Blog

Kemik Erimesine Ne İyi Gelir? Kemik Erimesine Karşı 6 Önlem

Kemik Erimesine Ne İyi Gelir? Kemik Erimesine Karşı 6 Önlem

egzersiz yapan yaşlı bir kadın ve ona yardımcı olan genç fizyoterapist

Kemik erimesine ne iyi gelir? Kemik erimesinin sebepleri nelerdir? Tedavisi mümkün mü? Ankara’nın gözde termal oteli Çam Otel olarak kemik erimesi ile ilgili, aklınızı meşgul eden soruları yanıtlamak üzere sizlerleyiz. 

Halk arasında kemik erimesi, tıp literatüründe ise osteopoz olarak bilinen bu rahatsızlık, vücudumuzun en önemli taşıyıcıları arasında yer alan kemiklerimizde bulunan kalsiyum miktarının azalmasına bağlı gelişiyor. 

Tedavi edilmediği takdirde hayat kalitesini önemli ölçüde etkileyen bu hastalık ile karşı karşıya kalmadan önce bazı önlemler alarak, kemik erimesi riskini ortadan kaldırmaya ya da azaltmaya yardımcı olabilir. Peki kemik erimesine ne iyi gelir

Eğer bu sorunun yanıtını arıyorsanız, sizler için hazırlamış olduğumuz içeriğimizde sorunuza yanıt bulacaksınız. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan yazımıza giriş yapalım! 

Kemik Erimesi Nedir?

Kemik erimesine ne iyi gelir konusu hakkında bilgilendirme yapmadan önce kemik erimesinin ne olduğunu açıklamak daha faydalı olacaktır. Tıbbi olarak osteoporoz olarak bilinen kemik erimesi, kemikte bulunan kalsiyum miktarını azalması ile birlikte kemiklerin daha güçsüz ve kırılgan hale gelmesi olarak açıklanabilir. Osteoporozun kelime anlamı ise süngerimsi ya da bir diğer deyişle gözenekli kemik olarak ifade edilebilir. 

Genellikle yaşlı kesimde ortaya çıkan bu rahatsızlık, gençken güçlü olan kemiklerin kalsiyum ve kolajen eksikliğine bağlı olarak gücünü kaybetmesi şeklinde görülebilir.

Kemik Erimesi Nasıl Ortaya Çıkar?

kemik erimesi yaşadığı için pilates yapan yaşlı kadın

Gençlik dönemlerimizde kemiklerin içerisinde bolca kolajen, mineral ve kalsiyum tuzları bulunur. Yaşlanmaya bağlı olarak söz ettiğimiz mineral ve kalsiyumlar zamanla azalarak kemiklerin arasında büyük boşluklar oluşturmaya başlar. Yaşanan bu durum halk arasında kemik erimesi olarak tabir edilir. 

Oluşan bu boşluklar nedeniyle kemiklerimiz dışarıdan gelecek darbelere karşı çok daha güçsüz hale gelir. Hatta öyle ki kemik erimesinin ilerlediği dönemlerde küçücük bir darbe dahi çatlak veya kırık oluşumuna neden olabilir.

Kemik Erimesi Belirtileri Nelerdir?

Kemik erimesinin özellikle de erken yaşlarda tespit edilmesi zor bir rahatsızlık olduğu söylenebilir. Yaşanılan kemik erimesine rağmen eğer ki kemiklerde herhangi bir çatlak ya da kırık söz konusu değilse ortaya çıkarılması daha da zorlaşır. 

Buna ek olarak kemik erimesinin seyrine bağlı olarak ilerleyen dönemlerde bu durumdan muzdarip olan bazı bireylerde çeşitli belirtiler görülebilmektedir. Peki ama kemik erimesi belirtileri nelerdir? 

Kamburun çıkması en önemli kemik erimesi belirtileri arasında sayılabilir. Özellikle yaşlı bireylerde daha çok görülen bu duruma ek olarak duruş bozukluğu da yaşanabilir. 

Omurga ve bel ağrısı da kemik erimesinin bir diğer belirtisi olarak açıklanabilir. Ayrıca yaş almış kişilerin bedeni ve kemikleri darbelere karşı çok daha hassastır. En küçük hareketlerde dahi yaşanan kırılma ve çatlamalar kemik erimesinin habercileri olabilir. 

Unutulmaması gereken şey ise söz etmiş olduğumuz belirtilerin yalnızca ilerleyen dönemlerde ortaya çıktığı. Yani bu noktadan sonra kemiklerde meydana gelen erimenin iyileştirilmesi mümkün olmayabilir. 

Ancak henüz bu rahatsızlık ortaya çıkmadan önce alınabilecek bazı önlemler kemik erimesini önlemeye ya da hızını yavaşlatmaya yardımcı olabilir. O halde şimdi, içeriğimizin genel hatlarını oluşturan kemik erimesine ne iyi gelir sorusuna yanıt bulalım? 

Hem Lezzetli Hem Keyifli: Kemik Erimesine Ne İyi Gelir?

Hayatı daha kaliteli yaşamak için hem yediklerimize ve içtiklerimize hem de yaşam tarzımıza dikkat etmek gerekiyor. Diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi kemik erimesi hastalığı için de bazı önlemler alabilirsiniz. İşte kemik erimesi için alınabilecek en doğal önlemler!

