Blog

Az Bilinen Faydaları ile Çam Kozalağı

Az Bilinen Faydaları ile Çam Kozalağı

Az Bilinen Faydaları ile Çam Kozalağı Hakkında Önemli Bilgiler

Öyle ya da böyle, herkes bir şekilde çam kozalağı görmüş ve bu ilginç yapıya sahip olan meyveyi eline alıp muhteşem görünümünü incelemiştir. Son derece dekoratif görüntüsüyle çoğu zaman bir süs eşyası olarak da görülen çam kozalakları, çocukların el beceri ve koordinasyonlarının geliştirilmesi adına boyama ve diğer aktivitelerde kullanılabilecek türde malzemelerdendir. Ayrıca kozmetik sektöründe de kendine yer bulan çam kozalağının birçok anlamda insan sağlığına faydalı bir ağaç meyvesi olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Buna karşın, insanların çam kozalakları hakkında genel olarak yeterli bilgiye sahip olmadığını savunmak yanlış olmayacaktır. Oysa ki doğanın armağanlarından biri olan çam kozalağı, kullanım biçimleri ve sağlığa faydaları ile adeta bir hazinedir. Doğanın kalbinde, çam ağalarının yanı başında huzurlu bir tatil yaşamanız için gereken her hizmeti sunan Çam Otel, bu değerli ağaç meyvelerini bu içerikte sizler için mercek altına alıyor. İşte çam kozalakları hakkındaki dikkate değer gerçekler...

Çam Kozalağı Nedir?

Çam ağacı çeşitleri ve köknar ağacında yetişen kozalakları, bir tür meyve olarak niteleyebilmek mümkün. Odunsu yapıdaki bu meyveler, ilgi çekici görünümlerini simetrik bir dizilimi bulunan pullarına borçludur. Kozalağı oluşturan bu pullar, havadaki sıcaklık ve nem koşullarına göre açılıp kapanabilmektedir.

Bu doğrultuda, pikniğe gittiğinizde veya ormanda yürüyüş yaparken kozalakları inceleyerek pullarının durumuna göre ortamdaki nem hakkında fikir yürütebileceğinizi söyleyebiliriz. Buna göre nemli ortamda kozalağın pullarının içe doğru kapandıklarını ve nemden yoksun kuru ortamda ise pulların tam tersi yönde dışa doğru açıldıklarını gözlemleyebilirsiniz.

Çam dalları arasında görünen çam kozalağı

Çam kozalağı kimi zaman bir yakacak olarak görülürken kimi zaman da çeşitli malzemelerle işlenerek dekor olarak kullanılmaktadır. Ayrıca çam fıstığı olarak bilinen fıstık cinsinin de kozalakların içinden çıkarıldığını belirtmekte yarar var. Tüm bunların yanı sıra vitamin ve mineral bakımından zengin bir yapıda bulunan çam kozalaklarının tıbbi açıdan da faydaları olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

O halde gelin, kaynatılıp suyu tüketilebilen, öğütülebilen, çayı yapılabilen ve hatta reçel haline getirilebilen çam kozalağının insan sağlığına etkilerini birlikte inceleyelim.

Çam Kozalağı Faydaları

Çam sakızı gibi doğa harikalarından biri olan çam kozalakları, ağaç türlerine göre çeşitlendirilebilir. Dolayısıyla çam kozalaklarının hepsinin aynı özellikte olmadığı sonucuna varılabilir. Bu nedenle yanlış veya aşırı kullanım sonucunda zarar görmemek adına bu konuda dikkatli olmanızda fayda var. Eğer polen ve ağaç ürünlerine alerjiniz olduğunu biliyor veya bundan şüpheleniyorsanız çam kozalağını kullanmamanızı tavsiye ederiz. 

Ek olarak, olgunlaşmamış haldeki kozalaklar, mideye zarar verebileceği için kullanacağınız kozalakların buna uygun şekilde kullanıldığından emin olmalısınız. Ayrıca her şeyin fazlasının zarar olduğunu unutmadan, yeteri kadar kozalak tüketmeniz de en mantıklı adım olacaktır. 

