Blog

Yazın Vazgeçilmezi: Yüzmenin Faydaları

Yazın Vazgeçilmezi: Yüzmenin Faydaları

Yazın Vazgeçilmezi: Yüzmenin Faydaları

Her tür egzersizin vücut için çeşitli faydaları bulunmaktadır. Ancak yüzme bunlardan ayrılan en önemli sporlardan birisidir. Çünkü yüzme ile vücudun bütün her yeri aynı anda çalışır. Yüzmenin faydaları dediğimiz zaman birçok şeyden bahsetmemiz mümkün olacaktır. Birincisi, suya daldığınız gerçeği kemiklerinizin ve kaslarınızın, yerçekimi kısıtlamalarından biraz uzaklaştığı anlamına geliyor. Bu da vücudunuzun daha fazla çalışması demek. Uzmanlar, yetişkin bireylere haftada 150 dakika orta dereceli aktivite veya 75 dakikalık güçlü aktivite yapmasını önermektedir. İşte bu noktada yüzme, tüm vücudunuzu ve kardiyovasküler sisteminizi çalıştırmanın mükemmel bir yoludur. Bir saatlik yüzme, kemikleriniz ve eklemleriniz üzerindeki olumlu etkileriyle beraber, kalori yakmanızı da sağlar. Yüzme dünyanın en popüler spor aktivitelerinden birisidir. Öyle ki yaz tatillerinde hepimiz çılgınlar gibi yüzmek isteriz. Peki yüzmenin faydaları nelerdir? Bize ne gibi şeyler kazandırır?

Yüzmenin Faydaları

manzara karşısında yüzme sporu yapan sporcu

Tüm Vücudunuzu Çalıştırır

Yüzmenin en büyük faydalarından biri, tüm vücudunuzu gerçekten çalıştırmasıdır. Yüzme:

  • Vücudunuzda strese yol açmadan, kalp atış hızınızı artırır
  • Kasları geliştirir
  • Güçlenmenizi sağlar
  • Vücudunuzu daha dayanıklı bir hale getirir

Yüzme egzersizleri şu şekildedir, size en uygununu bunların arasından seçebilirsiniz:

  • Kurbağalama yüzüş
  • Sırtüstü yüzme
  • Yan kulaç
  • Kelebek
  • Serbest

Bu yüzme stillerinden her biri farklı kas gruplarına odaklanır ve yumuşak bir direnç sağlar. Aslında hangi stilde yüzdüğünüz çok da önemli değildir. Zaten yüzmenin her türlüsünde vücudunuzu suyun içinden geçirmek için kas gruplarının çoğunu kullanırsınız. Bu nedenle de sizin için çok faydalı bir spor olarak ön plana çıkar.

İç Organlarınızı da Korur

Yüzme sporu sayesinde kaslarınız iyi bir egzersiz yaparken, aynı zamanda kardiyovasküler sisteminiz de çalışır. Yüzme kalbinizi ve akciğerinizi ciddi anlamda kuvvetlendirir. Aktif olmayan insanlarla karşılaştırıldığında yüzücüler daha sağlıklı bir vücuda sahiptir. Diğer bazı çalışmalar da, yüzmenin kan basıncını düşürmeye ve kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. havuzda yüzen can simidi

Güvenli Bir Spor Seçeneğidir

Yüzme; artrit, sakatlık gibi sıkıntılar yaşayan insanlar için de uygun bir spor dalıdır. Yüzme, ağrınızın bir kısmını azaltmanıza yardımcı olabilir veya bir yaralanma vakasında hemen iyileşmenizi sağlayabilir. Bir çalışmaya göre rahatsızlığı olan kişilerin eklem ağrısı ve sertliklerinde önemli azalmalar olduğunu tespit edilmiştir. Bu kişiler yüzme ve bisiklete binme gibi aktivitelere katıldıktan sonra daha az fiziksel kısıtlama yaşadıklarını fark etmiştir.

Astım Hastaları İçin de İyi Bir Seçenek Olarak Ön Plana Çıkar

Yüzmenin faydaları arasında, astım hastalığına iyi gelmesi de sayılabilmektedir. Kapalı yüzme havuzlarının nemli ortamı, astımlı insanlar için harika bir aktivite alanı oluşturmaktadır. Sadece bu da değil, aynı zamanda nefes alma egzersizleri gibi, sporla ilişkili solunum egzersizleri, akciğer kapasitesini artırmanıza ve nefes almanızı kontrol altına almanıza yardımcı olabilir. Bazı çalışmalar, havuzları temizlemek için kullanılan kimyasallar nedeniyle astım riskinin artabileceğini de ortaya koymaktadır. Bu nedenle eğer astımınız varsa, yüzme havuzuna gitmeden önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz. bir masa üzerinde kilo takibi yapmaya yaran araç ve gereçler

