Blog

Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir?

Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir?

Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir?

On bir ayın sultanı ramazan geldiğinde hiç şüphesiz ki zihinlerde ilk olarak sıcacık aile sofralarının olduğu kareler canlanır. Oruç tutulan günün akşamında bir araya gelinen ramazan sofraların yerini elbette hiçbir şey tutamaz. Diğer yandan oruç tutmanın faydaları da ramazan ayı ile birlikte akıllara ilk gelen detaylardan.

İslam dininin gerekliliklerinden biri olan oruç, hem ahlak hem de sağlık açısından birçok faydayı da beraberinde getiriyor. Ancak yalnızca sağlıklı olan kişilerin oruç tutması gerektiğini belirtmeden geçmeyelim. Aksi halde oruç tutarak kendinize iyilik yapmamış, vücudunuzu zorlayarak rahatsızlıklara davetiye çıkarmış olacaksınız.

Buna karşın herhangi bir rahatsızlığı olmayanlar için son derece önemli yararları olduğu bilimsel olarak da kanıtlanan orucun neye iyi geldiği konusu ise büyük bir merak konusu. Huzurlu ve konforlu tatilin adresi Çam Otel, tam da bu nedenden dolayı oruç tutmanın en önemli faydalarını bu içerik altında sıralıyor. 

Oruç Tutmanın 6 Önemli Faydası

Dolma, sarma, köfte ve diğer yemeklerle dolu iftar sofrası

Günün belli saatlerinde yemek yemenin ve su içmenin söz konusu olmadığı orucun faydalarını incelemeye başladığınızda çok şaşıracağınızı söylersek, yanılmış olmayız. Hatta belki oruç tutmanın faydalarını yıllar içinde kendiniz de yakından gözlemleme fırsatı bulabildiniz. 

Eğer oruç tuttuğunuz halde sizdeki bu olumlu değişimleri fark etme şansınız olmadıysa bir de içeriğimizi okuduktan sonra kendinizi gözlemlemeyi deneyebilirsiniz. Böylece oruç tutmanın başlıca faydalarına kendiniz de şahit olabilirsiniz. 

Ancak her şeyden önce oruç tutarken sağlığınızı koruyabilmek adına dengeli beslenmeye ve iftar ve sahurda aşırıya kaçmadan kontrollü gıda tüketmeye dikkat etmeniz gerektiğini en başta belirtmemiz gerekiyor. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan oruç tutmanın faydaları nelerdir sorusunun yanıtını birlikte bulalım.

1. Kan Şekerinin Düzenlenmesine Yardımcı Olur

İşaret parmağından kan şekeri ölçme aletiyle şeker seviyesini ölçmek

Sağlıksız beslenme düzeni, kan şekeri seviyesinin kontrolsüz bir şekilde yükselmesine ve bundan dolayı da insülin direncinin artmasına yol açar. Hareketsiz bir hayat tarzı da sağlıksız beslenme ile birlikte tip-2 diyabet riskini artırır. 

Fakat oruç tutarken sağlıklı beslenme kuralları çerçevesinden çıkmadığınız takdirde kan şekeri seviyesinde dikkate değer bir düşüş yaşanırken insülin direnci de azalır. Buradan yola çıkıldığında oruç tutmanın şeker hastalığına yakalanma olasılığı bulunan insanları bu riske karşı korunmaya yardımcı olduğunu söylemek mümkün. 

Üstelik böylece, şeker hastalığının en kritik komplikasyonları arasında sayabileceğimiz böbrek hasarına karşı da kendinizi korumuş olacaksınız. 

2. Kalp Sağlığını Korumaya Destek Olur

Birbirinin elini tutan iki insanın avucunda duran minik kırmızı kalp ve ellerin yanında görünen steteskop

Yukarıdaki başlıkta da belirttiğimize benzer şekilde sağlıksız beslenme ve hareketsiz bir hayat, kalp sağlığını olumsuz etkileyen başlıca faktörlerdir. Peki oruç tutmakla kalp sağlığını korumanın ne gibi bir ilgisi olabilir? Elbette en başta sağlıksız beslenme koşullarını en aza indirgediğiniz için kalbinizi korumaya alacağınızı söyleyebiliriz.

Ayrıca oruç tutmak, kalp sağlığını korumaya yardımcı olan iyi kolesterolün artmasına ve bu sırada kötü kolesterolün de düşmesine önayak olmaktadır. Oruç tutarken gün içinde düşüş eğiliminde olan kötü kolesterol, damarların aşırı zorlanmasının önüne geçmektedir. Bu da tabii ki daha sağlıklı damarlar ve dolayısıyla daha hızlı kan dolaşımı ve daha sağlıklı bir kalp anlamına gelecektir. 