Avuçları arasında çam kozalakları tutan kadın

Olası zararlarından korunmak için tüm noktalara dikkat ettikten sonra şimdi de çam kozalağının saymakla bitmeyen faydalarını sıralayalım. Özellikle astım rahatsızlıklarında tedavi edici etkiye sahip olduğu bilinen kozalakların hücre yenilenmesine katkıda bulunduğu da görülmektedir.

Bu doğrultuda yaraların hızla kapanmasını sağlayan kozalakların bunu yara yerinde iz bırakmadan başarabilmesi de dikkati çeken detaylardan biridir. Peki çam kozalağının bilinen diğer faydaları nelerdir?

Akciğeri Temizler

Solunum kaynaklı birçok rahatsızlığın sona erdirilmesinde kullanılan kozalaklar öksürük, balgam, nefes darlığı, bronşit gibi nefes almayı zorlaştıran faktörleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ayrıca vücuda gerekli minerallerin eksikliği halinde ortaya çıkan akciğer rahatsızlıklarının giderilmesinde de kozalak tüketimi oldukça etkilidir. Diğer yandan sigara, egzoz dumanı ve diğer zehirli gazların akciğerden temizlenmesine de katkıda bulunur. 

Kozalağı bu gibi rahatsızlıkların tedavisine ek olarak kullanmak için yeşil haldeki çam kozalaklarını kaynatıp ardından bir gün boyunca dinlendirmeniz işinize yarayacaktır. Dinlendirdiğiniz kozalak suyuna bal ekleyip hazırlayacağınız kozalak çayını tükettiğiniz zaman boğazınızdaki mikropların hızlı bir şekilde temizlendiğine de şahit olabilirsiniz. 

Bağışıklığı Güçlendirir

Çam kozalağı, içeriğindeki kalsiyum ve protein sayesinde bağışıklığı güçlendirip hastalıklara karşı direncin artırılmasını sağlar. Özellikle solunum yoluyla bulaşan hastalıklara karşı vücudun daha dinç kalmasına önayak olduğu için soğuk havalarda kozalaktan yapılan çayın tüketilmesi önerilir. Ayrıca metabolizmanın düzenlenmesine de yardımcı olan kozalak sayesinde sindirim sisteminin de daha düzenli çalıştığı gözlemlenebilir. 

Diş ve Diş Eti Ağrılarını Hafifletir

Çam ağacında asılı duran çam kozalakları

Çam kozalağının faydalarından bir diğeri de birçok insanın yakındığı diş ve diş eti rahatsızlıklarına şifa sunabilmesi. Enfeksiyon sökme gücü bulunan kozalaklar ağızdaki yaraların kapanmasına da yardımcı olur. Bunların yanı sıra diş köklerini güçlendirme etkisine sahip olan kozalaklar, diş yüzeyindeki tartar ve plakaları temizleyerek dişlerin daha beyaz görünmesine önayak olur. 

Diş ve diş etleri sorunları ile mücadele edebilmek için çam kozalağını sirke ile birlikte kaynatıp ağızda gargara yapmanız yeterli olacaktır. Ancak gargara yaptıktan sonra bu karışımı yutmadan tükürmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Aksi halde enfeksiyonlu hücrelerin ve tartarların midenize ulaşması söz konusu olabilir.

Saç Sağlığını Destekler

Çam kozalakları saçların güç kazanmasını ve bu sayede parlaklığına geri kavuşmasını sağlar. Ayrıca ciltteki hücrelerin onarılmasına yardımcı olduğu için saç derisinin yenilenmesine de katkıda bulunur. Bu anlamda, çam kozalaklarından elde edilen yağın son derece faydalı olduğu bilinmektedir.

Özellikle saç dökülmesinden şikayetçi olanlar için mucizevi etkileri olan çam kozalağı yakını saçlarınıza yumuşak hareketlerle sürüp yedirdiğinizde saç köklerinin beslenerek güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede dökülen saçların yerine yenilerinin çıktığına da şahit olabilmeniz mümkün.

Çam kozalağının yanı sıra çam terebentin yağı hakkında da bilgi sahibi olmak isterseniz Sağlığa Yararları Saymakla Bitmeyen Çam Terebentin Yağı Faydaları başlıklı içeriğimze göz atabilirsiniz.
 

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council