Blog

Kireçlenme Nasıl Geçer? İşte En Etkili Kireçlenme Tedavisi Yöntemleri

Kireçlenme Nasıl Geçer? İşte En Etkili Kireçlenme Tedavisi Yöntemleri

Kireçlenme Nasıl Geçer? İşte En Etkili Kireçlenme Tedavisi Yöntemleri

Kireçlenme günümüzde özellile de ileri yaşlarda pek çok kişinin mücadele etmesi gereken bir hastalık haline gelmiştir. Hem kadınlarda hem de erkeklere görürlen kireçlenme rahatsızlığı, ne yazık ki yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürmektedir. Kireçlenme karşısında modern tıbbın birbirinden gelişmiş önemleri bulunmakta… Ancak bunlarla birlikte kendiniz alacağınız bir takım önemler de kireçlenme tedavisi sürecini desteklemenize ve rahatsızlık duygusunu minimuma indirgemenize yardımcı olacaktır.

Kireçlenme Nedir?

Kireçlenme tedavisi, hastalığın tanısının konulmasından sonra başlar. Bu nedenle kireçlenme nedir ve belirtileri nelerdir, iyi anlaşılması gerekir. Kireçlenme eklem kıkırdağının ve altta yatan kemiğin parçalanmasından kaynaklanan bir tür eklem hastalığıdır. En sık görülen semptomlar eklem ağrısı ve sertliğidir. Kireçlenme tıpta Osteoartrit olarak da geçmektedir.

Kireçlenmenin Belirtileri Nelerdir?

diz ağrısına soğuk kompres yapan doktor, kireçlenme tedavisi

Gelelim kireçlenmenin belirtilerine… Kireçlenme hastalığının başlıca belirtisi ağrıdır. Bunun yanı sıra yetenek kaybına ve sıklıkla sertliğe neden olur. Ağrı tipik olarak uzun süreli aktivite ile daha da kötüleşir. Ağrının dinmesi için tek yöntem dinlenmektir, çünkü kireçlenme ağrıları ancak dinlenerek rahatlar. Kemiklerdeki bu sertlik gün içerisinde farklı oranlardadır.

Özellikle sabahları daha sık görülür ve tipik olarak günlük aktivitelere başladıktan sonra otuz dakikadan az sürer, ancak etkinlik dışı kalma dönemlerinden sonra geri dönebilir. Bu da kişinin dinlenirken ağrıyı daha fazla duymasına neden olur. Kireçlenmeden etkilenen eklemler hareket ettiğinde, özellikle omuz ve diz ekleminde, çatırtı sesine neden olabilir. Hani kimi zaman bir anda yere eğilen birinde, ya da bileklerimizi çevirdiğimizde minik çatırtılar duyarız ya… İşte bunlar kireçlenmeden kaynaklanmaktadır.

Bu semptomlar ağrı ve sertlik nedeniyle günlük aktivitelerini etkiler. Bazı insanlar soğuk sıcaklık, yüksek nem veya barometrik basınçtaki bir düşüş ile ilişkili artan ağrı bildirmektedir. Ancak bu tarz ortam değişikliklerinin kireçlenme üzerinde nasıl bir etkisi olduğuna dair kanıtlanmış bir çalışma bulunmamaktadır. Kısacası kireçlenme, pek çok kişinin mücadele ettiği ve kişilerin hayat kalitesini önemli ölçüde düşüren bir rahatsızlıktır. Ancak bununla birlikte kireçlenme, tedavisi olan bir sorundur.

Kireçlenme Neden Olur?

Kireçlenme tedavisi, hastalığın nedenleri ile epey yakından ilgilidir. Bu sağlık problemlerinin başında eklem hasarları gelir. Bunun yanı sıra eğer kişide anormal bir eklem hapisi varsa bu da kireçlemeye neden olabilir. Kemik gelişimi döneminde yaşanan bir takım anormallikler ya da problemler de ileriki yaşlarda kireçlenme sorununa neden olabilir.

Ayrıca kalıtsal faktörler de kireçlenmeye neden olmaktadır. Bununla beraber risk grubunda olan insanlar için kireçlenme daha büyük bir sorundur. Risk grubu içerisinde yer alanlar aşırı kilolu bireyler, farklı uzunluklarda bacakları olan kişiler ve yüksek eklem gerilimi ile sonuçlanan işlerde çalışanlardır. Bu kişilerde kireçlenme rahatsızlığı görülmesi riski görece daha fazladır.

