Blog

Kabin Bagajı Kuralları ve Kabin Bagajı Hazırlama Rehberi

Kabin Bagajı Kuralları ve Kabin Bagajı Hazırlama Rehberi

Kabin Bagajı Kuralları ve Kabin Bagajı Hazırlama Rehberi

Kabin bagajı veya diğer bir adıyla el bagajı konusunda uyulması gereken birtakım gereklilikler olduğunu birçok kişi biliyor veya uçağa binmeden hemen önce öğreniyor. Özellikle uçakla sık seyahat edenlerin artık adları kadar iyi bildikleri bu kurallar, kimi zaman bir uçak firmasından diğerine de değişiklik gösterebiliyor. Bu da elbette kural farklılıklarını takip edebilmeyi güçleştiriyor. Yine de çoğunlukla kabin bagajı kurallarında ortak koşullar geçerli olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır.

Peki bu koşullara uyulmadığında ne olur? Tabii ki uçak firmalarının kurallara uymayan yolcuları için belirlediği birtakım yaptırımlar söz konusu olabiliyor. Bu doğrultuda, bagaj için ek ücretler ödemek, kabin bagajındaki yasaklı eşyaları taşımaktan vazgeçmek veya hiç uçağa alınmamak gibi durumlarla karşılaşılabiliyor. Dolayısıyla uçuş öncesinde evde bagajınızı hazırlarken havayollarının kabin bagajı kurallarından haberdar olmanızda çok büyük fayda var. 

Tatil planı yaparken valiz hazırlıklarını kolaylamanın yolunu öğrenmek için Tatile Giderken Alınması Gerekenler Listesi başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Kabin Bagajı Nedir?

Kabin bagajı, adından da anlaşılacağı üzere uçakla seyahat edecek yolcuların kabinde yanlarına alabildikleri eşyaları tanımlıyor. Buna göre kabin bagajı olarak değerlendirilebilecek bazı eşyaları; hanımların el çantaları, dizüstü bilgisayarlar, kabin ölçülerine uygun küçük bir valiz şeklinde sıralayabilmek mümkün. Bu tür eşyalar kontrol noktasından geçirilmek kaydıyla yolculuğunuz sırasında yanınızda veya oturduğunuz koltuğun sırasındaki baş üstü dolabında muhafaza edilebilir. 

tekerlekli kabin bagajı taşıyan kadının arkadan görüntüsü

Öte yandan uçak altında taşınan bagajlarda olduğu gibi el bagajlarında da uyulması gereken koşullar olduğundan daha önce de söz etmiştik. Maddeler boyu sıralanan kuralları okumak, ilk başta sıkıcı görünse de uçuş sırasında sorun yaşamamanız için bu kurallara önem vermeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Üstelik birkaç uçuştan sonra artık el bagajınızda nelere yer verebileceğinizi, hangi eşyaların sakıncalı olduğunu kendiniz de kolaylıkla tespit edebilecek hale gelebilirsiniz. 

Hangi Eşyalar Kabin Bagajında Taşınmamalı?

Uçaklar; tatile giderken, yakınlarımızı ziyaret ederken veya iş için bir şehirden başka bir şehire giderken en pratik ve güvenli seçeneklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu durumda ister birkaç günlük, ister haftalarca sürecek bir ziyaret, isterseniz de günübirlik bir seyahat söz konusu olsun yine de yanınıza birkaç eşya almaya ihtiyaç duymanız gayet normal. Peki kabin bagajında taşımaya karar verdiğiniz eşyaların kabin bagajı kurallarına uyduğundan emin misiniz?

Öncelikle el bagajınızda taşıyacağınız eşyaların uçuş sırasında ihtiyaç duyabileceğiniz malzemelerden oluşmasına dikkat etmenizde yarar var. Bu sayede seyahat sırasında okumak istediğiniz kitaba, üşüdüğünüzde giyebileceğiniz hırkaya el bagajınız aracılığıyla kolayca ulaşabilirsiniz. Diğer yandan birkaç günlük seyahatleriniz için de büyük boy bir valiz taşımaktansa el bagajına başvurabilirsiniz. 

Böylece yalnızca birkaç parça eşya koyduğunuz el bagajınızı seyahatiniz boyunca pratik bir şekilde oradan oraya taşıyabilirsiniz. Bunun yanı sıra el bagajına yerleştireceğiniz eşyaların boyut, kilo ve güvenlik kısıtlamalarına uyduğundan da emin olmanız önem taşıyor. Dilerseniz bu kısıtlamalara giren başlıca kuralları birlikte inceleyelim.

Keyifli bir hafta sonu kaçamağı için ülkemizde gidebileceğiniz yerlere Hafta Sonlarınızı Hesaplı Değerlendirin! Türkiye'de Görülmesi Gereken Yerler başlıklı içeriğimize göz atarak karar verebilirsiniz.

