Blog

Doğa Uyanırken Görüntüsüyle Büyüleyen Bahar Çiçekleri

Doğa Uyanırken Görüntüsüyle Büyüleyen Bahar Çiçekleri

Doğa Uyanırken Görüntüsüyle Büyüleyen Bahar Çiçekleri

Soğuk kış günleri boyunca toprağın altında sabırsızlıkla baharı bekleyen bitki tohumları, nihayetinde güneşin yüzünü göstermesiyle yavaştan toprağın altından çıkmaya başladılar. Isınan havaların beraberinde canlanan doğa, evrene; yemyeşil çimenler, rengârenk çiçekler ve meyve dolu ağaçlarla ilkbaharın geldiğini müjdeliyor. Eşsiz kokuları ve birbirinden güzel renkleri ile bahar çiçekleri hakkında tüm detayları sizler için paylaşacağız.

Renkleriyle Ayrı, Kokuları ile Ayrı Büyüleyen 13 Bahar Çiçeği

İlkbahar gelmesiyle hareketlenen doğanın sunduğu eşsiz bahar çiçeklerini sizler için bir araya getirdik.

1. Bahar Müjdecisi Frezya

Bahar çiçekleri içerisinden renkli frezya çiçeklerinden yapılmış buket

Baharın tazeliğini üzerinde taşıyan ve kokusuyla herkesi büyüleyen frezya çiçeği… Sarı, beyaz, mor ve pembe tonlarında farklı renk seçenekleri sunan bahar çiçeklerinden ilkidir.
Sıcak ortamları çok sevmediği için frezya çiçeğini yetiştirmeyi düşünürseniz, güneşsiz bir ortamda soğan kısmı yapraklanana kadar sulayın. Daha sonrasında ise güneş gören bir saksı içine almanız frezya için uygun yetişme ortamını sağlamanıza yardımcı olur.

Hoş kokusu sayesinde kozmetik alanında da kullanılan bahar çiçeğidir. Bahar aylarının geldiğini ilk müjdeleyen çiçeği siz de evinizde yetiştirerek baharı evinize getirebilirsiniz.

2. Doğaya Güzelliği İle Eşlik Eden Çiğdem

Yeşil çimenler üzerinde sarı, beyaz, mor renkli çiğdem çiçekleri

Ülkemizin hemen her yerinde yetişen zambakgiller familyasına ait çiçek çok yıllık, uzun yumrulu olarak tanımlanan bitkidir. Görüntüsünün çok güzel olması nedeniyle süs bitkisi olarak adlandırılır. Çiğdem bitkisi ilkbahar mevsiminde çıktığı gibi, sonbaharda da güzelliği ile doğaya eşlik ediyor.

Beyaz, pembe, mor ve sarı gibi doğayı süsleyen canlı renklerde karşılaşılabilir. Gece ve kötü hava koşullarında kendini kapatarak korumaya alır. Çiğdem çiçeğinin yetiştirilme koşulları yüksek dağlık kesimler de daha uygun olarak yetişir. Killi ve gevşek toprak yapısında yetişme verimliliği daha yüksektir.

3. Güzelliği Edebi Eserler Konu Olan Lale

Arka planı flu çimenlerin arasında uzun boyu ile pembe lale çiçekleri

Ülkemizde en çok Nevşehir ve çevresinde yetiştirilen laleler, bahar gelişi ile muazzam manzaraları ortaya çıkarıyor. Farklı ara ve ana renkler olmaz üzere geniş renk seçenekleri ile bahar çiçekleri arasında en sevilenlerde yerini alıyor.

Süs bitkisi olarak yetiştirilen, tohum yerine soğanı bulunan ve bu şekilde yetiştirilen bitki çeşididir. Lalenin en yaygın olarak yetiştirildiği yer Hollanda'dır. Aynı zamanda laleler pek çok mitolojik ve edebi eserlere de konu olmuştur.

Kasım ayının gelmesiyle toprağa ekilen laleler, Nisan ayında baharın coşkusuna eşlik etmek üzere topraktan çıkar. Uzun boyu, etli yaprakları ve eşsiz renkleriyle bahar boyunca kendine hayran bırakan çiçek çeşididir. 

4. Gençlik Simgesi Anemon

Yakın planda çekilmiş arka planı flu gözüken mavi anemon çiçekleri

Dağ lalesi olarak da karşımıza çıkan anemon çiçeği özellikle Yunan kültüründe tazeliğin ve gençliğin sinmesi olarak kabul edilmiştir. Anemon çiçeği soğuk havalarda kendisini yapraklarını kapatarak korumaya alır. Pençe şeklinde ki soğanı üretilmek istenen toprağa ekilir.

