Blog

Seçenek Yok Deyip Geçmeyin! Hızlı Bir Tatil için Ankara'da Gidilebilecek Yerler

Seçenek Yok Deyip Geçmeyin! Hızlı Bir Tatil için Ankara'da Gidilebilecek Yerler

Seçenek Yok Deyip Geçmeyin! Hızlı Bir Tatil için Ankara'da Gidilebilecek Yerler

Türk edebiyatının değerli isimlerinden Yahya Kemal Beyatlı, Ankara'nın en güzel yanı İstanbul'a dönüşüdür" demiş. Beyatlı’nın edebi kişiliğine saygımız sonsuz, ancak Ankara ile ilgili durum ise değişmiş durumda.

Günümüzde başlı başına bir cazibe merkezi haline geldi Ankara. Büyüyen endüstri, gençleri çeken üniversiteler, klasik istihdam alanı devlet daireleri… Ankara’da hayat var!  Sadece keşfetmeyi bilmek gerek. Bunu bildikten sonra Ankara’da yapılacakların listesi saymakla bitmiyor. Eğer hafta içleri çalışıyorsanız her hafta sonu bu seçeneklerden bir tanesini deneyerek haftanıza renk katabilir kendinizi canlandırabilir ve Ankara’da hareketli bir hayatın kapılarını açabilirsiniz.

Eğer Ankara’yı ziyarete gelmeyi düşünüyorsanız da yine bu liste seyahat platinizi yaratmaz açısından son derece faydalı olacaktır. Ankara’da gidilebilecek yerler, kentin hem sakinlerine hem de ziyaretçilerine pek çok farklı seçenek sunuyor. Ankara’da gidilebilecek yerler listesi karşınızda!

Ankara'da Gidilebilecek Yerler: Kent İçi Kaçışlar

Ankara’da gidilebilecek yerler arıyorsunuz ama şehirden dışarı çıkmak istemiyor musunuz? O zaman kent içi kısa kaçışlar tam size göre. İster arabanıza atlayan ister toplu taşıma imkanlarını kullanın. Kia bir yolculuk sonrası nefes aldıracak rotalara ulaşmanız mümkün.

Kentin İçinde Küçük Bir Kaçamak: Eymir Gölü

ankarada gezilecek yerler eymir gölü

Öncelikle fazla uzağa gitmeden Ankara’da keyfini çıkartabileceğiniz bir yer ile başlayalım listemize… Eğer bir Ankaralıya “Ankara’da gidilebilecek yerler nelerdir?” diye sorarsanız. ilk seçeneklerden bir tanesi mutlakaya Eymir olacaktır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi arazisinde yer alan Eymir Gölü, su sporlarının yapıldığı bir alan. Göl kenarında gün batımını izlemek, bir ODTÜ klasiği olan balık ekmek yemek Eymir’de yapabilecekleriniz arasında Ankara’da gidilebilecek yerler arasında Eymir Golü’nü bir akşam üstüne bile sığdırabilirsiniz. Yaz mevsiminde gideceklere uyarımız: yanınıza mutlaka sinek kovucu sprey alın! Eymir Gölü Ankara’da gidilebilecek yerler arasında en kolay gidilebilen ve gittiğinize en çok memnun olacağınız yerlerden biri.

O Bir Klasik: Kuğulu Park

ankarada gezilecek yerler kuğulu park

Ankara’da gidilebilecek yerler arasında bir klasik varsa, orası kesinlikle Kurulu Park’tır. Ankara şehir merkezinde Tunalı Hilmi Caddesi’nde yer alan Kuğulu Park, şehir içerisindeki işlerinizi hallettikten sonra biraz uzaklaşıp nefes alabileceğiniz bir yerdir. Kuğulu Park’ta simit ya da kağıt helvanın tadını çıkartırken seyyar satıcıdan aldığınız çayları yudumlayabilir; park havuzundaki kuğuları ve ördekleri seyrederken sokak müzisyenlerinin melodilerine kulak verebilirsiniz. Evet, şehirden pek de uzaklaşmadınız ancak Ankara’da gidilebilecek yerler arasında en kolay ulaşılan ve en keyifli olan yere vardınız! Kuğulu Park civarındaki kafe ve restoranlarda keyifli vakit geçirebilir, Tunalı Hilmi Caddesi’nde alışveriş turuna çıkabilirsiniz.

