Blog

Temiz Hava Neden Bizler İçin Önemlidir?

Temiz Hava Neden Bizler İçin Önemlidir?

Temiz Hava Neden Bizler İçin Önemlidir?

Bugün temiz hava ve sağlımıza olan yararları hakkında konuşacağız. İnsanlar genellikle dışarıda vakit geçirmenin önemini unutur ve dışarıda geçirdikleri zamanın sağlığa olan faydalarını da maalesef hafife alır. Zamanımızın çoğunu klimalı ofislerde geçirdiğimiz modern toplumda; vücudumuz havadan alınması gereken faydaları alamaz ve maalesef kirli havayla yaşamak zorunda kalır. Bu durum da vücudumuzun sağlıklı ve taze kalmasına engel olur. üzerine kar yağmış bir çam ormanı manzarası İşte temiz havanın sağlığımıza olan faydaları:

 • Temiz hava sindirim için iyidir,
 • Serotonini arttırır bu da mutlu olmamızı sağlar,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Temiz hava akciğerleri temizler,
 • Daha fazla enerjiye ve keskin zihne sahip olmayı sağlar

Şimdi bahsettiğimiz bu faydaları detaylarıyla beraber inceleyelim: Temiz hava sindirim için iyidir: Temiz hava, yiyecekleri daha etkili bir şekilde sindirmenize yardımcı olur. Bu yüzden yedikten sonra dışarıda küçük bir yürüyüş yapmak vücudumuz için harika bir seçenektir. Özellikle kilo vermek isteyenlere temiz havada yürüyüş yapmak sıklıkla önerilmektedir. dağların arkasında kalan bir orman ve doğan güneş Temiz hava mutlu eder: Serotonin miktarı, solunduğunuz oksijen miktarından etkilenir. Serotonin ruh halinizi önemli ölçüde kaliteli bir hale getirir. Bu sayede mutluluk ve iyi olma hissi de daha fazlalaşır. Temiz hava sizin daha ferah ve rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Bağışıklık sistemini güçlendirir: Temiz hava bakteri ve mikroplarla savaşır. Beyaz kan hücrelerinin daha etkin bir biçimde çalışmasını sağlar. Bu da vücudun direncini arttırır. Temiz hava ciğerlerinizi temizler: Temiz hava, akciğerlerin temizlenmesini sağlar. Akciğeriniz her nefes aldığınızda vücuttaki toksinlerin atılmasını da sağlar. Daha fazla enerjiye ve keskin zihne sahip olmayı sağlar: Temiz hava daha iyi düşünmenize ve enerji düzeyinizi artırmanıza yardımcı olur. Beyin, vücutta yer alan oksijenin miktarının yüzde yirmisine ihtiyacı duyar. Daha fazla oksijen beyine daha fazla netlik getirir, konsantrasyonunuzu geliştirir, daha net düşünmenize yardımcı olur ve enerji seviyeniz üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Temiz Hava Neden Bizler İçin Önemlidir?

Temiz Hava Çok Faydalıdır

Tarlalarda dolaşıp, bisiklete binerek büyüyen bir nesil olarak; temiz havanın bize olan etkilerini çok iyi biliriz. Maalesef çocukluğumuzda dışarıda geçirdiğimiz zamanı günümüzde içerisi için harcıyoruz. Tıpkı ilkokulda öğrendiğiniz gibi ağaçlar, karbondioksiti solumamız gereken oksijene dönüştürmek için fotosentez yaparlar. Geçtiğimiz yıllarda yayınlanan bir araştırmaya göre, bir yıl içinde, ağaçların varlığı 850 yaşamı kurtardı ve 670 bin solunum yolu semptomlarını da önledi. Ağaçlar havadaki kirliliği temizler, böylece akciğerlerimizin rahatsızlanmamasını sağlar. Araştırmaya göre, ağaçların yarattığı temiz hava, havanın daha fazla kirlendiği kentsel alanlarda yaşayanlar çok faydalıdır. güneş doğarken çekilmiş bir orman resmi Hava kirliliği bazı önemli sağlık problemleri yaratabilir. Çok kirli havalarda; gözler, burunlar ve boğazlarda yanma meydana gelir. Bunu hepimiz mutlaka bir kere olsun yaşamışızdır. Kirli havalar özellikle astımı olanların nefes almasını zorlaştırır. Kirlilikten ötürü meydana ve havaya karışan bazı zehirli kimyasallar oldukça zehirlidir. Kansere, doğum kusurlarına, akciğerlerde uzun süreli yaralanmalara ve ayrıca beyin ve sinir hasarına bile neden olabilirler. Bitkilerin ürettiği taze hava solumak, bu korkunç kimyasallarla karşılaşma olasılığını da ciddi anlamda azaltır.