Yoğun bir kokuya sahip olan anemon çiçeği içerisinde 103 farklı maddeyi bulundurur. Anemon çiçeği içerisinde bulunan maddeler, yağ sanayisinde kullanmak üzere toplanır. Kozmetik sektöründe, sağlık sektöründe ve yaşlanma karşıtı olarak kullanımı tercih edilen bahar bitkisidir.

Anemon çiçeği diğer çiçeklere oranla bakımı ev ortamında daha kolay ve zahmetsiz olması sebebiyle tercih edilen çiçeklerdendir. Gençliğin simgesi haline gelen anemon çiçeğinin, cildiniz üzerinde meydana gelen olumsuz etkileri karşı korumada kullanırken, Kendinize Verebileceğiniz En Güzel Hediye; Sağlıklı ve Güzel Bir Vücut başlıklı içeriğimize de göz atarak bilgi edinebilirsiniz.

5. Doğa Harikası Sümbül

Bahçede büyük yeşil yaprakları arasında pembe, mor, mavi renkli sümbüller

Bahar çiçekleri denilince akılda canlanan çiçeklerden biri olan sümbül, soğanlı bitkiler arasında dayanıklılık bakımından en güçlü, yetiştirilme ve bakım konusundan en kolay olan çiçektir. Dikildiği saksıda yıllarda kalabilen bitki çeşididir.

Kokusu ile herkesi mest eden sümbül, zorlu hava koşullarında ayakta kalmayı başaran ve mevsimlere dayanıklılık gösteren bahar çiçeğidir. Farklı renkler ile tercih edilebilen bitki ve her rengine de farklı bir anlam yüklenmiştir. Tercihinize göre dilediğiniz hoş kolu sümbülü alabilir veya yetiştirebilirsiniz.

6. Kışın Bittiğinin Habercisi Mimoza

Baharın gelişi ile dalları süsleyen sarı, küçük, çiçekli süs bitkisi

Mimoza çiçeğinin açması kışın sonunu bulduğu için bahar müjdecisi olarak kendinden söz ettirir.  Ilıman iklimde yaşamayı seven bitki oldukça dayanıklı bir yapıya sahip olduğu için -7 dereceye kadar dayanarak yaşamaktadır.

Çok fazla çeşidi olmayan çiçeğin anılan tüm adları mimoza çiçeği veya küstüm çiçeği olarak adlandırılır. Süs bitkisi olarak geçen çiçek benzer süs bitkileri aksine, kış sonunda çiçek açarak baharın geldiğinin müjdesini verir.

Pudralı, tatlı ve yumuşak kokusuyla parfüm severlerin vazgeçilmezi olarak kullanımda tercih ediliyor. Siz de baharın gelişinde hissedilen enerjiyi her an üzerinde taşımak isterseniz mimoza çiçeği kokularını tercih edebilirsiniz.

7. Evrenin Süsü Menekşe

Mor yapraklı menekşeler toprak üzerinde dikili gün ışığında çiçek açmışlar

Balkonları süslemekle kalmayan aynı zamanda sokakları ve bahçeleri de renklendiren görüntüsü ile evreni süsleyen çiçeklerdir. Kolay bakımı ve cezbeden güzelliği ile baharın neşesini gören herkes de hissettirir.

Aydınlık ortamlarda yaşamayı sever ve baharın gelişiyle nemli ortamlarda çiçek açmaya başlar. Yetişmesi için uygun ortamı sağlarsanız çok güzel çiçeklenmeye şahit olursunuz. Bu güzel bitkiyi sadece evleri, bahçeleri güzelleştirmekte değil sağlık alanında kullanılmaktadır.

8. Dillere Destan Kokusu ile Lavanta

Lavanta tarlasında yakın çekim yapılarak çekilmiş mor renkli lavanta çiçekleri

Bahar aylarının gelişi ile çiçeklerini açmaya başlayan lavantalar mor tonlarının en güzeli doğanın huzuruna getiriyor. Lavantanın renkleri adeta baharın içlere sığmayan coşkusunu temsil ediyor. Çiçeğin kokusunun güzelliği temizlik ve kozmetik alanında kullanımı tercih edilmiştir.

Lavantanın sadece baharın gelişini temsil eden çiçek olarak düşünmeyin lokumundan, parfümüne sağlık alanında kozmetiğe geniş kullanım alanı bulunmaktadır. Lavanta bitkisinden elde edilen yağı da kullanımda tercih edebilirsiniz.

