Blog

Futbol Antrenman Programı Nasıl Yapılır?

Futbol Antrenman Programı Nasıl Yapılır?

elinde futbol topu tutan genç ve yetenekli sporcu

Tüm spor dallarında olduğu gibi futbolda da düzenli olarak antrenman yapmak, sporcuları başarıya ulaştıran en önemli unsurlardan bir tanesi olarak öne çıkmaktadır. Peki futbol antrenman programı nasıl hazırlanır? Antrenman programı neden önemlidir? Bir antrenman programı hazırlarken göz önünde bulundurulması gereken noktalar nelerdir? 

Dünya genelinde en çok takip edilen spor dallarından biri olan futbolda başarıya ulaşmak için hepimizin bildiği gibi dayanıklı ve azimli olmak; pes etmeden çalışmak çok önemlidir. 

Bunun yanı sıra elbette ki tenis, yüzme ya da voleybolda olduğu gibi futbolda da yalnızca çalışmak yeterli olmaz. Karşı takım ile gerektiği kadar iyi mücadele edebilmek için iyi bir kondisyona sahip olmak ve bunu çeşitli antrenmanlarla desteklemek gerekir. 

Ankara’da futbol sahasına sahip sayılı oteller arasında yer alan Çam Otel olarak bu yazımızda, başarıya ulaşmanıza yardımcı olacak bir futbol antrenmanı için bilmeniz gereken soruları yanıtlıyoruz. 

Futbol ile ilgilenenlere yönelik hazırlamış olduğumuz Futbol Saha Ölçüleri ve Oyun Kuralları Nelerdir? başlıklı yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Futbol Antrenman Programı Nedir?

kale filelerinin arasından ayakları görünen bir futbolcuFutbol antrenman programı nasıl yapılır sorusunu ele almadan önce futbol antrenmanının ne olduğuna ve ömine değinmek daha faydalı olacaktır. 

Futbol antrenman programı, sporcuların vücutlarında motor becerilerinin ve gelişiminin sağlanması; bu doğrultuda da başarıya ulaşmaları için yaptıkları bir hazırlık planı olarak ifade edilebilir. 

Futbolcuların hem bireysel hem de grup halinde yaptıkları antrenman programlarının hazırlanmasındaki temel amaç ise sporcunun bir müsabakaya katılmadan önce kendisini hem fiziksel hem de psikolojik olarak iyi hissetmesini sağlamaktır. 

Futbol antrenman programları, günlük; haftalık ya da yıllık periyotlarla oluşturulabilmektedir. Buna ek olarak eğer antrenmanlar düzenli bir biçimde planlanmıyorsa ya da eğer istenildiği kadar verimli geçmiyorsa bu durum özellikle de maç sırasında çeşitli aksaklıklara sebebiyet verebilir.

Futbol Antrenman Programı Neden Önemli?

ağırlık egzersizi yapan bir futbolcu

Daha önce sözünü etmiş olduğumuz gibi tüm spor dallarında olduğu gibi futbolda da hedefe ulaşmanın sırrı düzenli olarak çalışmaktan geçer. Bunun yanı sıra futbol antrenmanları, sporcuları çıkacakları müsabakaya gerçek anlamda hazırlayan önemli bir süreçtir. 

Peki ama bir program hazırlayarak antrenman yapmanın futbolculara ne gibi faydaları olabilir? Futbol antrenman programının önemini aşağıdaki gibi sıralamak mümkün; 

  • Futbol antrenman programı, futbolcuların eksiklerini ve yanlışlarını daha iyi görmelerine yardımcı olurken hatalarını düzeltmelerine de olanak tanımaktadır. Bu da oyuncuların müsabaka sırasında aynı yanlışları tekrarlamalarının önüne geçmektedir. 
  • Antrenmanların tümü, sporcuların belirledikleri hedefe daha hızlı ve sorunsuz bir biçimde ulaşmalarına yardımcı olmaktadır. Buna ek olarak düzenli yapılan futbol antrenmanları ile başarı elde etme oranı da artmaktadır. 
  • Bir futbol antrenman programı hazırlanarak bu plana sadık kalındığında egzersizler çok daha verimli ve etkili olacaktır. Çünkü hangi zamanda hangi egzersizlerin yapılacağı belli olduğundan olumlu etkileri kısa vadede daha iyi gözlemlenir. 
  • Futbol antrenman programlarının zaman yönetimine epey katkısı bulunmaktadır. Böylece asıl müsabakada olumlu etkilerini görmek mümkün olur. 
  • Futbol antrenmanları futbolcuların dayanıklılığını arttırmaya yardımcı olurken performanslarını da iyileştirmektedir. 

Futbol antrenman programı nedir sorusunu yanıtlayarak bir program çerçevesinde planlanan antrenmanların önemine değinmiş olduk. Dilerseniz şimdi de asıl konumuzu oluşturan futbol antrenman programı nasıl hazırlanır sorusuna birlikte yanıt bulalım.

Futbol Antrenman Programı Nasıl Hazırlanır?

bir futbolcunun ayakkabılarının önünde duran futbol topuFutbol, güçlü olanın başarılı olduğu bir spor dalı olmaktan çok; gücünü etkin bir biçimde kullanabilenlerin başarıya ulaştığı bir spor dalıdır. Bu başarının anahtarı ise mükemmel bir egzersiz takvimi oluşturmak ve planlanmış antrenmanları düzenli biçimde yapmaktır. 