Kalori yakmanızı sağlar

Yüzme kalori yakmak için etkili bir yoldur. 160 kiloluk bir insan, düşük bir tempoda saatte yaklaşık 423 kalori yakabilir. Aynı kişi daha hızlı bir tempoda saatte 715 kalori yakabilir. Yüzme ciddi anlamda kilo vermenizi sağlar. Kiloyu da sağlıklı bir biçimde verirsiniz. Bu da ileride karşınıza çıkabilecek kiloya bağlı rahatsızlıkların da önüne geçmenizi sağlar. yatakta uyuyan bayan

Uykunuzu Kaliteli Bir Hale Getirir

Yüzme, gece daha iyi uyumanıza yardımcı olacak bir güce sahiptir. Insomnia olan hastalar üzerinde yapılan bir çalışmada, katılımcılar düzenli  yüzme sporu yaptıklarında hem yaşam kalitesinde hem de uyku kalitesinde artış olduğunu bildirmişlerdir. Yaşlı kişilerin yaklaşık yüzde 50'si bir miktar uykusuzluk yaşar, bu yüzden yüzme onlar için harika bir seçenek olabilir. Ayrıca strese bağlı olarak kalitesiz bir uyku düzeni olan insanlar da yüzme ile daha iyi bir düzene kavuşabilecektir.

Moralinizi Artırır

Araştırmalara göre yüzmenin insan üzerinde psikolojik açıdan olumlu etkileri olduğu ortaya çıkmıştır.  Bol bol yüzen insanların ruh sağlıkları ciddi anlamda gelişmekte ve kendilerini iyi hissetmektedirler. Stresi yönetmeye yardımcı olur Yüzmenin faydaları arasında, strese karşı mücadele etmeyi sağlaması da vardır. Araştırmacılar yüzmenin hızlı bir şekilde stresi azaltmak için potansiyel bir güç olduğunu ortaya çıkarmışlardır. Yapılan bir deneyde, yüzme öncesi yüzde 67 olan stres seviyesi yüzme sonrasına ciddi anlamda düşüş yaşamış yüzde 12 oranlarına varmıştır. havuzda yüzmeye hazır bekleyen çocuklar

Çocuklara Uygun Bir Spordur

Çocuklar her gün en az 60 dakika aerobik ve egzersize ihtiyaç duyarlar. Yüzme eğlenceli bir aktivitedir ve çocukların mutlu olmasını sağlar. Çocuklar mutlaka yüzme sporuna özendirilmelidir. Bu onların sağlıkları için atılacak en önemli ve olumlu adımlardan birisi olacaktır.

Uygun Fiyatlı

Yüzmek, herkesin katılabileceği bir spordur. Denizler tüm insanlara aittir bu nedenle denize girmek için para ödemeye gerek kalmaz. Hali hazırda belediyelerin de havuzları bulunmaktadır ve çok makul fiyatlarla bu havuzları kullanmak mümkündür. havuzda kelebek türünde yüzen kişi

Esnekliğinizi Arttırır

Yüzme, yoga ve Pilates kadar etkili olmasa da vücudunuzun esnemesini sağlamaktadır. Yüzerken suya karşı mücadele ettiğimiz için bütün kaslarımız çalışır ve hal böyle olunca da vücudumuzun esnekliği artar.

Vücudu Destekler

Su, vücudun ağırlığının yüzde 90'ını desteklemektedir. Kaldırma kuvveti sizi suyun üzerine kaldıracağı için spor yaparken zorlanmazsınız. Yani diyelim ki futbol oynarken bir bileğinizi burktunuz veya uzun süreli bir yaralanma veya hastalık geçirirseniz, yüzme aktif kalmak için mükemmel bir yoldur.

Terlemeden Egzersiz Yapma İmkanı Sunar

Terleme olgusu sizi diğer egzersiz biçimlerinden uzaklaştırırsa da korkmayın! Bir yüzücü olarak, ne kadar uğraşırsanız uğraşın asla terli hissetmeyeceksiniz çünkü etrafınızdaki su sizi sürekli serinletecek. Bu nedenle fazla kiloya ve terleme problemine sahip olan kişilere yüzme sporu önerilmektedir. havuzda su altında yüzme sporu yapan kişi

Diğer Sporlarda Daha İyi Olmanızı Sağlar

Eğer keskin bir koşucu, bisikletçi ya da başka bir tür sporcuysanız, rutininize yüzmeyi de eklemelisiniz. Çünkü kaslarınızı ve tüm vücudunuzu çalıştıran bu spor, güçlü olmanızı sağlayacak. Zinde kaldıkça da diğer sporları daha etkili bir biçimde yapabileceksiniz.

Daha Zeki Olmanızı Sağlar

Bir araştırmaya göre yüzme eyleminde bulunan erkeklerin kan akışları yüzde 14'e kadar artmıştır. Araştırmacılar, suyun göğsün üzerindeki baskısının bununla bir ilgisi olabileceğini düşünmektedir. Yani su bazlı egzersizlerin beyne kan akışını daha iyi ilettiğini düşünüyorlar. Eğer bu kanıtlanırsa, bizi zekileştirdiğini de rahatlıkla söyleyebiliriz. Sizler de Çam Termal Otel'de misafirimiz olarak birbirinden keyifli dakikalar geçirebilir, termal havuzlarımızda ailenizle iyi vakit geçirebilirsiniz!

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council