Risk gruplarına ve temel sebeplere baktık. Peki, kireçlenme nasıl gerçekleşir? Kireçlenmenin eklem üzerindeki mekanik baskıdan kaynaklandığına inanılmaktadır. Çeşitli nedenlerle kemikler arasındaki kıkırdak kaybolur ve altta yatan kemik etkilendikçe kireçlenme hastalığı gelişir.

Dünyada Kireçlenme

diz ekleminin resmini tutan adam, kireçlenme tedavisi Kireçlenme dünya çapında oldukça yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Dünya nüfusunun yaklaşık % 3.3’u yani 237 milyon insan bu hastalıktan etkilenmektedir. 60 yasından büyükler arasında, erkeklerin yaklaşık % 10'u ve kadınların % 18'i kireçlenme sorunu yaşamaktadır. Üstelik her iki cinsiyette de yıllar içerisinde daha da yaygın hale gelmektedir. Bu veriler gösteriyor ki kireçlenme günümüzde pek çok insanı etkilemekte, henüz etkilenmemiş olanlar da risk altında. Bu nedenle kireçlenme tedavisi konusunda bilgilenmek hepimiz için önemli.

Kireçlenme Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Kireçlenmenin ne olduğuna ve nelerin kireçlenme hastalığına neden meydana geldiğine göz attık. Gelelim kireçlenme tedavisi konusuna… Kireçlenme tedavisi bir çok farklı yöntemi içermektedir. Bu tedavi içerisinde, egzersiz, eklem stresini azaltma çabaları, destek grupları ve ağrı kesici ilaçlar yer almaktadır. Şimdi bu tedavi yöntemlerini biraz daha yakından inceleyelim… Kireçlenme tedavisi yöntemlerinin başında yaşam tarzı değişiklikleri yer almaktadır. Kireçlenme tanısı konmuş kişilerin yaşam tarzlarında yapacakları bir takım değişiklikler hayat kalitelerini arttıracak ve hastalığın etkilerini en aza indirecektir.

Kilo Vermek

pantolonu bol gelen kadın, kireçlenme tedavisi Kireçlenme sorunu yaşayan kişilerin yaşam tarzlarında yapabilecekleri bir numaralı değişiklik fazla kilolarından kurtulmak olmalıdır. Fazla kilolu insanlar için sağlıklı bir şekilde ve diyetisyen yönetimine gerçekleştirilen kilo kaybı tedavi yönünde atılacak önemli bir adım olabilir. Eğer kireçlenme sorununuz varsa ve normalın üzerinde bir kiloya sahipseniz, bir diyetisyene danışabilirsiniz.

Günlük beslenme rutininizde sebze ve meyve porsiyonlarını arttırmak, protein kaynaklarınızı çeşitlendirmek ve rafine şekerden uzak durmak ilk olarak atabileceğiniz adamlar arasında yer alıyor. Kireçlenme probleminden çekenlerin beslenme düzenine eklemesi tavsiye edilen besinler şu sekidedir:

 • Brokoli
 • Turunçgiller
 • Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin balıklar (ton balığı, somon, uskumru)
 • Sarımsak
 • Yeşil çay
 • Az yağlı süt ürünleri (kalsiyum ve D vitamini eklem ve kemik sağlığını artırabilir)
 • Fındık
 • Avokado, zeytin, aspir ve cevizden elde edilen bitkisel yağlar

Bu besinleri besleme düzeninize ilave ederek çok daha sağlıklı bir hayat yaşayabilir ve kireçlenme tedavisi için olumlu adımlar atabilirisiniz. Aynı şekilde kireçlenme tedavisi sürecinde sakınılması gereken bir takım besinler vardır. Bu besinler şu şekildedir;

 • Alkol
 • Aspartam (yapay tatlandırıcı)
 • Tuz
 • Doymuş ve trans yağ
 • Şeker
 • Beyaz ekmek
 • Pirinç

Bu gıdalar kireçlenme problemini destekleyen iltihaplanmaları arttırıcı özelliğe sahiptir. Bu nedenle bu gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Sağlıklı kilo vermek istiyorsanız linke tıklayarak daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Egzersiz Yapmak

bacak egzersizi, kireçlenme tedavisiSağlıklı bir hayatın anahtarı niteliğindeki ikinci noktaya gelelim şimdi… Kireçlenme sorunundan yakınan kişilerin deneyebilecekleri ikinci en etkili yöntem egzersiz yapmaktır. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken bir şey var. Kireçlenme tedavisi sırasında uygulanacak egzersiz programı çok yoğun olmamalıdır. Kişinin potansiyelini fazla zorlamamasında yarar vardır. Çünkü ağrılı eklemlerde egzersiz yapmak biraz zor olabilir. Önemli olan hafif düzeyde bir egzersizin haftada en az üç gün süre ile tekrarlanmalıdır.

