Blog

Evde Yapılabilecek Hobiler Nelerdir?

Evde Yapılabilecek Hobiler Nelerdir?

Evde Yapılabilecek Hobiler Nelerdir?

Evden hiç çıkmadan da gayet eğlenceli zaman geçirebilmeyi mümkün kılan bir hobi edinmeye ne dersiniz? Evde yapılabilecek hobiler sayesinde zamanın nasıl geçtiğini anlamadan hem kendinizi geliştirme hem de zamanınızı verimli kullanabilme fırsatı bulabilirsiniz. 

Bunun için tek yapmanız gereken ilgi alanlarınızı keşfetmek ve ardından sizin için derlediğimiz hobiler arasından bir veya birkaçını hayata geçirmeyi denemek. Göreceksiniz, yeni hobileriniz kendinizi daha iyi tanımanıza da olanak sağlayacak. Hatta artık hayata bakış açınız da olumlu anlamda değişiklik gösterecek ve dahası, stresinizi çok daha iyi yönetebildiğinize şahit olacaksınız.

Çünkü artık enerjinizi doğru yöne aktarmanızı mümkün kılan bir veya birkaç farklı hobiniz olacak. Ayrıca bir süre sonunda tutku haline dahi gelebilecek bu hobileri kendi başınıza gerçekleştirebileceğiniz gibi aileniz ve arkadaşlarınızla da yaparak sosyalleşme imkanı da yaratabilirsiniz.

Dilerseniz artık misafirlerinin 5 yıldızlı otel konforunda huzurlu ve dinlendirici zamanlar geçirmesi misyonu ile hareket eden Çam Otel’in sizler için bir araya getirdiği hobileri incelemeye başlayalım. 

Evde Yapılabilecek Hobiler

Başta da belirttiğimiz gibi listemizde yer verdiğimiz tüm hobileri evden dışarı çıkmadan hayata geçirebilmeniz mümkün. Bu sayede evinizin düşündüğünüzden çok daha keyifli bir ortam olduğunu düşüneceğinizden de eminiz. 

Yalnızca eğlenmeyi değil kendinizi farklı alanlarda geliştirmenizi de sağlayacak bu hobilerin ilerleyen zamanlarda ev dışındaki hayatınıza da olumlu yönde etki ettiğini gözlemleyebilirsiniz. Peki evde yapılabilecek hobiler nelerdir?

Bahçecilik

Duvardaki raflara dizdiği çiçeklere bakan gözlüklü adam

Bahçeli bir eviniz yoksa “Evde yapılabilecek hobiler içinde bahçeciliğin ne işi var?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Fakat bu maddeyi listemize almamızın elbette geçerli bir nedeni var. Bir bahçeniz olmasa dahi balkonunuzda bakabileceğiniz minik bir yeşil alan yaratabilir veya pencere önlerini değerlendirerek çiçek bakımı üstlenebilirsiniz.

Bu sayede bahçenizi, balkonunuzu veya evinizi dekore etme fırsatı da yakalayabilirsiniz. Rengarenk çiçekler, meyve veren bitkiler veya hoş görüntüsüyle ilham kaynağı olacak yeşillikler ile uğraşırken ne kadar mutlu olacağınızı öğrenmek için ihtiyacınız olan şeyler ise en başta saksı, toprak ve tabii ki seçeceğiniz bitkiler. Daha sonra o bitkilerin büyümesi ve güzelliklerini doyasıya gösterebilmeleri için gereken bakımları yapmanız da gerekeceğini belirtmeden geçmeyelim.

Meditasyon

Ev ortamında meditasyon yapan orta yaşlı kadın

Hem yeni bir hobi edinmek, hem rahatlamak, hem de egzersiz yapmak için mükemmel bir seçenek olan meditasyon için pek çok yöntem olduğunu en başta belirtmek gerekiyor. Kısa süreli bir araştırmayla kendiniz için en uygun yolunu bulabileceğiniz meditasyon ile gerçekten de enerjinizin yenilendiğinizi, daha dingin bir ruh haline büründüğünüzü ve hatta kendinize ve çevrenize karşı farkındalığınızın arttığını hissedeceğinizi öngörüyoruz.

Üstelik sportif aktivitelerle de yapılabilen meditasyon ile vücudunuzun ve beyninizin daha sağlıklı bir hale geldiğine şahit olabilmeniz de mümkün. Beyin fonksiyonlarının gelişmesine katkıda bulunan bir meditasyon türü için en önemli şeyin sizin motivasyonunuz olduğunun altını çizmekte fayda var. Kendinizi iyi hissetmek için başlayacağınız meditasyonu düzenli olarak uyguladığınızda, sözünü ettiğimiz etkileri rahatlıkla gözlemlediğinizi siz de fark edeceksiniz.

En etkili meditasyon türlerinden yoga hakkında bilgi sahibi olmak için Bedeniniz ile Birlikte Ruhunuzu da Besleyecek Yoganın Faydaları başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Dil Öğrenme

Laptop'tan dinlediği özel ders için aldığı notları defterine yazarken gülümseyen kız

Evet, yanlış okumuyorsunuz. Evde yapılabilecek hobiler listemizde yeni bir dil öğrenme çalışmaları da yer alıyor. Herhangi bir kursa gitme imkanınız yoksa, online kaynakları ve dil öğrenme uygulamalarını kullanarak ev ortamında yeni bir öğrenebilirsiniz.

