Blog

Eşarp Kullanma Sanatı: Eşarp Nasıl Bağlanır?

Eşarp Kullanma Sanatı: Eşarp Nasıl Bağlanır?

Eşarp Kullanma Sanatı: Eşarp Nasıl Bağlanır?

Tesettürlü hanımların en önem verdikleri konular arasında yer alan eşarp bağlama, özellikle yeni tesettüre girenler için zorlu bir süreç haline gelebiliyor. Eşarp nasıl bağlanır bilmeyenler için bu durum kimi zaman ayna karşısında saatler geçirmeye neden olsa da aslında püf noktalarını öğrendikten sonra eşarbı pratik ve şık bir şekilde bağlayabilmek mümkün. Üstelik zamanla el çabukluğu da kazanıldığı için birkaç dakika içinde istenilen şekilde eşarp bağlayabiliyor ve zamandan da tasarruf edebiliyorsunuz.Kısacası eşarp bağlamak, aslında yeni kapanan hanımların düşündüğü kadar zor değil. 

Elbette her hanımın kendi zevkine göre bir eşarp bağlama stili vardır. Ancak genel anlamda uyulması gereken noktalara dikkat ettikten sonra farklı tarzlar geliştirerek kıyafetlerinizi eşarbınızla tamamlayabilecek hale gelebilmeniz de söz konusu. Peki gerçekten eşarp nasıl bağlanır, renk uyumu nasıl sağlanır, eşarbın kıyafetinizle zıt renkte mi olması gerekir, yoksa nötr renkler mi daha iyidir? İşte tesettürlü hanımların hayatlarını kolaylaştıracak püf noktaları ve farklı tarzlarda eşarp bağlama teknikleri...

4 Adımda Eşarp Nasıl Bağlanır?

Sabah evden çıkmadan eşarbını kusursuz, hızlı ve pratik bir şekilde bağlamayı kim istemez? Hiç şüphesiz ki her hanım İslam dini ile örtüşen, gün içinde şekli bozulmadan kalan ve kıyafeti tamamlayan bir eşarp modeline sahip olmak için çabalıyor. Biz de Çam Otel olarak sizlere bu konuda yardımcı olmak ve işinizi kolaylaştırmak için eşarp nasıl bağlanır ve şal nasıl bağlanır sorularına içeriğimizde yanıtlar aradık. Muhafazakar ailelerin beklentilerinin ötesinde bir tatil deneyimi sunan Çam Otel’in şal ve eşarp bağlama konusundaki ipuçları için içeriğimizin devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Ek olarak, Çam Otel’in neden muhafazakar ailelerin İslami termal otel tercihlerinde ilk sıralarda yer aldığını öğrenmek için Çam Otel'in İslami Termal Oteller Arasında Öne Çıkmasının 6 Sebebi başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

1. Saçınızı Toplayın

Saçları topuz şeklindeki kadının arkadan görünümü

Uzun saçlı hanımların eşarp bağlamadan önce saçlarını toplaması, eşarbın mükemmel görünmesini sağlayan faktörler arasında yer alıyor. Ayrıca saçları topladıktan sonra eşarp bağlamanın açık saç üzerine bağlamaya çalışmaktan çok daha pratik olduğuna da şahit olabilirsiniz. Ek olarak, toplanmayan saçlarınız eşarbın altında ensenizin terlemesine yol açarak gün içinde sizi rahatsız edebilir. 

Bu nedenlerden dolayı saçlarınızı başınızın üzerinde toplamanızda büyük yarar var. Bu doğrultuda tesettürlü hanımların genellikle saçlarını topuz yaptıklarını görebilmek mümkün. Siz de topuz yapmak için özel olarak üretilen topuz tokalarını kullanabilir veya lastik tokalarla saçlarınızı topuz yaptıktan sonra bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

2. Bone Takın

Eşarbınız gün içinde bir nedenle başınızdan kaymasını önlemek üzere bone kullanmanız yararınıza olacaktır. Üstelik bone eşarp kaysa dahi saçlarınızın görünmesini önleyecektir. Diğer yandan boneniz topuzunuzun da daha bütün halde durmasına yardımcı olabilir. Ancak tabii ki bonenin üretildiği malzemeye önem vermenizde yarar var. Çünkü bazı boneler sık kullanım nedeniyle kısa sürede deforme olabiliyor, pamuklanma veya renk solması gibi durumlar yaşanabiliyor.

Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına organik iplikten üretilen boneler tercih etmenizi tavsiye ederiz. Organik pamuk, ipek ve diğer doğal lif ipliklerinden üretilen boneler saçlarınızın ve eşarbınızın şeklini korurken hava alan yapısıyla da saç sağlığınızı sürdürmenize de yardımcı olacaktır. 

