Blog

Göbek Taşı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Göbek Taşı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Tarihten Gelen Bir Hamam Geleneği: Göbek Taşı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kültürümüzde önemli yer tutan hamam gelenekleri, son dönemde yeniden trend olmayı başardı. Düğün öncesi kutlama rutinlerinde vazgeçilmez hale gelen gelin hamamından sonra damat hamamları da genç çiftler tarafından tercih ediliyor. Yeşilçam filmlerinden aklımıza kazınan hamam sahnelerinin tamamında başrolde olan göbek taşı hakkında ise pek çok bilinmeyen nokta var. Hamamların merkezinde yer alan bu mermer yapı ile ilgili merak ettiklerinizi bu yazımızda cevaplamaya çalışacağız. ihtişamlı hamam, göbek taşı

Göbek Taşı Nedir?

Hamamlarda çoğunlukla ortak kullanım alanının tam ortasında yer alan, mermerden yapılma düz platformlara göbek taşı adı verilir. Hamam ritüellerinin birçoğunda kullanılan bu platform, kullanışlı olmasının yanı sıra mimari bazı amaçlara da hizmet eder. Pek çok insanın hamama gitme sebebi temizlenmektir.

Günümüzde her evde bulunan ve günlük kullanım için oldukça uygun olan banyolar bile hamamın yerini tutamıyor. Yüksek ısı ile derinin yumuşamasını sağlayan hamamlarda, tellak ve natırlar tarafından sunulan keseleme hizmeti ile ölü deriden kurtulmanız mümkün. Ayrıca modern işletmeler içerisinde çeşitli masajlar ve bakımlar da hamam içerisinde sunuluyor.

Keselenmek isteyen herkes, göbek taşı üzerinde uzanarak hizmet alır. Bu nedenle platform, hamam içerisinde profesyonel yardım alınacak tüm hizmetlerde kullanılır. Ayrıca dinlenme ve terleme amacıyla da kullanıldığı bilinir. Hamama girdikten sonra göbek taşı üzerinde uzanmak, ısının da yardımıyla kaslarınızı gevşetecek ve rahatlamanızı sağlayacaktır. köpüklü göbek taşı Hamamları ısıtmak için külhan adı verilen bir bölüm yapılır. Bu bölümde sürekli yanan ateş, hem ortamın hem de kullanılacak suyun ısınması için kullanılır. Külhan bölümleri genellikle göbek taşının altında yer alır, bu nedenle hamamın en sıcak yeri bu mermer platformdur. Göbek taşının mimari amacı ise, ısıtma amacıyla kullanılan külhan kısmını hamam içerisinde saklamaktır.

Hamamın nemli olması nedeniyle ateşin korunmasına yardımcı olur. Modern hamamlarda külhan yerine elektrikli ısıtma sistemleri kullanılır, ancak göbek taşı hamam kültüründe öyle önemli bir yere sahiptir ki yeni hamamlarda da mutlaka kullanılır.

Göbek Taşı Ne Amaçla Kullanılır?

Özellikle kas sorunlarına bağlı olarak ortaya çıkan ağrıların giderilmesinde ısı önemli rol oynar. Sıcak su torbaları ve ısınabilen bantlar, kas zorlanmalarında ilk başvurulan tedaviler arasındadır. Göbek taşı, sıcak bir mermer platform olması sayesinde kasların rahatlamasına yardımcı olur. Hamam ziyaretinde rahatlamak amacıyla bu platform üzerine uzanabilir ve birkaç dakika boyunca vücudunuzu dinlendirebilirsiniz.

Hamam içerisinde verilen en önemli hizmetlerden biri de kese hizmetidir. Erkek hamamlarında tellak, kadın hamamlarında ise natır adı verilen profesyoneller tarafından sunulan bu hizmet; nem ve ısı ile birlikte yumuşayan ölü derinin kaldırılması amacıyla uygulanır. göbek taşı Cildimiz, vücudumuzun işlevlerini yerine getirmesini sağlayan organ ve damarların çevresini sararak koruma sağlar. Dış etkenlerle sürekli temas halinde olması nedeniyle zaman içerisinde nem kaybına uğrayabilir ve üzerinde kir birikebilir. Yıkanma, bu kirlerden mümkün olduğunca kurtulmak ve cildin en üst tabakasını temiz tutmak için yapılan bir eylemdir.

Cildin üst kısmında biriken ter ve kirden yalnızca günlük yıkanma ile kurtulmak her zaman mümkün değildir. Kese işlemi, cildin en üst tabakası olan ölü deriyi atmak ve alt kısımdaki yeni derinin ortaya çıkması için yapılır. Yüksek nem ve sıcaklık ile yumuşayan deri, peeling etkisi gösteren keseler ile soyulur ve parçalar halinde kopar.

Genellikle hamamlarda uygulanan bu hizmeti evde de yapmak mümkündür, ancak hamam içerisindeki ısı ve nemin yumuşatıcı etkisi olmadan can acıtıcı olabilir. çam hotel hamam, göbek taşı Hamamlarda uygulanan keseleme işlemi, göbek taşı üzerinde sunulur. Keselenecek kişi platform üzerine uzanır ve sıcak su ile ıslatılır. Daha sonrasında tellak ya da natır, eline geçirdiği kese yardımı ile cilde peeling uygulamaya başlar ve tüm vücut bu şekilde ovulur. Daha sonrasında ise çıkan kir ve deri, su yardımıyla temizlenir.

Modern hamamlarda kese hizmetinin yanı sıra pek çok bakım kürü de ziyaretçilere sunulur. Köpük masajı, kahve kürü ve özel masajlar şeklinde sunulan bu hizmetlerin birçoğu göbek taşı üzerinde gerçekleştirilir. Mahrumiyet içeren kişiye özel hizmetler için ise halvet adı verilen kapalı bölümler kullanılır.

Çam Hotel Farkı ile Hamam Keyfini Keşfedin

Çam Thermal SPA & Resort Center, size Ankara hamam deneyimini en geniş hizmet seçenekleri ile sunuyor. 8 farklı aile hamamı ile VIP termal su ve SPA hizmeti veren Çam Hotel'de termal tatil keyfini 5 yıldız konsepti ile bir araya getirebilirsiniz.

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council