Gençlerin Buluşma Noktası: Seymenler Parkı

ankarda gidilebilecek yerler seğmenler parkı

Ankara’da gençlerin buluşma noktası niteliğindeki bir yer varsa, orası Seymenler Parkı’dır. Seymenler Parkı, Çankaya’nın dik yokuşlarından tırmanınca, eski Cumhurbaşkanlığı Konutu’na ulaşmadan karşınıza çıkar. Yokuşlu bir vadi üzerine kurulmuş olan bu park, özellikle uzun yaz günlerinde gençlerin buluşma noktasıdır. Ankara’da gidilebilecek yerler arasında en keyifli ortamlardan bir tanesi Seymenler Parkı’dır. Ankara’nın geleneksel halk oyunları figürü Seymen’den adını alan bu park, şehir içi kaçamak noktalarından bir tanesidir. Yanınıza katlanabilen bahçe sandalyelerini ve atıştırmalıklarınızı alın, kendinizi bu parka atın. Parkta özellikle akşamları amatör müzisyenlerin performanslarına kulak verebilir, sokak sanatçılarının gösterilerini izleyebilirsiniz. Ankaralılar olarak tek ricamızsa, lütfen parkı temiz bırakalım!

Piknik Zamanı: Ahlatlıbel Tesisleri

ankarada gidilebilecek yerler ahlatlıbel tesisleri

Ankara’da gidilebilecek yerler arasında piknik alanları da on plana çıkmakta. Bunlardan ev sevilenlerinden bir tanesi de Ahlatlıbel Tesisleri, Anlatlıbel Tesisleri, ailece keyifli bir gün geçirmek isteyen Ankaralıların ve Ankara ziyaretçilerinin vazgeçilmez ziyaret noktalarından bir tanesi. Ahlatlıbel Tesisleri içerisinde hem kendi evinizden getirdiğiniz piknik yiyeceklerinizi atıştırabilirsiniz, hem mangal yapabilirsiniz hem de restoranlardan yiyecek içecek satın alabilirsiniz. Ahlatlıbel Tesisleri Ankara’da gidilebilecek yerler arasında özellikle uçurtma sevdalılarının favorisi. Uçurtma uçurmak için buraya gelebilirsiniz. Ayrıca ormanda bisiklet turu yapabilir, yürüyüşe çıkabilir, yeşilin ve temiz havanın tadını çıkartabilirsiniz.

Tarihin İçinde Bir Yolculuk: Ankara Müzeleri

ankarada gidilebilecek yerler anıtkabir

Ankara’da gidilebilecek yerler arasında birbirinden keyifli müzeler de yer almaktadır. Ankara’yı ziyaret etmek bir anlamda Türkiye’nin ve dünyanın tarihine doğru bir yolculuk da yapmak anlamına gelir. İçerisinde Kurtuluş Savaşı’na dair muazzam müzeler bulunduran Anıtkabir bu anlamda ilk durağınız olabilir. Hem Ata’mıza saygı ziyaretini gerçekleştirebilir hem de Kurtuluş Savaşı ile ilgili bilgiler edinebilirsiniz. Tarihte biraz daha geriye gitmek isterseniz, adresiniz Anadolu Medeniyetleri Müzesi olmalıdır. Bu müzede farklı medeniyetlerden kalma tarihi eserleri görebilir, Anadolu’da bizden önce yaşamış insanların bıraktıkları eserlere göz atabilirisiniz. Buradan sonra Etnografya Müzesi’ne uğrayabilirsiniz. Anadolu Uygarlıkları arasında yer alan Selçuklu Devleti’nden başlayarak pek çok farklı eseri inceleyebilirsiniz. Daha sonra bu eserlerden bir tanesin daha yakından deneyimlemek isterseniz, Ankara Kalesi’ne çıkabilirsiniz. Ankara Kalesi etrafındaki aslına uygun olarak yenilenmiş bölgede alışveriş yapabilir, özellikle de çocukların ilgisini çekecek olan Rahmi Koç Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Ankara’da gidilebilecek yerler arasında Ulus’ta yer alan I. TBMM Müzesi de görülmeye değerdir. Bu müzede Kurtuluş Savaşı’nın ilk yıllarında kullanılan meclisi görme fırsatına sahip olabilirsiniz. Son yıllarda ilgi gören ve hem Ankaralılar hem de turistler tarafından ziyaret edilen Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Erimtan Arkeoloji Müzesi, ÇerModern, Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, MTA Tabiat Tarihi Müzesi de görmeye değer yerler arasında yer alıyor.

Ankara'da Gidilebilecek Yerler: İlçelerde Keyif Zamanı

Ankara’nın ilçeleri de en az merkezi kadar hareketli ve keyifli. Ankara’da gidilecek yerler arayanlar için ilçeler harika tatil rotaları oluşturuyor. Ankara’dan sadece kısa birer yolculuk sonrasında ulaşabileceğiniz bu ilçelerde keyifli vakit geçirebilirisiniz.

