Blog

Kolonya Nasıl Yapılır? Evde Doğal Yöntemlerle Kolonya Yapımı

Kolonya Nasıl Yapılır? Evde Doğal Yöntemlerle Kolonya Yapımı

Kolonya Nasıl Yapılır? Evde Doğal Yöntemlerle Kolonya Yapımı

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan kolonya nasıl yapılır sorusu günümüzde pek çok kişi için merak konusu haline geldi. Kozmetik bir ürün olmasının yanı sıra tıbbi amaçla da kullanımına rastlanan kolonya, etkili bir dezenfektan özelliği gösterdiği için şimdilerde popülaritesini giderek artırmaya başladı. 

Üstelik yapımı da düşünüldüğü kadar zor olmadığı için artık herkesin kendi kolonyasını evinde kendisinin üretmeye başladığını iddia etmek yanlış olmayacaktır. Peki ilk olarak 1709 yılında Giovanni Maria Farina tarafından üretilen bu parfüm türü, ev ortamında nasıl yapılabilir? 

Ferahlığın ve güzel kokuların sembolü olan kolonya yapımı hakkında merak edilen tüm detayları ve evde yapılabilecek kolonya türlerine dair her şeyi, sağlıklı bir konfor anlayışıyla hizmet veren Çam Otel tarafından hazırlanan içeriğin devamında bulabilirsiniz.

Kişisel bakım söz konusu olduğunda çam katranı sabunu hakkında da bilgi edinmenizde yarar var. Bu anlamda Çam Katranı Sabunu, Kullanımı ve Faydaları Hakkında Her Şey başlıklı içeriğimizi incelemenizi öneririz.

Evde Kolonya Nasıl Yapılır?

Sarı zemin üzerinde duran zeytin dalları, limon çiçekleri, bütün ve dilim halindeki limonlar, çubuk tarçınlar ve güller ile kolonya şişesine yukarıdan bakış

Almanya’nın Köln (Cologne) şehrine adını veren ve ilk olarak Avrupa’da yaygınlaşan kolonya, günümüzde belki de en çok Türkiye’de kullanılmaktadır. Özellikle limon içerikli kolonya çeşidinin tercih edildiği ülkemizde, dileyen herkes elbette farklı kokulara ve farklı alkol oranlarına sahip kolonya türleri de bulabilmektedir.

Buna karşın evde oldukça uygun maliyete kolonya yapılabilmekte ve hatta limondan ıhlamura, naneden yeşil çaya kadar pek çok farklı içerik ile hazırlanarak birbirinden hoş kokulara sahip olunabilmektedir. 

Üstelik Diyanet İşleri Başkanlığı’na göre içilmesi haram olmakla birlikte temizlik için üretilen kolonyanın kullanımında herhangi bir sorun da bulunmaktadır. Dolayısıyla kolonya yapımı hakkında herhangi bir kaygıya da yer yoktur. O halde dilerseniz artık limon kolonyası nasıl yapılır sorusuna yanıt bulalım.

1. Limon Kolonyası Yapımı

Evde limon kolonyası yapımı için ihtiyaç duyacağınız malzemeler aşağıda sıralanmıştır:

  • 2 - 3 adet limon suyu
  • 1 litre saf su
  • 500 gram etil alkol

İlk olarak yıkanmış limonları ince dilimler halinde kesin ve bir kaba alın. Ardından etil alkolü ve saf suyu kabınıza ilave edin. İçeriğin birbiriyle iyice karışmasını sağlayın ve sonra karışımın olduğu kabı siyah bir poşet ile sarıp birkaç gün bekletin. Son olarak elde etmiş olduğunuz kolonyayı süzerek bir şişeye doldurun. Doğal limon kolonyanız artık kullanıma hazır!

2. Sirkeli Kolonya Yapımı

Bileğine kolonya sıkan kadının elleri

Limonlu kolonyaya alternatif olarak evde sirkeli kolonya da yapabilmek mümkün. Özellikle alkolsüz kolonya yapmak isteyenlerin tercih ettiği sirkeli kolonya için gereken malzemeler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • 250 ml beyaz sirke
  • 10 damla greyfurt esansiyel yağı
  • 10 damla bergamot esansiyel yağı
  • 250 ml saf su

Sirkenin keskin kokusunu ortadan kaldırmak için greyfurt ve bergamot esansiyel yağlarını kullanarak hoş kokulu bir alkolsüz kolonya yapabilirsiniz. Bunun için belirtilen tüm malzemeleri birbiriyle karıştırmanız yeterli olacaktır. Kolonya nasıl yapılır sorusuna da böylece yanıt bulabilirsiniz. 