1. Vücudunuzun Kalsiyum Eksikliğini Giderin

Kalsiyum içeren besinlerle dolu, nefis görünen bir kahvaltı sofrası

Daha önce de söz etmiş olduğumuz gibi kemik erimesinin en önemli nedenlerinden biri kalsiyum eksikliği. Kemik erimesini önlemek için ise tahmin edebileceğiniz gibi vücudunuza kalsiyum takviyesi yapmak gayet doğru bir yöntem. Peki vücudunuza nasıl kalsiyum kazandırabilirsiniz? 

Bildiğiniz gibi süt ve süt ürünleri mükemmel birer kalsiyum deposu. Bu nedenle kahvaltılarda bol bol peynir tüketebilir, çay veya kahve yerine süt içebilirsiniz.

2. Sağlığınız İçin Doktor Kontrollerinizi Aksatmayın

Kemik erimesi genellikle omurgada ortaya çıkan bir kırık ya da çatlak sonucu yapılan doktor kontrolü sonucu ortaya çıkar. Ne yazık ki bu da kemik erimesini tümüyle önleme noktasında geç kalındığı anlamına gelir. 

Oysaki düzenli olarak doktora gitmeyi genç yaşlarınızdan itibaren alışkanlık haline getirmeyi başarırsanız yalnızca kemik erimesi değil pek çok rahatsızlığınız erken teşhis edilebilir.

3. Kemiklerinizi Çalıştırın

açık havada spor yapan güzel kadın

Kemik erimesine ne iyi gelir sorusuna yanıt olabilecek bir diğer önlem ise kemiklerinizi çalıştırmaya devam etmek. Kemik erimesine neden olan en önemli nedenler arasında kalsiyum eksikliği ve yaş almak olsa da kemiklerinizi çalıştırmamak da zamanla gücünüzü yitirmenize sebep olabilir. 

Bu doğrultuda düzenli olarak kemiklerinizi çalıştırmaya yardımcı olacak bir aktiviteye vakit ayırmanız gerekiyor. Örneğin spor yapmaktan hoşlanıyorsanız ağırlık kaldırma egzersizleri yapabilirsiniz, dans etmeyi seviyorsanız dans edebilirsiniz veya yalnızca yürüyüş yapabilirsiniz.

4. Çay ve Kahve Tüketiminizi Azaltın

Çay ve kahve bol miktarda kafein içerdiğinden aslında kemik erimesi riskini artıran içecekler arasında yer almaktadır. Bunun temel sebebi ise kalsiyum emilimini azaltması. Sindirim sisteminde kalsiyum emilimi azaldığında ise kalsiyum vücutta depolanmak yerine böbrekler tarafından hızlıca dışarı atılıyor. 

Bunu önlemek adına çay ve kahve tüketiminizi mümkünse durdurmalısınız. Örneğin çay ya da kahve içeceğiniz zamanlarda su tüketerek sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

5. Beslenmenize Özen Gösterin

kemik erimesine ne iyi gelir sorusuna yanıt olabilecek salata görseli

Kemik erimesine ne iyi gelir sorusunun bir diğer yanıtı ise elbette beslenmenize dikkat etmek. Bunun için kemik erimesine iyi gelen gıdaları daha çok tüketmeye özen gösterebilirsiniz. 

Örneğin kayısı ve portakal kemik erimesini önleyen en lezzetli meyvelerden. Eğer meyve seviyorsanız beslenme rutininizde bu meyvelere daha çok yer verebilirsiniz. 

Ayrıca kas ve kemik oluşumunu desteklediği için brokoli, ıspanak ve marul gibi sebzelerle lezzetli salatalar hazırlayabilirsiniz. Badem ve kuru üzüm gibi kuruyemiş çeşitleri ile de hazırladığınız yiyecekleri daha da lezzetli hale getirebilirsiniz.

6. D Vitamini Alın

Kemik eksikliğinin bir diğer nedeni ise kemiklerdeki D vitaminin zamanla azalması olarak açıklanabilir. Bu yüzden gençlik yıllarınızda bol bol D vitamini takviyesi yaparak yaşlandığınızda kemiklerinizi korumaya yardımcı olabilir. 

Üstelik vücudunuz için D vitamini almanın pek çok keyifli yolu var. Güneşin bulutların arkasına saklandığı kış aylarında D vitamini takviyesi için hem lezzetli hem de sağlıklı gıdalara başvurabilirsiniz. Somon, ton balığı, yumurta ya da süt D vitamini ihtiyacınızı karşılayabilecek besinler arasında yer alıyor. 

İlkbahar ve yaz aylarında ise ister yalnız başınıza isterseniz de sevdiklerinizle doğa yürüyüşleri yaparak ya da her gün en az 15 dakika boyunca güneşin altında vakit geçirerek vücudunuza ihtiyaç duyduğu D vitaminini kazandırabilirsiniz. 

ormanlık alanda koşarak spor yapan genç çift

Bildiğiniz gibi yürüyüşün daha pek çok faydası bulunuyor. Bu konu ile ilgili bilgi edinmek için Sağlığın İlk Adımı Olan Yürüyüşün Faydaları başlıklı içeriğimize göz atmaya ne dersiniz? 

Son olarak hafta sonu yürüyüşleri için sakin bir durak arayışındaysanız Ankara Kızılcahamam’ı tercih edebileceğinizi de belirtelim. Kızılcahamam termal oteli Çam Otel, ziyaretçileri için doğayla iç içe eşsiz bir termal tatil deneyimi sunuyor. Dilerseniz hemen rezervasyon işleminizi yaptırarak bu gözde otelde size özel avantajlardan faydalanabilir, yerinizi erkenden ayırtabilirsiniz! 

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council