Blog

Bu Cilt Dostu İşlemi Ayda Bir Yaptırın! Kese Nasıl Yapılır?

Bu Cilt Dostu İşlemi Ayda Bir Yaptırın! Kese Nasıl Yapılır?

Bu Cilt Dostu İşlemi Ayda Bir Yaptırın! Kese Nasıl Yapılır?

İnsan ruh ve beden olarak iki farklı unsurdan meydana gelir. Farklı olsalar da bu ikisi de birbiriyle bir bütündür. Sağlıklı bir ruh için bedene, beden için de ruha dikkat etmemiz gerekir. Yani biz bedenimize dikkat eder, onu sağlıklı hale getirirsek bu hem bedenimiz hem de ruhumuz için faydalıdır. Bedenin gün içinde üzerinde taşıdığı sayısız mikrop ruh halimize de yansıyacağı için bunlara çok dikkat etmeli ve temizlenmeyi ihmal etmemeliyiz. İşte kese yapmak da böyle faydalı bir eylem. Ayda bir defa yapacağınız keselenme işlemi dahi sizin hep taze ve diri bir vücuda geri kavuşmanızı hem de dünyaya daha açık bir zihinle bakmanızı sağlar. Peki kese nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir? Ayrıntıları sizin için derledik!

Kese Yapmanın Faydaları

bakımlı bir cilt, kese nasıl yapılır Kese nasıl yapılır anlatmadan önce bu uygulama bedenimiz için neden bu kadar kıymetli onu kısaca ona bir bakalım. Her şeyden önce lüks masraflara girmeden ve normal ev halinizde de yapabileceğiniz için aslında bundan kaçınmanıza hiç mi hiç gerek yok. Kese yapmak bir bakıma yenilenmiş ve canlanmış bir vücut anlamına gelir; çünkü iyi bir kese vücuttaki ölü tabakaları atarak gençleşir. Ayrıca vücuda belirli bir süre devingen bir halde temas ettiği için kan dolaşımını da düzenler. Düzenli keselenirseniz selülitlerinizden de ciddi ölçüde kurtulursunuz. Kalp atışlarını düzenlemek ve tansiyon düzenini korumak da kesenin başlıca faydaları arasındadır.

Kese Nasıl Yapılır?

Mikroplardan arınmak için başvuracağımız en güzel yöntemlerden biridir keselenmek. Peki kese nasıl yapılır? Hangi yöntemle keselenirsek ondan yüksek fayda sağlarız? Bunu evde ve hamamda keselenmek olarak ikiye ayırabiliriz. İlk önce evde keselenmenin detaylarını aktaralım.

Evde Kese Nasıl Yapılır?

rahatlatıcı bir kese için gerekenler, kese nasıl yapılır Evde keselenmek için mümkün olduğu kadar sıcak bir suyla duş alarak cildiniz nemlendirin ve ardından vücudunuzu sabunlayın. Sıcaklık derecesi burada oldukça önemlidir; cildinizin haşlanmasını sebep olmamak için bedeninizin uyarılarını dikkate alın. Sabunlandıktan sonra iyice durulanın. Şimdi keselenebilirsiniz. Bunu yaparken kesenin vücudunuzun aynı noktalardan çok sık geçmemesine özen gösterin. Tüm bu basit işlemlerin yanında unutmamanız gereken bir şey var: keseleneceğiniz günden en az birkaç gün önce kremlenmeyi de bırakmanız tavsiye edilir, böylece derinize mümkün mertebe nüfuz edebilirsiniz. Hamamın öne çıkan bir diğer öğesi göbek taşı hakkında ilginç bilgiler için blog yazımızı okumayı unutmayın!

Hamamda Kese Nasıl Yapılır?

türk hamamı, kese nasıl yapılır Vücudunuzun canlanmasını ve gençleşmesini sağlayan, bir tür hidroterapi olan hamamlarda keselenmekse biraz daha farklıdır. Burada kese yapmadan önce iyice terlemeniz tavsiye edilir. Terlemek için ise saunalardan faydalanabilirsiniz. Yeterince terledikten ve deriniz de yumuşak bir kıvama geldikten sonra vücudunuzu seri bir şekilde sabunlayın. Bu sayede derinizdeki çeşitli bakım ve kozmetik ürünlerinden de arınmış olursunuz. Sonra iyice bir durulanın. Ardından keseyi de kısa bir süre sıcak suda tutup ısıtın ve keselenmeye başlayın. Tıpkı evdeki gibi burada da keselenme sırasında sabundan uzak durun. Son olarak; keselenme sayesinde vücuttan çıkan ölü deriyi de sabunladığınız bir lifle alıp ılık bir suyla durulanın. Peştemal ile ilgili farklı bilgiler için yazımıza göz atın!

