dengeler. Bu sayede kana geçen şeker ve şekerin dokuya geçiş oranı düzenlenerek kişinin yaşam kalitesi artar. 

7. Kilo Vermeye Yardımcıdır

Termal havuz tedavileri arasında yer alan ve acı su olarak bilinen uygulama suyunun içerisinde sülfat bulunur. Sülfat ise kişilerin daha hızlı bir şekilde yağ yakmasını sağlar. Ayrıca dolaşım sistemini hızlandıran termal su uygulamaları sayesinde vücuttaki ödem de kolaylıkla atılabilir.

8. Kalp Ve Damar Hastalıklarına Karşı Etkili Olabilir

Termal havuz suları, kan basıncını düzenleme özelliğine sahiptir. Bu nedenle kalp ve tansiyon hastaları için uygun tedavi imkanları sunar. Ancak hastaların, kaliteli ve verimli bir şekilde destek tedavisi alabilmesi için mutlaka uzman bir doktora danışması gerekir. 

Termal Havuz Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

aile için termal havuz tedavisi

Termal havuzun faydaları nelerdir artık biliyorsunuz. Öte yandan etkili bir destekleyici tedavi için mutlaka doktor kontrolünde tedaviye başlamanız gerekir. Kulaktan dolma bilgiler ya da bir başkasının fayda sağladığı tedavi fikri üzerinden termal havuz tedavisine başlamak fayda alma ihtimalinizi neredeyse ortadan kaldırır.

Bununla birlikte eğer herhangi bir tedavi amacıyla değil de daha çok kişisel tercihler ile kaplıcaya gidiyorsanız kaplıcanın kullanım kurallarına dikkat etmeniz gerekir. Bu noktada ilk gün için termal havuz kullanımını 15 dakikadan fazla tutmamalı ve aşırı sıcaktan kaçınmalısınız. 

Ek olarak termal havuzu aynı gün içerisinde en fazla 2 kere kullanmalı ve tansiyon probleminiz varsa da mutlaka doktor kontrolünde kullanmalısınız. Ayrıca hamileler, yeni doğum yapmış olanlar ve astım hastaları da termal havuz uygulamalarından kaçınmalıdır. 

İdeal Bir Kaplıca Nasıl Olmalıdır?

kaliteli ve hijyenik termal havuz

Termal havuz kürleri, Türkiye’nin sağlık turizmi alanında yükselmesinden sonra çok daha etkili ve popüler uygulamalar ile güncellenmeye devam etmektedir. Sağlık turizminin ve alternatif tıp yöntemlerinin önemli bir kolu olan kaplıcalarda uygulanan yenilikçi yöntemler sayesinde insanlar daha kapsamlı tedavilerden yararlanmaktadır.

Termal havuz tedavileri, insanların şifa aradığı yerlerdir. Dolayısıyla hijyene ve kaliteye önem verilmesi gereken işletmelerdir. İşletme personelinin çalıştığı alana göre yetkinlik sahibi olduğu ve hijyen şartlarının yerine getirildiği tesisleri tercih ettiğiniz zaman destekleyici tedavinin kalitesinden memnun kalırsınız. 

Ayrıca termal tesislerin, ruhsatlı ve standartları karşılayan yerler olması gerekir. Bu doğrultuda öne çıkan Çam Otel, Kızılcahamam'ın tek lisanslı termal suya sahip işletmesi olarak termal havuz tedavisini 5 yıldız farkı ile buluşturuyor.

Kadın, erkek ve karma termal havuzları ile farklı seçenekler sunan Çam Otel'de, termal suların şifalandırıcı etkilerinden yararlanabilir ve destekleyici tedavilerin farkını hissedebilirsiniz. Üstelik Çam Otel’de konakladığınız süre boyunca otelin size sunduğu termal ve SPA hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz!

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council