Blog

Ekim Ayında Yapılabilecek Aktiviteler Listesi

Ekim Ayında Yapılabilecek Aktiviteler Listesi

Ekim Ayında Yapılabilecek Aktiviteler Listesi

Ekim, yılın en güzel aylarından biridir. Özellikle birçok sektörün yeni sezona giriş yapmasıyla beraber yapacak çok şey oluyor! Ayrıca yazın bittiğini resmen itiraf eden bir aydır. Deniz, kum, güneşin yerini kahve ve battaniyeler alır. Sonbahar, özellikle yaratıcı yanınızı keşfedip ortaya çıkarabileceğiniz ya da kendinize bakabileceğiniz önemli bir dönem. Hadi gelin ekim ayında yapabileceklerimize bir bakalım.

1. Arkadaşlarınızla Sonbahar Fotoğraflarınız Olsun

ekim ayında yapılacaklar, arkadaşlar ile fotoğraf

Önce ufak bir öneriyle başlayalım: Yaz aylarında çektirdiğimiz sayısız fotoğrafla beraber sonbaharın ve kışın geldiğini anladığımız ekim ayında da arkadaşlarınızla sonbahar fotoğraflarınızın olması kulağa güzel geliyor.

2. Bergama’ya Gidin

İzmir’in doğal şifa kaynaklarından biri olan Bergama, eski dönemlerde tıbbın merkezi olarak da görülmekteydi. Kalabalıktan biraz geri çekilmek ve ruhunuzu stresten arındırmak için Bergama, gidilecek en ideal yerlerden biri olabilir.

3. Kerpe’yi Ziyaret Edin

İzmit’in en eski balıkçı bölgelerinden biridir Kerpe. İstanbul’a yakın olması nedeniyle de İstanbulluların sık ziyaret ettiği yerlerden biridir. Kerpe’de sonbahar başka bir havaya bürünüyor. Deniz, dalgalar ve kayaların doğal hareketlenmeleri, ziyaret edenler için görsel bir şölene dönüşüyor.

4. Film Ekimi Başlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) 2002 yılında İstanbul’da, 2011 yılından bu yana da Türkiye’nin çeşitli illerine giderek gösterim yaptığı Film Ekimi, bu 5 ile 14 Ekim arasında yapılıyor. İKSV’nin bu etkinliği, sonbaharın gelişiyle beraber ‘’güz filmleri’’ etkinliğidir diyebiliriz.

5. Ekim Festivali İstanbul’da

istanbul uniq ekim festivali

UNIQ İstanbul’un bu yıl İstanbul’da ilk kez düzenleyeceği ‘’Ekim Festivali Birlikte Güzel’’ 13 – 14 Ekim’de sizleri bekliyor olacak! UNIQ Açıkhava Sahnesi’nde düzenlenecek olan etkinlik sonbaharın gelişiyle beraber gelenlere 2 gün boyunca festival coşkusu sunacak. Ayrıca konumu gereği de UNIQ İstanbul, şehrin merkezlerinden birinde ve doğayla iç içe bir atmosfere sahip. Yarışma ve müzik ziyafetleriyle şenlenecek olan etkinliği kaçırmayın deriz.

6. Edirne Müzik Festivali’ne Gidin

Sonbaharın güzelliği ile beraber bunu kutlamak ve bir festival havası yaşamak adına yapabileceklerinizden biri de Edirne Müzik Festivali’ne katılmak olacaktır. 5 – 7 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek festivale onlarca farklı sanatçı, müzikleriyle katılıp eşlik edecek.

7. Termal Turizm Deneyimini Çam Hotel ile Yaşayın

Yazın bitmesiyle beraber aşırı güneşlenme sonucu problemler mi yaşıyorsunuz? Ya da gözeneklerinizden yana şikayetiniz var. Özellikle yazın kavurucu güneşinden başı ağrıyanlar SPA ile yenilenme ihtiyacı hissederler. Ya da hiçbiri değil de, ruhunuzu dinlendirmek ve kendinizi şımartmak için gidilecek bir adres arıyorsunuz. Öyleyse Çam Hotel’in tam da sizin arayışınıza uygun bir müessese.