Teknolojik gelişmelerin ışığında, uzun zamandır öğrenmek istediğiniz fakat bir türlü fırsat bulamadığınız o dili konuşmak için artık engeliniz kalmadığını söyleyebiliriz. Hatta mobil uygulamaların yanı sıra e-kitapla, yabancı şarkılar, diziler ve filmler aracılığıyla yeni öğreneceğiniz dili pekiştirebilmeniz de mümkün.

Sanal Müze Ziyareti

Müze gezmekten hoşlanıyorsanız, evde yapılabilecek hobiler arasına mutlaka sanal müze ziyaretini de eklemelisiniz. Dünya üzerinde pek çok müze, ziyaretçilerinin online olarak gezip eserleri inceleyebilecekleri online platformlara sahip. Türkiye’den Ayasofya Müzesi ve Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nin de sanal müze ziyareti yapılabilen müzeler arasında olduğu bilgisini de vermiş olalım.

Podcast Keşfetme

Dizüstü bilgisayarın yanında duran ve kulaklık takılı olan cep telefonunda açık olan podcast yayını

İnternetin olduğu her ortamda dijital medya içeriklerine ulaşabileceğinizi elbette biliyorsunuz. Bu online içerik türlerinden biri olan podcast’ler de genellikle dizi halinde sunulan programlardan oluşuyor. Temel olarak radyo ile benzerlik gösterse de radyo frekansları yerine internet teknolojisini kullanan podcast yayınları, yayıncıların istedikleri konuyu işleyebildikleri içerikler olarak da tanımlanabilir.

Aklınıza gelebilecek her konuda podcast yayını bulabilmeniz mümkün. Örneğin siyaset, mizah, çocuk bakımı, hatta yeni bir dil öğrenmek için gereken altyapı hakkında bilgiler sunan podcast’leri dahi dinleyebilirsiniz. Podcast yayınları genellikle dijital içerik üretimi yapılan medya araçlarında kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır. YouTube, Spotify, Apple Podcast gibi mecralar, podcast yayını bulabileceğiniz ortamlara örnek olarak verilebilir.

Örgü Örme

Renkli iplerle örgü ören eller

Eğer bir şeyler üretmekten hoşlanıyorsanız, örgü örmek de evde yapılabilecek hobiler arasında sizin için en uygun seçeneklerden olabilir. Üstelik ürettiğiniz şeylerin fonksiyonelliğine önem veriyor ve kullanılmasını istiyorsanız; ortaya kazak, yelek gibi ürünler çıkarmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Yalnızca örgü ipi ve şişlere ihtiyaç duyacağınız bu hobi, her ilmekte adeta bir meditasyon etkisi yaratmaktadır. Ayrıca kendinizle baş başa kalıp hayatınız hakkında daha detaylı düşünebilmenize de olanak sağlayan örgü örme işiyle gelir elde edebileceğiniz detayını da vermeden geçmeyelim.

Boyama 

Üzerinde renkli kalemlerin bulunduğu bir boyama kitabı

Son yılların en popüler aktivitelerinden biri olan desenli boyama kitaplarındaki çizimleri hayal gücünüz doğrultusunda boyamak da yine istediğiniz her ortamda gerçekleştirebileceğiniz bir hobi olabilir. Hem içinizdeki çocuğu eğlendirme hem de zamanınızı rahatlatıcı faaliyetlerle dolu dolu değerlendirmek için boyama yapmaya başlayabilirsiniz.

Boyama işini biraz daha ileri götürmeye karar verdiğinizde ise kalemlik, sandık, biblo gibi unsurları da boyayarak evinize farklı bir estetik bakış açısı kazandırma şansı bulabilirsiniz. Hatta belki evinizin duvarlarını bile artık kendiniz boyamaya başlayabilirsiniz. 

Yemek Tarifleri Deneme

Mutfakta tabletine bakaran yemek tarifi yapan mutlu kadın

Mutfakta vakit geçirmeyi sevenler için de bir önerimiz var. Tarif dağarcığınızı geliştirmek ve her zamanki rutininizden biraz sıyrılmak için ilk akla gelen yemek tariflerinin dışına çıkmayı deneyebilirsiniz. Üstelik yaptığınız yemekleri sevdiklerinize tattırmanın mutluluğunu da yaşayabilmeniz söz konusu.

Hatta yalnızca yemek tarifleri değil, pasta ve tatlı tariflerine de girişerek benzersiz tatlara imza atabilirsiniz. Kim bilir, belki bir süre sonra kendi tariflerinizi geliştirebilir ve özgün dokunuşlarınızla ürettiğiniz tatlardan gelir elde etmeye dahi başlayabilirsiniz.

Bulmaca Çözme

Hem hobi olarak hem de beyin egzersizi olarak görebileceğiniz bulmacaları çözmeye çalışırken yine zamanın nasıl akıp gittiğini anlamayacağınıza eminiz. Ek olarak, sözcük bulmaca türleri sayesinde daha önceden hiç duymadığınız kelimelerin anlamlarını öğrenme fırsatı da yakalayabilirsiniz.

Zamanınızı daha farklı uğraşlarla değerlendirmek üzere başka fikirlere ihtiyaç duyuyorsanız Yağışlı Havalarda Sıkılınca Yapılacak 10 Şey başlıklı içeriğimize de göz atmanızı öneririz.

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council