Blog

Felsefesi, Şaşırtıcı Bilgileri ve Her Yönü ile Doğa Nedir?

Felsefesi, Şaşırtıcı Bilgileri ve Her Yönü ile Doğa Nedir?

Felsefesi, Şaşırtıcı Bilgileri ve Her Yönü ile Doğa Nedir?

Şehir insanı özellikle yaz aylarında kendine kaçacak bir delik arar. Bunu da ağaçlık, ormanlık alanların olduğu, araba seslerinden uzakta, huzurlu ve sakin yerlerde bulur.

Modern dünyayla beraber hepimizin rutini haline gelen iş, trafik, ulaşım, iletişim gibi unsurlar bizi bulunduğumuz yere bağlasa da doğa olduğu yerde durur. Doğanın daha çok içinde yaşayan insanlardaysa hep bir huzur, sakinlik ve güler yüz hakimdir. Peki hepimizin gitmek istediği doğa nedir? Kendimizi doğanın içinde neden huzurlu buluruz? Sorularımızın cevabını gelin birlikte öğrenelim.

Doğa Nedir?

Her şeyi ve herkesi içine alan, kendini sürekli olarak yenileyen, canlı ve cansız varlıkların oluşturduğu yere doğa denir. Doğada herhangi yapay bir işlem olmadığı içindir ki doğa ve doğal birbiriyle akraba kavramlardır.

şelale, doğa nedir

Derelerden okyanuslara, hayvanlardan insanlara, dağlardan ormanlara kadar her şey doğanın bir parçasıdır. Kendine özgü varoluş kuralları olan doğa, bir anlamda da insanın etkin olmadığı, kendiliğinden süregelen yapıların tümüne denir. Yalnızca madde ve enerjiden meydana gelir. Sözgelimi, kayalıklar kimi bitkilerin ya da hayvanların evidir. Kimi ormanlık alanlar ise maymunların, köstebeklerin, ayıların ve daha nice canlının ortak yaşam alanıdır. Kendi haline bırakılan hemen her şey ‘’doğa nedir?’’ sorusunun cevabıdır, diyebiliriz.

Doğa Nelerden Oluşur?

Doğanın formülünü iki temel unsur meydana getirir. Bunlardan ilki maddedir. Maddeyi biyoloji derslerinden de hatırlarız. Uzayda yer kaplayan, belirli bir kütleye sahip canlı ve cansız varlıkların hepsine madde denmektedir.

Doğanın oluşumu için irili ufaklı yer kaplayan ve kendine özgü eylemleri olan maddelere ihtiyaç vardır. Bu tanıma göre insanlar, hayvanlar ve bitkiler maddeye verilebilecek en güzel örneklerdir. Tüm bu maddelerin hareket halinde olmaları ve dönüşüm yaşamaları gerekir. Bunun için gerekli olan enerji ise, doğanın ikinci temel unsurudur. Enerji madde dediğimiz canlı ve cansız varlıkların sahip olduğu güçtür. Bir iş yapabilme ancak enerji ile mümkündür. ‘’Bugün hiç enerjim yok’’ diyerek dilimize yerleşen bu kavram maddeyi harekete geçiren kuvvettir.

doğa nedir, şelale

Doğanın Az Bilinen Şaşırtıcı Yönleri

Doğa nedir, nelerden oluşur gibi temel soruları yanıtladıktan sonra sıra doğanın ilginç özelliklerine geliyor. Doğa ile ilgili bildiklerimizin başında genellikle yeşil rengi gelir. Yeşil, doğa ile özdeşleşen başlıca renktir. Bununla beraber doğada olmazsa olmaz diyeceğimiz onlarca şaşırtıcı özellik vardır. Öğrenince belki de şok olacağınız onlarca bilgi işte bu derlemede!

1) Yağmur Ormanları Canlıların Yarısının Evidir

Ekvator çizgisi boyunca uzanan ülkelerde sık görülen yağmur ormanları yıllık 2000 mm’ye dek yağış alır. Sıcak ve bol yağışlı olması da canlı çeşitliliği için biçilmiş kaftandır. Aynı zamanda yağmur ormanlarında var olan bitkiler dünya oksijen ihtiyacının neredeyse yarısını kendi başına karşılar.

2) Bataklıklar Sanıldığı Gibi Değil

Gittiğimiz ormanlık, doğal ortamların çoğunda sıklıkla karşılaştığımız bataklıklar birçok yavru hayvanın gelişimi için önemli merkezlerdir. Özellikle suda yaşayan birçok canlı bu bölgeleri hem evleri olarak kullanır hem de yumurtalarını bırakır. Timsah, balık, kurbağa bataklıklarda yaşayan canlıların başında gelir.

bataklık, doğa nedir

3) Büyükşehir Doğal Yaşamın Bir Parçası

Kent hayatı doğal yaşamdan uzaklaşılan yerler olsa da, burada da ekolojik bir zincir vardır. Şehir birçok hayvanın insanlarla yaşamını paylaştığı bölgelerdir. Kediler, köpekler ve kuşlar bunun en bilindik örnekleri arasındadır.

4) Bitkiler Neden Yeşildir?

