Blog

Keyifli Zamanlar Geçirmeyi Garantileyen Masa Tenisi Nasıl Oynanır?

Keyifli Zamanlar Geçirmeyi Garantileyen Masa Tenisi Nasıl Oynanır?

Keyifli Zamanlar Geçirmeyi Garantileyen Masa Tenisi Nasıl Oynanır?

Pek çoğumuzun küçük yaşlarda okullar sayesinde tanışma fırsatı bulduğu masa tenisinin geçmişi aslında 1880’li yıllara dayanıyor. Önceleri en çok İngiltere’de oynanan bu oyun, 19. yüzyılın sonlarına doğru önce Amerika Birleşik Devletleri’nde ve ardından diğer ülkelerde yaygınlaşmaya başlıyor. O dönemlerde günümüzdeki masa tenisinden daha ilkel araçlarla yapılan bu spor elbette zamanla geliştiriliyor. 1920 yılında kurulan Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu (FITT) sayesinde masa tenisinin bilinirliği de önemli ölçüde artıyor. Ülkemizde de 1920’li yıllarda oynanmaya başlayan masa tenisi, günümüzde en sevilen sporlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Şimdilerde profesyonel masa tenisi oyuncularının uluslararası müsabakalara katıldığı haberlerine sıklıkla şahit oluyoruz. Peki dünyanın en çok oynanan oyunlarından biri olan ve anatomik açıdan da birçok faydası olduğu bilinen masa tenisi nasıl oynanır? Nerede bir masa tenisi ekipmanı bulsak oynamaya çabalıyoruz; fakat oyunun hakkını vermek ve gerçekten yararlanmak için aslında oldukça kolay olan ayrıntılarını öğrenmekte fayda var. İşte termal tatiliniz süresince Çam Otel’de ilgilenebileceğiniz aktivitelerden biri olan masa tenisi ile ilgili bilmeniz gereken tüm bilgiler...

Masa Tenisi Nasıl Oynanır ve Kuralları Nelerdir?

masa tenisi oynayan insanlar

Genciyle yaşlısıyla her yaştan insanın oynayabileceği bir spor olan masa tenisinin temel kuralları öğrendikten sonra son derece keyifli bir oyun haline geldiğini görebilmeniz mümkün. Üstelik eğlenceli olmasının yanı sıra rekabet düzeyi fazla olan bir oyun olduğundan masa tenisi ekipmanlarını gördüğünüz yerde oyuna karşı koyabilmenin çok kolay olmadığına da şahit olabilirsiniz. Ayrıca belli başlı kuralların geçerli olduğu bu oyunun düzenli olarak oynandığında fiziksel ve zihinsel gelişime büyük katkılarda bulunduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Diğer spor aktivitelerine kıyasla yaralanma ve sakatlanma olasılığı oldukça düşük olan masa tenisine ülkemizde pinpon adı verildiğini de duymuş olabilirsiniz. Bu oyunu ister raket aracılığıyla topa vurulduğu anda çıkan sesten esinlenilerek türetilen pinpon olarak isterseniz de masa tenisi adıyla anın, ama mutlaka hayatınıza dahil edin. Zamanla çevrenizdeki herkesi masa tenisi oynamaya teşvik edeceğinizden emin olduğumuz masa tenisi nasıl oynanır sorusunun yanıtını bulmak için dilerseniz önce gerekli ekipmanları inceleyelim.

Masa Tenisi Ekipmanları

Masa tenisi oynamak için gerekli olan teçhizatları bir adet masa tenisi masası, masa tenisi topu ve her oyuncu için birer masa tenisi raketi olarak sıralayabiliriz. Bu spora özel olarak üretilen masalar sert, düz ve genellikle mavi veya yeşil renkli olup 274 santimetre uzunlukta ve 152 santimetre genişliğinde olmalıdır. 

Masanın yerden yüksekliği ise 76 santimetreyi bulmaktadır. Tek parça veya iki parça halinde tasarlanabilen masa tenisi masasının yüzeyinin topun yönüne müdahale etmeyecek şekilde pürüzsüz olması gerektiğini de ekleyelim. Masanın tam ortasında enlemesine bir ağ bulunmaktadır. Yüksekliği 15,25 santimetre olan bu ağa net düzeneği adı verilir. 

masa tenisi topu, masa tenisi raketleri, masa tenisi masası ve net düzeneği

Masa tenisi oynamak için gerekli olan ekipmanlar arasında bulunan topun da büyüklüğü ve ağırlığı standarttır. Buna göre küre şeklindeki masa tenisi topunun çapı 40 milimetre ve ağırlığı da 2,7 gram olmalıdır. Turuncu veya beyaz renkte üretilebilen masa tenisi topları selüloid veya plastik malzemeye sahiptir. 