Dışarı Çıkın, Kendinizi Kurtarın!

Sürekli olarak ofiste ya da evde takılıyorsanız, bu duruma bir dur demelisiniz. Böyle yerler maalesef sizi her çeşit mikroba maruz bırakır. Dışarıda yapacağınız basit bir yürüyüş bile bağışıklık sisteminizi yükseltebilir. Bilim, çiçeklerin kokusunun insanda olumlu etkiler yarattığını kanıtlamıştır. Bu kokular ciddi anlamda ruhunuza iyi gelir. Lavanta ve yasemin gibi çiçekler araştırmalara göre anksiyeteyi azaltmaktadır. Yine araştırmalara göre çam ağaçlarının kokusunun stresi azalttığı ve gevşemeyi sağladığı ortaya çıkmıştır. Bir parkta veya kendi arka bahçenizde zaman geçirmek; taze kesilmiş çim kokusunu içe çekmek daha sakin ve mutlu hissetmenize yardımcı olabilir. Bu nedenle bir an önce kendinizi doğanın kucağınıza bırakmanızı tavsiye ediyoruz. gökyüzü ve bulutlar

Oksijen enerji verir

Araştırmalar, temiz havada zaman geçirmenin insanların yüzde 90'ında enerjiyi artırdığını gösteriyor. Herhangi bir kapalı mekanda nefes aldığınız hava, vücudunuzun sağlıklı kalması için gerektiği kadar taze değildir. Bu nedenle sağlık uzmanları iç mekan havasını asla önermemektedir. Oksijenin faydaları sadece enerji ile sınırlı değildir. Temiz havaya çıktığınız zaman şunlar gerçekleşir:

 • Temiz hava akciğerleri temizler ve hücrelerin daha fazla oksijen almasına yardımcı olur. Bu sayede akciğerlerin temizleyici etkisini artar.
 • Daha fazla oksijen beynimize netlik katar.
 • Temiz hava kanı temizler, ona parlak bir renk verir ve vücudun her yerine kanı ve hayat veren akımı iletir.
 • Her gün biraz güneş ışığı ve temiz hava almak, vücudunuzu sağlıklı tutmak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir.

Temiz Havadan Faydalanmak İçin İpuçları

 • Temiz havadan faydalanmanın en iyi yollarından biri dışarı çıkmaktır.
 • Akciğerler temiz hava soluduğunda, solunum tekniğini gelişir. Bu da dayanıklılığı artırır.
 • Her gün dışarıda, şehirden uzakta güzel bir koşu parkurunda koşu yapmaya çalışın.
 • Ormanlık bir alanda tatile çıkın.
 • Haftada bir veya iki kez ormanda yürüyüş yapın. Bu vücudunuzun ihtiyacı olan taze havayı almak için harika bir yoldur.
 • Hava kalitesini iyileştirmek için bitkileri evinizde ve çalışma ortamınızda tutun. Bitkiler oksijen üretir ve havadan karbondioksit emer. Hatta kaktüs gibi bazı bitkiler havadaki zehirli kirleticileri bile temizleyebilir.
 • Günlük olarak egzersiz yapın. Bu egzersizleri de mutlaka dışarıda yapmaya çalışın. Egzersiz kan dolaşımını hızlandırır ve vücudunuza oksijen taşır.

ormanda yere düşmüş bir çam Dışarıda zaman geçirdikten sonra fark etmiş olabilirsiniz, içeriye dönüp çalışmaya devam ettiğiniz zaman zihninizin daha açık olduğunu anlarsınız. Bu oksijen ve beynin birbirleriyle olan ilişkisiyle bağlantılıdır.  Daha fazla oksijen daha fazla beyin fonksiyonuna neden olur, konsantrasyon becerilerinizi geliştirir ve size daha fazla enerji sağlar. Buna ek olarak, dışarıda hava almak D vitamini üretmenize de yardımcı olacaktır. Bu da bağışıklık sistemimizi desteklemek, kemiklerinizi, dişlerinizi güçlendirmek ve çok daha fazlası dahil olmak üzere birçok bedensel işlev için elzemdir.    

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council