çam termal otel, ekim ayında yapılacaklar

Nedenlerine gelince; Ankara Kızılcahamam’da, doğanın içinde yer alan Çam Hotel, eşsiz termal su deneyimi, birbirinden farklı spor aktiviteleri, her damağa uygun menüsüyle birlikte sonbahar gelirken gidilecek en şahane yerlerden biri! Ayrıca termal turizmin önemli merkezlerinden biri olmasının yanında çeşitli toplantılarınızı gerçekleştirebileceğiniz salon ve odalara da sahiptir. Online rezervasyon yapabileceğiniz Çam Hotel’in sitesi içinde gezinerek fırsat ve imkânları öğrenebilirsiniz.

8. Boğaz’da Bisiklet Turu Var!

3 Ekim Çarşamba günü pedallar çevriliyor! İstanbul’un bienal mekanları başta olmak üzere, şehrin değişik bölgelerini sekiz farklı turla ve uzman rehberler eşliğinde gezebilirsiniz! 3 Ekim günü Bahçeköy’de başlayıp Emirgan Korusu’nda bitecek olan bisiklet turuna katılırken yanınıza kalın bir şeyler almayı unutmayın!

9. Sonbahar Klasiği Olan Yedigöller’e Gidin

Güzün gelmesiyle yapılacak en güzel aktivitelerden biri de tabii ki sonbahar klasiği haline gelen Yedigöller’i ziyaret etmektir! Öyle ki, ziyaretçilerinin sonbahar aylarında düzenli olarak gelip tadını çıkardığı bir manzara ve doğaya sahiptir. Sessizliği, doğanın içinde yürüyebileceğiniz alanı ile Yedigöller, Ekim’de mutlaka gidilmesi gereken yerlerin başına geliyor.

10. Ekim Ayı Çıkışlı İşleri Takip Edin

bale, ekim ayı etkinlik

Ekim ayında çıkacak kitap, film, tiyatro oyunları, konser, gösteri ve müsabakaları takip etmek çok kolay. Daha sonra kaçırdığınız için üzüleceğiniz bir etkinliği önceden öğrenip gitmek için kolları sıvayın.

11. Atölyelere Katılın

İlgi alanları ve hobilerinize göre çeşitli atölyelerde bulunun. Mesela tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gelişim gösteren yeme ve içme kültürü, elbette herkesin merak ettiği bir konu. Özellikle kahve dünyasındaki gelişmeler, bu yönde atölyeler açılmasını da sağladı. Kahve, mutfak gibi el emeği gerektiren atölyelerin yanı sıra yazarlık, müzik atölyelerini de katılabilir ve sanatla iç içe bir sonbahar geçirebilirsiniz!

12. Turlara Katılın

Her ay farklı konseptlerde yürütülen yurt içi ve yurt dışı turlara katılmak maceracı yönünüzü keşfetmenize olanak sağlayabilir. Ayrıca yeni yerler, yüzler ve mekanlar görmenin sizi dünya vatandaşı olma yolunda bir adım daha öne çıkaracağını bilmelisiniz. Bu açıdan kendinizi güvenilir olduğunu bildiğiniz turların kollarına teslim etmek ruhunuza iyi gelecektir.

13. Modayı Takip Edebilirsiniz

sonbahar modası, ekim ayında yapılacaklar

Moda severlerin kış sezonuna girerken yeni kreasyonlara bakmalarını öneririz. Her seferinde daha yeni ve güncel yaratıların sunulduğu bu işleri takip ederek size yakışacak kıyafetleri seçebilir ve soğuk mevsimlere yeni giysilerinizle merhaba diyebilirsiniz.

14. Bir Hayal Defteri Oluşturun

Günlük, haftalık ya da aylık olarak yazabileceğiniz bir deftere sahip olmak işinize yarayabilir. Kendinizle baş başa kaldığınızda kağıda dökeceğiniz bir iki cümle daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Ayrıca plan ve programlarınızı yazacağınız bir ajanda sistemi de yaratabilir, işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

15. Sonbahar Rotası Oluşturun

Önerilenler dışında kendinize gidip görülecek bir sonbahar rotası oluşturun. Şile, İğneada, Şirince, Adrasan, Safranbolu, Şavşat, Pamukkale gibi ülkenin değişik bölgelerinden en çok merak ettiğiniz yerleri seçin ve Ekim günlerinizin bir bölümü bu doğa harikası yerlerde geçirin. Dönünce keyfiniz daha yerinde olacak!

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council