Bir diğer masa tenisi ekipmanı ise rakettir. Masa ve topun aksine ölçü ve tasarım noktasında belli bir standarda sahip olmayan raketler, genellikle tahtadan üretilmektedir. Buna karşın oyunca kullanılacak raketlerin top ile temas edecek yüzeyi mutlaka pürüzsüz ve sert olmalıdır. Bu nedenle çoğunlukla bu yüzey plastik veya kauçuk malzeme ile kaplanır. 

Farklı materyallerle daha güçlü hale getirilebilen raketler çoklu katmanlara sahip olabilir. Masa tenisi oynamayı mümkün kılan raketlerin amacı yalnızca topa vurmak değildir. Topa hız ve falso verebilmeyi de sağlayan raketler sayesinde farklı oyun teknikleri ile rakibi alt edebilmek söz konusu olabilmektedir. 

Masa Tenisi Oyun Şartları

masa tenisi nasıl oynanır bilen insanlar eşli masa tenisi oynarken

Masa tenisi nasıl oynanır sorusunun çok basit ve net bir cevabı vardır. Bu doğrultuda öncelikle masa tenisi kurallarını irdelemekte fayda var. Masa tenisinde amaç, topu masa ile sınırlı olan saha içinde tutmaktır. Oyuncuların avuçları açık bir şekilde topu havaya doğru atıp önce kendi sahalarına ve ardından rakip sahaya ulaşacak şekilde vurmaları ile oyun başlatılır. Buna servis atışı adı verilir. Oyuncuların kendi sahalarına düşen topu 2 defa sekmeden ve yere düşmeden rakip sahaya göndermeleri gerekir. Bunu başaramayan oyuncu rakibine puan kazandırır. 

Oyun 3 veya 5 set üzerinden oynanır. 5 sayıya ulaşıldığında servis atışı rakipler arasında el değiştirir ve bu sürecin sonunda 21 sayıya ilk ulaşan kişi setin kazananı olur. Her set bitiminde oyuncuların karşısındaki rakiple yer değiştirmesi gerekir. Masa tenisi karşılıklı 2 rakip arasında oynanabileceği gibi 2’şerli gruplar halinde 2 takım arasında da oynanabilir. Çiftlerin karşılaştığı masa tenisi oyununda servis atışı her zaman masanın sağ tarafındaki oyuncu tarafından gerçekleştirilir. Eşler servis atışını sıra ile yer değiştirerek kullanırlar. 

Masa Tenisi Oynamanın Yararları

masa tenisi oynayarak mutlu olan yaşlı çift

Bir spor salonu olduğu için masa tenisinin diğer sporlar kadar hareket gerektirmediği gibi bir önyargı olmasına karşın bu değerlendirmenin hiçbir karşılığı yoktur. Çünkü oyun esnasında omuz, kol, el ve bacak kasları çalıştığından vücudun sıkılaşması söz konusudur. Yani masa tenisi oynarken farkında olmasanız dahi vücudunuzun hem alt hem de üst kısmı sürekli olarak gelişmektedir. Bu sayede kaslarınız doğal yollarla güç kazanmaktadır. 

Bunun yanı sıra yoğun bir efor ve konsantrasyon gerektirdiği için masa tenisi oynarken çok fazla terlediğinizi hissedebilmeniz mümkün. Bu da elbette toksinlerin vücudunuzdan atılması anlamına geliyor. Pek çok motor beceriyi pekiştirmeyi sağlayan masa tenisi; reflekslerin kuvvetlenmesi, denge kontrolünün sağlanması, unutkanlığın önlenmesi gibi önemli konularda katkı sağlar. Hatta beyindeki hipokampüs adlı bölgeyi kayda değer biçimde uyaran masa tenisi sporunun Alzheimer ve demans türevi hastalıklarla baş etmeyi kolaylaştırdığı da biliniyor. Ayrıca akciğer kapasitesinin artırılmasına da yardımcı olan masa tenisi, koordinasyon sağlamayı ve ani karar vermeyi gerektiren durumlarda soğukkanlı olmayı da mümkün kılıyor. 

Unutkanlık sorunu ile mücadele edebilmenin yollarını öğrenmek için Unutkanlığa Ne İyi Gelir? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak, rakiplerle ve izleyicilerle sosyalleşmeyi de sağladığı için özgüveni pekiştirmeyede yardımcı oluyor. Masa tenisinin bütün faydaları ve pratikliği de göz önünde bulundurulduğunda herkesin mutlaka oynaması gereken bir oyun olduğu sonucuna kolaylıkla varılabilir. Aile boyu kusursuz bir tatil için ihtiyaç duyabileceğiniz her hizmeti barındıran Çam Termal Otel, masa tenisi oynayabileceğiniz tüm ekipmanları da sağlamaktadır. 5 yıldızlı otel konforunun yanı sıra spor ve adrenalin dolu bir tatil için uygun zemini sunan Çam Termal Otel hakkında daha fazla bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council