Blog

At Kestanesinin 15 Dikkat Çekici Faydası

At Kestanesinin 15 Dikkat Çekici Faydası

at kestanesi

Yüzlerce yıldır geleneksel tıpta kullanılan at kestanesi, modern tıpta da ilaç yapımında ve kozmetik sektöründe kullanılmaya devam ediliyor. Peki at kestanesi nedir, at kestanesinin zamana meydan okuyan faydaları nelerdir, nerelerde bulunur? Gelin bir göz atalım. 

At Kestanesi Nedir?

At kestanesi, atkestanegiller familyasından, toplamda on üç farklı türü bulunan 15-30 metre yüksekliğine ulaşabilen bir süs bitkisidir. Çiçekleri genellikle yaprak köklerinde sarı, pembe lekeli veya beyazdır. 20 ile 50 çiçek bulunan salkımları ilkbaharda oluşur. Bu salkımlarda 1 ile 5 arası meyve, yani at kestanesi, oluşur. At kestanesi yeşil ve dikenli kapsülünün içinde bir veya birkaç tohum içerir. Nisan ve Temmuz aylarında çiçek açan bitki, P vitamini açısından oldukça zengindir.

At kestanesi salkımı ve çiçekleriİlginç adıyla dikkat çeken at kestanesi ağacı, adının yarısını meyvesinin atların nefes almasına yardımcı olduğu düşüncesinden alırken diğer yarısını ise, tahmin edebileceğiniz gibi, kestaneye benzeyen görünümünden alır.

Birçok derde deva olabilmesine karşın at kestanesi, “eskulin” adı verilen zehirli bir madde içerir, faydalarına geçmeden önce bunu belirtip at kestanesinin işlenmemiş halinin yenmemesi ve doğru kullanılması gerektiğini hatırlatalım.

At Kestanesinin 15 Faydası

At kestanesi, hemoroidden romatizmaya kadar pek çok rahatsızlıktan kaynaklanan semptomların hafifletilmesinde takviye besin olarak kullanılır. Fakat faydalarını bu şekilde özetlemek ona haksızlık olacağından at kestanesinin faydalarını tek tek ele alalım.

1. Antienflamatuar özelliği sayesinde at kestanesi iltihapların atılmasına yardımcı olur.

2. Basur tedavisinde meydana gelen kanamaları azaltır.

3. Kan dolaşımını artırdığından ödem ve varis tedavisinde kullanılır. Yine aynı sebepten damar tıkanıklığına iyi gelir.

4. Genetik olmayan, uykusuzluk veya yorgunluktan kaynaklanan göz altı morluklarını yatıştırır.

5. İçerdiği apigenin sayesinde sarkan derilerin toplanmasına yardımcı olur, selülite iyi gelir.

6. Kırışıklık önleyici olarak kullanılır.

Romatizma, eklem ve kol ağrısı

7. Romatizma nedeniyle eklem ve kemiklerde ortaya çıkan ağrıları dindirmeye yardımcı olur.

8. Kronik stres ve yorgunluğa iyi gelir.

9. Sivilce ve güneş lekelerinin giderilmesinde etkilidir. 

10. Gözeneklerin kapanmasına yardımcı olur.

11. Saçın sağlıklı uzamasını sağladığından ve saç dökülmesini engellediğinden saç bakımı için idealdir.

Öksüren kadın

12. Öksürüğü kısa bir sürede dindirmek için göğüs bölgesine masaj yaparak kullanılabilir.

13. Yüzde meydana gelen kılcal damar izlerinin giderilmesine yardım eder.

14. İshal, ateş ve prostat gibi rahatsızlıkların neden olduğu semptomların hafiflemwesine yardımcı olur.

15. Vücutta genetik sebeplerle veya devamlı aynı pozisyonda oturmaktan oluşmuş kılcal damar çatlaması tedavisinde kullanılır. 

At Kestanesi Nasıl Kullanılır?

At kestanesinin kullanılabilir kısımları tohum, kabuk ve yapraklarıdır. Bitkinin bu kısımları alınarak krem, yağ veya jele dönüştürülür.  Özellikle ilaç ve kozmetik sanayinde yararlanılan bu bitkiyi kozmetik ürünü veya ilaç olarak satın alabileceğiniz gibi, doğru yöntemlerle hazırlayıp evinizde de kullanabilirsiniz.

Bunun için yapabileceklerinizden biri, at kestanesini 45 gün boyunca zeytinyağına koyarak güneşte bekletmek ve bekleme süresinden sonra yağını süzmektir.

