Blog

Fuaye Nedir? Toplantılarda Fuaye Alanının Önemi

Fuaye Nedir? Toplantılarda Fuaye Alanının Önemi

Bir organizasyona katılan insanların bulunduğu fuaye alanının kuş bakışı görünümü

Fuaye nedir sorusunun genellikle sosyal tesis, otel ya da gösteri merkezi gibi yapılarda bulunan alanlar ile ilişkilendirildiğini söylemek mümkün. Bununla birlikte fuayenin tam olarak ne olduğu ve ne işe yaradığına dair bilinmeyen daha pek çok ayrıntıdan söz edilebilir. 

Birçok farklı ihtiyaca cevap veren ve büyük yapıların olmazsa olmazlarından biri olan fuaye alanları ile ilgili detaylı bilgiyeye sahip olmak, başta önemsizmiş görünse de size herhangi bir organizasyon için mekan seçimi yapacağınız sırada yardımcı olabilir. 

Çünkü organizasyonlarda verilen aralarda çoğu zaman konukların dışarıda birbirleri ile sohbet edebilecekleri ve dinlenebilecekleri bir alana ihtiyaçları vardır. 

Bizler de başkent Ankara’da, kongre ve organizasyonlar için en çok tercih edilen konaklama merkezlerinden biri olan Çam Otel olarak bugünkü yazımızda fuaye nedir sorusunu tüm ayrıntıları ile ele alıyoruz. Yazımızda fuaye alanlarının özelliklerine ve etkili bir toplantı yönetimi için fuayenin önemine değiniyoruz. 

Tüm bunları öğrenmek için hem keyifli hem de bilgilendirici yazımızı sonuna kadar okuyabilirsiniz. 

Fuaye Nedir?

Fuaye alanında oturan insanlar

Genellikle okul, sergi veya sinema salonu, sosyal tesis gibi alanlarda olduğu bilinen fuaye kelimesi Türkçe’de “dinlenmelik” olarak ifade edilmektedir. Fuaye sözcüğü dilimize Fransızca “foyer” olarak telaffuz edilen kelimeden girmiştir.

Biraz daha ayrıntılı ele alacak olursak fuaye alanları bir davet, düğün, toplantı ya da daha farklı bir organizasyona katılan davetlilerin dinlenmek istediklerinde ya da bir ihtiyaçları olduğunda ana mekandan ayrılarak vakit geçirdikleri bölümlerdir. Yani fuayeler aslında ana salondan bağımsız değil, aksine bu alana bağlı fakat bir çeşit geçiş alanı olarak nitelendirilebilir. 

Büyük mimari projelerde genellikle giriş alanı olarak planlanan ve tasarlanan fuayeler, genellikle bekleme salonları ile karıştırılsa da bu iki alanın bazı özellikleri ile birbirlerinden ayrıldığının altını çizmekte fayda var.  Fuaye alanları, özellikle büyük ölçekli organizasyonlarda katılımcıların beklentilerini karşılama ve ihtiyaçlarına cevap verme noktasında kritik öneme sahiptir. Bu anlamda özellikle uzun süren organizasyonlarda, toplantı odasının dışında bir fuaye alanının bulunması neredeyse bir zorunluluktur. 

Fuayeler ölçülerine ya da kullanım amaçlarına bağlı olarak farklı özelliklere sahip olsa da bu alanların özellikleri genellikle bağlı olacakları yapının ya da mekanın inşasına başlandığında belirlenmektedir. 

Fuaye Alanları Hangi Özelliklere Sahiptir? 

toplantı odasının yanında görünen fuaye alanıFuaye alanları bulundukları yapının mimari özelliklerine bağlı olarak farklı özellikler taşıyabilir ve farkı tasarımlara sahip olabilirler. Fakat genel olarak benzer özellikler taşımaktadırlar.

