Blog

Güzelliği Karşısında Şaşkınlığınızı Gizleyemeyeceğiniz Dünyadan Orman Manzaraları

Güzelliği Karşısında Şaşkınlığınızı Gizleyemeyeceğiniz Dünyadan Orman Manzaraları

Güzelliği Karşısında Şaşkınlığınızı Gizleyemeyeceğiniz Dünyadan Orman Manzaraları

Orman manzaraları insanın ruhunu ferahlatmaya yarayan en güzel görüntülerdir. Bir ormanda vakit geçirmek aslında çok çeşitli zihinsel, fiziksel ve duygusal rahatsızlıkları azaltmanın anahtarı olabilir. Orman manzaraları daha iyi uyumanıza, anksiyete ile savaşmanıza, ve kendinizi daha sağlıklı hissetmenize yardımcı olur. Orman manzaraları son yıllarda psikolojik bir tedavi yöntemi olarak kullanılıyor, buna da Orman Terapisi adı veriliyor. Orman Terapisi, birçok insanın doğal ve daha uyumlu durumlarına dönmelerine yardımcı olan yükselen bir eğilimdir.

İşte İçinizi Huzur ve Doğa ile Dolduracak Orman Manzaraları

Eğer ormana gitmeye vaktiniz yoksa, orman manzaraları listemize göz atabilirsiniz. Kim bilir belki bu liste sizi bir dahaki seyahatinizi programlama konusunda sizi motive eder!

Black Forrest - Almanya

orman manzaraları black forest germany

Dünyadan en güzel orman manzaraları listemize Almanya ile başlayalım! Almanya’nın Baden bölgesindeki Black Forest yani Kara Orman, görmeye değer en güzel ormanlardan bir tanesi. Bu ormanda yer alan Westweg Trail isimli yürüyüş parkuru, yaklaşık 320 kilometre uzunluğundadır. Kara Orman’da yer alan Hohebaden Kalesi kalıntıları da görülmeye değer yerlerden bir tanesidir. Dünyadan en güzel orman manzaraları arasında yer alan Black Forest, gören herkesi kendine hayran bırakıyor. Bu ormanın, Grimm Kardeşler masallarına ilham veren bölge olduğunu düşünülüyor.

Mossy Forrest - Malezya

orman manzaraları messy forest malezya

Orman denince aklınıza sadece ağaç dalları ve yaprakları mı geliyor? Bir kere daha düşünün! Dünyadan orman manzaraları arasında yer alan Mossy Forrest, orman denince gözünüzün önünde canlanan manzarayı değiştirmeye geliyor. Yosunlu Orman anlamına gelen bu güzel bölge, Malezya’da yer almaktadır. Yosunlu Orman, ağaçların yanısıra yosun oluşumlarının da görüldüğü bir yer. Bunun nedeni iklimin farklılığından kaynaklanıyor. Buradaki nemli yapı yosunların oluşmasına neden oluyor. Doğanın mucizesi olan bu durum da görülmeye değer bir manzara yaratıyor. Malezya’daki Mossy Forrest, dünyanın en güzel orman manzaraları arasında.

Humboldt Redwoods State Park - Amerika Birleşik Devletleri

orman manzaraları amerika

Rotamızı şimdi Amerika Birleşik Devletleri’nin en batısında yer alan Kaliforniya’ya çevirelim. Kaliforniya’da yer alan Humboldt Redwoods State Park, yaşlı ağaçlarla dolu büyük bir ormandır. Bu ormandaki ağaçlar o kadar uzun be heybetli ki, bu parkı ziyaret edenler kendilerini minik hissederler! Bu ormana yolunuz düşerse Founders Grove Nature Trail isimli yürüyüş parkuru boyunca harika bir yürüyüş yapabilirsiniz. Orman manzaraları içerisinde devasa yaşlı ağaçlar sizin için etkileyici olan bir yerse, Kuzey Kaliforniya'nın bu parkını mutlaka görmelisiniz. Orman manzaraları insanların içinde ağalara sarılma hissi uyandırır. Tüm arkadaşlarınızla beraber bu ağaçların çevresini anca sarabilirsiniz!

Büyük Otway Ulusal Parkı - Avustralya

orman manzaraları avustralya

Dünyanın orman manzaraları arasında en güzelleri karşımıza Avustralya’da çıkıyor. Avustralya’nın en büyük şehirlerinden Melbourne’un batısında yer alan Büyük Otway Ulusal Parkı bu parklardan bir tanesi. Serin ve bereketli bir yağmur ormanı olan Büyük Otway Ulusal Parkı ağaç kadar büyük eğrelti otları ve Erskine ve Henderson gibi etkileyici şelalelerle ön plana çıkıyor. Parkın güney kısımlarında tembel koalaları görmek ve Otway Lighthouse Road boyunca okaliptüs ağaçlarını görmek mümkün. Ağaç, toprak, şu ve temiz hava dolu muhteşem bir cenneti andıran bu orman, dünyanın en güzel orman manzaraları arasında yer alıyor.

