Blog

En Temel İhtiyacımız: Banyo Yapmanın Faydaları

En Temel İhtiyacımız: Banyo Yapmanın Faydaları

En Temel İhtiyacımız: Banyo Yapmanın Faydaları

Sıcak, ferahlatıcı bir banyonun iyileştirici gücü içgüdüsel olarak anladığımız bir şey. Çocukluğumuzdan itibaren, banyo yapmanın faydaları ile ilgili olarak aslında çok şey öğreniriz. Sıkıntılarımızı, yorgunluğumuzu gidermek için banyo yapmayı bir fırsat olarak görürüz. Ilık bir suyun altına girmek vücut ağrılarımızı hafifletir, buhar ise soğuk algınlığı ve gribi vücuttan atılmasına ciddi derecede fayda sağlar.

Bedenimize yarayan tüm bu faydaları tabii ki ruhumuza da iyi gelmesini sağlar. Her şeyden önemlisi de banyo yapmak bize yoğun ve yorucu tempoda ilerleyen yaşamlarımızın için bir mola vermemizi sağlar. Yapıların yurt içi ve yurt dışı bazlı çalışmalar da banyo yapmanın faydaları arasında stres hormonu seviyesinin düşmesinden ve serotonin hissinin artmasından söz eder. Bu konuda geleneksel anlayışımız da oldukça kıymetli bilgilere sahiptir.

Evrensel ölçekte değer gören Türk hamamı anlayışı modern SPA uygulamalarına ilham vermektedir. Yapılan araştırmalar banyo yapmanın faydaları için çeşitli eşikler de vermiştir: Ortalama bir banyo süresi 10 ile 20 dakikadır ve suyun sıcaklığı 32 – 35 derece olmalıdır.

Daha yüksek dereceler kan basıncını yükseltir, cildi haşlar ve bu da kaşıntılı bir vücuda neden olabilir. Peki tüm bu bilgilerin ışığında banyo yapmanın faydaları nelerdir? Sizin için derledik! Buhar banyosu faydalarını öğrenmek için ise blog yazımıza mutlaka göz atın!

Mucizevi Etkileri ile Banyo Yapmanın Faydaları

duş başlığından akan su,banyo yapmanın faydaları

1) Nezle ve griple savaşır

Çocukluğumuzdan itibaren en çok bildiğimiz ve duyduğumuz şeylerden biri grip olduğumuz ılık bir suyun altına girmemizin iyi olacağıdır. Bu, kuru bir tavsiye değil, hemen her seferinde işe yarar bir öneridir. Banyodayken buharlı havanın içinde nefes alıp vermek rahatlamanızı sağlar ve bu da sizi iyileşmeye götürür.

2) Sakinlik verir

spa merkezi rahatlama, banyo yapmanın faydaları

Stresin giderek tırmandığı ve sizi zorladığı zamanlarda şüphesiz ki sizin de kendinize vereceğiniz tavsiye banyo yapmaktır. Ilık suyun altında birkaç dakikalık bekleyiş bile sizi daha sakin, rahat olmanızı sağlar. Banyodan çıktığınızda anda ise size soğuk gelecek olan havanın bedeninize çarpması da daha kolay uyumanızı sağlar.

3) Ağrıyan kasları yatıştırır

Eski zamanlardan bu yana banyo yapmanın faydaları arasında görebileceğimiz bir husus da kas ağrılarına banyonun iyi gelmesidir. Özellikle sporcularda görebileceğimiz şekliyle; yoğun egzersizlerden çıkanlar ağrıyan kaslarını rahatlatmak için soğuk bir suyun altına girerler. Ayrıca suda gerilmenin ve hareket etmenin eklemler, kaslar ve kemikler üzerindeki olumlu etkileri de banyo yapmanın faydaları arasındaki önemli bir yere sahiptir.

4) Kuru cildi önler

köpük banyosu yapan kadın, banyo yapmanın faydaları Vücudumuzun suya olan ihtiyacı birkaç çeşittir. Her gün belirli oranda su içen insanlar yıllar geçtikçe nasıl ki daha duru bir cilde sahip oluyorlarsa, banyo da bize aynı faydayı sağlar. Kuru bir cildin önünü alabilmek de banyo yapmayı bir ritüel haline getirmekle mümkündür.

Banyo ve sıcak suyla beraber buharın içinde kalmak vücudun her yönüyle hidrasyonunu sağlamak için harika bir yoldur. İnsan vücudu çoğunlukla sudan yapılır ve bu yüzden bol su içmeye teşvik ediliriz. Fakat içine dalmak da son derece faydalıdır.

5) Doğum sürecindeki sancıları dindirebilir

Doğum yapacak olan anne adaylarının yaşadıkları sancılar, ılık bir banyo ile beraber mümkün mertebe azalır. Ayrıca bunun yanı sıra doğum aşamasının ilk sıralarında da kadınların gevşemesi ve rahatlaması için ılık bir banyonun ağrıyı en aza indirgeyeceği bilinir. Her şeye rağmen bu işlem için doktorunuza başvurarak hareket etmeniz önerilir.

6) Kilo vermeye yardımcı olur

sağlıklı ve fit bir kadın, banyo yapmanın faydaları

Yapılan çalışmalar diyabet hastası olan ve düzenli olarak sıcak bir banyo yapan insanların kandaki şeker ve glikoz seviyelerinin azalabildiğini göstermiştir. Çalışma, haftada 6 gün, yaklaşık 20 - 30 dakika sıcak banyoda beklemenin katılımcılara ayda yaklaşık 2,5 kilo verdirdiğini keşfetmiştir. Yine de böylesi bir uygulama için öncesinde hekiminize başvurmanız sizin için kolaylık sağlar.

7) Gece banyo yapmanın faydaları

Banyo yapmak herkes için esastır. Kirden kurtulmak ve gün boyu taze kalmak için günde bir kez banyo yapmak gerekir. Tüm yorgunluk banyodan çıkarılır ve ruh hali mükemmel derecede iyi hale gelir. 

Çoğu insan sadece sabahları banyo yapar, ancak bazılarının hem sabah hem de akşamları banyo yapma alışkanlığı vardır. Yatmadan önce banyo yapmak çok önemlidir. Yatmadan en az 90 dakika önce banyo yapmak vücut sıcaklığını soğutur ve bedeni uykuya hazır hale getirir.

8) Sabah banyo yapmanın faydaları

Sabahları banyo yapmak, yaratıcılığınızı arttırdığı gibi tüm stresi ve basıncı da beyinden uzaklaştırır. Ayrıca sabah tıraş olan erkeklerin de banyo yapmaları gerekir, çünkü ılık su cilt gözeneklerini açarak daha iyi tıraş olunmasını sağlar.

9) Kan dolaşımını arttırır

Vücudu sıcak suya sokmak kan damarlarınız için bir tür egzersizdir . Bunun nedeni, suyun vücuda kalbimizin kapasitesini arttıran fiziksel baskı oluşturmasıdır. Başka bir deyişle; banyo yaptığımızda kalp daha hızlı ve güçlü çalışır.  

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council