9. Yaza En Çok Yakışan Papatya

Yaz aylarda yaşil çimenler üzerinde açmış beyaz renkli papatyalar

Hemen hemen ülkemizin her yerinde yetişen bahar gelişiyle çiçek açan bitkidir. Orta kısmı sarı yaprakları genellikle beyaz olan bahar çiçeğidir. Alman papatyası, kır papatyası ve margarit papatya olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır.

Doğayı saran beyaz güzellikler sadece bu etkisiyle kalmayıp sağlık alanında da sizleri güzelleştirmeye yardımcı çiçektir. Mikrop öldürücü, uyku düzenleyici, diş eti rahatsızlıklarına ve sinir sistemini düzenlemeye yardımcı etkileri de bulunmaktadır. 

10. Ağaç Dallarını Renklendiren Erguvan

Bahar aylarının gelişi ile agaç dalları üzerinde açan pembe renkli küçük çiçekli erguvanlar

Bahar aylarında park ve bahçeleri muazzam görüntüsü ile süsleyen bitkidir. Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açan genellikle mor ve pembe renklerde karşımıza çıkan ve kışın gelmesiyle yapraklarını döken bahar çiçeğidir.

Hava sıcaklığına göre çiçek açma dönemi değişen, ama gelişiyle baharın geldiğini de hissettirir. Erguvan çiçekleri yiyecek olarak da tüketilmekte ve ayrıca tabak süsleme sanatında da kullanılabilmektedir.

11. Doğa Şöleni Morsalkım 

Küçük beyaz ve mor renkli çiçeklerden oluşan ve uzun salkım şeklini almış bitki

Morsalkım; sabır, zariflik ve onurlu olmayı ifade ediyor. Bir doğa harikası olarak adlandırabiliriz. Yalnız görüntüsü değil kokusuyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. İlkbaharın ortalarında çiçek açmaya başlayan evde yetiştirilmesi uygun değildir. 20 metreden fazla uzayabildiği için yetiştirilecek yerin iyi seçilmesi gerekmektedir.

Ilıman ortamları seven bir bitki çeşididir ancak zorlu hava koşullarına dayanabilmektedir. -30 dereceye kadar dayanabilmektedir. Gün ışığını çok sever, eğer yeterli güneş ışığı olmazsa bitkinin çiçek açmasını beklemeyin.

12. Aşıkların Tercihi Kasımpatı

Orta kısmı sarı yaprakları pembeden beyaza doğru giden erguvan çiçekleri

Kasımpatı çok hikayeye konu olmuş ve farklı amaçları karşılamak üzere kullanılmış çiçeklerdir. Kimi yerde cenazeler için kullanılırken, kimi zamanlar da platonik aşıkların tercihi olmuş. Bizim ülkemiz de olmasada çoğu ülke de ölüm çiçeği olarak adlandırılmış.

Yaklaşık 50-150 cm boyunda, büyük çiçek başına sahip çiçeklerdir. Beyaz, sarı ve pembe renklerde doğayı süsleyen çeşitleri vardır. Kolay yetişen ve her ortamda yaşayabilen dertsiz bir bahar çiçeğidir.

13. Kokusuyla Etrafı Büyüleyen Leylak

Büyüleyici mor renkleri ile küçük çiçeklerden oluşan sümbül çiçeği ve tomurcukları

Ilık ilkbahar akşamlarında etrafı saran kokusuyla ve güzelliğini tamamlayan leylak rengindeki çiçekleriyle görenleri kendine hayran bırakan çiçektir. Doğa güzelliği, zorlu hava koşullarında oldukça dayanıklı bir duruş sergilenmekte.

Suyu çok sever, özellikle sıcak yaz günlerinde sık sulama yapabilme şansınız olursa size teşekkürünü büyüleyici kokusu etrafa saçarak edecektir. Aynı zamanda güneşli ortamları seven leylaklar gölgede kalsalar da çiçek açmaya devam ederler.

Leylağın bir anlamı olduğunu biliyor muydunuz? Bu nadide çiçek; sevgi ve güveni temsil etmekte. Zaten böylesine zarif bir çiçek başka hangi anlamı temsil edebilirdi ki?

Doğa uyanmaya başladı ve mis kokuları beraberinde renkli çiçekler açmaya başladı. Sizler de doğa uyanırken bu eşsiz çiçekler eşliğinde doğayla iç içe olacağınız Çam Termal Hotel’i arayarak bilgi alabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz.
 

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council