Bu anlamda bone ve eşarp seçiminde ürün özelliklerine dikkat etmenizin hayatınızı kolaylaştıracağını söyleyebiliriz. Ayrıca bazı eşarp bağlama modellerinde bone de gözükeceğinden bonenizin rengine de dikkatle karar vermelisiniz. Bu doğrultuda kıyafetinizle ve eşarbınızla uygun renkte boneler temin ederek şık bir görünüm de sağlayabilirsiniz. 

3. Eşarbı Örtün

Gülümseyerek kameraya poz veren pembe eşarplı kadın

Ön hazırlık aşamalarını tamamladıktan sonra eşarbınızı dinin gerekliliklerine uygun şekilde başınıza örtüp bağlayabilirsiniz. Bu noktada eşarbın boynunuzu tamamen örttüğünden emin olmalısınız. Eşarbınızı bağladıktan sonra ise günlük kullanımda zorluk yaşamamak adına eşarbın kenarlarını kıyafetinizin içine sokabilirsiniz. Eğer eşarp üzerindeki desenleri sergilemek istiyor veya belirli bir eşarp modelini uygulamaya çalışıyorsanız eşarbınızın kenarlarını göğsünüzden aşağı doğru sarkıtabilirsiniz. 

Eşarbınızın tüm desenlerini gösterebilmesi ve uzun ömürlü bir kullanım sunabilmesi için temizliğine ve bakımına önem vermenizi tavsiye ederiz. Bu doğrultuda, eşarbınızdaki renklerin birbirine geçmelerini önlemek adına yıkarken talimatlara uygun hareket etmelisiniz. Buna benzer şekilde eşarbınızı ütülerken de zarar vermemek için zarif hareketlerle ütü işlemini tamamlamalısınız. Kalitesinden emin olduğunuz bir eşarp, kolaylıkla ütülenecek uzun bir kullanım süresi sunacaktır. 

4. İğne veya Mıknatıs Kullanın

Eşarbın başınızda sabitlenmesi için toplu iğne kullanımına başvurulduğuna mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Ancak uzun vadede eşarp kumaşını deforme ettiği için son yıllarda mıknatıs kullanımı daha fazla yaygınlaşmıştır. İğne kullanımı, bir süre sonunda eşarp kumaşında delik oluşumuna yol açarak aynı zamanda kumaşta tüylenme ve pamuklanma sorunlarını da beraberinde getirecektir. Siz de eşarbınızın zarar görmesini sitemiyorsanız çenenizin altından ve başınızın üzerinden mıknatıs aracılığıyla eşarbınızı sabitleyebilirsiniz.

En Trend Eşarp Bağlama Şekilleri

Daha önce de belirttiğimiz üzere her hanımın kendine özgü bir eşarp bağlama stili olabilir. Ancak trendler doğrultusunda her geçen gün farklı eşarp bağlama modelleri ile karşı karşıya kaldığımız da bir gerçek. Özellikle sosyal medyanın da etkisiyle hemen her ortama göre farklı bir eşarp bağlama tarzı geliştirildiğini illa ki görmüşsünüzdür. 

Eşarp nasıl bağlanır sorusunu yanıtladık, fakat günümüzde artık eşarp bağlamanın pek çok yolu olduğunu söyleyebiliriz. Eşarbını her gün aynı şekilde bağlamaktan sıkılan tesettürlü hanımlar için oldukça ideal olan eşarp bağlama seçenekleri ile her güne farklı bir kombin oluşturabilmek de mümkün. Ek olarak, kombininizi eşarp bağlama modellerinin yanı sıra farklı tonlarla zenginleştirmenin de eşarp modelinizin daha farklı görünmesine önayak olacağını söyleyebiliriz.

Kıyafetlerinizle aynı renk tonlarına sahip bir eşarp kullanmanız ise sizi daha sade gösterecektir. Fakat çizgi desenlere sahip eşarplar ile görünümünüzü daha dinamik hale getirebilirsiniz. Büyük desenlere sahip çok renkli eşarplar ise pek çok kombinde kullanılabileceği gibi girilecek her ortama ise uygun olmayabilir. Yine de farklı eşarplar kullanıyormuş hissi yaratabilmek için büyük desenleri bulunan renkli eşarplar tercih etmek avantaj sağlayacaktır. 

Tüm bu bilgiler ışığında sizin için derlediğimiz sade, fakat gayet şık 4 farklı eşarp bağlama yönteminden dilediklerinizi uygulayabilir ve tarzınıza renk katabilirsiniz. 