Zira aktif kalmak uzun vadede ağrıyı azaltabilir ve hatta eklem hasarını önlemek için kaşları güçlendirebilir. Kireçlenme tedavisi için en iyi egzersiz türleri bisiklet sürmek, yüzmek, Tai Chi yapmak, yürümek ve yoga yapmaktır. Bu tarz hafif egzersizler size iyi gelecektir. Bu egzersizlerde kişi hafif direnç kullanır, esnekliği arttırır, aerobik bir eleman sunar ve düşük etkilidir. Yeni egzersizlere başlamadan önce doktorunuzla konuşun. Özellikle de daha önce aktif değilseniz bu konuya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Öncelikle daha kısa egzersiz süreleri ile başlayabilir ve güçlendikçe süreye biraz daha ekleyebilirsiniz. Örneğin, 10 dakika boyunca yürümeye başlayabilir ve yürüyüşlerinizin hızını ve uzunluğunu kademeli olarak artırabilirsiniz. Egzersiz yapmakta yeniyseniz, egzersizlerinizden sonra hafif bir ağrı duyabilirsiniz. Bu, bir veya iki gün egzersizden izin almanız ve bu kısa aranın ardından egzersiz rejiminize devam etmeniz gerektiği anlamına gelebilir. İlk günlerden sonra ağrı duyduğunuz için tamamen egzersiz yapmayı bırakmamalısınız. Tempoyu hafifleterek devam edebilirisiniz.

Destek Cihazları Kullanmak

Kireçlenme rahatsızlığı yaşayan kişiler için birbirinden farklı destek cihazları bulunmaktadır. Bu cihazlar kireçlenme tedavisi konusunda kalıcı bir çözüm sağlamasalar da, hastalıktan muzdarip olan kişilerin hayat kalitesini yükseltebilirler. Çeşitli yardımcı cihaz türleri, ilaca ihtiyaç duymadan ilave destek sağlayabilir. Seçtiğiniz aygıtlar etkilenen eklemlere bağlıdır. Bu anlamda kendiniz için en uygun cihazı seçmek üzere doktorunuza danışabilirsiniz. Bu cihazların arasında pantolon askıları, bastonlar, kapma veya kavrama araçları ve ayakkabı içi ekleri yer almaktadır. Bu destek cihazları ile kireçlenme sorunu yaşayan kişiler daha bağımsız bir hayat sürebilirler.

Sıcak ve Soğuk Kompresler

diz üzerine soğuk kompress, kireçlenme tedavisi

Ağrı söz konusu olduğunda, sıcak ve soğuk kompresler çok faydalı olabilir. Üstelik bir de faydaları vardır… İlaçların uzun vadeli yan etkilerine neden olmazlar. İşi eklem sertliği için yararlıdır ve soğuk kompres eklem ağrısı için en iyisidir. Bu nedenle sorununuz hangisi ise ona uygun kompres yapabilirsiniz. Sıcak kompres için ütü ile ya da kalorifer üzerinde ısıtılmış bir havlu ya da sıcak şu torbası kullanabilirsiniz. Soğuk kompres için ise sağlam bir torbaya buz koyup ağrıyan eklem üzerine uygulayabilirsiniz.

Epsom Tuzu Banyosu

Epsom tuzu, eklem ağrısı çeken ve kireçlenme sorunu yaşayan kişiler için başlıca çözüm önerisidir. Epsom tuzu banyoları, özellikle eklem ağrısı için bütüncül bir rahatlama sağlayabilir. Epsom tuzunu internetten sipariş edebilir ya da aktarlardan satın alabilirsiniz. Bir küvete su doldurup içine uzanarak epsom tuzu banyosu yapabilirsiniz. Epsom tuzundaki magnezyum, iltihaplanma ve ağrıyla savaşmaya yardımcı olacaktır. Bu banyolar bir seferde 30 dakika boyunca istediğiniz sıklıkta alınabilecek kadar güvenlidir. Yaklaşık 38 ° C sıcaklıkta ılık banyo suyuna iki bardak Epsom tuzu kullanmanız yeterli olacaktır.