Peki ama oyuncuları hedeflerine bir adım daha yaklaştıracak nitelikte bir antrenman programı hazırlamak için dikkat edilmesi gereken temel noktalar nelerdir? Futbol antrenman programı nasıl hazırlanır?

1. Hedeflerin Belirlenmesi

Bir antrenman programı hazırlamadan önce ulaşılmak istenilen hedeflerin iyi belirlenmesi çok önemlidir. Bu doğrultuda hazırlanacak bir program sayesinde odaklanan hedefe ve dolayısıyla da başarıya ulaşmak çok daha kolay olacaktır.

2. İhtiyaçlara Uygun Antrenmanlar Oluşturulması

maçta atış yapan bir futbolcuAntrenman programı oluşturulurken dikkate alınması gereken bir diğer unsur da hangi konuda eksik olunduğuna dair fikir sahibi olmaktır. Çünkü, bir futbolcunun gelişiminde neye ihtiyacı olduğunu bilmesi, hedefine çok daha kısa sürede ulaşmasına ortam hazırlar.

3. Zamanların Doğru Planlanması

Futbol antrenman programı yapılırken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer ayrıntı da antrenmanların sezon içinde mi yoksa sezon arasında mı planlandığıdır. Sezon başlamadan önce yapılan antrenmanlarda genellikle fiziksel etkinliklere ağırlık verilirken, maçların yaklaştığı döneme girildiğinde ise güçlenme çalışmaları arttırılır ve ilgili maça özel antrenman planlaması yapılabilir. 

Sezondan önce ya da sezon arasında, haftanın en az beş gününe antrenman koymak mantıklı bir hareket olacaktır. Örnek verecek alırsak haftanın üç günü güç kazanmaya yardımcı olacak antrenmanlar ile doldurulurken kalan iki gün de kondisyon antrenmanlarına odaklanılabilir. 

Maç sezonunda ise güçlenme ve kondisyon için ayrılan zamanı takım çalışması, maça uygun antrenmanlar ya da taktik idmanlarla değiştirmek doğru bir karar olabilir.

4. Programa Sadık Kalınması

Futbol antrenmanlarının verimli olmasını sağlayan bir diğer kriter de hazırlanan plana uyum sağlamaktır. Yani daha önce belirlenmiş olan saatlerde ve takvime uygun olarak hareket edildiğinde herhangi bir aksaklık yaşanmayacak bu da sürecin daha verimli işlemesine yardımcı olacaktır. 

Öte yandan, antrenmanların başarılı olup olmadığını anlayabilmek adına sürecin doğru yönetilmesi ve antrenmanların sonunda çeşitli değerlendirmelerin yapılması önemlidir. 

5. Doğru Beslenme

sahada futbol antrenman programına uygun olarak egzersiz yapan sporcularDoğru beslenme, tüm spor dallarında olduğu gibi futbolda da çok önemlidir. Buna ek olarak beslenme planının ve antrenman programının birbirini tamamlaması gerekir. Örneğin, ağırlık çalışılan günlerde mümkün olabildiğince protein almak önerilmektedir. Öte yandan kondisyonu güçlendirmeye yönelik çalışmalar yapılırken ise vücudu rahatsız etmemesi adına karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme planı hazırlanabilir.

6. Dinlenme Zamanlarının Atlanmaması

Futbol antrenman programı oluşturulurken unutulmaması gereken bir diğer unsur da sporcuların dinlenmesi için gereken zamanın programa eklenmesidir. Uzun saatler süren ve kimi zaman çok yorucu olan antrenmanlar, oyuncuların güçsüzleşmesine neden olabilir. 

Bu noktada hem antrenmanlar istenildiği kadar verimli geçmeyecek hem de maç zamanı geldiğinde hedefe ulaşmak mümkün olmayacaktır.Oysaki antrenman ve dinlenme saatleri dengeli bir biçimde ayarlanabilirse bu, idmanlara da olumlu bir şekilde yansır.

Bu yazımızda futbol antrenman programına dair bilmeniz gereken tüm ayrıntıları sizlerle paylaşmaya çalıştık. Yazımızda da söz etmiş olduğumuz gibi doğru hazırlanmış bir antrenman programı, sporcuları başarıya ulaştıran en önemli unsurlardan biri olarak ön plana çıkmaktadır. 

Özellikle grup halinde yapılan futbol antrenmanlarında ise sahanın etkisi büyüktür. Bu noktada, profesyonel lig takımı oyuncularının en çok tercih ettiği yerlerden biri olan Çam Otel’in, Ankara’da futbol sahası hizmeti sunan sayılı otellerden biri olduğunun tekrar altını çizmekte fayda var. 

Eğer siz de takımınızı başarıya ulaştıracak antrenmanlar yapabileceğiniz bir futbol kampı düzenlemek istiyor ve konforunuzdan ödün vermek istemiyorsanız misafirlerine 5 yıldızlı otel konforu sunan Çam Otel’i tercih etmek için hemen rezervasyon oluşturabilirsiniz.

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council