Üçgen Stili Eşarp Bağlama Yöntemi

Eşarp nasıl bağlanır sorusuna yanıt niteliğinde üçgen stili eşarp ile örtünen mutlu kadın

En klasik eşarp bağlama yöntemlerinden biri olan üçgen stili; işte, okulda, arkadaş buluşmasında, kısacası dilediğiniz her yerde konfor sağlayabilecek bir model. Eşarbınızı üçgen stilinde bağlamak için yapmanız gereken ise öncelikle eşarbın sağ üst köşesi ile sol alt köşesini bir araya getirmek. Bu adımın ardından elinizde üçgen şeklinde bir eşarbınız olacak. 

Daha sonra eşarbınızın geniş kısmı başınızın üst kısmına gelecek şekilde başınıza örtmeniz gerekiyor. Yani eşarbın iki köşesi omuzlarınızdan aşağı doğru sarkarken üçüncü köşesi ise başınızın arkasında olmalı. Başınızın yanında kalan iki kenarı ise çenenizin altında iğne veya mıknatıs yardımıyla sabitlemelisiniz. Ardından eşarbın aşağı sarkan köşelerinden soldakini omzunuzun üzerinden sağa doğru, sağdakini ise omzunuzun üzerinden sola doğru atın. 

Elde ettiğiniz görünümde eşarbınızın köşeleri artık sırtınızdan aşağı doğru sarkmalı. Son olarak sözünü ettiğimiz eşarp köşelerini başınızın arkasında sabitleyin. Bu noktada eşarbınızın arkasındaki geniş kısmı yukarı kaldırdıktan sonra köşeleri sabitlemeniz, daha şık bir görüntü elde etmenizi sağlayacaktır. 

Pratik Eşarp Bağlama Yöntemi

Siyah başörtülü kadın

Bu eşarp bağlama modelinde bone kullanıldığından dolayı iki parçalı olarak da adlandırılmaktadır. Son derece pratik bir model olarak değerlendirebileceğimiz bu modelde hazır eşarplar kullanılmaktadır. Kendinden boneli ve bonesiz olarak farklı tarzlarda şekillendirilmiş hazır eşarplara hazır türban adıyla da rastlayabilirsiniz. Özel günlerde kuaföre gitmeye gerek duymadan kolay bir şekilde şık bir eşarba sahip olmak için bu modeli tercih edebileceğinizi söylemek yanlış olmayacaktır. Üstelik parlak ipek ipliğinden üretilen bu tür eşarplar ve şallar, abiye kıyafetlerinizle de gayet güzel bir biçimde kombinlenebilecektir. 

Ayrıca evdeyken dahi işlerinizi rahat bir şekilde yürütmenize yardımcı olacak bu pratik eşarp bağlama modelini kullanabilirsiniz. Çene altından dikişli olduğu için bu eşarp modellerini kullanmak için tek yapmanız gereken eşarbı başınıza geçirmek. Birkaç saniye içinde hazır hale gelmenize imkan tanıyan iki parçalı eşarp bağlama yöntemini bonesi ayrı olarak satılan hazır eşarplarla da deneyebilirsiniz.

Tek Omuz Eşarp Bağlama Yöntemi

Eşarbının bir kenarı omzundan aşağı sarkan lila renkli eşarplı kadın

Klasik olduğu kadar zarif bir görünüme de sahip olan tek omuz eşarp bağlama yönteminde ilk olarak eşarbınızın düz bir kenarını 4 parmak kalınlığında içeri doğru katlamanız gerekiyor. Ardından bone taktığınız başınızın üzerine eşarbınızı yerleştirebilirsiniz. Ancak bir tarafın diğer taraftan biraz daha uzun olduğundan emin olmalısınız. 

Eşarbın başınızın iki yanından aşağı doğru düşen kenarlarını boynunuzun etrafında 1 kere doladıktan sonra ise uzun kenarı omzunuzun üzerinden göğsünüze doğru düşecek şekilde öne getirin. Diğer kenar ise başınızın arkasında ve sırtınıza düşecek şekilde olmalıdır. 

Dolama Eşarp Bağlama Yöntemi

Gülümseyen tesettürlü kadın

Hem fonksiyonel hem de son derece basit bir model olan dolama eşarp bağlama yöntemini günün herhangi bir anında ve kısa bir sürede uygulayarak evden dışarı çıkmaya hazır hale gelebilirsiniz. Ayrıca bu model, tercih edeceğiniz eşarp kumaşına da bağlı olarak bir davete, akşam yemeğine, düğüne veya yalnızca yürüyüşe bile uygun hale gelebilir. 

Dolama eşarp bağlama yöntemi, adından da anlaşılabileceği gibi eşarbın boynunuza dolanması ile şekil alır. Bu yöntemi uygulamak için eşarbınızı bir kenarı diğerinden daha kısa olacak şekilde başınıza örtün. Ardından uzun kenarı, diğer kenar ile eşitlenecek şekilde boynunuzun etrafında sarın. 
 

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council