Uyku Düzenine Dikkat Etmek

uyuyan kadın, kireçlenme tedavisi İşte yine sağlıklı bir yaşamın anahtarı olan noktalardan birine geldik…  İyi bir gece uykusu sadece kireçlenme tedavisi sürecinde değil hayatın her anında önem teşkil eden ve dikkat edilmesi gereken bir şeydir. Aynı zamanda kireçlenme rahatsızlığından kaynaklanan ağrılar ve hastalığın yarattığı yoğun stresi ile başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. Daha iyi uyumak için her gece aynı saatte yatmayı deneyin.

Televizyon ve bilgisayar gibi dikkat dağıtıcı cihazları odanızdan çıkarın. ve yatmadan en az bir saat önce kullanmayı bırakın. Eğer yattığınız yatakta kireçlenme nedeniyle rahatsızsanız, ağrılı eklemlerin baskısını almak için yastık kullanmayı deneyin. Sık sık uyku konusunda karşılaştığınız bir probleminiz varsa, bu konuyu mutlaka doktorunuzla konuşun.

Ağrıyı Kontrol Altında Tutmak

Kimi zaman kireçlenme tedavisi esnasında ağrı dayanılmaz hale gelebilir. Böyle durumlarda ağrıyı kontrol altında tutmak için ağrı kesici ilaçlara başvurmak gerekebilir. Reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar, kireçlenme sorunundan kaynaklanan ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. En yaygın olanlarından biri asetaminofendir çünkü mideyi rahatsız etmez.

Bununla birlikte, önerilenden daha fazlasını almak, karaciğer problemleri de dahil olmak üzere yan etki olasılığını arttırır. Reçetesiz satılan diğer ilaçlar da, aspirin, ibuprofen veya naproksen sodyum dahil olmak üzere yardımcı olabilir. olası yan etkilere karşı doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

Kireçlenme Tedavisi için Önerilen Besinler

Kireçlenme tedavisi için beslenmede nasıl değişiklikler yapımlası gerektiğine göz attık. Şimdi ise biraz daha özelleştirelim konuyu ve daha detaylı bir şekilde inceleyelim. Kireçlenme tedavisini desteklemek adına hangi yiyecekleri beslenme düzeninize dahil etmeniz gerektiğini merak ediyorsanız, listemiz hazır!

Yeşil Çay

yeşil çay, kireçlenme tedavisi Kireçlenme tedavisi için ilk ve öncelikli önerimiz yeşil çay olacaktır. Günümüzde zaten yeşil çayın faydaları oldukça yoğun bir şekilde vurgulanıyor. Doktorlar, diyetisyenler, tüm uzmanlar bu çaya bir şans vermenizi tavsiye ediyor! Peki, bunun nedeni ne? Yeşil çay polifenol adı verilen maddeleri içerir. Bu bileşikler iltihaplanmayı azaltır. Bu da kireçlenme sorunun birincil nedenlerinden bir tanesidir.

Bunun yanısıra yeşil çay ilaç tüketme ihtiyacını azaltmaya yardımcı olamaktadır. Kireçlenme gibi bir hastalığın tedavisi sürecinde yoğun olarak ilaç tüketilmesi gerektiği düşünülürse bu durum oldukça faydalıdır. Bununla beraber yeşil çayın kıkırdak korumasını arttırdığı araştırmalarla ortaya konmuştur. Bu nedenle de kireçlenme tedavisi gören kişilerin yeşil çay tüketmesi önerilmektedir.

Yeşil çayın muhteşem etkilerinden bahsettik… Ancak her şeyin fazlasının zararlı olduğunu biliyoruz. Yeşil çay için de durum farklı değil. Karaciğer problemleri riski ve konsantre miktarlardan kaynaklanan yan etkiler nedeniyle yeşil çay en iyi şekilde ölçülmelidir. Günde bir iki bardak tüketmek yeterli olacaktır. Eğer beklenmedik bir sorun ile karşılaşırsanız mutlaka doktorunuza danışlamısınız.

Zencefil

Gelelim kireçlenme tedavisi esnasında kullanılması önerilen bir başka yiyecek olan zencefile… Zencefil, ağrıyı azaltıcı özelliği ile kireçlenme tedavisinin vazgeçilmezlerinden biridir. Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız, bir dahaki market ziyaretinizde mutlaka zencefil alın. Zencefili taze bir şekilde alıp dilimleyerek ve üzerine sıcak şu ekleyerek çay olarak tüketebilirsiniz.