Tarihi ve Turistik: Beypazarı

ankarada gidilebilecek yerler beypazarı

O sadece bir soda markası değil! Beypazarı, Ankara’nın en gözde ilçelerinden bir tanesi. Ankara’da gidilebilecek yerler arasında hem tarihi yapısı hem de turistik özellikleri ile ön plana çıkıyor. Beypazarı’nda Kent Tarihi Müzesi, Türk Hamamı Müzesi ve Yaşayan Müze gibi tarihi yerleri gezebilirsiniz. El sanatları ile ünlü Beypazarı’nın çarşılarında dolaşabilir, ilçenin meşhur tarım ürünü havuç ile yapılan dondurma ve lokma gibi yiyeceklerin tadına bakabilirsiniz. Beypazarı her mevsim güzel olsa da festival zamanlarının keyfi bir ayrı çıkar. Her sene Şubat ayında gerçekleşen Beypazarı Kızak Şenliği ve Eylül ayındaki Uluslararası Beypazarı Festivali görülmeye değer etkinliklerdir. Ankara’da gezilecek yerler arasında bu hareketli ilçeyi gezmenizi öneririz.

Doğa ile Baş Başa: Kızılcahamam

ankarada gidilebilecek yerler kızılcahamam

Ankara’da gidilebilecek yerler denince, dört mevsim tadını çıkartabileceğiniz bir yer arıyorsanız, Kızılcahamam doğru tercih olacaktır. Yeşilin binbir tonunu bulabileceğiniz Kızılcahamam, benzersiz bir tatil noktasıdır. İsterseniz ailece güzel bir tatil yapabilir, isterseniz partnerinizle romantik bir kaçamak için tercih edebilirsiniz. Alıcın Manastırı, Başköy Kalesi, Abacı Peri Bacaları gibi doğal oluşumlar sizi hayran bırakacaktır. Ankara’da gidilebilecek yerler arasında bir milli parka yakınlığı ile size doğanın içinde olma fırsatı veren Kızılcahamam, Soğuksu Milli Parkı’nda yürüyüş yapmanıza imkan tanır. Bütün bunların yanısıra Kızılcahamam’da bir de kaplıcalar yer almaktadır. Şifa dağıtan bu merkezlerde yeniden doğmuş gibi hissedeceksiniz. Kızılcahamam kaplıcalarının suyu pek çok farklı rahatsızlığa iyi gelmektedir. Dermatolojik, romatizmaya bağlı ya da psikolojik kaynaklı hastalıkların tedavisi için Kızılcahamam kaplıcalarının kapısını çalabilirsiniz. Bu kaplıacarda geçireceğiniz bir hafta, size kendinizi yeniden doğmuş gibi hissedeceksiniz. Kızılcahamam’a yolunuz düşerse, hem sakin bir hafta sonu geçirmek hem de kaplıca suyunun bereketinden yararlanmak için sizleri Cam Termal Hotel’e de mutlaka bekliyoruz.

Üzüm Diyarı: Kalecik

ankarada gidilebilecek yerler kalecik

Ankara’da gidilebilecek yerler arasında şarapları ve üzüm üretimi ile ön plana çıkan bir ilçe ile devam edelim listemize. Bir üzüm diyarı olan Kalecik, Ankara’ya bir buçuk saat uzaklıkta bir mevkide yer alan küçük bir ilçe. Kent merkezinde sizi karşılayan üzüm ezen kadın heykeli, bu ilçenin en meşhur yiyeceği olan Kalecik Üzümü’nü gözleriniz önüne seriyor. Kalecik’te Kalecik Kalesi, Eski Kalecik Evleri, Kızılırmak Köprüsü, Saray Camii, Develioğlu Köprüsü, Tabakhane Camii, Kazancıbaba Türbesi gibi yerleri Kalecik’te gezebilirsiniz. Özellikle hasta mevsiminde giderseniz bağ bozumunu izleyebilirsiniz. Kalecik Ankara’dan gidilebilecek yerler arasında sakin bir kaçamak arayanların favori mekanlarından biri.

Adeta Bir Kent Gibi: Şereflikoçhisar

ankarada gidilebilecek yerler şereflikoçhisar

Ankara merkezine en uzak olan ilçe, Ankara’da gidilebilecek yerler arasında keşfedilmeyi bekleyenlerden bir tanesi. M.Ö. 3000’li yıllara kadar dayanan uzun bir tarihi olan Şereflikoçhisar, Ankara’da gidilebilecek yerer listesine yeni bir yer eklemek isteyenlerin tercihi. Şereflikoçhisar öncelikle Ankara’nın Tuz Gölü’nün ev sahibi. Tuz Gölü Ankara’da gidilebilecek yerler arasında en enteresan yerlerden bir tanesi. Üzerinde yürüyebileceğiniz beyaz bir çöl gibi uzanan Tuz Gölü, Ankara’dayken mutlaka görülmesi gereken bir yer. Şereflikoçhisar’ın ziyaretçilerine sundukları sadece bununla sınırlı değil. Alaaddin Camii, Kara Kuvvetleri Tatbikat Merkezi ve Hirfanlı Baraj Gölü bu ilçenin sunduğu gezilip görülebilecek yerler arasında.