Kısıtlamalara Uymayan Sıvılar

Kahverengi bir valiz üzerinde duran plastik bir torba içerisinde şişeler

Kabine alacağınız bagajınızda tabii ki sıvı içerikli eşyalar da taşıyabilirsiniz. Fakat bu konuda havayolu şirketleri son derece titiz davranıyor ve kozmetik ürünleri, sıvı gıda ürünleri, şampuan, tıraş köpüğü gibi malzemeleri belirli bir kısıtlamaya tabii tutuyor. Bu doğrultuda kabin içinde taşınacak hiçbir sıvının tek parça halinde 100 ml sınırını geçmemesi gerekiyor. Tüm sıvı eşyaların toplamda ise 1 litreden fazla olmaması şart koşuluyor. Ayrıca kozmetik ürünleri gibi eşyaların da kabin bagajı içinde kilitli bir poşet içinde korumaya alınmış olması önemli.

Yanıcı, Kesici ve Delici Aletler

Bıçak, jilet, matkap, pürmüz gibi cisimler, uçaklarda taşınamayan yasaklı eşyalar arasında yer alıyor. Uçak içinde herhangi bir tehlike oluşturma riskine karşı bu tür cisimlerin kabin bagajına alınmasına izin verilmiyor. Makas, cımbız, tırnak makası gibi eşyaların taşınmasında ise havayolu firmalarının kendi kurallarına göre değişkenlik gözlemlenebiliyor. 

Buna benzer şekilde baston şeklindeki sivri uçlu şemsiyeler de zarar verebilecek eşyalar kategorisinde değerlendiriliyor. Öte yandan silah, patlayıcı gibi yüksek riskli cisimlerin ise uçakta taşınmasına hiçbir koşulda müsaade edilmiyor. 

Reçetesiz İlaçlar

ahşap zemin üzerinde duran beyaz maket uçak ve önünde duran renkli hap ilaçlar

Bu başlığa giriş yaparken öncelikle sıvı haldeki ilaçlarda da sıvı kısıtlamasının geçerli olduğunu belirtmiş olalım. Dolayısıyla 100 ml üzerindeki şuruplarınızı kabin bagajında taşıyamayacağınız sonucuna ulaşılabilir. Fakat mutlaka yanınızda bulundurmanız gereken şuruplarla ilgili olarak havaalanı yetkililerini uçuş öncesinde bilgilendirip izin aldığınız koşulda bu tür ilaçlarda istisnalar olabileceğini de söyleyebiliriz. 

Ayrıca kabin bagajı içinde yer alacak ilaçlarınızın yanında mutlaka doktor reçetelerini de bulundurmalısınız. Orijinal ambalajı olmayan, reçetesiz veya raporsuz ilaçların da kabin bagajında taşınamayacağını ifade etmemizde yarar var.

Bazı Lityum İyon Piller

Fotoğraf makinesi, tablet, dizüstü bilgisayar gibi elektronik cihazlar kabin bagajı olarak değerlendirilebiliyor. Bu cihazlarda kullanılan lityum iyon pillerin boyutları, el bagajında taşıma sınırlarını geçmediği için sorun olarak görülmüyor. Bununla birlikte diğer cihazların lityum iyon pilleri ile büyük boyutlu lityum iyon pillerin uçağa alınmasının yasak olduğunu söylemekte yarar var. 

Kabin Ebatlarına Uymayan Eşyalar

Kabine hangi eşyaların alınmasına izin verilmediğini birlikte inceledik. Buna benzer şekilde kabinde taşımaya uygun olmayacak ebatlardaki eşyalar ve çantaların da uçağa kabul edilmeyeceğini belirtmemiz gerekiyor. El bagajınıza dair ağırlık ve boyut sınırlaması, havayolu firmasına göre değişebiliyor. Örneğin Türk Hava Yolları ile seyahat edecekseniz kabin bagajınızın en fazla 55x40x23 cm ebatlarında olması gerekiyor. 

Evde kabin bagajı ebatları ölçen kadın

Buna karşın, Atlas Global Havayolları’nın 56x45x25 cm şeklinde bir sınırlamaya gittiği görülüyor. Ayrıca her iki havayolu firmasının da kabin bagajı ağırlık sınırlamasının 8 kg olduğu biliniyor. Diğer yandan bazı yabancı havayolu firmalarının ise 7 ila 10 kg aralığında kabin bagajı ağırlık sınırlandırmaları olduğuna rastlamak da mümkün.

Kabin bagajında hangi eşyalarınızı nasıl taşıyabileceğinizi öğrendikten sonra artık geriye yalnızca keyifli bir seyahatin planlanması kalıyor. Stresten arınıp gönlünüzce dinlenebileceğiniz, Kızılcahamam’ın doğal güzellikleri içinde yenileneceğiniz bir termal tatil deneyimi için Çam Otel’i tercih edebilirsiniz.

Başkentin en gözde ilçelerinden Kızılcahamam’a gitmişken mutlaka görmeniz gereken yerleri Kızılcahamam Gezilecek Yerler Rehberi başlıklı içeriğimizde bulabilirsiniz.
 

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council