Önemli Uyarılar

Yıllara meydan okumanızı sağlayacak keselenme şekillerini anlattık. Tabii ki kese nasıl yapılır aslında çoğumuz biliyor gibi olsak da bu işin de hayat kurtaran bilgileri var. Bu ayrıntıları takip ederek daha kaliteli bir şekilde keselenebilirsiniz.

 • Keselenmeden maksimum fayda sağlamak için kullanacağınız kesenin türü oldukça önemlidir. Bunun için sünger ve lif gibi malzemelerin sıklıkla kullanıldığını görürüz ancak bu işlem için uygun değildir. İyi bir kese için tavsiye edilen malzeme bu iş için tasarlanan ve ipekten üretilen özel keselerdir. Diğer malzemeler cildi tahriş etme gibi riskleri de içinde barındırır.
 • Boşa keselenmiş olmak istemiyorsanız keseden en az birkaç gün önce krem ve çeşitli kozmetik ürünlerini bırakın. Ciltteki ölü tabakalar vücuda sürdüğünüz kremlerin altında gizlenir ve kese ile onları yok edemezsiniz. Bu nedenle yağlı bir ciltte kese işe yaramaz.
 • Kese nasıl yapılır konusundaki en önemli noktalardan biri de suyun sıcaklık derecesidir. Ilık ya da soğuğa çalan bir su sıcaklığıyla tabii ki kese yapılamaz. Elbette bedeninizi amansızca zorlamanızın bir getirisi yok ama vücudunuzun dayanabildiği en yüksek sıcaklık seviyesi iyi bir keselenmek için gereklidir. Vücuttaki ölü deri tabakaları bu yüksek sıcaklık sayesinde atılır.
 • Sabun ve şampuandan kese önce mutlaka uzak durun. Vücut ve saçlarınızı, keselenme işleminden sonra sabunlayın.
 • Kese bittikten sonra sonuç alıp alamadığınızı görmek için parmaklarınızla kolunuzun üzerindeki ölü deri tabakalarının ne durumda olduğuna bakabilirsiniz. Eğer kolayca soyulmuyorsa biraz daha keselenip tekrar test edebilirsiniz.
 • Tabii ki önemli bir diğer husus keseye sabun ve şampuan temas etmemesi gerektiğidir. Keseye bunların temas etmeyeceği şekilde ıslatın.
 • Hafif dokunuşlar önemlidir. Bu nedenle kese nasıl yapılır diyorsanız mutlaka baskı uygulamadan ve nazik hareketlerle vücudunuzun tümüne uygulamanız gerekir.
 • Özellikle de vücudumuzun belli başlı bölgeleri diğer noktalarına kıyasla daha hassastır. Koltukaltı, boyun, bikini bölgesi ve baldırlarımız diğer vücut bölgelerine göre daha narin ve çabuk etkilenen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle bu bölgeleri keselerken nazik olmakta ayrıca bir özen gösterin.
 • Tabii ki sık karşılaşılan bir durum değil ama yine de; vücudunuz için kullandığınız keseyi yüzünüz için kullanmaktan kaçının. Ayrıca yüz temizliği için kese kullanmak da suratınızın tahriş olmasına neden olabilir.
 • En popüler uygulamalardan biri de keselendikten sonra 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi ile yüze peeling yapmaktır. Bu sayede yüzünüzdeki ölü hücreleri de atarsınız.
 • Artık kese nasıl yapılır tüm detaylarıyla biliyoruz. Son olarak kese bittikten sonra; keseyi sabun, şampuan, deterjan vs. kullanmadan kaynar suda yıkayıp temizleyin ve özel bir bölgede muhafaza edin.
 • Kesenin hiçbir banyo, mutfak vs. malzemesi ile temas etmemesi için keseyi ayrı bir yerde tutmanız gerekir.
Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council