Gökkuşağı Okaliptüs Ormanı - Amerika Birleşik Devletleri

gökkuşağı okaliptus orman manzaraları

Tropik kuşaklardaki orman manzaraları, birbirinden farklı ve görülmeye değer görüntüler ortaya çıkıyor. Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı Hawaii adisinin Maui bölgesine doğru yönelelim bunu görmek için şimdi. Maui'nin Hana Otobanı boyunca uzanan okaliptüs ağaçları görülmeye değer bir orman manzaraları örneğidir. Bu ormanın en önemli özeliği, ağaç gövdesindeki rengarenk görüntülerdir. Ağaç kabuklarında yer alan kırmızı, kehribar ve yeşil renkleri, katman katman renkli şeritler oraya çıkarıyor. Bu muhteşem manzarayı ortaya çıkartmak için yaz aylarında okaliptüs ağaçlarının ölü mantar kabukları soyuluyor ve gökkuşağı ağacın kalbinde beliriveriyor. Ağaç gövdeleri yağmurdan ıslandığında, renkler gerçekten patladığında görünüm daha da çarpıcı. Bu muazzam görüntüler orman manzaraları sadece kahverengi ve yeşili içerir algısını da yıkıyor.

Arashiyama Bambu Korusu - Japonya

orman manzaraları japonya

Uzakdoğu’nun orman manzaraları, birbirinden güzel görüntüleri gözlerinizin önüne getirecek. Japonya’daki Arashiyama Bambu Korusu da bunlardan bir tanesi. Bambu, Uzakdoğu’ya ve özellikle de Japonya’ya özgü bir ağaç turu. Bu ağaçlar ince ve uzun olmaları, içlerinin büyük ölçüde boş olmasına rağmen göğe kadar görkemli bir şekilde uzanmaları dikkat çekiyor. Kyoto'nun batısında yer alan Arashiyama, Japonya’da imparatorluk merkezine uzak bir rahatlama yeri olarak kurulmuş. Budist tapınakları ve manastırlarla dolu bölge, günümüzde sevilen bir turistik destinasyon. Bu çarpıcı bambu ormanı, her ne kadar koru olarak adlandırılsa da bu isim sizi yanıltmasın. Dünyanın en güzel orman manzaraları arasında bir tanesi de bu şekilde karşınıza çıkıyor.

Dev Kelp Ormanları - Amerika Birleşik Devletleri

orman manzaraları kelp

Orman sadece yerin üstünde mi olur? Bakış açınızı değiştirin! Amerika Birleşik Devletleri’nin Monterey Körfezi’nde yer alan Dev Kelp Ormanları adeta bir su altı cenneti. Orman manzaraları arasında deniz altında yer alan saklı bir güzellik niteliğindeki Dev Kelp Ormanları kendini bir deniz kızı gibi hissetmek isteyenler için birebir.  Monterey Körfezi'nin dev esmer şu yosunu ormanları, başka bir dünya güzelliğine sahiptir. Esmer şu yosunu, bu kısımlardaki zengin ve besleyici sulardan hoşlanır. Bu nedenle bu bölgede bolca bulunmaktadır. Küçük hava dolu mesaneler her birini ayakta tutar, kaya balığı, leopar köpekbalıkları ve deniz şu samurularına fırtınalar sırasında bir çapa ve avcılardan saklanacakları bir yer sağlar. Orman manzaraları arasında en güzellerden bir tanesi de burasıdır.

Spiny Forests - Madagaskar

madagaskar orman manzarları

Afrika kıtasında yer alan orman manzaraları ile listemize devam edelim. Madagaskar’da yer alan Spiny Forests yani Dikenli Ormanlar, kaktüs bitkilerinin bir araya getirdiği sıra dışı bir ekosistem ortamı, bitki örtüsü tipi düşük, düzensiz kış yağmuru ile fakir yüzeylerde bulunmasa rağmen meydana gelen dikenli bitkilerle doludur. Madagaskar’ın güneyinde endemik olan orman, hançer benzeri cıvılı, dalsız ve uzun boylu dalsız bitkilerle ve şişmiş gövdeli kükürtlü sulu meyvelerle ayırt edilir. Ormanın sakini olan lemurlar, bu zehirli dikenlerin arasında adeta kuşlar gibi özgürce dolaşarak seyirlik bir manzara oluştururlar.

Green Mountain Ulusal Ormanı - Amerika Birleşik Devletleri

orman manzaraları green mountain

Dünyanın tüm renklerini bir yerde düşünün! Amerika Birleşik Devletleri’nin Vermont eyaletinde yer alan Green Mountain yanı Yeşil Dağ Ulusal Ormanı, özellikle sonbahardaki orman manzaralı ile seyirlik bir güzellik yaratıyor. Eylül ortasından Ekim sonuna kadar olan dönemde burası görülmeye değerdir. Hava berraktır, dolgun elmalar dallara ağır asılır ve akçaağaç, kavak ve huş ağaçları kıpkırmızı, kehribar ve altının parlak tonlarına döner. Bölgede yaprak değişimini en güzel sekilde gözlemleyebileceğiniz bu orman, sonbahar havası yaratan orman manzaraları gösterir sizlere. Bu görüntülere bakmak, içinizi sonbahar aşkı ile dolduracak.

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council