Bitkiler fotosentez sırasında güneş ışınlarından en çok enerji taşıyanlarını emerken, yeşil tonlardaki renklerin enerji yükü daha az olduğu için, yapraklar bu dalga boylarındaki ışınların az miktarını soğurup büyük bölümünü yansıtırlar. Böylece  kırmızı ve mavi dalga boyundaki ışınları yüksek miktarda soğuran bitki, yeşil dalga boyunu yansıtır.

5) Geri Dönüşüm

Zaman ve ekonomik açıdan tasarruf yapmak, bir yandan da doğanın elverişli yöntemlerini kullanmak isteyenlerin uyguladıkları bir yöntem geri dönüşüm. Çevremizde, elimizin altında bulunan onlarca farklı eşya ve materyal ile bir başka ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Bunlardan belki de en bilineni araba lastikleridir.

Bitkileriniz için saksı, üstüne eşyalarınızı koymanız için sehpa ya da bir salıncak yapımı için eski araba lastiklerinizi kullanabilirsiniz. Bunun dışında çeşitli hizmet sektörleri vintage ve retro merakının artmasıyla beraber günümüz insanına eski zamanların eşyalarını sunuyor.

Kendi elinizle yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri ise kütüphane! Son yıllarda özellikle pazarlardan temin edebileceğiniz kasalarla kendinize bir kütüphane oluşturabilirsiniz. Yaratıcılığınızla doğru orantılı olarak kullanım dışı malzemelerden sayısız yeni ürün elde edebilirsiniz. Plastik şişeler, yıpranmış bir sandalye, artık giyilmeyen bir elbise kumaşı gibi malzemeler yaratıcı fikirlerinizi bekliyor.

doğal mobilya

Doğa Neden Huzurludur?

Bilindiği gibi genellikle kent dışı bölgeler, doğanın ve doğal yaşamın ana yerleridir. Ülkemizde de çok zengin bir doğa hayatı vardır. Özellikle tatil için şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlerin tercih ettikleri yerler de doğaya yakın yerlerdir. Doğa nedir öğrendiğimize göre insanın huzuru neden doğada bulduğuna da bir bakalım.

Öncelikle mümkün mertebe temiz hava insan bedeni için çok önemlidir. Şehirde içimize çektiğimiz hava ile bir ormandaki havanın bize sağladığı oksijen arasında gözle görülür bir fark vardır. Ayrıca en el değmemiş besinler de doğa insanını mutlu kılan unsurlardan biridir. Olgunlaştığı gibi dalından koparıp yediğiniz bir meyve sizin yüzünüzü güldürmekle kalmaz, sağlığınıza da en iyi şekilde hitap eder. Her şeyin kendi gelişim seyrinde olması, yapay işlemlerden geçmemesi de kentte yaşayan insanın hayretlere düşeceği bir olgudur. Özetlemek gerekirse hem ruh hem de beden sağlığı açısından insanın en mutlu olacağı yer doğanın kendisidir.

Güzel bir gün batımına tanık olmak, kuş cıvıltıları arasında şekerleme yapmak, akan bir suda yüzünüzü yıkamak vücudunuza önemli faydalar sağlar. Bunun farkında olmak ise ruhunuza da şifa niteliğindedir. Bu bakımdan Çam Termal Otel, doğanın huzurunu ve sakinliğini arayanların gidecekleri adreslerin başında geliyor. 

çam termal otel

Kızılcahamam'ın tek lisanslı termal suya sahip tesisi olarak bilinen Çam Hotel Ankara Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı’nda yer alıyor. Doğanın içinde tatil yaparak dinlenmek isteyenler için tasarlanan yapısı ile şehirde yaşayan doğa sevdalılar sıklıkla Çam Hotel’i tercih ediyorlar.

Doğanın İçinde Arınabileceğiniz Kötü Huylar

Kendinizi dinlemek doğayı dinlemek demektir. Çünkü insan da tıpkı diğer varlıklar gibi doğanın önemli bir parçasıdır. Bu nedenle aradığınız huzur, doğanın içindedir. Birkaç günlük kısa bir doğa tatili dahi gelişiminize önemli derecede katkılar sağlar.

Öncelikle doğa nedir sorusuna verilecek cevaplardan biri de yavaşlıktır. Aslında doğa yavaş değildir, yalnızca kendi normal hızında ilerler. Kent hayatındaki telaşe ile beraber artan hızdan ötürü biz doğanın içerisinde kendimizi yavaşlamış hissederiz. Esasen yavaşlamış değil belki de olması gereken sürate ulaşmış oluruz. Rekabetten uzakta bir yaşam ile beraber doğa insanın paylaşımcı, güler yüzlü yanlarını ortaya çıkarır.

Yeşilin içinde geçireceğiniz birkaç günlük süre dahi sizde gözle görülür bir değişim yaratır. Bu bakımdan birkaç günlük kaçamak ya da doğal ortamda doyasıya bir tatil için tercihinizi Çam Hotel’den yana kullanabilirsiniz! Doğanın tadını çıkarmakla kalmayıp usta aşçıları ve yardımsever personeliyle enfes güzel sizi burada bekliyor! Ayrıca burada yapabileceğiniz harika aktiviteler var! Dağcılık meraklıları için tırmanış, bisiklet, ATV ile keyifli bir gezinti, doğa yürüyüşleri ya da trambolin keyfi Çam Hotel’in ayrıcalıklı doğal ortamında yapabilecekleriniz arasında!

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council