Bir diğer yöntem olarak bitkinin kurutulmuş yaprak ve kabuklarını kaynamış suda demlemeye bırakabilir ve çay şeklinde tüketebilirsiniz. Bu şekilde kullandığınızda çaydan bir bardaktan fazla içmemelisiniz.

At Kestanesi Yağı

At kestanesi yağı ve at kestaneleri

At kestanesini yağ formunda birçok ilaç ve kozmetik ürünün içeriğinde görebilirsiniz. Özellikle ciltteki sivilce ve güneş lekesi tedavisi için geliştirilen pek çok üründe bu bitkinin yağından faydalanılır. At kestanesi yağını bu tür problemleri çözmek için doğrudan peeling olarak da uygulayabilirsiniz.

At kestanesi yağını cildinize masaj yaparak krem şeklinde uygulayabilirsiniz. Bu işlem özellikle kırışıklık önleyici ve giderici özelliğinden faydalanmak, gözeneklerin kapanmasına yardımcı olmak için tercih edilebilir. 

Nezle veya soğuk algınlığından kaynaklı öksürüğü dindirmek için yağı göğüs bölgesine kalpten yukarıya masaj yaparak uygulayabilirsiniz. 

Saçınıza bakım yapmak ve sağlıklı uzamasını sağlamak için de at kestanesini tercih edebilirsiniz. Şampuanınıza az miktarda at kestanesi yağı karıştırılabilir ya da saç diplerine yağ ile masaj  yapabilirsiniz.

At Kestanesi Kremi

Cildi nemlendirip bakımlı görünümüne katkı sağladığından at kestanesi kremi günlük bakım kremi olarak gözde bir üründür. Kullanacağınız kremin türüne göre değişmekle birlikte, genellikle kremin günde iki kez düzenli olarak kullanılması önerilir.

Kan dolaşımını hızlandırıp tıkanmış damarları açmaya yardımcı olduğundan at kestanesi kremini ödem, bacak şişmesi ve varis gibi rahatsızlıktan muzdarip olanlar gönül rahatlığıyla kullanabilir ve düzenli kullanımda faydasını görebilir.

Egzama rahatsızlığı olanlar yine at kestanesi içerikli kremlere başvurabilir.

At Kestanesi Çayı

at kestanesi çayıBu meyveyi kaynamış suda 5-6 dakika kadar demleyip süzerek çay olarak tüketebilirsiniz ancak at kestanesi çayını çocuklara kesinlikle vermemelisiniz.

Günlük tüketim miktarını aşmadan içtiğinizde at kestanesinin birçok faydasını fark edebilirsiniz. Krem ve yağı gibi at kestanesinin çayı da cilde iyi gelir, güzellik verir. Vücuttaki ödemi atmak için de at kestanesi çayı içebilirsiniz. 

Bu çay aynı zamanda uyku problemlerine iyi gelir, bağırsak sağlığını korur ve kan şekerini düzenler. 

At Kestanesi Nerelerde Bulunur?

Peki bu binbir derde deva, çeşit çeşit ürün ve ilaçta yer alan at kestanesi nerelerde bulunur? İsmini pek duymasak da içinde onlarca şifa bulunduran at kestanesinin belki de onlarca kez yanından yürüyüp geçmiş olabilirsiniz.

At kestanesi, ağacı her ne kadar Balkan yarımadasına özgü bir bitki olsa da onunla pek çok farklı bölgede karşılaşmak mümkün. Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’nın hemen hemen tüm ılımlı bölgelerinde at kestanesi ağacı kendine yaşam alanı oluşturmuştur.

Özellikle Büyük Britanya’da peyzaj amaçlı bol bol dikilen bu ağaç, Britanya’ya da ülkemizden gitmiştir. Ülkemizde de Britanya’da olduğu gibi peyzaj amaçlı süs bitkisi olarak parkları, bahçeleri benzeyen bu ağaç, Ankara’nın yeşil yüzü Kızılcahamam’da da sık sık karşımıza çıkar.

Kendine has doğasıyla ziyaretçilerini büyüleyen Kızılcahamam’ın en güzel yerinde yer alan Çam Termal Otelin termal suyunun keyfini çıkarırken sadece bir süs bitkisi olarak değil, içinde barındırdığı birçok sırrı da düşünerek hayran olacağınız ve huzur bulacağınız at kestanesi ağaçlarına daha yakından bakmanız için sizleri de otelimize bekliyoruz.

 

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council