Bunun yanısıra zencefili kızartıp salatalara ya da makarnalara ekleyerek hem ilginç bir lezzet yakalayabilir hem de faydalarını görmeye başlayabilirsiniz. Zencefil tüketmek, kireçlenme sorunu yaşayan kişilerde ağrıyı azaltmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre uzun süreli olarak zencefil tüketmek kireçlenme ile ilişkili sakatlık riskini azaltabilmektedir. Kimi bünyeler zencefile alerjik reaksiyon gösterebiliyor…

Eğer genel olarak alerjik bir yapınız varsa ya da bilinen başka gıda alerjilerine sahipseniz, zencefili tüketmeden önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. Aşırı dozda tüketildiğinde ishal ve mide yanmasına neden olabilir. Bizen söylemesi, aman dikkat!

Zerdeçal

İltihabı, ağrıları ve sertliği tedavi edecek bir başka bitki ile listemize devam edelim. Zerdeçal, ülkemizin mutfağında adını duyduğumuz ancak pek de sık kullanmadığımız baharatlardan bir tanesi. Bu baharat özellikle kireçlenme sorunu yaşayan kişiler için birebirdir. İçerdiği bileşenler iltihaplarla savaşma özelliğine sahiptir. İltihaplanmanın da kireçlenmenin tetikleyici nedenlerinden bir tanesi olduğu göz önüne alınırsa, zerdeçal bu konuda size yardımcı olacaktır.

Zerdeçal kullanıyorsanız, yararlarını etkinleştirmek için karabiber eklemeniz gerekebilir. Zerdeçal genellikle güvenli olmakla birlikte, mide bulantısına neden olabilir ve kan sulandırıcılarla etkileşime girebilir. Bu nedenle eğer başka ilaçlarla beraber alacaksanız bir beslenme uzmanının fikrini almanızda fayda var.

Yağlı Balıklar

yağlı soslu ton balığı, kireçlenme tedavisi

Bitkiler, otlar ve çaylardan uzaklaşalım, biraz da protein kaynaklarına göz atalım. Yağlı balıklar, kirelenme tedavisi sürecinde tüketilmesi gereken protein kaynaklarındandır. Yağlı balıklar çok sayıda sağlıklı omega-3 yağ asidi içerir. Bu çoklu doymamış yağlar, iltihapla savaşma özelliğine sahiptir, bu yüzden kireçlenme tedavisi hastalarına faydalı olabilirler.

Kireçlenme sorunu olan insanlar haftada en az bir yağlı balık bölümünü yemeyi hedeflemelidir. Özellike tüketilmesi tavsiye edilen balıklar sardalya, orkinos, somon ve taze ton balığıdır. Balık yememeyi tercih etmeyenler bunun yerine balık yağı, krill yağı veya keten tohumu yağı gibi omega-3 içeren takviyeleri alabilir. Diğer Omega-3 kaynakları arasında chia tohumu, keten tohumu yağı ve ceviz bulunur. Bu yiyecekler de ayrıca iltihapla mücadelede yardımcı olabilir.  

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

yeşil sebzeler, kireçlenme tedavisi

Temel Reis’in ıspanak yemesi boşa değil! Koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketmek sağlık için oldukça faydalıdır. Ancak özellikle de kireçlenme tedavisi gören kişilerin köyü yeşil yapraklı sebzeler tüketmesi önerilmektedir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, D Vitamini ve stresle savaşan fitokimyasallar ve antioksidanlar bakımından zengindir.

D vitamini kalsiyum emilimi için esastır ve ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olur. Bu nedenle de kireçlenme tedavisi gören kişilerin yeşil yapraklı sebzeleri tüketmesi önerilmektedir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler denince gözünüzün önünde bir şey canlanmadıysa, hemen bir kaç örnek verelim.

Ispanak, süs lahanası, pazı ve kara lahana tipik olarak köyü yeşil yapraklı sebzelere verilen örneklerdir. Bu yeşilliklerle yapılan her turu yemek bu hastalıkla savaşmanıza yardımcı olur. Kızılcahamam gezilecek yerler hakkında bilgi almak isterseniz blog yazımızı ziyaret edebilirsiniz.  

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council