3. Esanslı Kolonya Yapımı

Daha farklı kokulara sahip kolonyalar nasıl yapılır diye düşünüyorsanız, bunun için de yardımcı olacağımızı rahatlıkla belirtebiliriz. Kolonyanın temel hammaddesi, etil alkol olduğu için aslında ilk tarifi farklı malzemelerle harmanlayarak uygulayabileceğinizi savunmak yanlış olmayacaktır.

Bu doğrultuda istediğiniz tüm malzemeleri hazırlayıp etil alkol ve saf su ile karıştırmanız yeterli olacaktır. Ardından karanlık bir ortamda kapalı bir şişe içerisinde birkaç gün beklettikten sonra kolonyanız kullanıma hazır hale gelecektir. 

Esanslı kolonya tarifi için örnek vermek gerekirse; tarçın, karanfil, gül yaprakları, nane yaprakları gibi baharat ve çiçekleri havanda döverek veya rendeleyerek elde ettiğiniz esansı etil alkol ve saf su ile karıştırabilirsiniz. Bu karışıma çay ağacı yağı eklediğiniz takdirde daha iyi bir dezenfektana sahip olabileceğinizi de belirtmiş olalım.

Elde ettiğiniz karışımı daha önce de belirttiğimiz şekilde siyah bir poşete sarıp karanlık bir ortamda muhafaza ettikten sonra süzüp kullanabilirsiniz. Dilerseniz kolonyanızı sprey özelliği bulunan bir şişeye aktararak daha kolay bir kullanıma sahip olabilirsiniz.

Kolonya Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kolonya nasıl yapılır sorusuna yanıt niteliğinde deney tüpleri içerisinde duran gül esanslı kolonya

Kolonya nasıl yapılır, artık biliyorsunuz. Hatta farklı tariflerle değişik kolonya çeşitleri dahi yapabileceğinizi de öğrendiniz. Ancak kolonya yapımı için hangi noktalara önem verilmesi gerektiğini de atlamamak gerekiyor. 

Bu anlamda, ilk olarak etil alkolün yanıcı bir madde olduğunu belirterek söze başlayalım. Dolayısıyla etil alkolü kullanırken son derece dikkatli olmanız ve yanmakta olan bir ocağın yakınında olmamanız gerektiği uyarısında bulunmamız gerekiyor.

Diğer yandan yanıcı olduğu kadar uçucu bir madde olan etil alkolün ağzı açık bir şekilde beklemesi halinde bir süre sonra etkisinin kalmayacağını da belirtmiş olalım. Buna ek olarak, kullanacağınız esansiyel yağlar da uçucu birer kimyasal olduğundan bu konuya önem vermeniz yararınıza olacaktır. 

Ayrıca tüm malzemelerin orijinal olduğundan emin olmalısınız. Aksi halde istediğiniz gibi bir kolonya elde etmeniz mümkün olmayacaktır. Son olarak, tüm adımları doğru bir şekilde uygulamış olsanız dahi eğer kullanmış olduğunuz kolonya cildinize zarar vermeye başladıysa, o kolonyayı kullanmayı bırakmanızda fayda olduğunu söyleyelim.

Cildinizde alerjik reaksiyonlara yol açan bu kolonyayı kullanmaya devam ettiğiniz takdirde sağlığınız için riskli durumlar söz konusu olabilir. Hassas hale gelen cilt dokusu mikroplar için elverişli bir ortam haline gelecektir ve bu durum mikrobik rahatsızlıklara davetiye çıkaracaktır.

Sağlığınızı riske atmayıp dikkat etmeniz gereken diğer konuları ise Nedir İşin Aslı? İşte Uzmanların Ağzından Sağlıklı Yaşam için Yapılması Gerekenler! başlıklı içeriğimize göz atarak öğrenebilirsiniz.

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council