Fakat gün boyunca aç kaldığınız için iftar yaparken kontrolsüz bir şekilde beslenmek, kalp sağlığını yeniden riske atmak demektir. Bunun önüne geçmek için ramazan diyeti yapmanız yararınıza olacaktır. Böylece vücudunuza fazla yüklenmeden, vücudunuzun ihtiyacı kadar besin tüketerek kendinizi daha zinde hissedebilmeniz mümkün hale gelecektir.

3. Beyin Fonksiyonlarının Gelişmesine Katkıda Bulunur

Ellerinde bir beynin üç boyutlu çizim halini tutan doktor

Oruç tutulmadığı zamanlarda sindirime ve diğer fiziksel aktivitelere daha fazla yoğunlaşmak durumunda kalan beynin kan dolaşımı, ramazanda daha hızlı oluyor. Dolayısıyla oruç tutmak; beynin daha sağlıklı çalışması, etrafındaki çevreyi daha iyi algılama ve öğrenme şansı bulmasına önayak oluyor.

Bu da elbette oruç tutmanın hafızanın gelişmesine katkıda bulunduğu sonucuna ulaşmamızı sağlıyor. Ancak beynin de vücudun geri kalanı gibi bazı besinlere ihtiyaç duyduğunu belirtmeden geçmeyelim. Bu nedenle ramazan boyunca iftarda, sahurda ve iftar ile sahur vakitleri arasındaki ara öğünlerde dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermenizi mutlaka tavsiye ederiz

4. Sindirim Sisteminin Dinlenmesine Olanak Sağlıyor

Sindirim sistemi sağlıklı olmadığı için karnını tutan insan

Oruç tutarken günün yalnızca belli saatlerinde çalışan ve bunun dışında dinlenme imkanı bulan mide, bağırsak ve diğer sindirim organları, kendini düzenleme fırsatı buluyor. Diğer zamanlarda sürekli olarak besinleri sindirmeye çalışan sindirim sistemi, ramazanda dinlenme imkanı bulabildiği için çok daha iyi çalışmaya başlıyor.

Üstelik sindirim organlarında meydana gelen sağlıksız beslenme kaynaklı hasarlar da bu süreçte önemli ölçüde onarılıyor. Fakat tabii ki iftarda ve sahurda sindirim sistemini aşırı yormayacak besinler tüketmek, organlarda yine tahribata yol açabiliyor. Bu da oruç tutarken kendinizi daha yorgun hissetmenize neden oluyor. Bunun önüne geçmek için kontrollü ve sağlıklı bir beslenme düzeni benimsemeniz yararınıza olacaktır.

5. Empati Kurmayı Öğretiyor

Oruç tutmanın faydaları arasında sıralanan empati duygusunu temsil eden el ele tutuşan insanlar

Oruç tutmanın faydaları arasında sıraladığımız tüm maddeler, direkt vücut sağlığını ilgilendirse de oruç tutmanın manevi açıdan da pek çok faydası olduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle de empatinin yoğun olarak yaşandığı ramazan ayında açlıkla mücadele etmek zorunda kalan tüm canlıları çok daha iyi anlamak mümkün hale geliyor. 

Diğer dönemlerde kendimizi yoksul insanların ve imkansızlıklar içindeki diğer canlıların yerine koyabilmek, yaşamlarını anlayabilmek pek de kolay değilken oruç tutarak kendimizi karşımızdaki insanın yerine koyarak düşünebilmeyi başarabiliyoruz. Bu sayede hem daha hoşgörülü hem de daha yardımsever insanlar haline gelebiliyoruz. 

6. Nefsi Uysallaştırıyor

Kum saati

Oruç tutmanın amaçlarından biri de nefsi terbiye etmek. Sabretmeyi öğreten ramazan ayında gün boyunca aç kalan insanlar, elindeki imkanların kıymetini çok daha iyi anlarken manevi açıdan da kendilerini daha tamamlanmış hissedebiliyorlar. 

Yalnızca gıda tüketmekle ilgisi olmayan bu durum, en genel haliyle hayatın, yaşamanın değerini anlamaya yardımcı oluyor. Üstelik bir önceki başlıkta söz ettiğimiz gibi kendini başkalarının yerine koymayı öğrenen insan, sadece kendi hayatının değerini değil, tüm canlıların yaşamına saygı duymaya başlıyor.

Bugünkü içeriğimizde oruç tutmanın 6 faydasını sıralayabilmiş olsak da maddi ve manevi sayısız faydası olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Eğer siz de oruç tutarken tüm bu maddeleri ve kendinizdeki değişimleri gözlemlemek istiyorsanız, sağlıklı beslenmeye önem vermenizi öneririz.

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için başka neler yapmanız gerektiğini ise Nedir İşin Aslı? İşte Uzmanların Ağzından Sağlıklı Yaşam için Yapılması Gerekenler! başlıklı içeriğimizden öğrenebilirsiniz.
 

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council