Blog

Kışın Türkiye'de Ne Yapılır, Nereye Gidilir? Geniş Çaplı Kış Tatili Rehberi

Kışın Türkiye'de Ne Yapılır, Nereye Gidilir? Geniş Çaplı Kış Tatili Rehberi

Kışın Türkiye'de Ne Yapılır, Nereye Gidilir? Geniş Çaplı Kış Tatili Rehberi

Doğasından, havasından, suyundan yazın ayrı kışın ayrı istifade edebileceğiniz Türkiye bu kış da pek çok geziciye ve turiste kapılarını aralıyor. Ülkenin dört bir yanında herkese hitap edebilecek doğal güzellikler, kışın karlı ve soğuk atmosferi içerisinde ziyaretçilerini bekliyor. Günlerce sürecek olan kış tatili aktivitelerinin yanı sıra günübirlik gezi ve seyahatlerle de kışa merhaba diyebilirsiniz.

Türkiye'de tatil denildiğinde akla ilk gelen, güneş ve denizle dolu bir yaz tatili olsa da; Türkiye'nin iklimi, ülkenin dört bir yanındaki kış sporu sevenler için harika bir ortam yaratıyor. Çok çeşitli kayak merkezleri, tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir kış tatili planı yapma imkanı sağlıyor. Batı Türkiye'de, genellikle yerlilerin tercihi olan Kartalkaya ve Uludağ gibi tesislerin yanı sıra Doğu Türkiye’deki Palandöken, Erzurum gibi tesisler de özellikle profesyoneller için harika bir deneyim imkânı sağlıyor.

Türkiye'de Kış Tatili Nerelerde Yapılır?

Kent yaşamının hızı içerisinde yaşadığımız stresten arınmak ve şehre daha diri bir şekilde dönüş yapmak adına kendini bir kış tatili programından eksik etmemenizi öneriyoruz. İşte nereye gideceğim, nasıl yapacağım derdini yaşayanlar için hazırladığımız kış tatili rehberi!

Not: Tatile giderken alınması gerekenler listemize göz atmak isteyebilirsiniz. ?

1. Uludağ, Bursa

uludağ kış tatili

Uludağ Kayak Merkezi iki ayrı bölümden oluşmaktadır. 1986 yılında "Turizm Merkezi" olarak ilan edildiği 2. Bölgede 3300 yatak kapasitesine sahip, 11 otel için arsa alanı düzenlenmiş ve yatırımcılara tahsis edilmiştir. Ayrıca, Uludağ Kayak Merkezi'nde 12 kamu ve 15 özel sektöre ait çeşitli tesisler ve bir otel bulunmaktadır. Toplam 27 konaklama tesisi ve 3000 yatak kapasitesi mevcuttur. 

Otellere, alışveriş ve eğlence merkezlerine ek olarak, bir sağlık kliniği de Uludağ Kayak Merkezinde hizmet vermektedir. Uludağ Kayak Merkezi'nde kiralık Kayak Odaları, satılık kayak takımları ve kayak kursları için kayak eğiticileri bulunmaktadır.

2. Kartalkaya, Bolu

kartalkaya kış tatili

Kış tatili için ideal yerlerden biri de şüphesiz ki Bolu’dur. Türkiye'nin en popüler kayak merkezlerinden biri olan Kartalkaya kayak ve snowboard merkezi, Köroğlu Dağları'nda Bolu ilinin güneyinde, Karadeniz bölgesinin batısında yer almaktadır. 

Kartalkaya Kayak Merkezi, Alphine Stil Kayak ve Tur Kayak için uygun koşullara sahiptir. Kartalkaya Kayak Merkezi'nin kayak alanı 1850 – 2200 metre yükseklikteki bölgeyi kapsıyor. Kartalkaya ılıman bir iklime sahiptir ve çevresi bir çam ormanıyla kaplıdır. 

3. Palandöken, Erzurum

palandöken kış tatili

Palandöken Kayak Merkezi güney Erzurum'da ve doğu – batı yönünde uzanıyor ve zirve de 3185 m. Erzurum en soğuk iklimlerden birine sahiptir ve kış dönemlerinde 4 – 5 ay boyunca karla kaplı Türkiye'nin illerinde konumlanmış en yüksek irtifalardan birini içerir. Palandöken Kayak Merkezi'ndeki normal hava koşulları altında kar 2-3 metreye kadar ulaşabilir.

4. Yalnızçam Uğurludağ, Ardahan

yalnızçam uğurludağ kış tatili

Ardahan'a 13 kilometre uzaklıkta ve de çam ağaçları ile kaplı Yalnızçam Uğurludağ Kayak Merkezi, yapılan çalışmalarla beraber gün geçtikçe büyüyen bir yatırım haline geldi. Bölgenin kalkınmasında önemli rol oynayan kış turizmi anlamında büyük potansiyele sahip olan Yalnızçam Kayak Merkezi, kış tatili için ideal ve gitmeyenler için de güzel bir keşif.

