Blog

Soğuksu Milli Parkı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Soğuksu Milli Parkı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

ormanda bir geyik

Soğuksu Milli Parkı, Ankara çevresinde temiz hava, doğa ve piknik denildiği zaman akla gelen ilk yerlerden biridir. Şifalı kaplıcaları, hamamları, muhteşem ormanı, barındırdığı canlı çeşitleri, sunulan doğal yemeklerinin yanı sıra Soğuksu Milli Parkı, birçok tarihi güzellik de barındırıyor.

‘‘Bozkırdaki Orman’’ denilebilecek Soğuksu Milli Parkı; bozkır iklimine sahip İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan, Ankara’da bulunan ve çam ağaçları ile döşenmiş ormanlık bir alandır. Ankara il sınırları içerisindeki Kızılcahamam ilçesine bağlı olan Soğuksu Milli Parkı, 1959 yılında milli park olarak tahsis edildi.

Soğuksu Milli Parkı Ankara’nın merkezine yalnızca 80km uzaklıkta, İstanbul’a ise 2,5 saat uzaklıkta bulunuyor. Yüz ölçümü 1.050 hektar iken 1997’de yapılan sınır değişikliği ile parkın yüz ölçümü 1.187 hektara ulaştı. Milli parkın 900 hektarı ormanlık saha, 250 hektarı ise açıklık olarak tahsis edildi.

Barındırdığı Farklı Canlı Çeşitleri İle Öne Çıkıyor

Soğuksu Milli Parkı, Batı Karadeniz Bölgesi’nden İç Anadolu’ya geçiş kuşağında yer alıyor; dolayısı ile karasal iklimden çok Karadeniz iklimine sahip. Sınırları içerisinde bulunduğu Kızılcahamam ile arasında yaklaşık 5 derece sıcaklık farkı bulunuyor.

kızılcahamam kartal

Ormanın içerisinde bulunan en yaygın ağaç türleri %65 oranında Sarıçam, %24 oranında Karaçam, %6 Köknar ve %5 Meşe olarak dağılıyor. Ormanın derinliklerinde ise doğal mantarlara rastlayabilirsiniz. En yüksek noktası 1789 rakımlı Arhul Tepesi olan milli parkta nesli tehlikede olan kara akbaba ve bazı kartal türlerinin yuva yaptığı biliniyor; toplam 35’in üzerinde kuş cinsi barındırıyor.

Kara akbaba, Soğuksu Milli Parkı’nda özel olarak koruma altına alındı. Çünkü bu tür, Türkiye ve Yunanistan’ın bir bölgesi haricinde hiçbir yerde barınmıyor. Eğer meraklısı iseniz, Kızılcahamam ziyaretinizde ‘‘Kara Akbaba Gözetleme ve Besleme İstasyonu’’nu mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz; siz de kanat açıklıkları 3 metreyi bulan kara akbabaların süzülüşüne tanık olabilirsiniz.

Milli Park’ta bunların haricinde boz ayı, kurt, sansar, geyik, altın çakal, yaban domuzu, tavşan, sincap gibi hayvanlara rastlanıyor. Parkın içerisinde kurulmuş üretim çiftliğinde ise kınalı keklik, çim keklik, şahin, sülün, bıldırcın ve güvercin gibi canlılara rastlayabilirsiniz.

Volkanik Bir Sahada Yer Alıyor

Soğuksu Milli Parkı Giriş

Mis gibi çam havası ve tertemiz suyu ile Ankaralıların gönlüne taht kuran Soğuksu Milli Parkı, volkanik bir saha içerisinde yer alıyor. Bu nedenle içerisinde bolca sıcak ve soğuk su kaynağı bulunuyor. Kaplıca turizmi için kullanılan bu özellik sayesinde şifalı termal su, Çam Otel’in 5 yıldız farkı ile hizmete sunuluyor. Sahanın 1/3’ü kullanım, 2/3’ü ise koruma sahası olarak düzenlenmiştir.

İçerisinde 16km’lik yürüyüş parkuru, idare binası, misafirhane, gazino, memba suyu işletmesi ve bir doğa müzesine sahip Soğuksu Milli Parkı’nın içerisinde bulunan termal oteller arasında tek lisanslı termal suya sahip olan Çam Otel, milli parkın bütün bu güzelliklerinden sonuna kadar faydalanabileceğiniz bir yapıda tasarlandı.

Fosil Ağaç Bölgesi İlgi Çekiyor

Kış aylarında Soğuksu Milli Parkı’nı ziyaret edenler, karların çam ağaçları üzerindeki muhteşem görüntüsünü görmüşlerdir. Bu manzaranın ziyaretçisi bol, yürüyüş ve tırmanış aktivitelerinin ise talibi oldukça fazladır.

karlı soğuksu milli parkı

Kış aylarında yaklaşık üç saat sürecek olan bir yolculuk neticesinde ulaşacağınız yerde yaklaşık 10 milyon yıl önce gerçekleşmiş bir volkanik aktivitenin sonucunda taşlaşmış olan ağaçlara ulaşabilirsiniz. Yol boyunca birçok fosil ağaç bulunuyor, ancak yolun sonunda bulunan taşlaşmış büyük ağaç kütüğü gerçekten de oldukça ilgi çekici. Bu büyük fosil ağaç yaklaşık 2,5m uzunluğunda ve 1,5m çapında.