Ankarada Gidilebilecek Yerler: Komşularda Keyif Vakti

Ankara’da gidilebilecek yerler arasında yakındaki şehirleri keşfetmek isteyenler için de önerilerimiz var. Belki Ankara’ya turist olarak geldiniz ve civarı da keşfetmek istiyorsunuz. Belki Ankara’ya turist olarak gelen arkadaşlarınızı gezdirmek istiyorsunuz. Belki de uzun senelerdir Ankara’da yaşıyorsunuz ve yan şehirleri gezmek arzusundasınız. Motivasyonunuz hangisi olursa olsun Anlara’da gidilebilecek yerler aranda komşu şehirler de yer alıyor.

Anadolu’da Bir Avrupa Kenti: Eskişehir

ankarada gidilebilecek yerler eskişehir

Ankara’da gidilebilecek yerler arasında son yıllarda ön plana çıkan bir yer ile başlayalım komşular sıralamasına. Eskişehir, özellikle de TCDD’nin yüksek hızlı tren uygulamasından sonra gözde bir destinasyon oldu. Eskişehir’de hem tarihi, hem doğal hem de kültüren güzellikleri keşfetmek mümkün. Odunpazarı Evleri, Haller Genclik Merkezi, Devrim Arabaları Müzesi, Cam Müzesi, Balmumu Heykel Müzesi, Karikatür Müzesi, Sazova Parkı, Adalar ve Harikalar Diyarı gibi yerleri gezebilirsiniz. Trenle gidebilir, şehir içerisinde tramvayla seyahat edebilirsiniz. Günübirlik kaçamaklar için idealdir. Eskisehir’in içerisinden akan nehir sayesinde kendinizi sanki Ankara’dan gidilebilecek yerler arasında bir Avrupa kentine gelmiş gibi hissedeceksiniz. Eskisehir’e kadar gitmişken mutlaka meşhur ciböregin de tadına bakmanızı öneriyoruz.

Doğaya Kaçış: Abant Gölü

ankarada gidilebilecek yerler abant gölü

Ankara’da gidilebilecek yerler arasında muhteşem doğası ile ön plana çıkan bir komşu da Bolu’dur. Bolu’nun Ankara ve İstanbul arasında bir konumda yer alması. bu iki şehirden dostların buluşması için de ideal bir ortam sağlamaktadır. Abant Gölü’de ister günübirlik ister konaklamalı gidebilirsiniz. Göl etrafında at ile ya da yürüyerek gezinti yapabilir, nefis alabalıkların tadını çıkartabilirisiniz. Kenti mangalınızı kendiniz yapmak isterseniz bu da mümkündür. Dilerseniz de gol etrafında bisiklete binebilirsiniz. Fotoğraf meraklıları için de burası efsane kareler yakalayabilirler. Abant Gölü özellikle sonbaharda bir iki saat içerisinde Ankara’dan gidilebilecek yerler arasında yer almaktadır. Abant’a kadar gelmişken Örmeci Yaylası, Sinekli Yaylası, Abant Köy Pazarı, Güzeldere Şelalesi, Akkaya Travertenleri ve Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı gibi yerleri gezebilirsiniz. 

Osmanlı’da Bir Gün: Safranbolu

ankarada gidilebilecek yerler safranbolu

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Safranbolu, Ankara’da gidilebilecek yerler arasında yer alıyor. Ankara’ya sadece iki saatlik bir otobüs yolculuğu mesafesinde olan Safranbolu’nun tarihi merkezinde zaman adeta dönmüş gibi. Burası sanki Osmanlı Devleti döneminde dönüp kalmış. Bu eşsiz tarihi dokuyu elbette ki Safranbolu’daki tarihi evler yaratıyor. Safranbolu Evleri orijinallerine uygun olarak korunmuş durumdalar. Safranbolu’ya kadar gelmişken Tokatlı Kanyonu, Kristal Cam Terası, Bulak Mencilis Mağarası ve Hıdırlık Tepesi’ne uğrayabilirsiniz. Safranbolu’nun konaktan uyarlama evlerinde kalabilir, kendinizi bir Osmanlı paşazadesi gibi hissedebilirsiniz!

*
** Ad Soyad ve E-posta adresi zorunludur. E-posta adresiniz gizli kalacaktır.

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council