5. Bozdağ, Denizli

bozdağ kış tatili

İzmir şehir merkezine 110, Ödemiş’e ise 26 kilometre uzaklıktaki Bozdağ Kayak Merkezi, 1988 yılında kurulan harikulade bir tesis. Ege Bölgesi’nin beyaz cenneti olarak da bilinen Bozdağ, kış tatili için en şahane yerlerden biri. Sıcak iklimi nedeniyle kayak sezonu geç başlayıp erken bittiği için elinizi çabuk tutmanız gerekir. Bozdağ’a gitmek için en uygun dönem, kar seviyesinin yoğun olduğu aralık ve mart başları. 

6. Erciyes, Kayseri

erciyes kayseri kış tatili

Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri’nin şehir merkezine 25 ila 30 km arasında bir mesafededir. 3916 metre yüksekliğe sahip olan Erciyes Dağı’nda kurulu kayak merkezi kış tatili için oldukça ideal bir tercih. Kayak tesislerinin yüksekliği de 2151 ila 3400 metre arasında. 

7. Sarıkamış, Kars

sarıkamış kış tatili

Sarıkamış Kayak Merkezi, son derece gelişmiş imkân ve tesisiyle bir kış tatili planı için en ideal yerlerden biri. Sarıkamış ormanlarına 2004 yılında Milli Park statüsü kazandırılmıştır. Yaklaşık 22 bin hektarlık bir alanda, Kars ve Erzurum il sınırları içerisinde yer alır.

Kars merkezine 60 km mesafede yer alan Sarıkamış Kayak Merkezi derken üç merkezden bahsedebiliriz: Sarıkamış İlçesi’nin batısında Süphan kayak merkezi 2200 ila 2900 metrede yer alır. Doğusunda Ağbaba 2200 - 2810 metrededir. İlçenin güneydoğusunda ise Cibiltepe 2200 - 2634 metrelerdedir. Tüm pistler toplamda günlük ortalama 15.000 kişinin kayak yapabileceği bir kapasiteye sahiptir.

8. Kartepe, Kocaeli

kartepe kocaeli kış tatili

Kış tatili dediğimizde akla ilk gelen ve en popülerlerinden biri Kartepe Kayak Merkezidir. Kartepe Kayak Merkezinde 4 adet ana pist bulunur. Kartepe pistleri çeşit açısından da oldukça zengindir. Pistlerde her türlü zorluk derecesine uygun olan ve birbirinden ayrı bölgeler bulunmaktadır. Bu çok çeşitlilik sayesinde Kartepe Kayak Merkezi her türlü kayakçı ve ziyaretçiyi büyük bir rahatlıkla ağırlayabilmektedir. 

9. Saklıkent, Antalya

saklıkent kış tatili

Kış tatili de, yaz tatillerinin sıklıkla yapıldığı Antalya bölgesinde pekala geçirilebilir. Meşhur Saklıkent Kayak Merkezi, Torosların Beydağları kısmında yer alır. 500 dağ evi ve kayak tesislerinden meydana gelen tesis Akdeniz ve Ekvator’a en yakın kayak tesislerinden biri olarak da bilinir.

10 Aralık ila 10 Nisan arasında gidip kayak imkânlarından faydalanabilirsiniz. Ancak özellikle de Şubat sonu ila Mart başlarında görkeminin zirvesine ulaştığı da bilinir. Ayrıca ılıman iklimi sayesinde ülkemizdeki en sıcak kayak merkezlerinden biri olarak da bilinir.

10. Ilgaz, Kastamonu

ılgaz kış tatili

Kastamonu’ya 40 km uzaklıkta olan ve yüksekliği 2580 metre olan Ilgaz Kayak Merkezi, Karadeniz havası sevenler için en ideal kış tatili olanaklarından birini sağlıyor. Ilgaz Dağı ayrıca Karadeniz bölgesinin en yüksek dağlarından biri olup Batı Karadeniz’in de en yüksek dağı olarak bilinir. Burada yer alan iki adet pistle ziyaretçilerine hizmet veren Ilgaz, günübirlik turlar için de günlerce kalmak için de son derece ideal bir kış tatili programı diyebiliriz.

11. Whitefest 2019

whitefest kış tatili

Daha spesifik bir öneri sunmakla beraber kış tatili için en eğlenceli zamanlardan birini Whitefest’te yaşamak da mümkün. Öğrenci merkezli bir organizasyon olan Whitefest, her yıl üniversitelerin ara dönemlerinde 3 ayrı periyot şeklinde Uludağ’da gerçekleşiyor.

24 şehir, 90 üniversite, 164 kampüs ile 12.000’den fazla üniversite öğrencisinin bir araya geldiği Türkiye’nin en büyük genç festivalidir. Popüler sanatçı ve müzisyenlerin, çeşitli aktivitelerin eşliğinde gerçekleşen festival 120 saat boyunca sınırsız eğlence sunmasıyla da herkesin gönlünü kazanmıştır. İnternette yapacağınız kısa bir film aramayla zamanlarına ve imkânlarına ulaşabileceğiniz festival, kış tatili için değerlendireceğiniz en organizasyonlardan biridir.

Tatile giderken bavula konulması gerekenler listemize göz atmadan yola çıkmayın deriz. İyi tatiller!

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council