Fuayenin özelliklerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkün; 

  • Fuaye alanlarının nitelikleri bağlı oldukları organizasyon bölgesine göre farklılıklar taşıyabilir. Örnek verecek olursak bir düğün salonunun fuaye alanı ve toplantı salonunun fuaye alanı birbirinden farklıdır. 
  • Fuaye alanında insanlar dinlenebilir, bir şeyler içebilir, atıştırmalıklardan alabilir ya da etkinliğe katılan diğer katılımcılarla tanışıp sohbet edebilir. Fuayelerin kullanım amacı genellikle yapılan organizasyona bağlı olarak değişiklik gösterebilir. 
  • Fuaye alanı genellikle ana salon ve giriş bölümü arasında bulunan ve davet ve organizasyonlarda özel olarak tasarlanan alandır. Buna ek olarak fuayenin çeşitli toplantı, gösteri ya da daha farklı etkinlikler için ana mekan olabileceğini söylemek yanlış olmaz. 
  • Günümüzün modern evlerinde pek bulunmasa da fuayeler genellikle eski yaşam alanlarında bulunmakta ve evin diğer odalarını birbirine bağlayan bölüm olarak kabul edilmektedir. 
  • Yani yatak odası; çocuk odası; mutfak; banyo ya da tuvalet gibi evin diğer odaları genellikle kapı girişinde olan fuayeye açılmaktadır. 
  • Daha önce de sözünü etmiş olduğumuz gibi fuaye alanının tasarımı, kullanıldığı davet ya da organizasyonların amacına farklı olarak değişebilir. 
  • Sizlerle fuaye nedir sorusunun yanıtını paylaştık. Peki ama fuaye alanının toplantı, kongre ya da daha farklı organizasyonlar için ne gibi bir önemi olabilir? 

Toplantılarda Fuaye Alanı Önemli Midir?

bir otelin fuaye alanıÖzellikle de büyük çaplı toplantı ve davet gibi organizasyonların verimli olabilmesi için sürecin iyi planlanması ve yönetilmesi epey kritik bir role sahiptir. Örnek verecek olursak toplantınızın başlama ve bitiş saati kadar önemli olan bir diğer konu da toplantılarda dinlenmek için vermiş olduğunuz molalardır. 

Toplantıya ara verildiğinde katılımcılar hem toplantının yorgunluğunu üstlerinden atarak dinlenme fırsatı bulabilirler hem de fuaye alanında bulunan ikramlardan tüketirken birbirleri ile sohbet etme şansı yakalayabilirler. 

Buna ek olarak organizasyon yapılacak mekanlarda bir fuaye alanının bulunması, başka ayrıntılar için de epey önemlidir. Fuaye alanının doğru şekilde planlanmış olması, katılımcılara mümkün olabildiğince samimi bir ortam sunması ve dekorasyonunun toplantı amacına uygunluk taşıması, dikkat edilmesi gereken diğer noktalar arasında sayılabilir. 

Fuaye nedir sorusunu yanıtladıktan sonra fuaye alanının organizasyonun verimliliği açısından önemine de değinmiş olduk. Bu doğrultuda siz de bundan sonra toplantılarınız için mekan seçimi yaparken kararınızı fuaye alanının önemini göz önünde bulundurarak vermelisiniz.

Toplantı ve Organizasyonlar İçin Doğru Adres: Çam Otel

Çam Otel'de geniş bir toplantı odası

Misafirlerine 5 yıldızlı otel konforu sunan Çam Otel, toplantı ve organizasyonlarınız için de doğru adres! 

Farklı kapasitelere sahip toplam 8 adet toplantı salonu bulunan Çam Otel, farklı büyüklükteki organizasyonlarınıza ev sahipliği yaparken katılımcılara da mükemmel bir iş deneyimi sunuyor. 

Çam Otel’in seçtiğiniz toplantı salonlarından birinde etkinliğinizi planlayabilir, konuklarınızın fuaye alanlarında Çam Otel’in kusursuz restoranlarında hazırlanan atıştırmalıkları tatmasını ve hem keyifli hem de çok verimli bir toplantı deneyimi yaşamalarını sağlayabilirsiniz. 

Toplantı ve organizasyonlarınız için en uygun toplantı salonunu belirlemek ve vakit kaybetmeden rezervasyon yaptırmak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz

Son olarak, sizler için hazırlamış olduğumuz diğer yazılarımız için blog sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın
 

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council