Blog

Detaylı Ulaşım Rehberi: Kızılcahamam Nerede?

Detaylı Ulaşım Rehberi: Kızılcahamam Nerede?

kizilcahamam-nerede

İç Anadolu Bölgesi’ne bağlı olan Ankara ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kızılcahamam, çevre illerden çok sayıda ziyaretçi çeken turistik bir bölgedir. İçerisinde bulunan Soğuksu Milli Parkı, muhteşem lezzetli yöresel yemekleri, şifalı termal suyu ve birçok farklı canlı çeşidi bulundurması ile öne çıkan Kızılcahamam, doğa ve termal cenneti olarak anılır. Peki ya Kızılcahamam nerede?

Kızılcahamam Nerede?

Ankara’nın kuzey kısmında ve eski İstanbul yolu yakınlarında bulunan Kızılcahamam, ormanlar ile kaplı ve 26.700 nüfuslu bir belde. Kuzeyinde Gerede ve Çerkeş, güneyinde Kazan ve Ayaş, doğusunda Çubuk ve batısında ise Çamlıdere ve Güdül ilçeleri bulunuyor. Ankara’ya içme suyu sağlayan Kurtboğazı, Eğrekkaya ve Akyar Barajları Kızılcahamam ilçe sınırları içerisinde konumlanmakta.

Kızılcahamam, İç Anadolu ve Karadeniz bölgesi geçiş kuşağında yer alıyor. Bu yüzden bölge İç Anadolu’dan çok Karadeniz iklimine sahiptir; ancak her iki bölgenin de iklim ve bitki özelliklerini barındırıyor. Ankara’nın en yüksek noktaları olan Harami Tepe (2053m) ve Işık Dağı (2030m) ilçe sınırları içerisinde bulunuyor.

Çam ve meşe ormanları ile kaplı yüksek dağları, eşsiz yayları, akarsuları ve başta romatizma olmak üzere birçok sağlık sorununa iyi gelen şifalı termal suyu ile Kızılcahamam, volkanik sahada bulunması sebebi ile oldukça verimli bir yapıya sahip.

Ankara’dan Kızılcahamam’a Ulaşım

ankara kızılcahamam nerede Ankara’nın akciğeri olarak hafızalarda yer etmiş olan Kızılcahamam, şehir merkezine yalnızca 80km uzaklıkta bulunuyor. E89 karayolu ve TEM otoyolu üzerinden özel araba ile yapılacak yolculuk yaklaşık 45 dakika sürüyor. Esenboğa havaalanına ise 1 saat uzaklıkta bulunuyor. Aynı zamanda AŞTİ’den binebileceğiniz otobüs seferleri ile Kızılcahamam’a ulaşım çok rahat bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Bu sayede Kızılcahamam’a oldukça kolay bir şekilde ulaşım sağlanabiliyor. Ankara-Kızılcahamam arasında hizmet veren belediye otobüsleri Etlik Garajı’ndan hareket ediyor. Bu belediye otobüsleri her 20 dakikada bir kalkıyor.

Otobüsler Ankara Etlik Garajı’ndan 7:30 ile 22:30 saatleri arasında hizmet veriyor. Otobüsler Kızılcahamam’dan ise 07:00 ile 20:30 saatleri arasında hareket ediyor. Otobüslerin kalkış yeri Ankara Sıhhiye Adliye Binası Önü ve Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı girişinde yer alıyor.

İstanbul’dan Kızılcahamam’a Ulaşım

istanbul kızılcahamam nerede Antik çağlardan itibaren cazibe merkezi olduğu bilinen Kızılcahamam’ın İstanbul ile arasındaki mesafe süresi yaklaşık 2,5 saat. Karayolu ile uzaklığı ise 350km uzunluğunda.

Eğer İstanbul’dan Kızılcahamam’a özel araç ile gelmek isterseniz, İstanbul-Ankara otoyolu üzerinde Ankara’ya gelmeden 80km önce göreceğiniz Kızılcahamam tabelasından sapmanız gerekiyor. Yaklaşık 15 dakikalık bir yolculuk sonunda Soğuksu Milli Parkı Bölgesi’ne ulaşmış olacaksınız.

Diğer İllerden Kızılcahamam’a Ulaşım

Kızılcahamam pek çok büyük şehre yakın bir konumda bulunuyor. Eğer Kızılcahamam’a otobüs ile ulaşım sağlamak isterseniz, Ankara’nın merkezine vardıktan sonra şehir içi ulaşım imkanları ile ilçeye rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Uçak ile seyahat etmek istediğinizde ise Esenboğa Havaalanı’ndan şehir içi ulaşım servisleri ile şehir merkezine gelebilir, buradan Kızılcahamam’a geçiş yapabilirsiniz.

Eğer özel araç ile seyahat etmek istiyorsanız diğer büyük iller ile Kızılcahamam arası ulaşım bilgileri şu şekilde; Bursa - Kızılcahamam arası yaklaşık 390km ve yolculuk yaklaşık 5 saat sürüyor. İzmir - Kızılcahamam arası yaklaşık 640km ve yolculuk yaklaşık 8 buçuk saat sürüyor. Kızılcahamam Nerede

Çam Otel Servis Hizmeti Veriyor

Kızılcahamam’ın güzelliklerini 5 yıldız farkı ile yaşayabileceğiniz Çam Otel size çok avantajlı bir fırsat sunuyor. Kusursuz hizmetine bir fark daha ekleyen Çam Otel, misafirlerine ulaşım hizmeti vermekte. Dileyen misafirler ulaşım isteklerini belirtip, bildirecekleri adresten alınıyor ve ulaşımları Çam Otel’e kadar itina ile sağlanıyor.

Kızılcahamam’ın Soğuksu Milli Parkı’nda bulunan 5 yıldızlı Çam Otel’e şehir dışından ya da şehir merkezinden gelmek isteyen misafirlerin rezervasyon sırasında bu isteklerini dile getirmeleri yeterli. Havaalanı transferi olarak daha yaygın kullanılan bu hizmet ayrıca ücretlendiriliyor. Binek araç ile tek yön ulaşım 300 TL iken Caravella ya da transporter ile ulaşım 600TL olarak belirlenmiştir.

Ulaşım, rezervasyon ya da otel içerisinde almak istediğiniz tüm hizmetler için 0312 810 81 00 nolu telefon numarasını arayarak bilgi alabilir, sağlık ve huzur dolu tatilinizin tadını Çam Otel’in deneyim ve tecrübeye dayanan hizmeti ile doyasıya çıkarabilirsiniz. Kızılcahamam'ın muhteşem doğasına sahip olan Soğuksu Milli Parkı hakkında bilgi edinmek için ''Soğuksu Milli Parkı Hakkında Bilmedikleriniz'' yazımızı okumayı unutmayın!

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council