Laleleri Görmeden Gitmeyin

Milli Park Laleler

Soğuksu Milli Parkı’nı Mart sonu, Nisan başı gibi ziyaret edilebilirseniz ilçeye özel olan endemik Kızılcahamam lalelerini görebilirsiniz. Aynı zamanda dağ lalesi olarak da bilinen ve dünya üzerinde ender olarak rastlanan bu bitki, ilkbahar aylarında bölgeye gerçekten de oldukça güzel bir hava katıyor. Arhul Tepesi ise küresel ısınmanın büyük etkisi altında, ancak bölge koruma altına alınmasına rağmen orman florası ne yazık ki yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyor.

Atatürk, 1934 yılı Temmuz atında ziyaret ettiği Kızılcahamam’da bütün gününü geçirmiş, vatandaşlarla ise bütün gün boyunca uzun uzun sohbet etmiş. Altına oturup dinlendiği ağaca ise ‘‘Atatürk Çamı’’ adı verilmiş. Bu ağaç, Kızılcahamam ziyaretinizde bakmadan dönmemeniz gereken detaylardan bir tanesi.

Bölge ise ‘‘Atatürk Çamı’’ mevkii olarak adlandırılıyor. Atatürk’ün ziyareti sırasında söylediği ''Bu yurt köşesinde mutlusunuz, Kızılcahamamlılar'' sözü bir tahta üzerine yazılıp bölgeye yerleştirilmiş. Burada her yılın 16 Temmuz gününde Kızılcahamam Belediyesi tarafından ‘‘Atatürk Günü’’ düzenleniyor.

Soğuksu Milli Parkı Ziyaretçi Akınına Uğruyor

Ücretsiz girişi bulunan Soğuksu Milli Parkı’na özellikle Ankara’dan hafta sonları piknik yapmak, doğa yürüyüşleri gerçekleştirmek, izci kampları kurmak, bisiklet sürmek, fotoğraf çekmek ya da yalnızca temiz havanın keyfini çıkarmak için gelen büyük bir ziyaretçi akını var.

Soğuksu Mlli Parkı Fosil Ağaç

Park hem yaz hem de kış aylarında bir çok yürüyüş grubu ağırlıyor. Milli park 12.000 ziyaretçi kapasiteli ve piknik masası, piknik ocağı, çöp bidonu, çeşmeler ve tuvaletlere sahip. Soğuksu Milli Parkı, yılda yaklaşık olarak 500.000 ziyaretçi ağırlıyor.

Milli parkta bulunan ‘‘Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı Ziyaretçi Merkezi’’ 2015 senesinde kapılarını açtı ve park ziyaretinizde görmeden dönmemeniz gereken bir yer. Milli park ziyaretçilerine hizmet ve bilgi veren bu yapı müze, toplantı salonu ve idari bina barındırıyor.

Ancak bir özelliği daha var; Türkiye’de ilk defa uygulanan lale, fosil ağaç, ve milli park temalı 3 boyutlu canlandırma alanları bulunuyor. Sergilenen görseller ise faunayı tanıtıyor ve biyolojik zenginlikleri anlatıyor. Park alanı aynı zamanda 360 derece sanal tur ile gezilebiliyor.

Çam Otel Farkı Öne Çıkıyor

Çam Hotel

Soğuksu Milli Parkı’na çevre illerden gelen ziyaretçiler Çam Otel’in ayrıcalıklı fırsatları ile tanışacak; böylece hem şifalı termal sudan faydalanma imkanına hem de muhteşem doğanın göbeğinde huzur ve sağlık dolu bir tatil yapma fırsatını aynı anda elde edecek olan misafirler için deneyimli ekip hizmete hazır bulunuyor.

Kızılcahamam’ın en büyük özelliklerinden biri olan termal sulardan faydalanmak isteyenler ise günübirlik ya da konaklamalı olarak çevre otellerde kalmayı tercih ediyor. Çam Otel, 5 yıldız farkı ile sizlere Soğuksu Milli Parkı’nın bütün imkanlarını sunmaya hazır. Şifalı termal su, spa, hamam, fitness salonu, restoranlar, spor sahaları, güzellik merkezi, macera adası ve daha bir çok farkı ile Çam Hotel Thermal Resort & Spa Convention Center tamamı orman manzaralı ve tam teşekküllü 256 odası ile sizleri bekliyor.

Çeşitli etkinlik, konferans ve toplantılara lüks ve tam donanımlı bir hizmet vermesi sebebi ile oldukça sık şekilde tercih edilen Çam Otel birçok firma ve devlet dairesine bu alanda hizmet veriyor. Otel aynı zamanda düğün ve balayı organizasyonlarınız için de oldukça elverişli şekilde tasarlandı.

Çam Otel’in avantajlı fırsatlarından ayrıca günübirlik olarak da yararlanabilirsiniz. 5 yıldız farkı ve yılların otelcilik deneyimine sahip olan Çam Otel, misafirlerini ağırlamak için bekliyor. Kızılcahamam Çam Otel’e ulaşım bilgilerine sahip olmak için şu makalemizi inceleyebilirsiniz.

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council